Sponzorováno

Jak dělat kliky – podívejte se na jejich různé verze 4.92/5 (49)

Kliky. Známe je dobře každý. A můžeme říct, že téměř každé série cvičení pro celé tělo, se kterými se můžete setkat, zahrnují právě kliky (ať už v jakékoliv variaci či provedení). A v dnešním článku se podíváme na benefity a různé variace kliků.

Naše rada: Nevyhýbejte se úplně klikům, jen protože se vám zdají těžké nebo nevíte, jak a kde začít. Budou vám chybět v celkovém cvičebním plánu. Jde o skvělý cvik, určitě ho nezatracujte.

Jaké jsou výhody kliků? Proč je zahrnout do svého cvičení?

Během cvičení kliků, jádro vašeho těla tvrdě pracuje na udržení těla tak, aby bylo zatnuté, vaše nohy a hýždě jsou také zatnuté, vaše paže – konkrétně tricepsy pracují, bicepsy také pracují. Je to skvělý cvik pro procvičení celého těla, zejména jeho horní části.

Obrovská výhoda kliků tkví také v tom, že je můžete dělat prakticky kdekoliv a nic dalšího k tomu nepotřebujete. Kliky můžete dělat v každé posilovně, ve svém obývacím pokoji, na zahradě nebo i v hotelovém pokoji.

Další benefit je v tom, že si je můžete různě upravovat podle svojí fyzické úrovně. Můžete si je buď hodně ulehčit, nebo naopak ztížit. Kliky se vašemu tempu prostě přizpůsobí. Stačí si je jen trošku upravit. A my si ukážeme jak.

Různé varianty kliků – Snadnější kliky než ty klasické

Jak už jsme zmínili. Kliky můžete dělat v mnoha různých variacích. Můžete si je tedy přizpůsobit tak, aby vám na 100% vyhovovali. Podívejte se na několik možných variací:

1. Kliky o stěnu

Kliky o stěnu jsou ideální pro začátečníky, zejména pro někoho, kdo má nějaký problém se zápěstím, lokty nebo rameny.

Takto zkuste dělat kliky proti zdi.

Takto zkuste dělat kliky proti zdi.

Jak na to? Postavte se proti zdi. Dejte ruce (dlaně) na stěnu ve výšce ramen. Měly by být umístěny mírně šíře než je úroveň ramen. Couvněte nohama trochu zpátky (např. 2 menší kroky), takže zvětšíte úhel s povrchem stěny. Čím dál takto půjdete, tím větší je intenzita kliků, tím jsou těžší. Nyní stačí ohnout lokty, abyste tvář přiblížili blíž ke zdi. Pak opět narovnejte ruce. Udělejte 15 až 20 opakování bez odpočinku.

2. Kliky se stoličkou, podložkou (s jiným sklonem)

Můžete také změnit sklon pomocí nějaké podložky. Začněte s vyšším sklonem, to je pak snadnější a po několika cvičeních se přesunete na nižší sklon (úhel). Mezi vhodné podpěry patří menší stolička, konferenční stolek, cvičební lavice, židle nebo něco podobného.

Zkuste kliky s podpěrou.

Zkuste kliky s podpěrou.

Jak na to? Umístěte ruce na vyvýšenou plochu rukama na výšku ramen a mírně širší úchop než ramena. Ohněte lokty a zkuste vytvořit úhel 45 stupňů s vaším tělem. Zastavte, když jsou horní ramena rovnoběžné s povrchem. Pak se vraťte do výchozí polohy. Zkuste takto udělat 3 sady po 12 opakováních.

3. Kliky na kolenou (dámské)

Tyto kliky možná znáte jako tzv. dámské. Používání kolen jako podpěry během dělání kliků vám pomůže vybudovat sílu v hrudi a v jádru vašeho těla – takže nakonec se vypracujete na to, abyste mohli udělat „plnou verzi kliků“.

Zkuste i kliky na kolenou (tzv. dámské kliky).

Zkuste i kliky na kolenou (tzv. dámské kliky).

Jak na to? Ležte rovně, obličejem dolů, na cvičné podložce. Umístěte ruce na výšku ramen a trochu šíře, než vaše ramena. Dělejte kliky na podložce s tím, že nestojíte na špičkách nohou, ale na kolenou. To usnadní provádění cviků. Zkuste 3 sady po 12 opakováních.

Tak, tohle byly kliky, které jsme si trošku ulehčili. Jsou určeny hlavně pro to, abyste do budoucna nabrali sílu pro klasické kliky. Nyní se podíváme na trošku složitější cviky.

Různé varianty kliků – Těžší kliky než ty klasické

Nyní si ukážeme několik variací kliků, se kterými si opravdu moc pěkně máknete.

Sponzorováno

1. Kliky „Planche“

Chcete-li správně provést planche kliky, lehněte si do klasické pozice pro dělání kliků. Ale místo toho, že vaše ruce budou v jedné rovině s hrudníkem, umístěte je na úroveň boků, zápěstí otočené tak, že vaše prsty dopředu, na stranu nebo dozadu (zkuste všechny 3 variace).

Planche kliky - ruce dejte na úroveň boku

Planche kliky – ruce dejte na úroveň boku

Zvedněte pak nohy z podlahy tak, aby vaše stehna a trup byly rovnoběžné se zemí. Nyní stačí ohnout lokty k podlaze. Makačka co? Na techniku není tato variace kliků snadná, ale trénujte, naučíte se to.

2. Kliky na supermana

Další variace kliků se jmenuje pro superhrdinovi supermanovi. Je jasné proč. Připomíná supermana v letu.

Tyto kliky připomínají letícího superhrdinu.

Tyto kliky připomínají letícího superhrdinu.

Oproti předchozí variaci kliku nyní dejte ruce co nejvíce dopředu. Ruce držte stále v této pozici a jen špičkami (patami) zvedejte tělo. Klik vás donutí vhodně zatnout celé tělo.

3. Kliky na jedné ruce

Další variace kliků, u které si pěkně máknou vaše ruce. Už z názvu je patrné, jak to bude probíhat.

Zkuste také kliky na jedné ruce.

Zkuste také kliky na jedné ruce.

Dělejte klasické kliky, ale jen na jedné ruce. Když jednu ruku zvednete, tak se přirozeně vaše rovnováha vychýlí. Můžete si pomoci tak, že nohy hodně roztáhnete (vaše nohy a ruka bude tvořit trojúhelník). Zkuste udělat klik podle obrázku.

4. Kliky na Sfingu

I zde se dá variace kliku rozpoznat už podle názvu.

Kliky - variace sfinga

Kliky – variace sfinga

Lehněte si na na břicho, dlaně dejte k sobě a pod bradu. Zvedněte se na špičky nohou a na lokty. Dlaně nechte stále na stejném místě a zvedejte své tělo jen v loktech. Tak, jak je naznačeno na obrázku. Toto je variace kliků nazvaná Sfinga.

5. Kliky s tlesknutím

Tuhle variaci kliků možná znáte, patří mezi ty klasické a docela dobře známé.

Klik s tlesknutím.

Klik s tlesknutím.

Udělejte normální klik a jak jdete v kliku směrem nahoru, tak rukama vyskočte nahoru a tleskněte. Udělejte 3 série po 12 opakováních.

6. S kámošem na zádech

I normální kliky se dají trochu okořenit tím, že si přidáte něco na záda.

Zkuste klasické kliky okořenit pár kily na zádech.

Zkuste klasické kliky okořenit pár kily na zádech.

Trochu si klasické kliky okořeňte tím, že vám kolega lehne na záda. Nebo vám může tlačit rukama na záda (rozumnou silou).

A co si dále přečíst o klicích a podobných cvicích?

VIDEO: Další variace a druhy kliků

VIDEO: Dalších 31 variací kliků

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva