Obsah článku
Pokud vaše tělo nemá dostatek kyslíku, může dojít k hypoxii nebo hypoxémii. To jsou nebezpečné stavy. Bez kyslíku totiž může dojít k poškození mozku, jater a dalších orgánů, stačí na to jen několik minut po zahájení příznaků.
Hypoxémie (nízký obsah kyslíku v krvi) může způsobit hypoxii (nízký obsah kyslíku ve vašich tkáních), pokud vaše krev nenese dostatek kyslíku do vašich tkání, aby uspokojila potřeby vašeho těla. Slovo hypoxie se někdy používá k popisu obou problémů.
Pokud se v tkáních vyskytne úplný nedostatek kyslíku, označuje se stav jako anoxie.
Hypoxie může ovlivnit celé tělo (generalizovaná hypoxie), nebo určitý orgán nebo oblast těla (tkáňová hypoxie). Může být také klasifikován jako akutní nebo chronický.
Symptomy (příznaky) hypoxie
Přestože se příznaky mohou lišit od osoby k osobě, nejčastější příznaky hypoxie jsou:
- Změna barvy pokožky, od modré až po třešňově červenou
- Zmatenost
- Bolest hlavy
- Závratě nebo mdloby (tzv. synkopa)
- Kašel
- Rychlá srdeční frekvence
- Rychlé dýchání
- Dušnost (dýchavičnost)
- Pomalá srdeční frekvence
- Pocení
- Vizuální změny, jako je třeba tunelové vidění
- Zvýšený počet červených krvinek (polycytemie) u lidí s chronickou hypoxií
- Modravý nádech do rtů a končetin (cyanóza)
Pokud máte jednoznačné příznaky hypoxie, volejte lékaře (záchrannou službu).
Jaké jsou příčiny hypoxie
Například závažný astmatický záchvat, zánět nebo infekce mohou způsobit hypoxii u dospělých i u dětí. Během této hypoxie jsou vaše dýchací cesty natolik úzké, že je obtížné vůbec dostat vzduch do plic. Následné vykašlávání využívá ještě více kyslíku a může to ještě zhoršit příznaky.
Hypoxii může také způsobit poškození plic v důsledku traumatu.
Jiné okolnosti, které mohou způsobit hypoxii jsou například:
- Různá plicní onemocnění, jako je chronická obstrukční plicní choroba, emfyzém, bronchitida, pneumonie a plicní edém (tekutina v plicích)
- Silné léky proti bolesti a jiné léky, které mají nějaký vliv na dýchání
- Srdeční problémy
- Anémie (nízký počet červených krvinek, které nesou kyslík)
- Otrava kyanidem (kyanid je chemická látka používaná k výrobě plastů a dalších výrobků.)
Jak je léčena hypoxie?
Léčba hypoxie bude záviset na základní příčině tohoto stavu.
Sponzorováno
Budete muset jít do nemocnice, abyste dostali lék na hypoxii a aby vám mohli kontrolovat hladinu kyslíku. Jednoznačně nejdůležitější je dostat do vašeho těla více kyslíku. Dostanete ho prostřednictvím malého konektoru v nosu nebo pomocí masky, která bude nasazena přes váš nos a ústa. Pro mnoho lidí toto stačí k tomu, aby jejich hladina kyslíku byla normální.
Inhalátor nebo lék na astma (braný ústně) může také usnadnit dýchání. Pokud to nepomůže, lékaři vám mohou dát lék podávaný žilou v ruce (intravenózně). Možná budete potřebovat steroidní léky na krátkou dobu, abyste vyřešili zánět na plicích nebo antibiotika k léčbě infekce.
A když je situace v tomto směru opravdu kritická, váš život je dokonce v nebezpečí a jiné léčebné postupy nefungují, možná budete potřebovat přístroj, který vám pomůže dýchat. I to je možné.
Hypoxie doslovně znamená „nízký obsah kyslíku“, ale je definována jako nedostatek množství kyslíku, který se dostane do tkání těla. To se liší od hypoxemie, což znamená nedostatečné množství kyslíku v krvi.
Prevence hypoxie
Nejlepší způsob, jak zabránit hypoxii, je udržet astma pod kontrolou. Držte se svého plánu léčby astmatu. To je jistě dobrý začátek prevence hypoxie. Dodržujte tato pravidla:
- Berte léky nebo léčivé přípravky, které pomáhají předcházet záchvatům astmatického kašle a v případě potřeby mějte po ruce záchranný inhalátor.
- Jezte zdravě a zůstaňte aktivní.
- Poznejte své spouštěče astmatu a najděte způsoby, jak se jim vyhnout.
- Spolupracujte se svým lékařem, abyste přišli s akčním plánem astmatických záchvatů – pak víte, co dělat, když máte problémy s dýcháním.
Typy hypoxie
Jak bylo uvedeno výše, existují různé typy hypoxie. Existují i různé důvody, proč v tkáních těla není dostatek kyslíku. Pojďme se na druhy hypoxie podívat:
- Hypoxická hypoxie (hypoxemická hypoxie): Nastává z důvodu nedostatečného zásobení organismu kyslíkem z důvodu nedostatečného okysličení krve. Hypoxická hypoxie může být způsobena nedostatečným dýcháním stejně jako jinými příčinami.
- Anemická hypoxie: Při stanovení anémie mají nízké hladiny hemoglobinu sníženou schopnost krve přenášet kyslík, který je vdechován, a tudíž nastává i snížený přívod kyslíku. Anémie může být následkem mnoha podmínek. Tento typ je tedy způsoben nedostatečným počtem funkčních erytrocytů nebo hemoglobinu.
- Stagnační hypoxie (cirkulační hypoxie): Tato forma hypoxie je způsobena nedostatečným průtokem krve, což má za následek méně kyslíku, který je k dispozici tkáním v těle.
- Histotoxická hypoxie: Při histotoxické hypoxii se sice inhaluje dostatečné množství kyslíku v plicích a dodává se do tkání, ale tkáně nejsou schopny použít kyslík, který je přítomen. Buňky nejsou schopné z nějakého důvodu kyslík zužitkovat.
- Metabolická hypoxie: Metabolická hypoxie se vyskytuje, když je v tkáních větší poptávka po kyslíku než obvykle. Kyslík může být absorbován, transportován a správně použit v tkáních, ale kvůli aktuálnímu stavu, který zrychluje metabolismus, stále ještě jeho přísun nestačí. Příkladem toho je sepse (vážná a ohromující infekce.)
Sponzorováno
A co vy? Máte s hypoxií nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za vaše komentáře pod článkem.
Studie a zdroje článku
- The biology of hypoxia: the role of oxygen sensing in development, normal function, and disease Autoři: Amato J. Giaccia, M. Celeste Simon
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nemoci dýchací soustavy a respirační onemocnění
Přečtěte si také naše další články