Obsah článku
- Ishiharův test byl vyvinut v roce 1917 japonským oftalmologem Shinobu Ishihara.
- Stal se jedním z nejběžnějších způsobů testování nedostatků v rozeznávání červené a zelené barvy, zejména u dětí.
- Test zahrnuje identifikaci barevných čísel nebo tvarů obsažených v řadě různobarevných bodů.
- Optik bude mít knihu složenou z 38 různých desek, známých jako pseudoizochromatické desky. Každá deska obsahuje kruh tvořený řadou teček v různých barvách a velikostech. V každém kruhu je řada teček v jiné barvě, které obvykle tvoří tvar čísla (pro malé děti to mohou být jiné tvary, které mohou snadno identifikovat).
Test barevného vidění, také známý jako Ishiharův test, měří vaši schopnost rozeznat rozdíl mezi barvami. Pokud tímto testem neprojdete, můžete mít špatné barevné vidění nebo vám lékař může říci, že jste barvoslepý. Být skutečně barvoslepý je však velmi vzácný stav, kdy jste schopni vidět pouze odstíny šedé. To nebývá moc často, opravdu.
Co způsobuje problémy s viděním barev?
Nejčastějším typem špatného barevného vidění je neschopnost rozlišit odstíny zelené od červené. Špatné barevné vidění může být způsobeno tímto:
- genetika
- stárnutí
- některé léky a nemoci
- vystavení chemikáliím
Většina lidí s barvoslepostí tento stav zdědila.
Někdy jsou problémy s barevným viděním způsobeny onemocněním ovlivňujícím váš zrakový nerv, jako je třeba glaukom. Špatné barevné vidění může být také důsledkem dědičného problému s čípky (fotoreceptory citlivé na barvu) ve vaší sítnici. Sítnice je vrstva citlivá na světlo v zadní části oka.
Některé nemoci mohou způsobit zhoršení barevného vidění, třeba tyto:
- cukrovka
- alkoholismus
- makulární degenerace
- leukémie
- Alzheimerova choroba
- Parkinsonova choroba
- srpkovitá anémie
Vaše barevné vidění se může zlepšit, pokud podstoupíte léčbu základního onemocnění.
Pokud si myslíte, že vaše barevné vidění je nedostatečné, možná si budete chtít udělat test barevného vidění. Pokud vaše dítě podstupuje standardní oční vyšetření, je dobré nechat ho otestovat jak na barevné vidění, tak na zrakovou ostrost. To může pomoci včas řešit případné problémy.
Sponzorováno
Jak se připravím na Ishiharův test?
Pokud nosíte brýle nebo kontaktní čočky, měli byste je nosit i během vyšetření. Váš lékař se vás zeptá, zda užíváte nějaké léky nebo doplňky stravy, zda máte nějaké zdravotní potíže a zda se ve vaší rodině nevyskytuje špatné barevné vidění.
Tento test nemá žádná související rizika a není nutná žádná speciální příprava.
Jak probíhá Ishiharův test?
Váš oční lékař provede test. Budete sedět v normálně osvětlené místnosti. Zakryjete si jedno oko a poté se pomocí nezakrytého oka podíváte na sérii testovacích karet. Každá karta obsahuje různobarevný tečkovaný vzor.
V každém barevném vzoru je číslo nebo symbol. Pokud dokážete identifikovat číslo nebo symbol, řekněte to lékaři. Čísla, tvary a symboly by měly být snadno rozeznatelné od okolních bodů, pokud máte normální barevné vidění. Pokud máte poruchu barevného vidění, možná nebudete schopni vidět symboly. Nebo můžete mít potíže s rozlišováním vzorů mezi tečkami.
Po kontrole jednoho oka si zakryjete druhé oko a znovu se podíváte na testovací karty. Lékař vás může požádat, abyste popsali intenzitu konkrétní barvy, jak ji vnímá jedno oko oproti druhému. Je možné mít normální výsledek testu barevného vidění, ale přesto dochází ke ztrátě intenzity barvy v jednom nebo druhém oku.
Výsledky Ishiharova testu
Tento test může pomoci určit několik problémů s barevným viděním:
- protanopie: potíže s rozlišením modré od zelené a červené od zelené
- tritanopie: potíže s rozlišením žluté od zelené a modré od zelené
- deuteranopie: potíže s rozlišením červené od fialové a zelené od fialové
- achromatopsie: úplná barvoslepost (vzácný stav, kdy jsou pro osobu viditelné pouze odstíny šedé)
Co se stane po testu barevného vidění?
Neexistuje žádná léčba, která by přímo řešila problémy s barvoslepostí. Pokud je však váš nedostatek barevného vidění důsledkem nemoci, jako je cukrovka nebo glaukom, řešení této nemoci může zlepšit vaše barevné vidění.
Sponzorováno
Použití barevných filtrů na brýlích nebo barevných kontaktních čočkách může usnadnit viditelnost barevných kontrastů. Ani filtr, ani barevné kontakty však nezlepší vaši vrozenou schopnost rozlišovat barvy.
Zdroje článku a studie
- Ishihara Electronic Color Blindness Test: An Evaluation Study Autor: Sameh S Mandour - Menoufia University
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské oko, Vyšetřovací metody
Přečtěte si také naše další články