Obsah článku
Byly provedeny četné vědecké studie s cílem určit skutečný vliv čerstvého vzduchu a nadmořské výšky na naše zdraví. Tyto studie prokázaly, že pobyt v horských oblastech zvyšuje fyzickou i duševní pohodu. Nadmořská výška má přínos na naše zdraví a scenérie hustých lesů a zasněžených vrcholků mají pozitivní vliv na rozhodování a rozvíjení kreativity.
Zmíníme některé z důvodů, proč je dobré chodit na hory a dosahovat vyšších nadmořských výšek.
Grégoire Millet, fyziolog z Institutu sportovních věd Univerzity v Lausanne (ISSUL) na úpatí švýcarských Alp, zasvětil posledních dvanáct let studiu výhod života v horách. Po provedení rozsáhlého výzkumu pozitivních účinků výškového tréninku tento bývalý triatlonista vyvinul novou metodu vytrvalostního tréninku v horách.
Zlepšení vytrvalosti a kardiovaskulární funkce organismu
V roce 2015, během příprav na mistrovství světa, velšský ragbyový tým vyzkoušel tento nový typ tréninku vyvinutý ve Švýcarsku. Ať už sportovci skutečně lezou po horách nebo jednoduše simulují nadmořskou výšku ze země, jejich trénink má jednoznačný přínos ve zvýšení výkonnosti.
Nadmořská výška stimuluje tvorbu červených krvinek v našem těle
Výsledkem je, že může být transportováno více kyslíku naší krví do tkání, svalů a dokonce i do našeho mozku. Tvorba červených krvinek a práce našeho kardiovaskulárního systému spojená s nadmořskou výškou a snížením kyslíku ve vzduchu, snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění (arteriální hypertenze, infarkt myokardu, srdeční selhání). Pro sportovce je tato tvorba červených krvinek pak zajímavým faktorem pro zlepšení výkonnosti. Grégoire Millet dále podotýká, že život v horách nebo pravidelné lezení zlepší také fyzickou pohodu.
Nadmořská výška potlačuje hlad
Podle Milleta má pobyt ve vyšších nadmořských výškách přínos pro lidi, kteří stárnou, jsou obézní nebo trpí problémy s krevním oběhem. Pokud by se pravidelně pohybovali v 800 – 1800 mnm, mohli by si výrazně zlepšit své zdraví.
Život nad 1300 m.n.m. snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a některých druhů rakoviny
Je známo, že nadmořská výška zlepšuje průtok krve, ale může také pomoci v boji proti obezitě. Má pozitivní vliv na snížení hladu díky svému účinku na hormony odpovědné za kontrolu chuti k jídlu a určující, jak se cítíme sytí.
Sponzorováno
Přírodní prostředí, nadmořská výška a chlad, ve kterých se v horách pohybujeme, nám umožňují regulovat chuť k jídlu díky zvýšení hormonu sytosti (Lepine) a poklesu hormonu hladu (Ghrelin). Tyto dva faktory v kombinaci s pravidelnou fyzickou aktivitou jsou účinné v boji proti obezitě.
Horské prostředí posiluje imunitu
Horské masivy uvolňují mikroorganismy, jako jsou bakterie, plísně, viry atd., které během pobytu vstřebáváme. Toto vstřebávání je prospěšné pro náš imunitní systém, protože jej zlepšuje. Záporné ionty uvolněné horskými masivy zase zvyšují aktivitu proteinů, které eliminují nežádoucí buňky, jako jsou rakovinné buňky.
Hory mají vliv na lepší náladu a kvalitní spánek
Výše zmíněný přirozeně negativně ionizovaný vzduch a přítomnost přirozeného světla, ze kterého absorbujeme modrou část světelného spektra zodpovědnou za synchronizaci našich biologických hodin, nám umožňují regulovat naši náladu, činí nás veselejšími, šťastnějšími a uvolněnějšími.
Příroda a hory podporují kreativitu a tlumí stres
Z vlastní zkušenosti si myslím, že ty nejlepší nápady nás napadají, když jsme venku. Pobyt v přírodě a lezení po horách nám pomáhají činit rozhodnutí a rozpoutat kreativitu.
Spousta umělců a spisovatelů hledá inspiraci v přírodě. Spousta lidí se stěhuje z velkoměst do přírody a do hor, kde se mohou na práci lépe soustředit a kde se jim lépe přemýšlí. Samozřejmě pokud to profese dovolí. Věří, že výhled na hory, dovolí naší mysli bloudit a tím lépe myslet.
V Japonsku je pobyt v lesích a horách lidem předepisován jako forma preventivního léku. Je to druh terapie známý jako shinrin-yoku.
Esenciální oleje a fytoncidy přirozeně uvolňované stromy a rostlinami v lese působí na náš stres tím, že snižují hladinu kortizolu (stresového hormonu).
Jak vidíte, hory nám všem díky jejich pozitivním faktorům a jejich vlivu na naše zdraví zajišťují delší život a lepší kvalitu života. Tak co, chcete jet na hory?
Sponzorováno
Kdy se vydáte do hor vy?
A dále si přečtěte
- Kůra ze stromů a její léčivé účinky
- Léčivá síla stromů a lesů – stromy a zdraví – na co který strom pomůže?
- Výšková nemoc – příznaky, příčiny a léčba – jaká je první pomoc?
- Jak správně vybavit lékárničku na hory?
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: dovapi / depositphotos.com
- Health-Related Effects of Short Stays at Mountain Meadows, a River and an Urban Site—Results from a Field Experiment Autoři: Arne Arnberger, Renate Eder
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek, Příroda a zdraví, Rodina, Stres
Přečtěte si také naše další články