Sponzorováno

Hormony v našem těle – mohou způsobovat tloustnutí i akné 4.86/5 (14)

  • Hormony jsou chemické látky, které produkují a vylučují žlázy endokrinního systému. Hormony působí jako chemické poslové, které přenášejí informace mezi buňkami a orgány v těle, což ovlivňuje různé tělesné funkce.
  • Hormony, jako jsou estrogen, progesteron a testosteron, jsou nezbytné pro reprodukční procesy, jako je menstruační cyklus, těhotenství a sexuální funkce.
  • Hormony, jako je inzulin a tyroxin, ovlivňují, jak tělo využívá energii, jak zpracovává potravu a jak ukládá tuky.
  • Růstový hormon a další hormony řídí růst kostí, svalů a tkání, stejně jako celkový tělesný vývoj během dětství a dospívání.

Hormony v našem těle mohou nadělat pořádnou paseku, pokud nefungují tak, jak mají.

Hormony v našem těle mohou nadělat pořádnou paseku, pokud nefungují tak, jak mají.

Zdá se vám, že jste náchylní na různé zdravotní problémy a ať se s nimi snažíte bojovat sebevíc, stále jim nemůžete dát přítrž? Problém může být v tom, že se ve vašem těle doslova plaší hormony. Pokud nejsou v rovnováze, a v hodnotách které jsou optimální, může to způsobovat mnoho různorodých zdravotních problémů. Zvláště potom v souvislosti s vaší krásou.

Endokrinní systém produkuje hormony

Endokrinní systém, nebo jinak řečeno endokrinní soustava je systém žláz z vnitřní sekrecí. Hormony jsou produktem těchto žláz, které ovlivňují činnost různých orgánů našeho těla a v rámci nich přenášejí informace. Hlavní funkcí je zajistit v organismu rovnováhu vnitřního prostředí, tzv. homeostázu. Tyto žlázy spolupracují s nervovým systémem, dokonce hypothalamus, zda dřeň nadledvin mají funkci endokrinních žláz. Hypothalamus je dokonce propojen s hypofýzou – tou hypofýzou, která je také žlázou s vnitřní sekrecí a má nadřazenou, koordinační funkci k ostatním endokrinním žlázám.

Vzájemné vztahy endokrinního systému se nazývají neurohumorální regulace. Hormony, jak jejich výměšky se odvádějí přímo do krve. Jde o chemické látky organického původu, bílkovinného, polypeptidických nebo steroidního charakteru, které nejsou druhově vyspecifikované. Mají v těle různé funkce jako metabolismus, fyzický a psychický vývoj. Podívejme se společně, za co až tak úplně nemůžete a právě v hormonech byste měli hledat řešení daného konkrétního problému.

Hormony a akné

Mnoho z nás se domnívá, že akné je spojeno jenom s dobou puberty. Tam se sice projevuje nejčastěji, ale objevit se může i kdykoliv později. Pokud jde o ženy, tak velký vliv na vznik akné má především jejich menstruace. Jde o období, kdy jsou nejenom plodné, ale kdy v jejich těle stoupá hladina mužských hormonů. A to znamená, že se může objevit výraznější produkce kožního mazu. Pokud k tomu dojde, a zároveň jsou jednotlivé póry na pleti ucpané, každá žena ví, k čemu to povede. Není to nic jiného, než zánět, který je následně spojený s tím, že se objevují ony nevzhledné pupínky. Pokud je chcete eliminovat, není nutné jenom čekat na konec menstruace. Pomocníkem je také:

  • Pravidelné čištění do hloubky
  • Krémy obsahující hlavně síru a jiné látky
  • Séra určená právě na eliminaci zánětů

Hormony a řídnutí vlasů

Další z projevů vaší krásy, na kterém má vliv především výrazná kolísavá hladina vašich hormonů, není nic jiného, než to, že se stáváte matkou. Mluvíme jak o období, kdy jste těhotná, tak mluvíme také o období, kdy už se dítě narodí a vy ho kojíte. I toto jsou měsíce, během kterých je hladina vašich hormonů velmi kolísavá a odpovídá právě tomu, že se musíte starat o dítě. Především jde o hormony, které jsou spojeny se štítnou žlázou. I to je důvod, proč je v těhotenství častěji kontrolována. A co je následně výsledkem hormonální nerovnováhy? Jedná se především o řídnutí vašich vlasů, které tak nejenom výrazněji vypadávají, ale dochází během tohoto stavu také tomu, že vlasy pomaleji rostou. Když se tento problém objeví, snažte se právě činnost štítné žlázy podpořit.

Pokud je něco, co tomu výrazně pomůže, tak je to jód. Ten nenajdete jenom v na trhu dostupné soli, jelikož sáhnout můžete i po řadě klasických potravin. Naším doporučením jsou tyto konkrétní:

Hormony a stárnutí pleti

Poslední výzkumy a statistiky ukazují, že prvotní projevy stárnutí pleti se projevují už v období mezi dvacátým a třicátým rokem. Nejde pochopitelně o nic jiného, než o vznik vrásek. Nutno ale říci, že na stárnutí pleti jako takové mají vliv i hormony. A to hlavně v pozdějším věku, kdy už se u žen začíná objevovat takzvaná menopauza. Jde o období, během kterého žena ztrácí svou plodnost, vlivem čehož dojde i k tomu, že klesá jak hladina estrogenů, tak klesá také hladina gestagenů.

Kromě změn s ohledem na plodnost se ale dostavují i další projevy, jako jsou návaly horka a také výkyvy nálad. Opomíjet nesmíme ani změny spojené s vaší krásou, které jsou také poměrně výrazné. Vaše pleť začne postupně ztrácet svozu hydrataci, stejně jako dojde k rozšiřování pórů a její celková elasticita bude stále více klesat. To se pochopitelně projeví na tom, že budete vypadat starší. Boj je v tomto případě jasný. Cílem by mělo být hlavně používání krémů, které jsou spojené jak s tím, že dokážou navrátit potřebnou hydrataci, tak i s tím, že dokážou dále dodat také tolik potřebný kolagen a řadu dalších látek, které jsou v daném ohledu nezbytné.

Hormony a různé druhy pupínků

Pupínky jsme již jednou zmiňovali, a to v souvislosti s menstruací a s tím, že se v takovém případě může objevit akné. Nyní se podívejme jak na něj, tak i na celou řadu dalších pupínků na pleti, které mají jasný důvod. Ten je spojený s mladším věkem každé dívky, a to v souvislosti s obdobím, kdy je v pubertě. Právě toto období je to první, během kterého hormony obvykle začínají nejvíce kolísat, jelikož se dívka stává ženou a postupně dospívá. Na obličeji se tak objevuje nejenom akné, ale i různé druhy vyrážek, které je třeba pravidelně eliminovat. Za tímto účelem není problém v drogeriích najít obrovské množství různých přípravků, které jsou primárně určené právě pro jakoukoliv dospívající dívku, která potřebuje mít opět dokonalý vzhled.

Se „splašenými“ hormony lze jít i k lékaři

Pokud se jhem o výkyvy hormonů, které jsou s problémy s vaší krásou spojeny jenom krátkodobě, zvládnete si zcela jistě poradit i sami. Problém ale může nastat, pokud jsou hormonální změny spíše výraznějšího charakteru. V takovém případě je lepší zajít k lékaři. A to jak proto, že zjistí hladinu vašich hormonů, tak i proto, že může navrhnout optimální léčbu. A to s možností využít v souvislosti s tím různé medikamenty, které si dokážou s hormony poradit a toto se pochopitelně pozitivně projeví také na to, jak budete během těchto jednorázových, ale i pravidelných období vypadat.

A jak hormony můžeme dělit?

Hormony dělíme na:

Sponzorováno

  1. žlázové – produkují je orgány s vnitřní sekrecí
  2. tkáňové – produkované buňkami nebo skupinami buněk v orgánech, které mají jinou, jak vnitřně sekrektorickou funkci.

Mezi endokrinní žlázy patří:

  • epifýza
  • hypotalamus
  • hypofýza
  • nadledvinky
  • slinivka břišní (pankreas)
  • pohlavní žlázy
  • štítná žláza
  • příštítné žlázy (neboli příštitná tělíska)

1. Hormony a epifýza

Epifýza je žláza, kterou můžete najít označenou jako šišinka. Jde o výrůstek mezimozku. Vytváří se v ní hormon melatonin.

2. Hormony a hypofýza

Hypofýza – dělí se na dva laloky. Produkuje několik hormonů a to:

  • somatotropin – produkce růstových hormonů – lidově řečeno růstový hormon
  • kortikotropin – potřebný na normální funkci nadledvin
  • prolaktin – důležitý pro růst prsní žlázy
  • tyreotropin – stupňuje tvorbu hormonů štítné žlázy
  • luteotropin – způsobuje prasknutí vaječníkové folikulu a následné vyplavení vajíčka
  • folitropin – potřebný pro růst a vývin folikulů

Střední lalok hypofýzy produkuje hormony podobné kortikotropinu a zadní lalok neprodukuje, ale uskladňuje antidiuretický hormon a oxytocin (vyvolává rytmické stahy hladké svaloviny dělohy).

3. Hormony a hypotalamus

Hypotalamus – řídí téměř všechny vegetativní funkce lidského organismu. Připravuje všechny orgány na zvýšenou fyzickou nebo psychickou zátěž. V hypothalamu se tvoří hormony:

  • vazopresin – antidiuretický hormon
  • oxytocin.

Ty se dopravují do neurohypofýzy a pak do krve. Hypothalamus uvolňuje soubor látek nazvané hypotalamu uvolňovací faktory, které řídí činnost adenohypofýzy. Mimo jiné řídí i pocity hladu, žízně, podílí se na kontrole emocí, na sexuální aktivitě a reguluje tělesnou teplotu.

4. Hormony a nadledvinky

Nadledvinky – jsou párové žlázy a jsou tvořeny ze dvou funkčně odlišných částí – kůry a dřeně. V dřeňové části se tvoří antagonistické hormony:

  • epinefrin (adrenalin)
  • neorepinefrin (noradrenalin).

V kůře nadledvin se tvoří hormony odpovědné za metabolismus anorganických a organických látek:

  • aldosteron – zvyšuje množství sodíku a vody v krvi jejich zpětnou reabsorbcí z ledvinných kanálků
  • kortizon – (hydrokortizon) – zvyšuje odolnost vůči stresu zrychlením štěpení živin a také zmírňuje zánětlivé procesy
  • glukokortikoidy – ovlivňují metabolismus bílkovin, tlumí alergické procesy, ovlivňují metabolismus sacharidů, zasahují do metabolické přeměny tuků, zvyšují odolnost organismu proti stresu.

5. Hormony a pankreas – slinivka břišní

Pankreas – slinivka břišní – patří mezi velké žlázy trávicí soustavy. Má důležitou funkci při zpracování a trávení potravy. Jde o žlázu s vnějším i vnitřním vylučováním. Tzv. Langerhansovy ostrůvky mají endokrinní funkci. Produkují antagonistické hormony – inzulin a glukagon, které ovlivňují hladinu glukózy v krvi. Inzulín podporuje přeměnu glukózy na glykogen a tím snižuje její množství v krvi. Glukagon působí opačně.

6. Hormony a pohlavní žlázy

Pohlavní žlázy vylučují hormony působící na vznik druhotných pohlavních znaků, tedy na vzhledové odlišnosti muže a ženy. U žen řídí menstruační cyklus.

Mužské pohlavní žlázy:

  • varlata – zodpovědné za tvorbu mužských pohlavních hormonů – androgenů – nejdůležitější je testosteron. Podporují pohlavní aktivitu, růst pohlavních orgánů, vývin a udržování sekundárních pohlavních znaků. Jejich úkolem je tvorba spermií.

Ženské pohlavní žlázy:
Vaječníky – kde se ve vaječníkových folikulech a žlutém tělísku tvoří hormony. Během těhotenství se tyto tvoří hormony:

  • estrogen – hormon zodpovědný za vznik sekundárních pohlavních znaků během puberty
  • progesteron – jeho hladina se zvyšuje během menstruace, během těhotenství zajišťuje připravenost děložní sliznice a prsních žláz. Tyto hormony připravují prsní žlázy na tvorbu mléka a spolu s luteinizačním hormonem vyvolávají hrubnutí dělohy.

7. Hormony a štítná žláza

Štítná žláza je dvojlalokový orgán umístěný v krku je odpovědný za mnoho důležitých úkolů v organismu a proto může ochromit jeho celý chod v případě pokud nepracuje jak má. Jde o malý orgán, ale důležitý pro kvalitní život. Syntetizují se v ní hormony tyroxin a trijodtyronin, které jsou nezbytné pro život a ovlivňují klíčové oblasti organismu:

  • tvorbu tepla a termoregulaci
  • zrání a činnost mozku
  • metabolismus tuků, cukrů a bílkovin
  • reaktivitu dýchacích center
  • činnost pohlavních orgánů
  • neplodnost a menstruační cyklus
  • kvalitu kůže, vlasů, nehtů
  • hmotnost; participují na obezitě ale i hubnutí
  • činnost srdce, jeho výkonnost a tepovou frekvenci
  • kvalitu kloubů, mineralizaci a relaxaci svalstva
  • krvetvorbu.

8. Hormony a příštítné žlázy (tělíska)

Jsou to dva páry malých žláz, umístěné na zadní straně štítné žlázy. Tvoří parathormon, který zvyšuje hladinu vápníku v krvi tím, že ho uvolňuje z kostí a podporuje vstřebávání vápníku v tenkém střevě a omezuje jeho vylučování v ledvinách.

Hormony jsou uvolňovány do krevního oběhu a cestují k cílovým buňkám, kde se vážou na specifické receptory a vyvolávají konkrétní reakce. Hladina hormonů je pečlivě regulována tělem, aby se zajistila rovnováha a správné fungování tělesných systémů.

Co dalšího si o hormonech přečíst?

VIDEO: Co jsou to hormony? – Vědecké kladivo

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva