Sponzorováno

Jak léčit akné benzoyl peroxidem? 4.75/5 (16)

Jak léčit akné benzoyl peroxidem?

Co je benzoyl peroxid?

Benzoylperoxid je dobře známou složkou přípravků, které se používají pro boj s akné. Tato látka se používá v mnoha volně prodejných gelech, čisticích prostředcích a dalších přípravcích na akné.

Benzoyl peroxid může pokožku účinně zbavit bakterií a odumřelých kožních buněk, které ucpávají póry. I tato látka má však jistá omezení. Pojďme se podívat na její klady a zápory.

Je benzoyl peroxid vhodný pro léčbu akné?

Benzoylperoxid působí na léčbu a prevenci akné tím, že zabíjí bakterie pod kůží, stejně jako pomáhá póry zbavit se mrtvých buněk kůže a přebytečného mazu (oleje).

Benzoylperoxid na pupínky

Benzoylperoxid funguje zvláště dobře na zánětlivé akné, které se vyznačuje červenými pupínky, které obsahují hnis – puchýře, papuly, cysty a uzliny.

Benzoylperoxid na cystické akné

Cystické akné je považováno za nejzávažnější formu akné – to jej také činí nejobtížněji léčitelným.

Vyznačuje se tvrdými hrbolky pod povrchem vaší kůže. Tyto pupínky mohou mít v sobě hluboko hnis. Bakterie Propionibacterium acnes je jedním z přispěvatelů k cystickému akné – benzoyl peroxid může tento typ akné pomoci léčit v kombinaci s léky na předpis. Pokud máte tento typ akné, poraďte se s dermatologem o nejlepších možnostech léčby vašeho akné.

Benzoylperoxid na léčbu černých a bílých teček na pokožce

Bílé i černé tečky jsou stále považovány za akné. Jsou však klasifikovány jako nezánětlivé, protože nezpůsobují červené rány, které jsou spojeny s jinými typy akné pupínků.

I na tento typ nezánětlivého akné můžete použít benzoyl peroxid.

Benzoylperoxid na jizvy po akné

Jizvy po akné jsou někdy důsledkem vypuknutí akné na pokožce. To je zejména případ zánětlivého akné, i když úspěšně odoláváte nutkání mačkat akné pupínky.

Jizvy po akné se mohou při vystavení slunci zhoršit, takže je důležité používat opalovací krém (takřka každý den). Teoreticky by benzoylperoxid mohl také pomoci udělat jizvy méně výrazné. Výzkum však toto použití nepodporuje. A ani většina lékařů a dermatologů.

Jak používat benzoyl peroxid

Benzoylperoxid se nachází v mnoha produktech pro léčbu akné. Pamatujte na to, že je důležité vybrat ten správný pro péči o vaši pleť.

Dalším důležitým klíčem je zvolit vhodnou koncentraci. Koncentrace, kterou zvolíte, bude záviset na vaší pleti. Někteří lidé mohou tolerovat produkty s vysokým procentem peroxidu benzoyl (třeba až 10%) na kůži. Jiní mohou upřednostňovat nižší procento. Jaká koncentrace se používá také závisí na tom, kam na vašem těle benzoylperoxid aplikujete. Například na tváři je pokožka poněkud citlivá, takže je zde vhodnější použít nižší koncentraci (asi tak kolem 4 procent), zatímco například na hrudníku a zádech je pokožka „odolnější“ a může tolerovat vyšší koncentraci této látky.

Benzoylperoxid lze nalézt v následujících přípravcích na léčbu akné:

  • akné krémy a pleťové vody: typicky aplikované jednou nebo dvakrát denně na celé ploše kůže jako léčebné a preventivní opatření
  • obličejové vody a pěny: používají se jednou nebo dvakrát denně k prevenci akné a léčbě stávajících lézí
  • mycí gely a mýdla na akné: ty jsou ideální, pokud máte časté propuknutí akné na hrudi, zádech a dalších oblastech těla
  • gely: často se používají ve formě místní léčby (na konkrétní pupínek) s vyššími koncentracemi

Možné vedlejší účinky použití benzoyl peroxidu na kůži

I když je to pro většinu lidí považován benzoyl peroxid za bezpečný, může někdy způsobit nežádoucí účinky. Zejména pak v případě, že produkt s touto látkou začínáte používat poprvé. V tomto případě může být vhodné používat přípravek s touto látkou jednou denně, a pak stupňovat frekvenci v aplikaci v průběhu času. Můžete také minimalizovat vedlejší účinky tím, že začnete s nižší koncentrací.

Sponzorováno

Promluvte si s dermatologem o následujících vedlejších účincích a preventivních opatřeních při použití benzoylperoxidu na akné.

Vedlejší účinky na kůži

Benzoylperoxid působí tak, že odlupuje kůži, aby vás zbavil odumřelých kožních buněk, nadměrného množství oleje (mazu) a bakterií, které mohou být zachyceny pod nimi.

Tyto účinky mohou vést k suché pokožce, zarudnutí a nadměrnému odlupování. Na místě aplikace můžete také cítit svědění a celkové podráždění.

Nepoužívejte benzoylperoxid, pokud máte nějaké popáleniny.

Obarvený oděv a vlasy

Benzoylperoxid je známý kvůli tomu, že barví oděvy a vlasy. Po každém jeho použití si důkladně umyjte ruce.

Alergické reakce

Alergické reakce u benzoylperoxidu jsou považovány za vzácné, ale jsou stále možné. Pokud ošetřené oblasti mají typické zarudnutí a podráždění, přípravek ihned přestaňte používat. Pokud trpíte vážnými otoky a dýchacími potížemi, měli byste okamžitě navštívit pohotovost.

Benzoylperoxid a další stavy a problémy kůže

Dermatolog nemusí doporučit benzoyl peroxid, pokud máte citlivou pokožku, protože tento typ pleti je náchylnější k vedlejším účinkům, jako jsou vyrážky a podráždění.

Benzoylperoxid také nemusí být nejlepší volbou, pokud máte ekzém nebo seboroickou dermatitidu.

Benzoylperoxid vs. kyselina salicylová

Zatímco benzoylperoxid je základ pro léčbu zánětlivých akné, stojí za to zvážit i kyselinu salicylovou, pokud máte nezánětlivé akné (černé tečky a bílé hlavy pupínků).

Obě látky pomáhají čistit póry, ale primárním úkolem kyseliny salicylové je zbavit vás odumřelých kožních buněk. Tyto exfoliační účinky mohou pomoci léčit nezánětlivé léze.

Také to nezanechá obarvené vaše vlasy ani oblečení, jako to dělá benzoylperoxid. Stále však může vést k suché, červené a odlupující se kůži, zejména při prvním použití přípravku obsahujícího kyselinu salicylovou.

Pokud máte zánětlivé akné spolu s mastnou, méně citlivou pokožku, benzoyl peroxid může být lepší volbou. Pokud nezánětlivé akné, zkuste nejdříve kyselinu salicylovou.

Ostatní léky na léčbu akné

Benzoylperoxid není jedinou možností léčby akné. I další produkty a látky mohou pomoci řešit bakterie, nadměrné množství oleje a odumřelé buňky také. Zvažte následující způsoby léčby:

Kdy už navštívit lékaře

Žádné produkt vaše akné nevyřeší přes noc. Tak tomu je u benzoylperoxidu. Může trvat až šest týdnů, než budou nové produkty s touto látkou plně účinné.

Pokud po šesti týdnech nevidíte žádné zlepšení, zvažte návštěvu dermatologa. Může doporučit jinou látku, nebo úplně jinou metodu léčby akné. Benzoylperoxid je jen jednou z mnoha možností léčby akné.

Sponzorováno

Benzoylperoxid bývá nejužitečnější, pokud se používá spolu s jinými metodami léčby, jako jsou lokální retinoidy.

A co si o akné ještě přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva