Sponzorováno

Hormon Dhea – brát ho nebo ne? Zdravotní rizika i benefity. 4.96/5 (90)

  • Dehydroepiandrosteron (DHEA) je steroidní hormon, který se vytváří především v nadledvinách a do menší míry i v gonádách (vaječnících u žen a varlatech u mužů).
  • DHEA patří mezi tzv. předběžné steroidní hormony, protože slouží jako prekurzor (předstupeň) pro tvorbu dalších hormonů, zejména estrogenů a testosteronu.

  • Účinky DHEA na tělo jsou různorodé, ačkoli výzkumy o jeho konkrétních účincích nejsou vždy jednoznačné. Některé z možných účinků DHEA jsou zmíněny v tomto článku.
  • Vliv na pohlavní hormony: DHEA může být přeměněn na estrogeny a testosteron, což může ovlivnit hormonální rovnováhu u obou pohlaví.
  • Ovlivňování hladiny stresu: DHEA byl spojen s možným snížením účinků stresu a podporou celkového psychického zdraví.
  • Vliv na imunitní systém: Některé studie naznačují, že DHEA může mít vliv na imunitní systém a mít protizánětlivé vlastnosti.
  • Ovlivňování kostní hmoty: DHEA může hrát roli v regulaci kostní hmoty a metabolismu kostí.
  • Vliv na kognitivní funkce: Existují studie, které naznačují, že DHEA může mít vliv na kognitivní funkce a možná hrát roli v prevenci kognitivního úpadku.
  • Výzkum v oblasti DHEA není dosud zcela jasný, a existují názory a kontroverze ohledně jeho přínosů a bezpečnosti. Navíc, nekontrolované užívání DHEA jako doplňku stravy bez dozoru lékaře může mít nežádoucí vedlejší účinky a může ovlivnit hormonální rovnováhu v těle.
  • Před zvažováním užívání DHEA nebo jiných hormonálních doplňků je vždy nejlepší konzultovat s lékařem, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo užíváte další léky.

Hormon DheaDHEA (dehydroepiandrosteron) je hormon, který je přirozeně produkován nadledvinami. Úrovně DHEA přirozeně klesají po dosažení věku 30 let. Někteří lidé užívají doplňky DHEA v naději, že DHEA bude mít zdravotní přínos a zabrání některým nemocem. Důkazy o tomto působení jsou však ne docela průkazné.

Proč lidé užívají DHEA?

Řada studií zjistila, že doplňky stravy s DHEA mohou pomoci lidem s depresí, obezitou, lupusem a nadledvinovou nedostatečností. DHEA může také zlepšit stav pokožky u starších lidí a pomáhá léčit osteoporózu, vaginální atrofii, erektilní dysfunkci a některé psychologické stavy. Ale studijní výsledky jsou trošku neprůkazné a často protichůdné. Proto je berte trošku s rezervou.

Nízká hladina DHEA v těle je spojena se stárnutím a množstvím onemocnění, jako je anorexie, diabetes typu 2 a HIV. U starších mužů je nízká hladina DHEA také spojena s vyšší pravděpodobností úmrtí. Nicméně není jasné, zda používání doplňků DHEA pomůže snížit riziko vzniku onemocnění.

DHEA přípravky užívají někteří lidé, kteří chtějí „zvrátit“ stárnutí a posílit imunitu, kognitivní funkci a sílu svalů. Zatím studie nepodporují tato použití. DHEA byla studována jako léčba jiných stavů, od kardiovaskulárních onemocnění po menopauzu po Alzheimerovu chorobu. Výsledky byly nejasné.

Kolik máte užívat DHEA?

Neexistuje standardní dávka DHEA. Některé studie používaly kapsle dávkované v rozmezí od 25 do 200 miligramů denně (nebo někdy ještě vyšší), ale závisí na léčebných podmínkách, které se léčí. Poraďte se přímo s lékařem. To je nejlepší.

Zdroje DHEA přirozeně v potravinách

Neexistují žádné potravinové zdroje DHEA. Exotická rostlina Smldinec chlupatý (Wild Yam, latinsky Dioscorea villosa) obsahuje látku podobnou DHEA, která se používá k přípravě DHEA v laboratoři. Tělo vyrábí DHEA přirozeně v nadledvinách.

Jaká jsou rizika, když berete DHEA?

Vedlejší účinky

Většina vedlejších účinků je velmi mírná, jako je bolest hlavy, únava, nespavost a velmi výjimečně zácpa. Protože ale látka DHEA ovlivňuje hladiny hormonů, může způsobit i další příznaky. Ženy mohou mít třeba trochu horší akné nebo výrazné změny nálady. U žen by se mohly také ukázat mužské vlastnosti – jako jsou chloupky na obličeji nebo hlubší hlas. Mužům by mohla více vyvinout prsní tkáň, můžu mít i vysoký krevní tlak.

Rizika

Použití vysokých dávek DHEA nemusí být úplně bezpečné. Lidé, kteří mají srdeční problémy, onemocnění jater, cukrovku, vysoký cholesterol, problémy s štítnou žlázou, syndrom polycystických vaječníků a problémy se srážením krve v anamnéze by raději vůbec neměly užívat DHEA. DHEA může zvýšit riziko některých onemocnění, které jsou ovlivněny hormony, jako jsou rakovina prsu, vaječníků a prostaty.

Sponzorováno

Interakce s jinými léky

Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem dříve, než začnete používat doplňky DHEA.

DHEA a výhody užívání

Jak jsme již v tomto článku psali, výhody nejsou úplně na 100% ověřeny a je potřeba dalších výzkumů. Obecně se uvádí tyto výhody:

DHEA Benefits & Supplement Použití

1. Snižuje zánět

Zánět je obecně původcem většiny onemocnění a je spojen s téměř každým souvisejícím zdravotním problémem. Obnovení produkce DHEA, ať už přirozeně s některými zvyky životního stylu, nebo také pomocí doplňků, může jakoby znovunavodit mládí. Schopnost DHEA snižovat zánětlivé procesy pomáhá větší vitalitě. DHEA užívaná v doplňkové formě zvyšuje určité hladiny hormonů (jako je testosteron a estrogen), pomáhá předcházet autoimunitním reakcím a poruchám nálady, jako je deprese, a zlepšuje celkovou kvalitu života.

Výzkum ukazuje, že lidé s metabolickým syndromem – charakterizovaným kombinací rizikových faktorů spojených s vysokým zánětem, jako je obezita / nadváha, s vysokým cholesterolem, vysokým krevním tlakem a cukrovkou – mají tendenci mít nižší hladiny DHEA. Některé studie rovněž ukazují, že obézní dospělí mají tendenci produkovat méně DHEA ve srovnání se zdravými dospělými. Vědci také spojují nízkou DHEA se zánětlivými autoimunitními poruchami, jako je lupus a artritida.

2. Pomáhá zlepšit hustotu kostí a svalovou hmotu

DHEA je spojena s účinky proti stárnutí, které pomáhají chránit kosti a snižují riziko fraktur kostí nebo stavů, jako je osteoporóza. Když pomineme stárnutí, k řídnutí kostí dochází také u lidí s poruchou štítné žlázy nebo autoimunitními poruchami, špatnou stravou, sedavým životním stylem, poruchami stravování a hormonální nerovnováhou. Některé důkazy naznačují, že vyšší hladiny DHEA zlepšují produkci estrogenů, což vede ke zlepšení kostní minerální hustoty u starších žen nebo žen po menopauze. Právě tyto ženy jsou nejvíce ohroženy poruchami souvisejícími s pevností kostí.

3. Chrání před depresí, kognitivním poklesům a špatnými náladami

Podle některých studií mohou vyšší hladiny DHEA snížit míru deprese a zlepšit celkovou emoční stabilitu. Výzkum naznačuje, že doplnění o 25 až 200 miligramů DHEA (v závislosti na individuálním případu) může přispět ke snížení deprese a příznaků souvisejících se špatnou náladou (nazývaná anhedonie, neschopnost prožívat radost), ztráty energie, nedostatečné motivace, emoční „necitlivosti“, smutku, podrážděnosti, neschopnosti zvládnout stres a podobně.

4. Pomoc při ztrátě hmotnosti a budování svalové hmoty

Doplňky DHEA se často používají k podpoře úbytku tělesné hmotnosti a k podpoře sportovního tréninku se zaměřením na budování svalové hmoty.

5. Zlepšuje zdraví srdce a snižuje riziko diabetu

Více DHEA v těle je spojeno s nižším rizikem ucpaných tepen, krevních sraženin, vysokého cholesterolu, srdečních onemocnění a inzulínové rezistence / diabetu u dospělých, i když výzkumníci stále nejsou přesně přesvědčeni proč tomu tak vlastně je. DHEA může zlepšit funkci krevních cév a pomáhá snížit riziko onemocnění srdce a cukrovky tím, že snižuje zánět, podporuje zdravý metabolismus, zlepšuje užívání glukózy a inzulínu a zlepšuje produkci pohlavních hormonů.

6. Snižuje sexuální dysfunkci a může zlepšit libido

Ačkoli to zřejmě není úplně bez rizika nežádoucích účinků, DHEA pomohla mnoha lidem překonat sexuální dysfunkce, ztrátu libida, erektilní dysfunkci, hormonální nerovnováhu a symptomy menopauzy (jako třeba vaginální suchost). Výsledky studií v průběhu let byly smíšené, ale některé výzkumy dokazují, že u mužů s erektilní dysfunkcí se vyskytují nižší hladiny DHEA. To je prostě fakt. Doplněk DHEA může podle některých studií prospěch jak mužům, tak ženám s různými příznaky souvisejícími s poklesem pohlavních hormonů.

DHEA je na zakázaném seznamu látek

Sportovní organizace, jako je NCAA, přidaly doplňky DHEA na zakázané seznamy látek. A došlo samozřejmě ke spoustě negativních reakcí. DHEA není syntetický steroid nebo nějaký posilovač výkonu, který podporuje abnormální růst svalů. Ve skutečnosti funguje spíše při regeneraci, pomáhá tělu obnovit z intenzivního tréninku a fyzické aktivity. Pomáhá buňkám přijímat glukózu pro energii, podporuje mnoho různých funkcí metabolismu a zabraňuje hromadění tuku, obzvláště nebezpečného viscerálního tuku.

Sponzorováno

Máte k hormonu DHEA nějaké další informace? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Hormon Dhea – brát ho nebo ne? Zdravotní rizika i benefity.”

  1. Omasta napsal:

    Jen bych chtěl zdůraznit, že DHEA není na seznamu zakázaných látek. Jen je označen za lék. Jelikož se nenašel výrobce, který by si v Česku DHEA zaregistrovat jako lék, tak se v Česku nedá koupit. Česko je jedna z mála zemí na světě, kde se nemůže prodávat jako potravinový doplněk. DHEA je na seznamu hormonů s anabolickým účinkem. Pokud byste se jej pokoušeli dovést ze zahraničí za jiným než léčebným důvodem, můžete být potrestaní odnětím svobody.
    Za to zařazení mezi léky může jeden jediný člověk, který sedí na SÚKLu. Je to bigotní moralista, který je vysazený především proti afrodisiakám, lékům proti stressu a na hubnutí. Nevíme jestli to dělá z přesvědčení nebo na zakázku lékové lobby.

    • Redakce Erekce.cz napsal:

      Dobry den, pisete, ze DHEA je lek. To nemeni nic na veci, ze v CR je neregistrovany, a tim padem se nesmi prodavat.
      Je k tomu jednoduchy duvod – malo vedomosti o ucincich a bezpecnosti.
      Pokud se dostatecne neprokaze prinos DHEA a nevyvrati se negativa, je nebezpecne uzivat jej.
      Podrobne o dolozenych ucincich u nas na blogu — https://www.erekce.cz/dhea/

  2. Viliam Baláž napsal:

    Je málo informací o jeho účincích Protože je to lek levny a farma firmy nemaji zajem delat studie s leky ktere jsou již dlouhodobě zname a proto levne a neprinesou žádny profit Pišu o tom protože nedavno byl tento lék zrušeny v jedine forme jako Gynodian Depot injekce pro alternativni lečbu priznaku menopauzy. Spousta llidi si na nej jiz navykla a v internetových diskusích uváděli ze se po nem citili dobre a citi se nyní zoufalí protože tyto injekce jiz nelze sehnat

Zanechat komentář ke článku

Zpráva