Sponzorováno

Jablečný ocet na psoriázu – může nějak pomoci? 4.8/5 (5)

Může pomoci jablečný ocet při psoriáze (lupénce)?

Může pomoci jablečný ocet při psoriáze (lupénce)?

Jablečný ocet a psoriáza

Psoriáza způsobuje hromadění kožních buněk na kůži rychleji, než je obvyklé. Výsledkem toho jsou suché, červené, vyvýšené a šupinaté skvrny na kůži. Mohou se odlupovat, svědit, pálit, můžete cítit i bodavou bolest. Psoriáza může probíhat na malém prostoru na kůži, ale někdy jsou zasaženy i větší oblasti těla.

Neexistuje 100% lék na psoriázu. Alespoň doposud. K dispozici jsou určité léky, ale ty mohou mít negativní vedlejší účinky. V důsledku toho se někteří lidé obracejí k přírodním prostředkům, jako je právě třeba jablečný ocet.

Co na to říká výzkum

Jablečný ocet se používá od pradávna jako dezinfekční prostředek. Lékaři jej používali na konci 18. století k léčbě kožních onemocnění. V posledních několika letech se ale jablečný ocet začíná často spojovat se zmírněním svědění způsobené psoriázou, obzvláště na pokožce hlavy.

Stejně jako je tomu u mnoha přírodních prostředků, je důkaz podporující použití jablečného octa k léčbě psoriázy a jiných zdravotních stavů většinou nedoložitelný. Existuje jen málo vědeckých důkazů o tom, že je jablečný olej na psoriázu skutečně nějak efektivní. Jablečný ocet se také musí používat opatrně. Pokud není jablečný ocet zředěn vodou, může pokožku nepříjemně popálit a podráždit. A to nechcete.

Rizika tohoto postupu

Ve většině případů je bezpečné používat jablečný ocet, ale existují určitá rizika.

Podráždění kůže a alergická reakce

Jablečný ocet se nesmí aplikovat na otevřené rány. Může také dráždit vaši pokožku. U všech přírodních produktů je možná alergická reakce. Příznaky pak mohou zahrnovat obtíže s dýcháním, vyrážku nebo kopřivku, závratě a rychlý srdeční rytmus.

Zhoršení určitých problémů

Jablečný ocet se také používá jako přírodní lék k hojení kyselého refluxu. U některých lidí však může kyselost zhoršovat. Když pijete jablečný ocet, může narušit vaši zubní sklovinu. Pokud máte léky na ředění krve, poraďte se se svým lékařem před jeho použitím.

Pokud se u vás objeví podráždění nebo přetrvávající pálení na kůži, příznaky alergické reakce nebo jakékoli jiné příznaky, okamžitě přestaňte jablečný ocet používat a poraďte se se svým lékařem.

Klady použití jablečného octa na psoriázu

  • Jablečný ocet byl po staletí používán jako přírodní lék k léčbě pálivých pocitů a zmírnění svědění pokožky. Mnoha lidem pomohl, dle jejich referencí.
  • Jablečný ocet lze použít několika způsoby, včetně lokálně na pokožku, a i ústně.

Nevýhody použití jablečného octa na psoriázu

  • Jablečný ocet může narušit zubní sklovinu, pokud ho pijete.
  • Je možná i alergická reakce na jablečný ocet.

Jak používat jablečný ocet?

Při použití jablečného octa vyberte organický, BIO. Je minimálně zpracováván a zachovává si nejvyšší úroveň živin.

Na lupénku na hlavě

Jablečný ocet se obecně propaguje jako přírodní prostředek proti svědění. Mnoho lidí a organizací ho doporučuje a souhlasí s tím, že může pomoci při svědění pokožky hlavy.

Pokud byste chtěli zkusit použít jablečný ocet k léčbě lupénky na hlavě, aplikujte ho na pokožku hlavy několikrát týdně. Pokud způsobuje pocit pálení, zkuste ocet zředit vodou v poměru 1:1. Pokud stále dochází k pálení, přestaňte jej používat a poraďte se s lékařem.

Sponzorováno

Lázeň – koupel

Někteří lidé se koupají ve zředěném jablečném octu. Chcete-li si také dopřát tuto lázeň, přidejte 1 šálek octa do teplé lázně. Můžete jej také aplikovat na postižená místa pomocí žínky.

Zábaly

Pokud chcete aplikovat jablečný ocet velkou plochu, připravte roztok z 1 dílu jablečného octa na 3 dílů vlažné vody. Namočte žínku do roztoku a naneste na problémové partie alespoň na jednu minutu.

Další zdravotní přínosy jablečného octa

Ano většina dalších zdravotních výhod jablečného octa není výzkumem nijak extra podporována. Ale mnoha lidem tato alternativní terapie pomohla. Měl tyto přínosy:

  • uklidňuje bolest v krku
  • zlepšuje stav pokožky po popálení sluncem
  • léčí škytavku
  • léčí reflux
  • léčí křeče nohou
  • pomáhá se špatným dechem

Ke 100% podpoře těchto tvrzení je nutný další výzkum. Zatím to jsou neověřené informace.

Další možnosti léčby lupénky

Existují účinné způsoby léčby psoriázy podporované vědeckými důkazy. Léčba závisí na závažnosti vaší psoriázy. Před zahájením léčby si vždy promluvte se svým lékařem.

Místní ošetření na pokožce

Lokální ošetření zahrnuje steroidní krémy a masti aplikované přímo na problematické partie na kůži. Tato ošetření jsou nejlepší, pokud máte mírnou psoriázu.

Světelná terapie

Světelná terapie je také známá pod názvem fototerapie. Tato léčba používá pravidelné dávky přirozeného nebo umělého světla, aby pomohla lidem s lehkou až střední psoriázou. Fototerapie se provádí v ordinaci lékaře pomocí světelné kabiny, domácí ultrafialové lampy nebo jednoduše přirozeným slunečním světlem.

Systémové léky

Lidé, kteří nereagují na léčbu krémy nebo světelnou terapii, mohou mít předepsané systémové léky. Tyto léky ovlivňují celé tělo a používají se k léčbě střední až těžké psoriázy.

Biologické léky

Tyto léky jsou vyráběny z různých lidských nebo živočišných bílkovin. Většinou se podávají intravenózně (IV) nebo injekcí. Na rozdíl od systémových léků jsou zaměřeny na specifické buňky imunitního systému. Používají se k léčbě střední až těžké psoriázy.

Lék Otezla

Otezla je novější metoda léčby psoriázy a psoriatické artritidy. Je to perorální tableta. Může být použit s lokálními léčbami a světelnou terapií k boji proti závažným případům onemocnění. Funguje tak, že inhibuje molekuly v buňkách, které způsobují zánět.

Pokud uvažujete o použití jablečného octa jako léčby psoriázy, promluvte si se svým lékařem nebo dermatologem.

Co se týká psoriázy, to, co funguje u jednoho, nemusí fungovat u někoho jiného. Někteří lékaři podporují zkoušení přírodních prostředků spolu s konvenčními. Promluvte si se svým lékařem a najděte tu správnou léčbu pro váš případ lupénky.

Sponzorováno

A jak léčíte svoji psoriázu vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o lupénce (psoriáze) přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva