Obsah článku
Ale o tom tento článek nebude. Bude o chladných teplotách obecně. Extrémně chladné počasí může ohrozit vaše zdraví mnoha způsoby, můžete ale můžete podniknout kroky k ochraně sebe sama.
Pokud máte to štěstí, že můžete zůstat v klidu, můžete se dívat na tuto zimní show z pohodlí vašeho teplého domu nebo bytu. Ale ve chvíli, kdy se vydáte ven, může tento druh extrémního počasí ohrozit vaše zdraví mnoha způsoby. Jak se bránit?
Jak mohou být extrémně nízké teploty nebezpečné pro naše zdraví?
Extrémní chladné počasí může být za jistých okolností škodlivé. Zde jsou největší nebezpečí.
Omrzliny
To může být důsledek nízkých teplot, které poškozují části těla, nejčastěji uši, nos, tváře, bradu, prsty na rukou a prsty na nohou.
Omrzlá kůže může vypadat bílá nebo šedá. Mohou se tvořit puchýře. Můžete mít také potíže s pohybem této části těla. V těžkých případech kůže zčerná.
Tělo udržuje svou teplou krev blízko středu těla, tam kde jsou důležité orgány. Omezuje se tak přísun krve do „vzdálenějších“ částí těla, jako je konec našich končetin. Proto vystavení prstů extrémnímu chladu může skončit omrzlinami. Krevní tok je snížen a nedostatek teplé krve může vést k zamrznutí a prasknutí tkáně. Omrzlina se může objevit během několika minut po vystavení silnému nachlazení a necitlivá, bílá nebo nažloutlá pokožka, která je na dotyk chladná, je signálem, že není dostatečný průtok krve a můžete utrpět trvalé poškození tkáně.
Podchlazení
Když nastává podchlazení, vaše tělesná teplota klesne pod 35 °C. To je důsledek toho, že vaše tělo ztrácí více tepla, než dokáže generovat, například když jste vystaveni chladu nebo velmi studené vodě.
Hypotermie je celkový stav podchlazení, kdy tělesná teplota klesne pod úroveň potřebnou pro normálně fungující metabolismus. Hypotermie se může projevit jako třes, neohrabanost, zmatek, únava nebo močení více než obvykle. Pokud nebude léčena rychle, může podchlazení způsobit vážné zdravotní problémy, včetně smrti.
Hypotermie se stává smrtelnější, čím více času trávíte venku. Chvění těla je ve skutečnosti pozitivním signálem. V určitém okamžiku v podchlazení se přestanete třást a pak se vaše tělesná teplota začne snižovat rychleji. V tomto okamžiku se podchlazení zrychluje a stává se nebezpečnějším, protože váš vnitřní metabolismus – mechanismus, který řídí vaši energetickou hladinu a vnitřní teplo – se začíná vážně zpomalovat. Pohyb se stává obtížnějším a fungování mozku se zpomaluje. Je to obzvláště nebezpečné, pokud se musíte nějak zásadně rozhodnout, třeba při výběru cesty na turistické stezce. V tomto kroku se lidé s hypotermií snadno spletou. Je známo, že lidé s podchlazením si v mrazivém počasí svléknou všechny šaty, přesvědčeni, že jsou skutečně přehřátí. Toto je známé jako paradoxní svlékání a je to velmi nebezpečný jev.
Srdeční problémy
Chladné počasí může zvýšit riziko infarktu. Když jste venku v chladu, vaše srdce pracuje tvrději, aby vás udržovalo v teple – což vede ke zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku. To ve finále může způsobit srdeční problémy, zejména pokud máte nějaké srdeční potíže. Pokud nejste zvyklí na pravidelné cvičení, může vás namáhavá činnost, jako je třeba odhazování sněhu, vystavit riziku infarktu.
Zvýšená pracovní frekvence může zvýšit riziko srdečního selhání a odhalit základní kardiovaskulární problémy, které by za normálních teplot nebyly problémem.
Suchá kůže a sliznice
Ty jsou v zimě relativně běžné. Zimní vzduch je obvykle docela suchý, a může doslova vysát vlhkost z vašeho těla. V zimě relativní vlhkost vzduchu v zimě často klesá na 1 procento.
Poranění při pádu
Když je venku zima, musí být led – což znamená více šancí na pád a zranění. Starší lidé jsou více ohroženi zraněním, ale vlastně kdokoli z nás se může zranit, pokud půjdete přes zamrzlý chodník nebo zamrzlé schodiště.
Sponzorováno
Astmatické záchvaty a plicní problémy
Třeba během polárních teplot byli lidé v Chicagu nabádáni, aby nedýchali zhluboka, když byli venku v extrémně chladném vzduchu. Extrémně chladné počasí totiž způsobuje utažení dýchacích cest, což zvyšuje riziko astmatických záchvatů u lidí s nějakými dýchacími systémy. I když nemáte astma, dýchání v extrémně studeném vzduchu pro vás není úplně dobré. U lidí s chronickou obstrukční plicní nemocí může extrémně studený vzduch vyvolat křeče v plicích a bránit dýchání. Chladný suchý vzduch zvyšuje vaši zranitelnost proti bronchitidě, pokud cvičíte venku, existuje dokonce stav známý jako ‚běžecký kašel‘.
Je zde i riziko obezity
Ano, je to tak. Zima nabádá k vysedávání doma. Když je chladné počasí po dlouhou dobu, můžete skončit dlouhodobým vysedáváním a sledováním televize – po několik dní nebo i týdnů. Tento druh sedavého chování může zvýšit riziko obezity, srdečních chorob a dalších zdravotních problémů.
„Dostala jsem se docela hodně z formy, protože v zimě nemůžeme trávit delší dobu venku venku,“ potvrdila nám žena, která závodně háže oštěpem. „Využívám hezčí dny a chvíli se dostanu ven, alespoň si zaběhám, ale mnohem méně než je tomu v létě.“
A se zimou souvisí i chuť na kaloricky bohatší potraviny. Když nastane chladné počasí, může se stát, že toužíte po slaných, sladkých nebo tučných jídlech, když se vaše tělo instinktivně snaží udržet se v teple. Takže na to pozor a mlsejte zdravě.
Jak být v bezpečí v extrémní zimě
Zde je několik tipů, které vám pomohou zůstat v teple, když teplota klesne hodně nízko a studený vítr hodně řádí:
- Noste několik vrstev lehkého a teplého oblečení, abyste se mohli přizpůsobit při zahřívání nebo ochlazování. Volně padnoucí oděv zachycuje teplý vzduch lépe než těsně přiléhající. Vrchní vrstva oděvu by měla být odolná proti vodě a větru.
- Palčáky jsou vždy teplejší než prstové rukavice. Pokud nějak pracujete nebo cvičíte, vaše ruce mohou být dostatečně teplé i s prstovými rukavicemi, ale když se přestanete pohybovat, vezměte si buď dvoje prstové rukavice nebo palčáky.
- Zakryjte si hlavu a obličej čepicí, kuklou či šátkem nebo maskou – to proto, abyste dostatečně ochránili pokožku.
- Používejte teplé, nepromokavé boty s dobrým dezénem, abyste zabránili uklouznutí a pádu. Pokud je led opravdu kluzký, můžete si na své boty dát bodáky nebo mačky.
Zůstat v bezpečí v extrémním chladu však znamená také myslet dopředu. Kromě toho, že víte, jak je chladno a větrno, musíte naplánovat, co budete venku dělat a jak dlouho budete venku. Také byste měli přemýšlet o nejrychlejší cestě zpět dovnitř, kdyby vám příliš mrzly ruce. Pokud jdete ven sami, dejte někomu vědět, kam jdete a kdy se vrátíte.
A věnujte pozornost i těm lidem, se kterými jste. Pokud máte vy nebo někdo jiný známky podchlazení nebo srdečních či dýchacích potíží, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Pokud máte omrzliny přesuňte se na teplé místo a svlékněte si mokré oblečení. K zahřátí postižených oblastí použijte teplou – ne horkou – vodu nebo tělesné teplo. Neotírejte kůži. Pokud se příznaky nezlepší, jděte do nemocnice.
Mýty o chladném počasí
Ne všechno, co jste se naučili jako dítě o zimě, je správné. Zde je několik nejčastějších mýtů.
Mýtus: Pokud si nevezmete bundu nebo kabát, budete nemocní.
Zatímco nachlazení a chřipka jsou v zimě běžné, není to kvůli počasí. Někteří vědci tvrdí, že viry se replikují lépe za chladného počasí, zatímco jiní tvrdí, že mrazivé počasí pomáhá vyschnout sliznice v nose. Oboje pak znamená, že viry mají lepší šanci zaútočit na nás.
Mýtus: Většinu tepla ztratíte z oblasti hlavy.
Vaše hlava je jen dalším koncem těla. Článek z roku 2008 v magazínu BMJ odhaduje tepelné ztráty z vaší hlavy na 10 procent.
Mýtus: Neměli byste cvičit venku, když je zima.
Pokud jste řádně oblečeni a pokud jste v dobrém zdravotním stavu, neměli byste mít žádné potíže s cvičením venku v zimě. Pokud máte srdeční, plicní nebo jiné zdravotní problémy, před cvičením venku se nejprve poraďte se svým lékařem.
Mýtus: V zimě nepotřebujete sluneční brýle.
I když slunce je v oblastech se zimou méně intenzivní, stále paprsky mají dostatek síly, aby by vám poškodily oči. Je proto vhodné nosit sluneční brýle i zimě.
Mýtus: Chladné počasí přináší sezónní afektivní poruchu.
Ačkoli mnoho lidí zažívá sezónní afektivní poruchu v zimě, je to více kvůli nedostatku slunečního světla než kvůli chladu. Temnota, izolace a sociální uvěznění jsou pro některé lidi problémem.
Sponzorováno
Někteří lidé však mají rádi chlad. Mnozí z nás si bez problémů užívají chladného počasí. Záleží na nátuře každého z nás. A co vy? Máte velkou zimu rádi? Nebo spíše teplíčko? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Co si o zimě ještě přečíst?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Počasí a zdraví
Přečtěte si také naše další články