Sponzorováno

Jak být sebevědomější a jak si zvýšit sebevědomí – 14 TOP rad a nápadů 4.87/5 (15)

  • Sebevědomí je stav, který lze rozvíjet a posilovat. V tomto článku je několik tipů, které vám mohou pomoci zvýšit sebevědomí.
  • Pozitivní sebevyjádření: Zaměřte se na své pozitivní vlastnosti, dovednosti a úspěchy. Uvědomte si své kladné stránky a připomínejte si je pravidelně. Pracujte na tom, abyste si o sobě vytvářeli pozitivní a laskavý vnitřní dialog.
  • Sebe-péče: Pečujte o své fyzické a duševní zdraví. Věnujte čas aktivitám, které vám přinášejí radost a uvolnění. Dbejte na dostatek spánku, zdravou stravu a pravidelný pohyb. Projevujte si lásku a péči sám k sobě.
  • Nastavte si reálné cíle: Stanovte si malé, dosažitelné cíle a postupně se posouvejte směrem k jejich dosažení. Úspěšné dokončení cílů vám pomůže posílit vaši víru ve vlastní schopnosti a zvýší sebevědomí.
  • Zvládněte své strachy: Pokuste se vyrovnat se svými obavami a strachy. Rozhovor s odborníkem, učení se novým dovednostem nebo postupné vystavení se situacím, které vás tíží, může pomoci překonat strachy a zvýšit sebevědomí.
  • Učte se z neúspěchů: Neúspěchy jsou součástí života. Učte se z nich a berete je jako příležitost k růstu a zlepšení. Není důvod se kvůli nim cítit méněcenně. Přemýšlejte o tom, co jste se naučili a jak můžete postupovat vpřed.
  • Komunikace a mezilidské vztahy: Věnujte pozornost své komunikační dovednosti a schopnosti navazovat a udržovat zdravé mezilidské vztahy. Praxe aktivního naslouchání, vyjadřování svých názorů a respektování druhých vám pomůže cítit se sebevědomě při komunikaci s ostatními.
  • Sebeúcta a hranice: Stanovte si zdravé hranice a respektujte své vlastní potřeby a hodnoty. Naučte se říkat "ne" v případech, kdy nechcete nebo nemůžete splnit očekávání ostatních. Vaše sebeúcta bude posílena, když budete dbát na to, co je pro vás nejlepší.
  • Jasně, budování sebevědomí je proces a může trvat čas. Buďte trpěliví a soustřeďte se na malé kroky a postupné zlepšování. Pokud máte pocit, že sebevědomí vážně ovlivňuje váš každodenní život nebo se potýkáte s nízkým sebevědomím ve větší míře, může být užitečné vyhledat podporu a poradit se s odborníkem, jako je psycholog nebo terapeut.

Najděte cestu k vyššímu sebevědomí

Najděte cestu k vyššímu sebevědomí

Sebevědomí – to je mocné slovo a ještě mocnější pocit. Vzpomenete si na období svého života, kdy jste se cítili sebevědomě? Dobu, ve které jste se cítili nezastavitelní… a na vrcholu světa? A teď si představte, že byste se tak mohli cítit častěji. Jaký dopad by to mělo na vaše zdraví a pohodu, vaši kariéru, vaše vztahy?

A nejen, že se cítíte dobře, ale pomáhá vám to využít potenciální příležitosti, využít více šancí a udělat velkou změnu nebo udělat další krok ve svém životě a kariéře. Život je bláznivý a krásný. Zjistit, jak být sebevědomější, je jen část cesty. Ale důležitá část.

Takže, jak být sebevědomější? Jak mít více sebevědomí?

Nedostatek sebevědomí může pramenit z mnoha míst. To si uvědomme.

Možná, že když jste vyrůstali, vaši rodiče řekli, že určitá práce je mimo váš dosah a vy byste to „nikdy nedokázali“. Nebo možná v sobě jen máte systém víry, který říká: „Nikdy jsem nemohl začít podnikat, nejsem přeci ten typ“.

Nebo jste možná měli špatnou zkušenost, která otevřela dveře k tomu, aby se do vás vloudily pochybnosti o sobě samém. Nebo vám možná váš vnitřní sebekritik říká „to nemůžeš“, „to nedáš“ nebo „nejsi dost dobrý“. Možná se srovnáváte s někým jiným – přítelem, kolegou nebo partnerem. Nebo možná máte pocit, že ve vašem životě něco chybí – vztah, vysněná práce, děti, titul nebo diplom.

Takže se zdá, že většina (ne-li všichni) z nás bojujeme s důvěrou v určité oblasti nebo v určité fázi svého života. Ať už je to důvěra v náš vzhled, schopnosti, vztahy, kariéru, rozhodování a sociální situace.

Všichni máme někdy krizi sebevědomí. Chvíle, kdy jsme si vědomi sami sebe a chvíle, kdy o sobě pochybujeme. A pokud vás nedostatek sebevědomí drží ve špatné práci nebo ve špatném vztahu – nebo vám brání posouvat se vpřed ve svém životě nebo kariéře, je to problém. A rozhodně nejste sami.

Sebevědomí lidé versus pochybovači (nejistí lidé)

Sebevědomí lidé věří v sebe a mají pozitivní myšlení. Pochybovači postrádají sebedůvěru a cítí se nejistí ohledně sebe a svých rozhodnutí.

Podívejme se na tuto infografiku, která ilustruje rozdíly mezi sebevědomým a nejistým člověkem:

Jak tedy můžete být sebevědomější? Zde je váš průvodce, který vás povede krok za krokem:

1. Buďte konkrétní – v čem si nejste jisti? V čem nemáte sebevědomí?

Za prvé, pojďme být konkrétní.

Abyste démona zkrotili, musíte démona pojmenovat. Kde vám chybí sebevědomí? Kdy cítíte, že o sobě pochybujete a vkrádají se do vás negativní emoce? Kde cítíte, že vás vaše dovednosti nebo schopnosti omezují? Kde a kdy byste chtěli mít větší důvěru?

Jakmile budete konkrétní, nebude to už tak ohromující, protože budete mít něco hmatatelného, co musíte řešit.

Možná chcete, aby sebevědomí vyšlo na povrch a začali jste nové podnikání? Nebo byste se možná chtěli vrátit do školy, abyste získali titul, po kterém jste vždy toužili? Možná byste chtěli mít sebevědomí a vydat se za dobrodružstvím do zahraničí nebo na výlet, o kterém už nějakou dobu přemýšlíte.

Jak na to?
Udělejte si teď chvilku, sedněte si, podívejte se z okna s kávou nebo čajem v ruce a identifikujte problém do jasného a úplného prohlášení: V čem konkrétně chcete mít větší sebevědomí?

2. Odhalte, co vám dává sebevědomí

To je hodně individuální, takže se to bude lišit od člověka k člověku. Neexistuje žádný univerzální přístup k sebevědomí a co funguje pro jednoho, nebude vždy fungovat pro druhého.

Jak můžete zjistit, co vám dodává sebevědomí? Vzpomeňte si párkrát v životě na to, kdy jste se cítili nejjistěji.

Jak na to?
Nyní přemýšlejte o tom, co to bylo v těch časech, díky kterým jste se cítili tak sebevědomí. Bylo to prostředí, ve kterém jste byli? Něco, co jste dělali? Pocit, který jste měli? Čím více v tom budete mít jasno, tím snazší bude pocit vyvolat, když to budete potřebovat.

3. Buďte k sobě upřímní

Jedním z nejjistějších způsobů, jak ztratit sebevědomí, je stále dokola zkoušet být někým jiným. Jeden z nejlepších způsobů, jak si vybudovat sebevědomí? Buďte k sobě upřímní.

Když se snažíte být někým, kým nejste, každá vaše část pak sebevědomí brání. Vy nejste ostatní. Ty jsi ty. A čím více pochopíte, kdo jste a čeho si vážíte, tím silnější budete.

Když se vzdálíte tomu, kým jste, ztratíte sebevědomí, protože to „prostě nejste vy“.

Jak na to?
Přemýšlejte o tom, co vás dělá jedinečnými. Napište si to klidně. Zamyslete se nad tím, čeho si ceníte a co je pro vás důležité. Napište si to taky.

4. Pamatujte, že jste 100% chytří

Když byla jedna z mých dcer ve 4. třídě, její učitel zadal úkol s názvem – co je 100% chytrý? V této aktivitě měly děti vytvořit koláčový graf a určit, na kolik procent jsou chytré v každé z následujících oblastí; lidé, já, tělo, matematika, slovo, hudba, umění.

Moje dcera byla například z 25 % chytrá v oblasti těla, ale jen z 5 % chytrá na umění. Bylo to pro ni takové zasvěcené cvičení a něco, o čem jsem se v průběhu let podělil s mnoha klienty. Uvědomila si, že i když jí chybí sebevědomí v umění, existuje ale mnoho jiných oblastí, kde vyniká.

To platí pro všechny. Takže možná nejste nejlepší veřejný řečník, ale jste skvělý rodič, chytrý pro práci s penězi nebo pecka kreativní.

Příliš mnoho lidí tráví příliš mnoho času snahou o zlepšení, změnu, být více toho nebo méně toho. Co kdybyste místo toho věnovali více času uznání svých talentů, dovedností a úspěchů?

Jak na to?
Zkuste toto po dobu jednoho týdne: na konci každého dne si napište alespoň 3 věci, které se vám povedly, cítili jste se dobře nebo jste na sebe byli pyšní. Poznejte své silné stránky, poznejte své talenty a vězte, že jste 100% chytří.

5. Přestaňte se furt dokola s někým porovnávat

Nic nezničí vaši sebedůvěru víc než srovnávání se s ostatními. Obzvláště nyní, se sociálními sítěmi a skvělou příležitostí porovnávat se s tolika ostatními lidmi! Nedostatek sebedůvěry vlastně pochází z mezery v tom, kde se vidíte a kde si myslíte, že byste měli být.

Sponzorováno

Představte si, že se připravujete na velkou prezentaci nebo projev. Takže si uděláte takový malý výzkum, který zahrnuje sledování některých z nejlepších řečníků na světě. Samozřejmě, že se pak budete cítit děsně méněcenní. No a sebevědomí je v pytli.

Jak na to?
Přestaňte se srovnávat s ostatními. Přestaňte, nedělejte to. Pokud stále cítíte nutkavou potřebu porovnávat – porovnejte se sami se sebou. Změřte, jak daleko jste došli za poslední rok. Podívejte se, jak moc jste se zlepšili. Uznejte své výhry a úspěchy.

6. Uvědomte si, že jste dost dobří pro cokoliv. Objevte sebelásku

Může to znít trochu banálně, ale zkuste to. Tato pozitivní afirmace bude rezonovat na hluboké úrovni a bude mít silný vliv na vaše podvědomí.

Jak na to?
Následujících 21 dní si každý den opakujte tuto mantru „Jsem dostatečně dobrý“. Neříkejte to jen tak, ale hluboce to prociťujte v jádru toho, kdo jste.

Chcete být konkrétnější? Nahraďte slovo „dostatečně“ jakýmkoli slovem, kterým byste chtěli „být“. Co by vám dodalo největší sebevědomí?

Jsem statečná. Jsem silný. Jsem chytrý. Jsem krásný. Jsem sebejistý. Mám na to.

7. Naučte se nové dovednosti – vystupte ze své komfortní zóny

Vzhledem k tomu, že sebevědomí je často přímo spojeno se schopnostmi, jedním z nejlepších způsobů, jak si vybudovat sebevědomí, je naučit se nové dovednosti nebo zkušenosti a vystoupit ze své komfortní zóny.

Zvyšování vašich dovedností zase zvýší vaše sebevědomí. A prosím, když pracujete na budování svých dovedností a odbornosti, nezaměňujte nedostatek dokonalosti za nedostatek schopností. Nikdo není dokonalý. Ale pokud máte ve svém těle perfekcionistickou kost (jako já), může vás to přimět, abyste si mysleli, že jen proto, že nejste nejlepší, nejste vůbec dobří.

Ujistěte se, že se přesvědčíte – opravdu v tom nejsem dobrý, nebo ještě nejsem dobrý, jak bych chtěl?

Jak na to?
Zeptejte se sami sebe: Existuje nějaká konkrétní oblast, kde vám chybí sebevědomí? Jak můžete rozšířit své odborné znalosti v této oblasti?

8. Obklopte se pozitivními lidmi

Věnujte pozornost tomu, jak se cítíte díky svým přátelům. Zvedají vás vaši přátelé nebo vás sráží dolů? Neustále vás soudí nebo vás berou takového, jaký jste?

Lidé, se kterými trávíte čas, ovlivňují vaše myšlenky a postoje o sobě více, než si myslíte. Pokud se po setkání s konkrétní osobou cítíte špatně, možná je čas se rozloučit a nestýkat se s ní. Hledejte osoby, které vás berou takové, jací jste. A ty, se kterými se cítíte dobře.

9. Pečujte o své tělo

Je těžké mít ze sebe dobrý pocit, pokud týráte své tělo. Na druhou stranu, pokud praktikujete péči o sebe, víte, že děláte něco pozitivního pro svou mysl, tělo a ducha, a díky tomu se budete přirozeně cítit sebevědoměji.

Zde je několik postupů péče o sebe spojených s vyšší úrovní sebevědomí:

  • Jídelníček: Správné stravování přináší mnoho výhod, včetně vyšší úrovně sebevědomí a sebeúcty. Když dodáte svému tělu potraviny bohaté na živiny, budete se cítit zdravější, silnější a nabitější energií, což může mít za následek lepší pocit ze sebe sama.
  • Cvičení: Studie neustále ukazují, že fyzická aktivita zvyšuje sebevědomí. Studie z roku 2016 publikovaná v Neuropsychiatric Disease and Treatment zjistila, že pravidelná fyzická aktivita zlepšila tělesný obraz účastníků. A když se jejich tělesný obraz zlepšil, cítili se jistější a sebevědomější.
  • Meditace: Meditace není jen relaxační praxí, ale může pomoci zvýšit sebevědomí několika způsoby. Jednak vám to pomůže rozpoznat a přijmout sami sebe. Meditace vás také naučí zastavit negativní sebemluvu a odpojit se od neužitečného negativního mentálního klábosení, které narušuje vaše sebevědomí.
  • Spánek: Málo spánku si může vybrat daň na vašich emocích, zatímco dobrý a kvalitní spánek je spojen s pozitivními osobnostními rysy, včetně optimismu a sebeúcty.

10. Buďte k sobě laskaví

Sebe-soucit znamená, že se k sobě chováte laskavě, když uděláte chybu, selžete nebo zažijete neúspěch. Je to způsob vztahu k sobě, který vám umožňuje stát se emocionálně flexibilnějšími a lépe schopnými procházet náročnými emocemi a posiluje vaše spojení se sebou samým. Vědci spojili schopnost soucitného vztahu k sobě samým se sebevědomím.

Studie z roku 2009 publikovaná v magazínu Journal of Personality zjistila, že laskavost k sobě samému přispívá k lepšímu sebevědomí. Takže až se příště ocitnete v obtížné situaci, uvědomte si, že být nedokonalý nebo občas zaostávat je součástí života.

11. Procvičujte si pozitivní sebemluvu

Používání sebe-mluvy, která je optimistická, vám může pomoci překonat pochybnosti o sobě samém a postavit se novým výzvám. Negativní sebemluva může omezit vaše schopnosti a snížit vaši sebedůvěru tím, že přesvědčíte své podvědomí, že to nezvládnete nebo že je něco příliš těžké a ani byste to neměli zkoušet.

Až si příště začnete myslet, že nemáte příliš formu na to, abyste mohli cvičit, připomeňte si, že vaše myšlenky nejsou vždy přesné.

Zde je několik příkladů, jak zpochybnit pesimistickou samomluvu a přeformulovat své myšlenky na pozitivnější způsob myšlení:

  • Místo toho, abyste si říkali: „To nezvládnu“ nebo „To je nemožné“, si zkuste připomenout, že „To dokážeš“ nebo „Všechno, co musím udělat, je zkusit to“.
  • Namísto toho, abyste si říkali „nemohu nic udělat správně“, když uděláte chybu, připomeňte si „příště to zvládnu lépe“ nebo „aspoň jsem se něco naučil“.
  • Místo toho, abyste řekli, že „nesnášíte“ veřejné vystupování, použijte mírnější slovo jako „nemám rád“ a připomeňte si, že každý má své silné a slabé stránky.

12. Čelte svému strachu

Přestaňte věci odkládat (např. požádat někoho o rande nebo požádat o povýšení), dokud se nebudete cítit jistěji. Nejlepší způsob, jak si vybudovat sebevědomí, je postavit se svým strachům čelem.

Cvičte čelení některým svým strachům, které pramení z nedostatku sebevědomí. Pokud se bojíte, že se ztrapníte, nebo si myslíte, že něco zkazíte, zkuste to i přesto. Řekněte si, že je to jen experiment a uvidíte, co se stane.

Možná zjistíte, že být trochu úzkostní nebo udělat pár chyb není tak špatné, jak jste si mysleli. A pokaždé, když se pohnete kupředu, můžete získat větší důvěru v sebe.

13. Neposlouchejte sebeomezující vnitřní řeči

Ať už nám je vštípili rodiče nebo jiní lidé v našich životech, naše omezující přesvědčení nás mohla přesvědčit, abychom se soustředili na to, co nemůžeme ovlivnit nebo co možná nikdy nebude možné. Pamatujte však, že jsme kdysi byli nadšenými dětmi, které věřily, že můžeme být nebo dělat cokoli!

Kdykoli je to možné, je důležité utišit ty negativní myšlenky, které poskytují důvody, proč něco nemůžete udělat. Místo toho se vžijte do nepříjemné situace nebo vyzkoušejte něco nového a uvidíte, co se stane. Pokud v tom uspějete, můžete trvale vypnout mnoho sebeomezujících přesvědčení. A to je velmi důležitý krok k většímu sebevědomí.

14. Buďte zvědaví

Zvědavost vám pomáhá růst. A co je důležitější, může vás motivovat k tomu, abyste zkoušeli nové věci a byli otevření novým pohledům a nápadům. Procházet procesem prožívání těchto nových věcí, pohledů a nápadů může pomoci zvýšit sebevědomí.

Být zvědavý může dát vaší mysli něco, na co se můžete aktivně soustředit, takže zůstane zaneprázdněná pozitivními věcmi. Může vás také nasměrovat novými směry, o kterých jste nevěděli, že jsou možné. Díky tomu můžete změnit svůj život k lepšímu. Jakékoli pozitivní výsledky, které vytvoříte, zase pomohou vybudovat vaše sebevědomí.

A co vy? Co pro své větší sebevědomí děláte vy? Napište nám a všem čtenářům rady do komentářů.

VIDEO: Můj přístup k sebevědomí | Ewa Farna

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva