Sponzorováno

Hřejivé náplasti – působení, použití, opatření – jak fungují a jak se používají? 4.78/5 (18)

  • Hřejivé náplasti jsou léčebnými přípravky, které obsahují chemické látky, jež reagují s kyslíkem ve vzduchu a vytvářejí teplo. Někdy používají kapsaicin. Tyto náplasti jsou často používány ke zmírnění bolesti a svalového napětí v různých částech těla.
  • Jak fungují: Chemická reakce: Hřejivé náplasti obsahují chemickou směs, která zahrnuje železo, sůl, vodu a další látky. Když náplast je odstraněna z obalu a vystavena vzduchu, začne chemická reakce, která produkuje teplo. Často se používá kapsaicin. Aktivace: Po aktivaci reakce se náplast zahřeje a začne vydávat teplo. Teplo pomáhá zlepšit prokrvení v místě, kde je náplast umístěna, což může pomoci zmírnit bolest a uvolnit svalové napětí.

Hřejivé náplasti jsou obvykle bezpečné a snadno dostupné bez lékařského předpisu. Můžou být užitečné k dočasnému zmírnění bolesti v důsledku svalového napětí, artritidy nebo jiných stavů.

Hřejivé náplasti jsou obvykle bezpečné a snadno dostupné bez lékařského předpisu. Můžou být užitečné k dočasnému zmírnění bolesti v důsledku svalového napětí, artritidy nebo jiných stavů.

Hřejivé náplasti se nejčastěji používají k úlevě od bolestí zad, hlavně v oblasti křížové kosti, bolesti šíje, lopatek, ramen a kolen, které jsou důsledkem úrazu, degenerací nebo přetížení. Hřejivé náplasti často volí fyzicky aktivní mladí lidé, ale i starší lidé bojující s revmatologickými onemocněními. Jak hřejivé náplasti fungují a jak se používají? To si můžete přečíst v našem článku.

Typy hřejivých náplastí

Na trhu jsou k dispozici dva typy hřejivých náplastí:

  1. suché náplasti,
  2. mokré, tzv. hydrogelové náplasti.

První, tradičnější, vypadají jako obyčejná obvazová náplast. Jsou velmi tenké, díky čemuž jsou pod oblečením prakticky neviditelné, ale jejich odstranění bývá pro někoho bolestivé. Většina těchto typů hřejivých náplastí obsahuje jako hlavní složku kapsaicin. Druhý typ náplastí, tedy hřejivé hydrogelové náplasti, mají tu výhodu, že se mnohem snadněji nanášejí a odstranění. Zpočátku jejich aplikace vyvolává chladivý pocit, následuje hřejivý efekt, který způsobují účinné látky obsažené v gelu.

Použití zahřívacích náplastí pokrývá lokální bolest:

  • bolest svalů,
  • revmatické bolesti,
  • bolest kloubů,
  • neurologická bolest.

Nejčastěji se používají při léčbě bolesti zad, zejména bederní kosti křížové, bolestí šíje, lopatek, ramen a kolen v důsledku úrazu, přetížení nebo degenerace. Mezi další indikace pro použití hřejivých náplastí patří nachlazení. Náplast aplikovaná na záda pomůže zahřát pokožku a nahradí hřejivé oleje nebo kafr.

Kolik stojí hřejivá náplast?

Cena hřejivých náplastí závisí na výrobci, typu náplastí a jejich množství v jednom balení. Nemusíte se však bát, cena náplastí není příliš vysoká. Je to vynikající alternativa k běžným lékům proti bolesti. Jedna obyčejná hřejivá náplast stojí kolem 25 Kč. Hřejivé hydrogelové náplasti jsou o něco dražší, stojí kolem 50 Kč.

Jak použít hřejivou náplast?

Hřejivá náplast je určena pro vnější použití. Její použití je vlastně extrémně jednoduché. Stačí ji vyjmout z obalu, odstranit papír zajišťující lepící vrstvu, poté nalepit náplast na místo bolesti a umýt ruce, zvláště pokud používáte hřejivou náplast s kapsaicinem.

Po odstranění náplasti se může objevit mírné zarudnutí kůže, které může trvat několik hodin a je normálním příznakem. Pokud však pokožka pod náplastí začne silně pálit nebo svědit a objeví se kolem ní zarudnutí, puchýře, bolest nebo otok, odstraňte náplast co nejdříve a kontaktujte svého lékaře.

Pozor! Hřejivá náplast by měla být aplikována pokaždé na umytou a důkladně vysušenou pokožku. Po aplikaci by náplast neměla zůstat na kůži déle než 8 – 12 hodin. Novou náplast lze znovu nalepit na stejné místo po 24 hodinách.

Kontraindikace

Kontraindikace, kdy se nesmí náplasti používat:

Sponzorováno

  • jestliže jste alergičtí na některou ze složek přípravku,
  • pokud máte poškozenou, podrážděnou nebo nemocnou kůži,
  • v místě použití jiných léčivých přípravků,
  • současně s jinými zahřívacími léky, např. ve formě mastí,
  • nedoporučují se lidem, kteří si je nemohou sami odstranit, z důvodu rizika popálení
  • v těhotenství a při kojení by aplikaci náplasti měla předcházet konzultace s lékařem
  • děti do 12 let
  • období menstruace ženy

Jak fungují hřejivé náplasti?

Mechanismus účinku zahřívacích náplastí spočívá v prohřátí pokožky, což způsobí rozšíření cév. V důsledku toho se zvyšuje tok kyslíku a živin, což urychluje odvod toxinů a regeneraci míst postižených bolestí a zánětem. Teplo dočasně stimuluje smyslové receptory v kůži, čímž snižuje přenos signálů bolesti do mozku a pacient nepociťuje žádné nepohodlí. Důležité je, že působením hřejivých látek se usnadňuje protahování tkání a uvolňují se i hluboké partie svalů a to má také významný vliv na snížení pocitu bolesti.

Takto vypadají hřejivé náplasti

Takto vypadají hřejivé náplasti

 

Účinek náplastí je způsoben účinnými látkami, které obsahují. Nejdůležitějším je kapsaicin, známý alkaloid obsažený v chilli papričkách. Kromě toho náplasti obsahují další esenciální oleje, jako je thymol, menthol nebo kafr. Hřejivé náplasti obsahují také další sloučeniny s protizánětlivým a analgetickými vlastnostmi, které jsou klasifikovány jako nesteroidní protizánětlivé léky. Nejčastěji se jedná o methylsalicylát.

Hřejivé náplasti jsou určeny pro všechny cílové skupiny, i když ji obvykle používají především lidé, kteří jsou z důvodu své profese či zájmů vystaveni svalovému přetížení: fyzicky pracující nebo sportovci. Používat by se měli především pouze osvědčené přípravky dostupné v lékárnách.

Hřejivé náplasti jsou obvykle bezpečné a snadno dostupné bez lékařského předpisu. Můžou být užitečné k dočasnému zmírnění bolesti v důsledku svalového napětí, artritidy nebo jiných stavů. Je však vždy dobré konzultovat použití s lékařem, pokud máte závažné bolesti nebo chronické potíže.

Jak používat hřejivé náplasti na menstruační bolesti?

Hřejivé náplasti mohou být účinným prostředkem pro zmírnění bolestí během menstruace. Zde je, jak je používat:

Vyberte vhodnou hřejivou náplast: Můžete si zakoupit speciální hřejivé náplasti navržené pro použití na břiše nebo spodní části zad. Zkontrolujte, zda náplast neobsahuje žádné alergenní látky, pokud jste na ně alergičtí.

Přečtěte si návod: Před použitím hřejivé náplasti si pozorně přečtěte návod od výrobce. Každý typ může mít specifické pokyny.

Očistěte a osušte kůži: Před aplikací náplasti si umyjte kůži na oblasti břicha, kde budete náplast umisťovat, a důkladně ji osušte.

Aplikujte náplast: Odstraňte ochranný film z náplasti a opatrně ji přilepte na čistou a suchou kůži břicha nebo spodní části zad. Ujistěte se, že náplast pevně přilne k pokožce.

Počkejte na zahřátí: Po aplikaci náplasti trvá nějakou dobu, než se zahřeje. Zpravidla to trvá několik minut.

Užívejte úlevu: Po zahřátí bude náplast uvolňovat teplo, což může pomoci uvolnit svaly a zmírnit bolesti. Po dobu použití náplasti se snažte být v klidu a relaxovat.

Každý typ hřejivých náplastí má odlišnou dobu trvání účinku. Zkontrolujte návod k produktu, abyste zjistili, jak dlouho můžete náplast používat.

Uvolněte náplast: Po uplynutí doby použití náplast opatrně odstraňte. Při odstraňování mějte na paměti, že mohou být velmi horké, takže se nedotýkejte přímo horké části.

Tip pro skladování hřejivých náplastí: Pokud máte nějakou náplast zbylou, skladujte ji v souladu s návodem v chladném a suchém prostředí.

Sponzorováno

Hřejivé náplasti mohou pomoci zmírnit bolesti během menstruace, ale každý organismus je jiný. Pokud zjistíte, že hřejivé náplasti nepomáhají nebo máte jakékoli neobvyklé reakce, poraďte se s lékařem.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Renáta Šestáková (více o nás)

 

Renáta je naše specialistka na svět wellness. Má zkušenosti v oblasti wellnessu a balneoterapie (masérka, spa manager), zajímá se o zdravý životní styl. Má ráda cestování, přírodu a les. Renáta je instruktor Lesní mysli - finského konceptu seberozvoje a sebepéče. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva