Chodím se opalovat do solária. Můžete mi, prosím, zaslat nějaké informace a fakta o tomto způsobu opalovaní? Ošetřuji pokožku pečlivě a zatím nemám žádné problémy. Zajímalo by mne, jak je opalování v soláriu škodlivé v porovnání s opalováním na sluníčku. Jak o pokožku pečovat co nejlépe?
Pokud to nebudete se soláriem přehánět a absolvujete asi 10-12 návštěv 2-3x ročně je to v pořádku. Rozhodně to s opalováním v soláriu nepřehánějte a více než 3 opalovací kúry ročně (10-12 návštěv po 10-15 minutách) vám nedoporučuji. Pleť má potom nepřirozený hnědooranžový nádech a není to ani zdravé, pleť rychleji stárne. Solárium, pokud se to s délkou pobytu nepřehání a pokud se jedná a kvalitní solárium, je k pokožce šetrnější než sluníčko, ale nemohu tvrdit že je pro pokožku prospěšné.
V soláriu byste měla být odlíčená a pleť by měla být ošetřená speciální solární kosmetiku která se prodává většinou přímo v soláriu. Není to však bezpodmínečně nutné, spousta lidí se sluní v soláriu i bez těchto speciálních opalovacích přípravků, stačí když použijete hydratačního krému (bez obsahu ochranného slunečního faktoru SPF).
Časté opalování ubližuje pokožce
Opálení pokožky způsobují dva druhy záření: UVA a UVB. Spálení kůže a vznik rakoviny má na svědomí UVB záření. Solária proto vyzařují především UVA paprsky. Jenže ani ty nejsou k lidské kůži zcela přívětivé. UVA záření poškozuje DNA v buňkách kůže a urychluje její stárnutí. Tvoří se popraskané žilky, pleť je vysušená a již v mládí se mohou objevit stařecké pigmentové skvrny. V nejhorším případě vede dlouhodobé opalování v soláriu i ke vzniku kožního melanomu. Pokud to nebudete přehánět, zdravotní problémy Vám nehrozí.
Výzkum: Podle jednoho z výzkumů, který se zabýval opalováním v soláriu, bylo zjištěno, že u lidí, kteří pravidelně a často navštěvují solária, je riziko vzniku kožního melanomu o tři čtvrtiny vyšší. K nejvíce ohrožené skupině patří mladí lidé kolem třiceti let. Právě ti jsou nějčastějšími návštěvníky solárií.
Sponzorováno
Jak dlouho se opalovat v soláriu, aby to bylo bezpečné?
Není přesně určená doba opalování. Vše záleží na typu solária a samozřejmě na vašem fototypu. Ale všeobecně lze říci, že zpočátku by opalování mělo trvat kratší dobu (zhruba 5 minut) a postupně čas zvyšovat. Mezi opalováním by měla být alespoň jednodenní pauza.
Pravidla pro opalování v soláriu
- Jestliže máte kožní problémy, konzultujte vhodnost opalování se svým lékařem.
- Používejte ochranné brýle, obzvlášť osoby, které prodělaly operaci očí.
- Opalovat byste se měli bez make – upu a šperků. Odstraňte všechny kosmetické přípravky, deodoranty, parfémy atd., protože tyto ve spojení s UV světlem mohou způsobit podrážduní kůže a dokonce i vyvolat alergické reakce. Rovněž šperky se musí odložit
- Děti mladší 15 let solária používat nesmějí. Opalování v soláriích je určeno pouze pro osoby starší 15 let s fototypem 2. Děti do 15 let a osoby s fototypem 1 mají pokožku, která má velmi silnou reakci na UV – záření!
- Jedním z vedlejších účinků některých léků je zvýšená citlivost kůže na UV záření.
- Pokud užíváte léky, vždy pozorně prostudujte příbalový leták nebo se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. V různých lécích a kosmetických přípravcích mohou být obsaženy látky, které v kombinaci s UV – zářením vyvolávají nežádoucí reakce. Jedná se zejména o tyto látky: Sulfonamid – obsažen v různých lécích, zejména v antibioticích, Tetracyklin – obsažen v antibioticích, prostředcích proti akné, Kyselina nalidexinová – obsažena v lécích proti infekci močových cest
- Nikdy se v soláriu neopalujte víc jak jednou denně. Mezi opalováním by měla být alespoň jednodenní pauza. Taky není vhodné, opalovat se po použití solária ještě na slunci. Opalování v soláriu se nedoporučuje pro fototyp č. 1.
- Počet opalování za rok by neměl překročit 30-40.
- Pokud je Vaše pokožka po opalování v soláriu spálená nebo na kůži vznikají puchýře, ihned navštivte lékaře. Vyhledejte si takové solární studio, kde Vám obsluha poradí. Dodržujte maximální opalovací časy, učené pro dané solárium a Váš fototyp.
- Nenavštěvujte solárium, pokud se na Vaší pokožce objevují známky alergické reakce na UV záření.
Sponzorováno
TIP: Jak je to s ochranným faktorem u opalování?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Opalování a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Zajímavý článek. Rozhodně bych nepodceňoval časování při návštěvách solária…