Sponzorováno

Ichtyoterapie – pro zdraví a krásnou pokožku 4.89/5 (18)

  • Ichtyoterapie je léčebná metoda, která využívá ryby, konkrétně tzv. rybí terapeuty, k léčbě některých kožních onemocnění a problémů s pokožkou. Tato terapie je známá také jako rybí terapie nebo rybí pedikúra. Ichtyoterapie je prováděna specifickými rybami, obvykle druhu Garra rufa, které se také nazývají "doktorské ryby".
  • Princip ichtyoterapie spočívá v tom, že ryby se živí odumřelými buňkami kůže, zejména na nohou, při ponoření do vody obsahující tato malá terapeutická stvoření. Během terapie pokožka na dotčené oblasti změkčuje a zbavuje se odumřelých kožních buněk. Někteří lidé si myslí, že tato terapie může pomoci při různých kožních problémech, včetně třeba lupénky nebo ekzémů. Nicméně vědecké důkazy o účinnosti ichtyoterapie jsou omezené.
  • Je třeba poznamenat, že ichtyoterapie je předmětem diskuse a regulace v mnoha zemích. Některé země ji zakazují z důvodů hygieny a bezpečnosti, zatímco jinde je stále povolena.
  • Před podstoupením jakékoli formy ichtyoterapie nebo jiných nekonvenčních léčebných postupů byste měli konzultovat s lékařem, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo obavy týkající se své pokožky. Je také důležité zajistit, že zařízení provádějící tuto terapii dodržují příslušné hygienické standardy.

Ichtyoterapie - pro zdraví a krásnou pokožkuPředstavte si vanu plnou vody, v níž plave několik stovek malých rybiček. Celkem milá představa, že? Nyní si však představte, že se k nim máte přidat. Trochu „crazy“? Možná to zní šíleně, ale tito malí „doktoři“, jak se také přezdívá, dokáží s vaší pokožkou dělat zázraky. Léčí, vyhlazují, masírují. Pro lidi s kožními onemocněními jsou nadějí na zlepšení příznaků jejich onemocnění a pro ty ostatní zase prostředkem při péči o pokožku a zároveň i skvělým wellness lázní. Řeč je o ichtyoterapii a rybičkách Garra rufa, které to mají všechno na svědomí.

Ichtyoterapie je dostupná už i u nás v ČR

V posledních letech se ichtyoterapie, čili alternativní způsob léčby, který se skládá z lázně se zmíněnými rybkami, rozmáhá postupně po celém světě. Malá, ale šikovná Garra rufa, si rychle našla své fanoušky i u nás v Česku. Ačkoliv původně šlo především o léčivou koupel pro lidi s kožními onemocněními a extrémy, tak postupně se zjistilo, že jejich šikovnost se dá využít i na kosmetické a relaxační účinky. Kromě toho, že zbaví tělo odumřelé kůže, dopřávají vašim nohám, rukám a vlastně celému tělu příjemný odpočinek. Takže šup do vany plné malých rybiček nabrat novou energii, prokrvit pokožku, vyhladit vrásky a v neposlední řadě se nechat léčit.

O rybičkách Garra rufa

Garra rufa nebo i „doktor ryba“, jak se tato sladkovodní ryba z čeledi kaprovitých neodborně nazývá, byla poprvé „objevena“ v termálních pramenech vzdálených přibližně 13 kilometrů od malého tureckého městečka Kangal v provincii Sivas známé i díky kangálskemým ovčáckým psům a ovci s žebrem navíc. Garra rufa má ráda teplo. Je to jedna z mála druhů ryb, které dokáží přežít ve vodě teplejší než 28 ° C. Bez problémů snese i 36 °C. Od přírody jsou tyto teplomilné rybky všežravé. Původně se živili jen fytoplanktonem a zooplanktonem na dně pramenů. Kvůli vysoké teplotě vody se v ní však mnoho planktonu nenacházelo. Rybky tak popravdě hladověly, v důsledku čehož si byli nuceny hledat i jiný druh obživy. Říká se, že právě tento fakt z nich udělal predátory, kteří v zimě vyhledávali chomáče vlny z ovcí a v létě „útočili“ na těla lidí koupajících se v těchto pramenech. Hladové rybky se „vrhaly“ pouze na odumřelou nebo nemocnou kůži, jak se později ukázalo.

Jak byly objeveny neboli jedna legenda

Lázně v teplých pramenech odedávna lákaly místní obyvatele. Příběh o tom, jak se tyto rybky proslavily po celém světě, se začíná na počátku 19. století. Legenda říká, že jejich blahodárné účinky na pokožku objevily dva bratři pocházející z malé nedaleké vesničky, kteří si horké letní dny krátili tím, že se den co den vydávali za nejrůznějšími dobrodružstvími do okolí. Na svých toulkách jednoho dne narazili nedaleko za vesnicí na zmíněný teplý pramen. Chlapci bez váhání skočili do vody. V momentě jim kolem nohou začalo kroužit množství malých rybiček.

Nejdříve byly opatrné a jen tak klidně pluly kolem jejich nohou. Po chvíli, kdy už bylo opatrnosti dost, však rybky začali nohy chlapců jemně „okusovat“. Bylo to kupodivu oba chlapce příjemné a tak se k prameni vraceli každý den. Po čase si starší z bratrů všiml, že mu z nohou zmizela vyrážka, která ho už déle trápila. Netrvalo dlouho a zpráva o jeho „zázračném“ vyléčení se rozšířila i do širšího okolí. K prameni začali přicházet lidé z různých oblastí a místní obyvatelé začali malé ryby nazývat i „boží“ rybky. První lázně s terapeutickými bazény, kam si lidé z téměř celého světa chodili léčit kožní neduhy, však byly na tomto místě postavené a pro veřejnost otevřeno až v 2. polovině 20. století, přesněji v roce 1963.

Ichtyoterapie rybičkami

Ichtyoterapie rybičkami

 

Ichtyoterapie a zdraví – co všechno rybky dokáží

1. Různá kožní onemocnění

Jak jsme již zmínili, rybky poznal svět díky jejich neobvyklým pozitivním účinkům na pokožku. Díky úspěchům v boji s různými kožními onemocněními začaly od roku 1988 lázně v tureckém městečku Kangal stále častěji přitahovat i lidí trpících nepříjemným kožním onemocněním – lupénkou. V současnosti s tímto onemocněním, jehož příznaky nejsou dodnes přesně známo, bojují miliony lidí po celém světě a tisíce postižených je i u nás.

V bazénech s rybkami Garra rufa pacienti s kožními neduhy hledali úlevu od nepříjemného svědění, pálení a olupování odumřelé kůže, kterou jim rybky skutečně i přinášely. Vědecké výzkumy, kterým se malí léčitelé museli později podrobit, tento jejich příznivý účinek potvrdily. A stále to potvrzují i ​​výsledky z praxe. Celotělová koupel s těmito rybkami zmírňuje příznaky ekzémů, dermatitid a v neposlední řadě psoriázy. Každý pacient samozřejmě reaguje na tento způsob léčby jinak a zmírňování příznaků je individuální. „Reakce klientů jsou různé, ale potvrzeno je, že člověk musí přistupovat i k rybám pozitivně, protože dokáží vycítit stres. Obecně jsou výsledky pozitivní. Ale tak, jako každá jiná léčba, i tato vyžaduje trpělivost. Je třeba si také uvědomit, že některá onemocnění, jako například zmiňovaná psoriáza, se vyléčit nelze. Dají se jen zmírnit či dokonce téměř potlačit jejich projevy,“ vysvětluje majitelka centra, kde Ichyoterapii provozují. Díky svým úspěchům se tak rybky z Turecka dostaly do celého světa. Dnes už pacienti nemusejí cestovat za plovoucími dermatology do Turecka. Lázeňská centra, ve kterých léčebný proces probíhá za vysokých hygienických podmínek a samozřejmě pod odborným dohledem, jsou totiž roztroušeny po celém světě a nezaostává ani ČR.

Sponzorováno

2. Na ruce, nohy a celé tělo

Pedikúra, manikúra nebo rovnou celotělová wellness koupel ve společnosti těchto rybiček – to si dnes může dopřát každý. U zdravých hostů jde především o přirozený způsob relaxace a přírodní péči o pokožku. „Po koupeli, která trvá buď hodinu nebo i dvě podle zvážení klienta, zůstává pokožka pružnější, napjatější, hebčí. Na dotek je sametová,“ dodává zkušená majitelka centra.

Přibližně 250 – 300 rybiček totiž usilovně čistí pokožku, vyhlazuje vrásky, dělá mikromasáž a peeling celého těla. Koupel dále přispívá k podpoře prokrvení pokožky, prevenci celulitidy a v neposlední řadě k uvolnění celého organismu. Pokud se vám však zdá stále poněkud šílené koupat se s rybkami, které vás navíc mají i okusovat, klidně si k ním skočte pouze na přírodní manikúru či pedikúru. „Nehty sice nedokážou nalakovat ani ostříhat, zbaví však nohy i ruce zhrublé části kůže a příjemně jejich promasírují a stejně jako při celotělové koupeli pokožky hloubkově pročistí a zároveň podpoří její lepší prokrvení.“ Pozor, zhrublé a šupinaté pokožky se klient nezbaví napoprvé. Protože ošetření je jemnější, je potřeba nejméně 5 až 10 sezení, přičemž délka je individuální podle uvážení klienta.

Proč ichtyoterapie funguje?

Co vlastně tyto malé rybičky dělají na naší pokožce? Nic víc a nic méně než to, že nejprve si vyhledají poškozená místa na pokožce a vzápětí se na ně s velkým apetitem vrhnou. Jemným způsobem obhryzávají jen nemocnou, odumřelou a ztvrdlou pokožku. Okusovat však v případě rybiček Garra rufa neznamená, že na vás vycenil špičaté zubiska a ukousnou vám kousek zbytečné kůže. Nemají totiž vůbec zuby. Jejich činnost bychom mohli přirovnat spíše k rybám, které přisáté na skle čistí stěny akvária. Kromě toho, že pokožku zbavují její nemocných a odumřelých části, tak přitom vylučují enzym známý jako dithranol nebo antralin, který je součástí krémů lékařsky používaných při léčbě lupénky. Enzym má regenerační účinky na pokožku.

Několik informací o samotných koupelích

Zajímá vás něco o samotných koupelích? Podívejte se na několik základních informací:

O tom, že to (jen) lechtá

I když se vám to možná nezdá, tak obecně je společnost rybiček Garra rufa ve vaně příjemnou částí dne, což ostatně potvrzují i klienti, kteří tuto koupel již zkusili. „Koupel je velmi příjemná, uvolňující, i když si člověk musí na rybičky prvních pár minut zvykat, protože je to lechtivé. Pozitivum je, že tento pocit vyvolává uvolnění a dobrou náladu. Většinou se koupající začnou spontánně usmívat až smát,“ říká paní Horňáková, která tuto koupel zkusila.

Kde koupele probíhají?

Koupel probíhá v 700-litrových terapeutických vanách. Ve vaně se nachází asi 260 – 270 rybiček a teplota vody se může pohybovat od 33 – 36 °C. Vany samozřejmě splňují hygienické a bezpečnostní standardy. Každá vana má plně automatický elektronický řídicí a regulační systém. Udržuje se tak nejen požadovaná teplota vody, ale provádí se i její neustálá filtrace, dezinfekce a okysličování. Navíc je vana díky výškově nastavitelnému sedadlu s rukojeťmi pro klienta i velmi pohodlná. A na své si přijdou i rybičky, protože v ní mají optimální životní podmínky – teplo a dostatek obživy.

Jak se připravit na tuto koupel

Před každým vstupem do koupele mezi rybičky je třeba se osprchovat teplou vodou. Z pokožky se tak smyjí parfémy, deodoranty a krémy, které rybám škodíy. Rybičky stejně nemají rády ani další látky, které například obsahují různé krémy aplikované při léčbě lupénky. Minimálně týden před nástupem na léčbu by se pokožka neměla ošetřovat přípravky, které obsahují kortikoidy.

Do koupele se vchází v plavkách, u žen nejlépe dvoudílných, které si každý klient přinese sám. Odvážlivcům, kteří se nebojí pustit hladové rybky na pokožku obličeje, si musí přinést ještě i něco navíc. Klient si přinese vlastní“ šnorchl a koupací čepici a může se ponořit. Účinek je stejný jako na jiné části těla.

Jak často, jak dlouho?

Při relaxačně-kosmetických lázních je frekvence a délka lázní na rozhodnutí klienty. Závisí na tom, jak rádi mají svou pokožku a jak se ve společnosti rybiček cítí. Někteří si rybičky a jejich šimrání oblíbí natolik, že si koupel rádi zopakují poměrně často a pravidelně. Co se týče opakování léčby, je to také závislé na tom, jak daný klient pečuje o svou pokožku, není dobré si onemocnění zanedbat a nestarat se o něj. Individuální je i délka léčby, a to v závislosti na konkrétním onemocnění. U psoriatiků doporučujeme 15 – 21 lázní následujících po sobě a následně jednu lázeň za dva týdny.

Pro koho jsou určeny?

Relaxační koupel je určena pro každého zdravého jedince. S léčbou je to už trochu konkrétnější, protože její opakování je přesněji určeno a podstatně častěji. Léčbu může absolvovat téměř každý klient. Jsou tam samozřejmě jistá omezení. Někdo to nezvládne kvůli věku, jiný má strach, ale teoreticky by to měl zvládnout každý. Léčebnou koupel mohou absolvovat i děti. Děti od 2 do 6 let však mohou vejít do vany pouze v doprovodu rodiče. Děti starší 6 let mohou absolvovat koupel samostatně, ale s tím, že rodič je s nimi v místnosti. Koupel nemohou absolvovat klienti s krvácejícími a zanícenými hnisajícími ránami.

Ichtyoterapie a vedlejší účinky

Ichtyoterapie je druh bioterapie, který se na základě výzkumů, kterým se rybičky v průběhu své „praxe“ podrobili, považuje za bezpečný způsob léčby bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Je to bezbolestné a docela příjemné ošetřování pokožky, které rozhodně spíše pomůže, než ublíží. Možná stačí jen překonat strach z těchto malých „lékařů“, vždyť nekoušou (doslova a do písmene), a zkusit, co ve skutečnosti dokáží. Zase je však třeba připomenout, že ani Garra rufa onemocnění, jako je lupénka, nevyléčí úplně, potlačí však její příznaky na poměrně dlouhé období.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Je libo rybí pedikúru?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva