Sponzorováno

Hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy) – příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (41)

Vaše štítná žláza produkuje dva hlavní hormony, tyroxin (T-4) a trijodthyronin (T-3), které ovlivňují všechny buňky ve vašem těle.

Vaše štítná žláza produkuje dva hlavní hormony, tyroxin (T-4) a trijodthyronin (T-3), které ovlivňují všechny buňky ve vašem těle.

Hypertyreóza (hyperaktivní štítná žláza, neboli zvýšená činnost štítné žlázy) je stav, kdy vaše štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonu thyroxinu. Hypertyroidismus může výrazně zrychlit metabolismus vašeho těla a způsobit tak náhlý pokles vaší hmotnosti, rychlý nebo nepravidelný srdeční tep, pocení a nervozitu nebo i podrážděnost.

Pokud máte hypertyroidismus, k dispozici je několik možností léčby. Lékaři předepisují léky proti činnosti štítné žlázy a radioaktivní jód pro zpomalení tvorby hormonů štítné žlázy. Někdy léčba hypertyreózy zahrnuje i chirurgický zákrok k odstranění celé nebo části štítné žlázy. Drtivá většina lidí reaguje na léčbu dobře.

Symptomy (příznaky) hypertyreózy

Hypertyreóza může mít podobné či stejné příznaky, jako jiné zdravotní problémy. To znamená, že její diagnostika je o něco složitější. Může způsobit širokou škálu příznaků, jako například:

  • Náhlý pokles hmotnosti, i když vaše chuť k jídlu, množství a typ jídla, které jíte, zůstávají stejné nebo dokonce se zvyšují
  • Rychlý srdeční tep (tachykardie) – obvykle i více než 100 úderů za minutu – nepravidelný srdeční tep (arytmie) nebo bušení srdce (tzv. palpitace
  • Zvýšená chuť k jídlu
  • Nervozita, úzkost a podrážděnost
  • Tremor – obvykle se třes v rukou a prstech
  • Pocení
  • Změny v menstruačních vzorcích
  • Zvýšená citlivost na teplo
  • Změny chování střev, zvláště častější pohyby střev
  • Zvětšená štítná žláza, která se může objevit jako otok v krku
  • Únava, svalová slabost
  • Horší spánek
  • Ztenčení pokožky
  • Jemné, křehké vlasy

Starší lidé mají větší pravděpodobnost, že nebudou mít žádné známky nebo příznaky hypertyreózy. A když ano, tak jen jemné, jako je zvýšená srdeční frekvence, tepelná intolerance a tendence k únavě při běžných činnostech. Léky nazývané betablokátory, které se používají k léčbě vysokého krevního tlaku a dalších stavů, mohou maskovat mnoho příznaků hypertyreózy.

Příčiny hypertyreózy

Vaše štítná žláza je ve tvaru motýlku ve spodní části krku, těsně pod vaším ohryzkem. Ačkoli váží méně než 30 gramů, má opravdu obrovský dopad na vaše zdraví. Prakticky každý aspekt vašeho metabolismu je regulován hormony štítné žlázy.

Vaše štítná žláza produkuje dva hlavní hormony, tyroxin (T-4) a trijodthyronin (T-3), které ovlivňují všechny buňky ve vašem těle. Starají se o rychlost, jakou vaše tělo vyžívá tuky a sacharidy, pomáhá řídit teplotu těla, ovlivňovat srdeční frekvenci a pomáhá regulovat tvorbu bílkovin. Vaše štítná žláza také produkuje kalcitonin, hormon, který pomáhá regulovat množství vápníku v krvi.

Celá řada stavů, včetně Gravesovy choroby, toxického adenomu, toxická nodulární struma a tyreoiditida, může způsobit hypertyreózu.

Jak to všechno zhruba funguje

Rychlost uvolňování T-4 a T-3 je řízena vaší hypofýzou a hypothalamemto jsou oblasti v mozku, které působí jako termostat pro celý váš systém. Zde je postup, jak tento proces v jednoduchosti funguje:

Hypotalamus signalizuje vaší hypofýze, aby vytvořil hormon, který se nazývá tyreoidální stimulační hormon (TSH). Vaše hypofýza pak uvolní TSH – množství závisí na tom, kolik T-4 a T-3 je ve vaší krvi. Pokud nemáte dostatek T-4 a T-3 v krvi, vaše úroveň TSH se zvýší. Pokud T-4 a T-3 máte příliš mnoho, vaše TSH úroveň klesne. Dále vaše štítná žláza reguluje produkci hormonů na základě množství TSH, které dostává. Pokud je štítná žláza nemocná a uvolňuje příliš mnoho hormonů štítné žlázy, hladina TSH v krvi zůstane pod normálem. Pokud nemocná štítná žláza nedokáže vyrábět dostatek hormonů štítné žlázy, hladina TSH v krvi zůstane vysoká.

Důvody přílišného množství tyroxinu (T-4)

Normálně vaše štítná žláza uvolňuje správné množství hormonů, ale někdy produkuje příliš mnoho T-4. K tomu může dojít z několika důvodů, například:

  • Gravesova choroba – autoimunitní porucha, při které protilátky produkované vaším imunitním systémem stimulují štítnou žlázu, aby produkovaly příliš mnoho T-4, je nejčastější příčinou hypertyreózy. Normálně používá váš imunitní systém protilátky, které pomáhají chránit před viry, bakteriemi a dalšími cizími látkami, které napadají vaše tělo. Při Gravesově nemoci protilátky mylně napadají štítnou žlázu a příležitostně zaútočí i tkáň, na oči (způsobují Gravesovu oftalmopatii) a kůži, často v dolních končetinách nad holení (Gravesova dermopatie). Vědci nejsou přesně přesvědčeni, co způsobuje Gravesovu chorobu, ačkoli jsou pravděpodobně na vině některé faktory, jako genetické predispozice.
  • Hyperfunkční uzliny štítné žlázy (toxický adenom, toxická nodulární struma). Tato forma hypertyreózy nastává, když jeden nebo více adenomů štítné žlázy produkuje příliš mnoho T-4. Adenom je část žlázy, která tvoří nerovnoměrné (benigní) hrudky, které mohou způsobit zvětšení štítné žlázy. Ne všechny adenomy produkují přebytek T-4 a lékaři si nejsou jisti, co způsobuje, že některé z nich začnou produkovat příliš mnoho hormonů.
  • Tyreoiditida. Někdy může dojít k zanícení štítné žlázy z neznámých důvodů. Zánět může způsobit, že přebytečný hormon štítné žlázy uložený v žláze unikne do krevního oběhu. Jeden vzácný typ tyroiditidy, známý jako subakutní granulomatózní tyreoiditida, způsobuje bolest v oblasti štítné žlázy. Jiné typy jsou bezbolestné a někdy se mohou objevit po těhotenství (poporodní tyreoiditida).

Diagnóza

Hypertyreóza je diagnostikována pomocí následujících metod:

1. Lékařská historie a fyzikální vyšetření

Během vyšetření se může lékař pokusit zjistit mírný třes v prstech, když jsou postiženy, přebytečné reflexy, změny očí a teplou vlhkou pleť. Váš lékař také prozkoumá vaši štítnou žlázu, jakmile polknete, aby zjistil, zda je zvětšená, nebo nějak změněná, a zkontrolujte vám puls, aby zjistil, zda je rychlejší.

Sponzorováno

2. Krevní testy

Diagnostiku lze potvrdit pomocí krevních testů, které měří hladinu thyroxinu a TSH ve vaší krvi. Vysoká hladina thyroxinu a nízké nebo neexistující množství TSH indikují nadměrnou aktivitu štítné žlázy. Množství TSH je důležité, protože je to hormon, který signalizuje vaší štítné žláze produkci více thyroxinu. Tyto testy jsou zvláště nutné u starších lidí, kteří nemusí mít klasické příznaky hypertyreózy.

Pokud krevní testy naznačují hypertyreózu, lékař vám může doporučit jeden z následujících testů, který pomůže zjistit, proč je štítná žláza nadměrně aktivní:

Test na příjem radioaktivního jódu. Při tento testu užíváte malou perorální (podávaný ústy) dávku radioaktivního jódu (radioiodinu). Časem se jód shromažďuje ve štítné žláze, protože štítná žláza používá jód pro výrobu hormonů. Po dvou, šesti nebo 24 hodinách – někdy i po všech třech časových intervalech – budete zkontrolovat, kolik jódu absorbovala vaše štítná žláza. Vysoká absorpce radioaktivního jódu znamená, že štítná žláza produkuje příliš mnoho tyroxinu. Nejpravděpodobnější příčinou je buď Gravesova choroba nebo hyperfunkční uzliny. Pokud trpíte hypertyreózou a máte nízkou absorpci radioaktivního jódu, znamená to, že tyroxin uložený v žláze uniká do krevního oběhu a naznačuje, že máte tyreoiditidu. Test na příjem radioaktivního jódu vás vystavuje malému množství záření.

Vyšetření štítné žlázy. Během tohoto testu vám bude do žíly vstříknut radioaktivní izotop. Pak ležíte na stole s hlavou dozadu, zatímco speciální kamera vytváří obraz štítné žlázy na obrazovce počítače. Doba potřebná pro postup se může lišit v závislosti na tom, za jak dlouho se izotop dostane do štítné žlázy.

Léčba hypertyreózy

Existuje několik možností léčby hypertyreózy. Konkrétní nejlepší postup vždy závisí na vašem věku, fyzickém stavu, základní příčině hypertyreózy, osobních preferencí a závažnosti vaší poruchy.

Obecně se používá:

1. Radioaktivní jód

Ústy je podán radioaktivní jód. Ten je vstřebáván štítnou žlázou, kde způsobuje, že žláza se zmenšuje a symptomy ustupují, obvykle během tří až šesti měsíců. Tato léčba vyvolává sníženou činnost štítné žlázy. Tato metoda léčby se používá již více než 60 let k léčení hyperthyroidismu, což ukazuje, že radioaktivní jód je obecně bezpečný.

2. Léky proti činnosti štítné žlázy

Tyto léky postupně snižují příznaky hypertyreózy tím, že zabraňují tvorbě nadbytečných hormonů ze štítné žlázy. Patří k nim propylthiouracil a methimazol (Tapazol). Symptomy se obvykle začínají zlepšovat v průběhu šesti až dvanácti týdnů, ale léčba s léky proti štítné žláze obvykle trvá alespoň jeden rok a často déle. U některých lidí to trvale vyřeší problém, ale u jiných lidí může dojít k relapsu.

Oba léky mohou způsobit vážné poškození jater, někdy vedoucí ke smrti. Vzhledem k tomu, že propylthiouracil způsobil mnohem více případů poškození jater, měl by být obecně používán pouze tehdy, když nemáte tolerovaný metamazol. Malý počet lidí, kteří jsou alergičtí na tyto léky, může mít i kožní vyrážky, kopřivku, horečku nebo bolesti kloubů. Může se také zvýšit náchylnost k infekci.

3. Beta-blokátory

Tyto léky se běžně používají k léčbě vysokého krevního tlaku. Přímo nesnižují hladinu hormonů štítné žlázy, ale mohou snížit rychlý srdeční tep a zabránit palpitaci. Z tohoto důvodu vám je lékař může předepsat, aby vám pomohl cítit se lépe – zřejmě tehdy, dokud se vaše hladina hormonů štítné žlázy blíží normálu. Nežádoucí účinky mohou být únava, bolest hlavy, zhoršená činnost žaludku, zácpa, průjem nebo závratě.

4. Chirurgické řešení (tyreoidektomie)

Pokud z nějakého důvodu nemůžete tolerovat léky proti činnosti štítné žlázy (např. kvůli těhotenství) a nechcete nebo nemůžete podstoupit terapii radioaktivním jódem, můžete být kandidát na chirurgické řešení štítné žlázy (i když se jedná o možnost pouze v několika málo případech).

Při tyreoidektomii odstraní váš lékař většinu štítné žlázy. Rizika této operace zahrnují poškození hlasivek a příštítných tělísek (žláz) – čtyři malé žlázy umístěné na zadní straně štítné žlázy, které pomáhají kontrolovat hladinu vápníku v krvi. Kromě toho budete asi potřebovat celoživotní léčbu levothyroxinem (Levoxyl, Synthroid, či jiné), aby vaše tělo dodávalo normální množství hormonu štítné žlázy. Pokud jsou vaše příštitné žlázy také odstraněny, budete potřebovat léky k udržení normální hladiny krevního vápníku.

Hypertyreóza a životní styl

Jakmile začnete léčbu, příznaky hypertyreózy by měly ustoupit. Měli byste se začít cítit mnohem lépe. Následující tipy vám mohou také pomoci:

  • Zeptejte se svého lékaře na správný jídelníček. Pokud jste hodně zhubli, nebo jste přišli o nějaké svaly, je vhodné přidávání dalších kalorií a bílkovin do vaší stravy. Váš lékař nebo výživový specialista vám pomůže při plánování jídla. Ve většině případů nebudete muset pokračovat v nějakém zvláštním stravovacím režimu, jakmile je váš hyperthyroidismus pod kontrolou. Léčba hypertyreózy může také případně přispět k nadměrnému přírůstku hmotnosti. Je důležité se naučit, jak získat co nejvíce výživy z vašeho jídla, aniž byste jedli mnoho dalších kalorií. Kromě toho se zaměřte na správné množství sodíku a vápníku.
  • Zaměřte se také na dostatek vápníku a vitaminu D. Protože hyperthyroidismus může přispět ke ztenčení kostí, je důležité dostat do těla denně dostatek vápníku k prevenci osteoporózy. Lékařské instituty doporučuji 1000 miligramů vápníku denně pro dospělé ve věku od 19 do 50 let a muže ve věku 51 až 70 let. Doporučení vápníku se zvyšuje na 1 200 mg denně, pokud jste žena ve věku 51 let nebo starší nebo muž ve věku 71 let nebo starší. Dále se doporučuje 600 mezinárodních jednotek (IU) vitaminu D denně pro dospělé ve věku od 19 do 70 let a 800 IU denně pro dospělé starší 71 let. Poraďte se s vaším lékařem o vhodných doporučeních pro váš jídelníček.

A co si dále přečíst o štítné žláze?

VIDEO: Jak zlepšit metabolismus a funkci štítné žlázy

VIDEO: Novinky v diagnostice a léčbě tyreotoxikózy: existuje subklinická hypertyreóza?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva