Sponzorováno

Hypofýza – podvěsek mozkový – funkce a nemoci (poruchy, nádory) 4.69/5 (67)

  • Hypofýza je malý orgán umístěný v mozku, pod hypothalamem, který je součástí endokrinního systému. I když je hypofýza malá, má klíčovou roli v regulaci mnoha fyziologických procesů těla.
  • Hypofýza produkuje a uvolňuje různé hormony, které ovlivňují další endokrinní žlázy a kontrolují mnoho důležitých funkcí v těle.
  • Hypofýza také hraje důležitou roli v regulaci teploty těla a dalších funkcí těla prostřednictvím produkce hormonu nazývaného antidiuretický hormon (ADH) a hormonu oxytocinu.

Hypofýza a hypothalamus jsou součástí mozku a hrají klíčovou roli v endokrinním systému

Hypofýza a hypothalamus jsou součástí mozku a hrají klíčovou roli v endokrinním systému

Hypofýza, je drobná žláza umístěná v centru našeho mozku. Obvykle se označuje jako „hlavní žláza“ lidského těla, protože uvolňuje velké množství hormonů, které cirkulují v našem systému a pomáhají při udržování naší vnitřní homeostázy. Navíc hypofýza je také „mistrem“ nebo dominantní žlázou, která kontroluje i činnost jiných žláz. Hypofýza je tedy zodpovědná za výrobu a skladování mnoha důležitých hormonů. Podvěsek mozkový tak zastává v endokrinním systému řídící funkci.

Poloha (umístění) hypofýzy

Hypofýza leží zhruba uprostřed lidské lebky. Je umístěná pod hypotalamem a za nosním můstkem. Její umístění skutečně dává smysl, když si uvědomíme roli hypotalamu v jemném ladění aktivity hypofýzy. To je umožněno s pomocí nervových vláken, které umožňují snadnou komunikaci. Hypofýza je oválné rozšíření konce infundibulárního výběžku hypothalamu. Hypotalamus tvoří s hypofýzou úzce propojený celek. Činnost hypofýzy je řízena hypotalamem. Řídícím tandemem hormonální regulace je tedy hypothalamus a hypofýza.

Hypofýzu můžeme rozdělit do tří částí (některé zdroje uvádí rozdělení do dvou částí, takže záleží na pohledu):

  1. přední lalok,
  2. střední lalok,
  3. zadní lalok.

Každý lalok může být popsán podle svých jedinečných funkcí.

Přední lalok má primární role ve vývoji lidského těla. To zahrnuje vylučování hormonů, které ovlivňují reprodukci a sexuální zrání. Tyto hormony kontrolují růst a aktivují nadledviny, štítnou žlázu a pohlavní orgány.

Střední lalok vylučuje hormony, které stimulují ty buňky v našem těle, které produkují pigmentové buňky, nazývané melanocyty. Tyto melanocyty jsou důvodem, proč vůbec existují nějaké změny v naší barvě kůže.

A konečně zadní lalok produkuje ADH (antidiuretický hormon), což je hormon, který umožňuje ledvinám resorpci vody do krevního oběhu, aby se zabránilo dehydrataci. Také hormon oxytocin je tvořen v zadním laloku – ten například způsobuje kontrakce během porodu.

Hypofýza - podvěsek mozkový - ilustrace

Hypofýza – podvěsek mozkový – ilustrace

 

Zmíněné hormony jsou pro naše přežití hodně důležité, jsou však jen jedny z mnoha hormonů vytvořených hypofýzou.

Funkce hypofýzy

Hlavní funkcí hypofýzy spočívá v její schopnosti vytvářet hormony, které zachovávají a ovlivňují mnoho našich tělesných funkcí. Přední a zadní laloky jsou primární sekreční žlázy. A jak již bylo popsáno výše, zadní lalok vylučuje oxytocin a ADH. Oxytocin nejen stimuluje děložní kontrakce k usnadnění porodu, ale také způsobuje, že se vytváří mateřské mléko při přípravě péče o dítě. Přední hypofýza má větší počet hormonů. Produkuje prolaktin, který, jako oxytocin v zadní části, způsobuje produkci mléka po porodu. Folikulostimulační hormon (nebo FSH) se uvolňuje, aby stimuloval produkci spermií (u mužů) a zrání vajíček (u žen). A podobně luteinizační hormon (LH) bude stimulovat uvolňování testosteronu u mužů a uvolňování vajíček u žen.

Jedním z nejdůležitějších produktů předního laloku je hormon stimulující štítnou žlázu (TSH). Štítná žláza pomáhá koordinovat metabolickou aktivitu a TSH také stimuluje činnost štítné žlázy. Proto TSH nepřímo dovolí štítné žláze převzít všechny její role. Také se uvolňuje adrenokortikotropní hormon (ACTH) a stimuluje tvorbu stresového hormonu, kortizolu. Kortizol je nezbytný pro naše přežití a udržuje náš krevní tlak a hladinu cukru normální – samozřejmě ve zdravém množství. Jakýkoli výkyv nad nebo pod normální hladinu má pak negativní důsledky. No a nakonec přední část hypofýzy uvolňuje růstový hormon (GH), který je zodpovědný za růst svalové hmoty a kostní hmoty, ke kterým dochází během vývoje. Dysregulace produkce GH může vést k vážným onemocněním, ne-li k rakovině.

Zadní hypofýza:

  • ADH
  • Oxytocin

Přední část hypofýzy:

Sponzorováno

Poruchy a nemoci hypofýzy

Nedostatky v některém z uvedených hormonů mohou způsobit onemocnění, které se mohou velmi lišit svojí závažností. Počínaje zadním lalokem, nedostatek ADH zvýší naši žízeň a i močení. Nedostatek prolaktinu poměrně předvídatelně povede k neschopnosti laktace, kterou nelze do dnešního dne léčit. Nedostatek TSH má příznaky podobné těm, které se vyskytují u problémové štítné žlázy, což zahrnuje únavu, ztrátu paměti a obecnou tělesnou slabost. Nedostatek LH nebo FSH bude mít za následek snížení libida, nepravidelného menses, erektilní dysfunkce a změny nálady. Nedostatek ACTH způsobí nevolnost, bolesti těla, špatnou chuť k jídlu a dokonce nízkou hladinu cukru v krvi a tlak. A konečně, nedostatek růstového hormonu snižuje množství svalové hmoty a hustotu kosti, což má dlouhodobé následky na kvalitu našeho života.

Nadprodukce hormonu má samozřejmě také své vlastní důsledky. Příliš mnoho růstového hormonu může vést ke gigantismu a akromegalii, nebo k přílišnému růstu kostí a měkkých tkání, což vede k problémům se srdcem a spánkové apnoe. Příliš mnoho TSH způsobí otřes, podrážděnost a vysoký krevní tlak. Příliš mnoho prolaktinu způsobí nevhodnou tvorbu mateřského mléka a oslabení kostí. Nadbytečný ACTH zase způsobí zvýšení hmotnosti křehkých kostí a nestabilitou nálady. Přebytek FSH a LH je spojen s neplodností a nepravidelnou menstruací.

Jak vidíme, hormonů musí být vyvážené množství, jinak se to odrazí na našem zdraví a kvalitě života.

Nejčastějším typem poruchy hypofýzy jsou však nádory. Velká většina hypofyzárních nádorů je benigních (nezhoubný útvar, neproniká do okolních tkání, nešíří se) nebo jen nekarcinogenní otok v této žláze, který nemusí způsobovat žádné příznaky a nemusí být ani nikdy symptomatický. Na rozdíl od mnoha druhů nádorů, většina lidí postižených nádory hypofýzy nemá žádnou předchozí rodinnou anamnézu záležitostí s hypofýzou a není obvykle ani geneticky zděděn. Jednou z těchto výjimek je mnohočetná endokrinní neoplázie (nebo MEN), což je sada zděděných poruch, které vedou k tomu, že endokrinní žlázy těla, včetně hypofýzy, nadměrně tvoří hormony.

Nádory na hypofýze

Existují různé typy nádorů hypofýzy. Obecně platí, že lidé s tumorem hypofýzy mají řadu výstražných příznaků. Většina z nich bude mít problémy se zrakem, bolesti hlavy, menstruační změny, neplodnost, změny nálady, únavu a dokonce i Cushingův syndrom – který má svůj vlastní soubor příznaků, včetně mimo jiné vysokého krevního tlaku a nárůstku hmotnosti.

Nejběžnější typ nádoru hypofýzy je takový, který dělá hypofýzu neschopnou vyrábět hormony. Tito pacienti často mají problémy se svým zrakem a bolesti hlavy.

Dále mohou být hypofyzární nádory rozděleny do tří skupin podle jejich problematických účinků.

  1. Hypersekrece se týká tvorby příliš velkého množství hormonů a je to problém, který postihuje sekreční nádor hypofýzy.
  2. Hyposekrece je naopak příliš nízká produkce hormonů a je normálně způsobena velkým nádorem hypofýzy, který fyzicky blokuje tvorbu hormonu hypofýzy. Může následovat chirurgická resekce nádoru.
  3. Nakonec, jsou zde problémy, které vznikají z rostoucího nádoru hypofýzy, který tlačí na hypofýzu a může mít za následek také zhoršené vidění a bolesti hlavy.

Adenom hypofýzy je nejčastější problém v této oblasti. Je to označení pro benigní neboli nezhoubný nádor podvěsku mozkového. Adenom je tedy obecně nezhoubný nádor, který, pokud postihne hypofýzu, narušuje uvolňování jejích regulačních hormonů – uvolňuje se jich buď moc, nebo málo. Tato nadprodukce nebo naopak nedostatek regulačních hormonů působí na periferní endokrinní žlázy, které pak v závislosti na typu poruchy reagují.

Další hypofyzární problém, který stojí za zmínku, je určitě kraniofaryngeom. Jedná se o typ cysty nebo nádoru, který je vrozený, což znamená, že je přítomen při narození. Může bobtnat a naplnit se tekutinou a může způsobit bolesti hlavy a problémy s viděním, stejně jako problémy se spánkem. Toto je druhý nejčastější tumor selární krajiny (první je adenom hypofýzy).

Sponzorováno

Syndrom prázdného sedla (anglicky empty sella syndrome, ESS) je porucha, při které dojde ke zmenšení či oploštění hypofýzy.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva