Obsah článku
Onkologická onemocnění jsou na druhém místě v četnosti mezi jinými chorobami. A pro mnohé tato diagnóza zní jako trest smrti, a to navzdory skutečnosti, že ve většině případů může být nemoc velmi dobře poražena. Stovky i tisíce lékařů a vědců nepřestávají hledat bezpečnější léčebné metody na onkologická onemocnění. Kromě klasické léčby, jako je chirurgie, chemoterapie, radiační terapie, existují i jiné způsoby, jak k léčbě onkologických onemocnění přistoupit. A jeden z těchto způsobů je imunoterapie. Od tohoto způsobu léčení mají lékaři i pacienti velká očekávání, protože jeho bezpečnost je mnohem vyšší než u tradičních terapií.
Co je imunoterapie v léčbě rakoviny?
Abychom pochopili co je imunoterapie, musíme zmínit imunitu člověka. Imunita – ochranná síla proti cizím tělesům v těle. V případě rakoviny ale imunita selhává. A role imunoterapie v onkologii je přizpůsobit imunitní systém a poslat ho na boj s rakovinou.
Z výše uvedeného vyplývá, že imunoterapie v onkologii je vlastně stimulace imunitního systému, aby vypracoval zvláštní buňky, které bojují s onkologii. Jaké jsou tedy druhy a způsoby imunoterapie v onkologii, které se ukazují jako nejvíce efektivní?
Druhy a způsoby imunoterapie v onkologii
1. Vakcinace
Existují očkovací látky, které brání nemoci. Jako preventivní vakcína je nejznámější vakcína proti rakovině děložního čípku – onemocnění (90%), které způsobuje lidský papilomavirus. Vakcína je tedy zaměřena na rozvoj imunity proti viru.
Léčba rakoviny pomocí vakcín je založena na maligních buňkách. V tomto případě rakovinné buňky jsou odebrány z těla, velmi dobře prostudovány v laboratoři, a poté, co se buňky přestanou rozdělit jsou opět zavedeny do lidského těla. Tělo začne reagovat na „nové cizí“ buňky a začne bojovat, a spolu s tím je spojen i boj s rakovinou. To znamená, že imunitní systém jakoby „probudí“ a začíná bojovat s nádorem, který byl dříve vnímán jako „jeho“. To znamená, že imunita je vytvořena specificky proti nádoru.
2. Pomoc od cytokinů
Naše imunita je vlastně velmi složitý a mnohostranný proces, kdy každá buňka hraje klíčovou roli. Předávají si mezi sebou informace. A když chybí odkaz, pak se naruší imunita. Takže cytokiny – specifický protein „zlepšuje“ přenos informací mezi různými buňkami. Přípravky na bázi cytokinů již existují a jsou široce používány v boji proti rakovině, zejména proto, že pro účinnost těchto léků svědčí řada vědeckých studií.
Cytokiny jsou produkovány buňkami imunitního systému (makrofágy, T-lymfocyty, atp.) a jsou schopné navodit například rychlé dělení a diferenciaci určitých typů buněk, které se účastní boje proti patogenům, případně další rysy imunitní obrany.
3. Monoklonální protilátky (Tymogen atd.)
Všechny tyto léky jsou navrženy tak, aby stimulovaly tělo k boji proti rakovině, a také pomáhají tělu odstraňovat toxiny, které se hromadí v průběhu léčby. Více si o těchto látkách přečtěte na wikipedi.
4. Buňky z nádorových tkání
Tyto buňky jsou izolovány z nádorových tkání, které byly odebrány operativním způsobem. Poté jsou namnoženy in vitro a pak znovu aplikovány. Tyto buňky jsou mnohem aktivnější než lymfocyty, takže tato metoda se ukázala jako velmi účinná.
5. Imunoterapie pomocí T-buněk
Jsou to zvláštní buňky, které aktivně bojují proti rakovině. Může být použito vlastních T-buněk, a buněk dárce.
Všechny tyto metody jsou používány v boji proti onkologickým onemocněním. Hlavní věc je ta, že každý způsob imunoterapie by měl být aplikován individuálně onkologem. Po takové aktivaci může právě imunita velmi přispět k boji proti rakovině.
Existují přirozené metody imunoterapie?
Dokonce i mnoho lékařů – onkologů doporučuje používat „lidové“ metody imunoterapie. Pomocné metody imunoterapie, které mohou podpořit brzké uzdravení jsou: vitamíny, bylinné léky, správná strava, aeroterapie.
1. Vitamínová terapie
Vitamínová terapie vyžaduje užití speciálních vitamínových komplexů, které mají vliv na metabolismus, imunitní systém a prevenci vzniku rakoviny. Takové vitamínové přípravky by měly obsahovat:
Sponzorováno
- Selen, zvyšuje aktivitu lymfocytů, a tím i imunitní odpověď na maligní formace. Bylo také zjištěno, že selen snižuje riziko zhoubných nádorů a zabraňuje tvorbě metastáz. Je to také skvělý antioxidant.
- Vitamin E se podílí na tvorbě protilátek a brání degeneraci tkání ve tkáně maligní.
- Zinek je odpovědný za určité funkce lymfocytů, a tím pro vytvoření přirozené imunity.
- Železo podporuje správnou tvorbu buněčné imunity.
- Hořčík působí proti rakovině.
- Kyselina listová se podílí na tvorbě protinádorové imunity, a také chrání buňky před škodlivými účinky na životní prostředí.
2. Bylinná léčba
Bylinná medicína v onkologii ukázala dobré výsledky a je často zahrnuta do komplexní léčby. Nejúčinnější rostliny v boji proti onkologickým onemocněním jsou:
- Lékořice – rostlina, která má protirakovinné účinky. Také podporuje rozvoj specifické imunity. Sloučeniny kyseliny glycyrrhiziové, nalezené v lékořici brání vzniku mnoha typů nádorů – tyto údaje byly potvrzeny klinicky a laboratorně.
- Rozmarýn obsahuje mnoho aktivních biologických látek, jako je chlorofyl, flavonoidy, a další – vhodné pro stimulaci vývoje protinádorové imunity
- Chaga je často hlavní složkou protinádorových léčiv. Přípravky připravené na základě této houby jsou užitečné jako prevence i jako léčba rakoviny. Extrakt je schopen inhibovat růst nádorových buněk a dokonce i jejich smrt. Četné experimenty prokázaly účinnost této rostliny proti rakovině.
- Zázvor je již dlouho znám jako silný protizánětlivý, antioxidační a také jako protinádorové činidlo.
- Ženšen – četné studie ukázaly, že při pravidelném používání, se riziko rakoviny sníží o 2-5 krát.
TIP: Rakovina a potraviny
Existuje celá řada dalších rostlin, které mají specifické protinádorové vlastnosti, jako jsou propolis, aloe, kurkuma, atd. Nicméně předtím, než se pustíte do fytoterapie by se měli poradit se svým lékařem, protože mohou nejen vyvolat alergické reakce, ale také mají řadu kontraindikací.
3. Aeroterapie
Aeroterapii lze použit jako doplňková léčba rakoviny. Blahodárně působí na všechny tkáně a orgány. Tato metoda je používaná v lázních, stejně tak působí dlouhé procházky na čerstvém vzduchu (ve zdravém prostředí). Tato metoda je zaměřena více na prevenci a obnovu po nemoci. Samozřejmě, že důležitá je role, kterou hraje kvalita ovzduší – ideálně mořský vzduch nebo horský terén.
4. Stravovací návyky
Strava zahrnuje nejen stravovací návyky pacientů s rakovinou, ale také zahrnutí určitých potravin, které snižují riziko onemocnění. Mezi tyto potraviny patří třeba:¨
- Řepa, v tomto případě, se odkazuje na použití čerstvé řepné šťávy. Četné studie prokázaly, že betain obsažený v řepě, zastavuje rozvoj nádorů,
- Česnek podporuje imunitní systém a ničí látky (karcinogeny), které způsobují rakovinu,
- Zelený čaj má silné antioxidační účinky a podporuje vylučování volných radikálů, které v mnoha přispívají ke vzniku onkologických nemocí,
- Červená paprika reguluje hladinu nitrosaminů v těle, které způsobují rakovinu.
Co si dále přečíst?
VIDEO: Imunoterapie (Imunomodulační léčba zhoubných nádorů) rakoviny
VIDEO: Prof. Tibor Hajto o imunoterapii v onkologii
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Rakovina
Přečtěte si také naše další články