Sponzorováno

Jak jednoduše přejít na zdravý životní styl? 4.86/5 (7)

Jak jednoduše přejít na zdravý životní styl?

O zdravém životním stylu se stále mluví, ale co to vlastně znamená? Obecně platí, že zdravý člověk nekouří, nemá nadváhu, je zdravě a pravidelně cvičí. Zní to jednoduše, že? Ale jak to jde v praktickém životě?

Mějte trpělivost

Většinou dobré předsevzetí změnit svůj životní styl vezme za své. Ne každý má dostatečně velkou trpělivost, chuť a pevnou vůli něco ve svém zavedeném pořádku změnit. Výsledky totiž nepřicházejí okamžitě a kdo očekává, že pokud snídá místo máslového croasantu celozrnný rohlík, tak musí zákonitě za týden vyběhnout do třetího patra jakoby nic, může být zklamán. Každá změna potřebuje svůj čas, proto zdravě žít začněte pěkně postupně.

Nejdřív malé změny

Jednou za čas si na snídani dejte cereálie, jogurt, müsli, ovoce a vypijte místo kávy sklenici vody. Žádné drastické změny. Postupně si ze zdravé snídaně udělejte pravidlo, nebo alespoň takto snídejte obden.

Cvičení – mučení? Právě naopak!

Nedostatek pohybu je obecný problém, který začíná už v dětství. Vysedávání u televize nebo počítače, sedavé zaměstnání, spánek po obědě místo procházky – toto vše se na našem organismu podepisuje. Když se budete hýbat budete zdravější, vitálnější a lépe naladěni. Vaše sebevědomí se rázem zvýší, budete výkonnější a méně vystresovaní. U starších lidí se může zlepšit dokonce paměť. Zpočátku vám naprosto postačí i tak obyčejné aktivity, jako je práce na zahradě nebo obyčejná chůze. I tyto drobnosti mají svůj zásadní význam a časem uvidíte změny k lepšímu. Jedna studie totiž zjistila, že pouhé 10% snížení hmotnosti u obézních pacientů jim pomůže snížit krevní tlak, cholesterol a prodloužena i život.

Jak na více pohybu? Přečtěte si našich pár tipů

Proces hubnutí začněte tím, že do svého života zařadíte více aktivit. Pokud ještě nejste úplně naladěni na to, abyste začali pravidelně cvičit, zvolte mírnější režim. I nejmenší pohyb se totiž počítá a přispěje ke spalování většího množství kalorií.

Sponzorováno

  • Jednou týdně například vypněte televizi a hýbejte se – jděte se projít s rodinou, zajděte s kamarádkou místo na kávu do fitka, zahrajte si se svými dětmi nějakou pohybovou hru … Zkrátka dělejte cokoliv, jen neseďte na gauči.
  • Více choďte! Vystupte z dopravního prostředku o jednu či dvě zastávky dřív a do cíle jděte pěšky. Nejezděte výtahem a používejte schodiště.
  • Všechny domácí práce jako je odklízení sněhu, práce na zahradě, hrabání listí, vysávání nebo vytírání podlahy vás rozpohybovat. Kromě toho si dáte byt či dům do pořádku.
  • Pohybujte se, když telefonujete. Nestůjte nebo neseďte na místě, ale jděte sem a tam. Samozřejmě ne všude je to možné, ale využijte každou vhodnou příležitost.
  • Udělejte si seznam všech pohybových aktivit, které jste za den provedli. Pokud zjistíte, že většinu vašeho času zabere sezení, pak se tento nešvar snažte změnit. Promyslete, které činnosti můžete dělat při pohybu.

Zdravá strava je základ

Jíst vyváženou a hodnotnou stravu je další součástí zdravého životního stylu. Správný dietní režim vám pomůže nejen regulovat hmotnost, ale také může zlepšit vaše zdraví a kvalitu života v pozdějším věku.

Pár tipů k jídelníčku

  • Jezte více ovoce. Přidejte do svého jídelníčku vločky, zeleninové saláty, ryby a podobně všude tam, kde je to možné. Místo řízku si k večeři dejte salát caprese (rajčata, mozzarela, olivový olej, bazalka, balzamikový ocet).
  • Vynechejte smetanové nebo hořčičné zálivky a místo toho používejte na dochucení salátů olivový olej a balzamikový ocet.
  • Vybírejte si potraviny s nízkým obsahem tuku a netučné mléčné výrobky. Právě přechod na odtučněné mléka nebo jogurty bez tuku je další jednoduchý způsob, jak jíst méně kalorií, aniž byste museli toho ve své stravě hodně měnit.
  • Nahraďte příliš kalorické potraviny lehčími jídly. Bílé pečivo vyměňte za celozrnné, místo chipsů mlsejte sušená jablka, místo vepřového steaku si dejte steak z tuňáka.

VIDEO: ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL | Jak začít a vydržet – moje tipy

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost




    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva