Obsah článku
- Hyponatrémie je stav, kdy je hladina sodíku (Na⁺) v krvi nižší než normální.
- Sodík je důležitý elektrolyt, který hraje klíčovou roli v regulaci rovnováhy vody v těle, funkci nervů a svalů. Normální hladina sodíku v krvi je přibližně 135–145 mmol/l, a když klesne pod 135 mmol/l, hovoříme o hyponatrémii.
- Příjem velkého množství vody může zředit koncentraci sodíku v krvi. Zvracení, průjem, nadměrné pocení nebo užívání diuretik mohou vést ke ztrátě sodíku. Porucha funkce ledvin může způsobit problémy s vylučováním vody a sodíku.
- Léčba závisí na závažnosti a příčině hyponatrémie. Může zahrnovat omezení příjmu vody, úpravu medikace, nebo podání infuze s roztokem obsahujícím sodík.
V důsledku nízké hladiny sodíku vzrůstá množství vody ve vašem těle, a to způsobuje zvětšení buněk. To může vést k mnoha různým problémům. Některé z nich jsou mírné, jiné mohou být hodně vážné a dokonce i život ohrožující.
Kolik sodíku je už málo?
Jak nízká hladina sodíku je příliš nízká? Vaše hladina sodíku v krvi je normální, pokud je v rozmezí 135 až 145 miliekvivalentů na litr (mEq / L). Pokud je nižší než 135 mEq / L, je to hyponatremie. Váš lékař vám určitě může říct, zda je vaše hladina sodíku příliš nízká nebo ne. Zeptejte se ho.
Příznaky, symptomy hyponatrémie
Pokud máte jen mírnou hyponatrémii, nemusíte mít žádné příznaky. Symptomy se obvykle objevují, když náhle vzroste nebo klesne hladina sodíku. Příznaky hyponatrémie mohou zahrnovat:
- Nevolnost s zvracení
- Únavu
- Bolesti hlavy nebo zmatenost
- Křeče, křeče ve svalech
- Podrážděnost
Závažné případy mohou vést k záchvatům nebo dokonce ke kómatu.
Příčiny hyponatrémie
Existuje mnoho důvodů, proč může být váš sodík příliš nízký. Tyto příčiny jsou nejčastější:
Léky
Diuretika a některá antidepresiva a léky proti bolesti mohou způsobit nutkání k močení nebo větší pocení. To může mít vliv na hladinu sodíku.
Zdravotní problémy
Poruchy srdce a onemocnění ledvin nebo jater mohou ovlivnit množství tekutin v těle a následně i hladinu sodíku. Také chronické záchvaty, těžké průjmy nebo zvracení mohou vyčerpat vaše tělo od tekutin a sodíku.
Sponzorováno
Hormonální nerovnováhy
Některé hormony ovlivňují hladinu sodíku ve vašem těle. Stav, nazývaný SIADH (Syndrom nepřiměřené sekrece antidiuretického hormonu), může způsobit zadržení vody. A stav nazvaný Addisonova nemoc může mít vliv na hormony, které pomáhají řídit elektrolyty v těle
Když pijete příliš mnoho vody
To může zředit množství sodíku v krvi. Obvykle se to stane, když lidé trpí příliš mnoho během vytrvalostních událostí, jako jsou třeba maratony nebo triatlony. A další sodík ztrácejí díky potu.
Extáze
Tento ilegální amfetamin je spojován s vážnými případy hyponatrémie.
Jaterní cirhóza
Pacienti s pokročilými formami jaterní cirhózy mají častěji sklon k hyponatrémii. I tato nemoc může být tedy příčinou hyponatrémie.
Kdo je rizikovou skupinou?
Vzhledem k tomu, že starší lidé obvykle častěji užívají určité léky nebo mají častěji chronická onemocnění, je u nich obecně častější výskyt hyponatrémie. Ale ani mladým se nevyhýbají choroby a hormonální nerovnováhy. A dále, pokud pijete příliš mnoho vody u toho, když děláte něco, co je fyzicky velmi náročné – třeba když běžíte maratón – může být pravděpodobnější, že se vyvine hyponatrémie.
Diagnóza hyponatrémie
Vzhledem k tomu, že příznaky hyponatrémie se mohou lišit od člověka k člověku, lékař vám pravděpodobně udělá test krve a moči k potvrzení této diagnózy. Může vás požádat o vaši lékařskou anamnéze a poté může provést fyzickou prohlídku.
Pamatujte
Je docela důležité si uvědomit, že hyponatrémie není rozhodně to samé jako nedostatek sodíku. I lidé s normálním množstvím sodíku v organizmu mohou mít hyponatrémii, pokud bude například sodík v krvi z nějakého důvodu naředěn nadbytkem vody, apod.
Léčba hyponatrémie
Jak už jsme v tomto článku uvedli, způsobit hyponatrémii může mnoho různých příčin. Léčba závisí na příčině.
Pokud se váš lékař domnívá, že pijete příliš mnoho vody, možná budete muset snížit její příjem. Jestliže užíváte diuretika, může váš lékař změnit vaše léky, aby se sodík v krvi mohl vrátit na normální úroveň.
Pokud se vaše hyponatrémie náhle objeví a je to těžké, možná budete muset dostat tekutiny IV, abyste mohli rychle dostat sodík. Možná budete muset zůstat v nemocnici. Máte-li příznaky, jako je bolest hlavy, nevolnost nebo záchvaty, může vám lékař také dát předpis, aby tyto problémy byly pod kontrolou.
Někdy stačí dodat sodík do těla pomocí infuze. Pamatujte si, že může docela trvat, než dostanete sodík do nějakého normalizovaného stavu.
A jak na prevenci?
- Pokud máte takový zdravotní stav, který může vést k nízké koncentraci sodíku v krvi, jako nedostatečnosti nadledvin, ujistěte se, že jste s tímto problémem léčeni.
- Buďte opatrní, kolik vody do sebe dostanete, zvláště pokud se účastníte vysokointenzivních fyzických aktivit. Existují dva spolehlivé způsoby, jak zjistit, kolik vody byste měli mít: vaše žízeň a barva moči. Pravděpodobně do sebe dostáváte dostatek vody, pokud necítíte žízeň a moč má mírně žlutou barvu.
- Zeptejte se svého lékaře, zda byste měli pít sportovní nápoje namísto vody během intenzivních fyzických aktivit. Tyto nápoje obsahují elektrolyty, které pomáhají udržet stav sodíku stabilní.
Sponzorováno
Máte s hyponatrémií nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
- Hyponatremia Autoři: Helbert Rondon; Madhu Badireddy
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidská krev, Stopové prvky
Přečtěte si také naše další články