Sponzorováno

Hrozí při umělém oplodnění zdravotní problémy? 4.71/5 (7)

Hrozí při umělém oplodnění zdravotní problémy?Podle některých zahraničních studií hrozí při umělém oplodnění vám nebo miminku zdravotní problém. Ověřovali jsme to u našeho odborníka.

Pozor na plíce

Umělé oplodnění vede ke zvýšenému riziku plicní embolie u žen, tedy k blokádě hlavní plicní artérie a žilní trombózy během prvního trimestru těhotenství. Tvrdí to švédští badatelé z institutu Karolinska.

Výzkumníci porovnali skupinu přes 100 tisíc spontánně a více než 20 tisíc uměle oplodněných. Podíl uměle oplodněných žen (IVF) s diagnostikovanou plicní embolií bylo 4,2 na tisíc žen, oproti 2,5 na tisíc přirozeně těhotných žen. Žilní tromboembolií trpělo téměř procento žen z IVF skupiny oproti půl procentu z druhého souboru. Znamená to tedy, že in vitro oplodnění vás může takto ohrozit?

Slovenský specialista na asistovanou reprodukci si to nemyslí. „Nezachytil jsem žádnou pacientku po IVF s plicní embolií v prvním trimestru. Z praxe jsem měl pouze jednu pacientku s embolií plicnice, ale před koncem těhotenství, a těhotenství se muselo ukončit dříve. Znám několik žen s plicní embolií po užívání antikoncepce. Obecně riziko tromboembolie je trochu vyšší ve skupině těhotných po IVF pro vyšší věk žen, jak je populační průměr, a často se vyskytující trombofilní stavy, jako jsou poruchy v srážení krve, vysoké hormonální hladiny, úsporný režim“ upřesňuje gynekolog MUDr . Peter Krajkovič.

Příliš mnoho estrogenu?

Dalším údajným důvodem k obavám má být velmi vysoká hladina hormonu estrogenu. Výzkumníci z Massachusettské všeobecné nemocnice si myslí, že jeho extrémní hodnota uměle vyvolána kvůli transferu embrya zvyšuje riziko preeklampsie u vás a nižšího vzrůstu u děťátka, jakož i nižší porodní hmotnosti a předčasného porodu.

Sponzorováno

„Věděli jsme už dříve, že jednodětná těhotenství počata IVF jsou ohrožena, ale neznali jsme příčinu. Teď víme, co je za tím. To nám umožní identifkovať pacientky v riziku a odvrátit ho“ říká Anthony Imudia z fertilizačného centra zmíněné nemocnice. Syntetický estrogen se používá ke stimulaci vaječníků a má zvýšit růst a zrání více vajíček v jednom čase. Zvýšený estrogen však zároveň zasahuje do vývinu placenty a právě placentární abnormality výzkumníci spojují se zvýšeným rizikem preeklampsie a porodu malých novorozenců – a to až pětinásobně.

V případě vysoké hladiny estrogenu Imudia doporučuje embrya zmrazit a implantovat do dělohy až později. Podle studie by tím riziko menšího miminka a preeklampsie kleslo z 35 jen na 10 procent.

Jen jedno embryo

Slovenský odborník vidí řešení jinak. Podle něj preeklampsie a nižší porodní hmotnost s vysokým estrogenem během IVF nesouvisí. Preeklampsie vzniká dost pozdě, po 20. týdnu těhotenství, rizikem jsou dvojčata, vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin a mnohé další rizikové faktory a samozřejmě i vyšší věk. Některé ženy mají vyslovenou predispozici k preeklampsii a je jedno, jakým způsobem otěhotněly. Řešením je přenos jednoho embrya a přísnější sledování rizikových žen v těhotenství“ říká MUDr. Krajkovič.

Doktorka Lorraine Kelleyová – Quonová z dětské nemocnice kalifornské univerzity však vidí další možné ohrožení.

„Zjistili jsme spojení mezi použitím asistované reprodukce a zvýšeným rizikem defektů plodu při porodu“ tvrdí. Miminku hrozí hlavně poruchy oka, srdce a genitálního systému. Podle jejích závěrů vývojové poruchy u novorozenců se objevily v 9 procentech po umělém oproti 6 procentům při spontánním početí.

„Pokud vím, tak dokázaný je vyšší výskyt nesestoupených varlat u chlapců po IVF. A umělé oplodnění výběrem kvalitního embrya po prodloužené kultivaci, případně po PGH, snižuje riziko genetických onemocnění oproti běžné populaci, a to výrazně“ domnívá se doktor.

A dále si přečtěte

VIDEO: Průběh umělého oplodnění a jeho vliv na kvalitu života

VIDEO: Nejúspěšnější metody asistované reprodukce

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Hrozí při umělém oplodnění zdravotní problémy?”

    1. […] Uklidňující? No, ne tak docela. Zatímco úzkost kvůli plodnosti žen v raných 30. letech není nutná, po 35 roku života ženy je schopnost začít zdravé těhotenství opravdu nižší. Některé se budou muset spolehnout na asistované početí. […]

    2. […] Čtěte: Hrozí při umělém oplodnění zdravotní problémy? […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva