Obsah článku
Jáhly jsou proso bez slupek. Malé žluté kuličky si kvůli velké podobě mnozí zaměňují s kuskusem. Jde však o vzácnou oblininu, která je jako jediná z obilovin zásaditá a proto nepřekyseluje organismus. Navíc slouží i jako zdroj mnoha vitamínů a minerálů. Že nevíte jak jáhly jíst? Příprava je jednoduchá.
Jáhly jsou bezlepkové
Jáhly jsou nejen bezlepkové, ale i lehce stravitelné, syté a velmi výživné. Obsahují hodně železa, křemíku, i vitamíny skupiny B. Mají vyvážený poměr bílkovin, tuků a sacharidů. Výživovou hodnotou se vyrovnají ovesným vločkám. Tyto malé žluté, nasládlé kuličky pocházejí z Číny, kde mají jáhly i svůj domov. Doposud je Čína jedním z největších světových vývozců.
Pro koho jsou jáhly vhodné?
- pro lidi trpící anémií
- pro lidi s problematickými kostmi
- při překyselení organismu
- při žaludečních potížích
- při problémech se slinivkou a slezinou
- prospívají ledvinám, protože jejich pročišťuje
- posilují vlasy, nehty a zuby
- vzpruží organismus, odeženou únavu a depresi
- celkově detoxikují tělo
- zlepšují obranyschopnost organismu
Jak si jáhly připravit?
Jáhly mají velmi široké využití. I když jste je možná dosud nevyzkoušeli, určitě si najde místo i ve vaší kuchyni. Jakým způsobem jáhly tedy připravovat? Nejprve ho důkladně omyjte a spařte ve vroucí vodě (2 – 3 krát). Následně propláchněte studenou vodou, nechte okapat a uvařte v jeden a půl násobku osolené vody nebo v mléce. Vařením se jejich objem vícenásobně zvětší, proto si připravte dostatečně velkou nádobu na jeho přípravu. Netřeba je vařit dlouho, stačí na to přibližně 15 minut. Cenově vás vyjde kilo jáhel asi na třicet korun.
Sponzorováno
Co uvařit z jáhel?
Uvařte si z jáhel například:
- kaši – na vaření použijte 3 díly vody a 1 díl jáhel. Během vaření do něj přidejte bylinky a koření podle chuti, podávejte se zeleninou
- rizoto – uvařené jáhly, podobně jako rýži smíchejte s libovolnou zeleninou, masem, houbami, resp. s tím, co běžně dáváte do rizota
- sladké snídaně – do uvařených jáhel nalijte čokoládu a přidejte ovoce, ořechy, či marmeládu
- přílohu k masovým pokrmům – jáhly můžete podávat jako přílohu všude tam, kde jako přílohu podáváte rýži
- nákyp – zapečte je tak, jako rýžový nákyp s ovocem a jinými ingrediencemi podle vlastní chuti
- použijte je jako zavářku – do polévek, omáček, pomazánek, ale dá se použít i do koláčů, či dezertů
Jáhlový recept
Jáhlové dukátky
Potřebujeme:
- 250 g jáhel
- 1 cibuli
- 1 mrkev
- ½ lžíce dětské krupice
- bylinky podle chuti
- kmín
- sůl
- koření
- olivový olej
Postup: Jáhly důkladně omyjeme a zalijeme vařící vodou. Necháme ho v ní odstát 5 minut. Přes sítko ho propláchneme, necháme okapat. Dáme do hrnce, zalijeme 2,5 dcl vařící vody, osolíme a udusíme jako rýži. Mezitím si na oleji osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli a nastrouhanou mrkev. Přidáme koření a dusíme. Když obě směsi vychladnou, smícháme je, přidáme bylinky a koření podle chuti, dobře promícháme a zahustíme krupicí. Ze směsi tvarujeme karbanátky, které dáme péct do trouby na pečicí papír. Každou fašírku pokapeme olivovým olejem. Pečeme 20-30 minut při 200 °C.
VIDEO: Proč jsou jáhly zdravé?
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Wikipedia.org
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé obiloviny a cereálie
Přečtěte si také naše další články