Obsah článku
Cizopasná houba, žijící na kmenech stromů, čerpá zdraví prospěšné látky právě z nich. Patří mezi jedlé houby s vysokou nutriční hodnotou. Obsahuje sacharidy, proteiny, esenciální aminokyseliny, vitaminy (B1, B2, B3, B5, B7, C) a minerály (Ca, Fe, Mg, P, K, Se, Na, Zn). Cenná je zejména pro obsah polysacharidů s názvem β – D – glukan, což je biologicky aktivní přírodní látka se širokým příznivým spektrem působení na lidský organismus.
V souvislosti s beta glukanem se nejčastěji mluví o jeho imunostimulačních schopnostech – tedy příznivém vlivu na imunitu. Ve skutečnosti tento, sice důležitý příznivý efekt na lidský organismus, není jediný, který nám beta glukan nabízí. Beta – glukany aktivizují makrofágy, což jsou buňky imunitního systému podílející se na fagocytóze, tedy buňky zajišťující ochranu před bakteriemi a jinými cizorodými látkami.
Beta – glukan se naváže na receptory nacházející se na povrchu imunitních buněk. Důsledkem tohoto svazku je ještě výraznější aktivita buněk imunitního systému a účinnější boj s patogeny v organismu. Díky antioxidačním účinkem některých obsažených látek pomáhá hlíva ústřičná chránit buňky před působením volných radikálů. Kromě toho, působí na posílení imunity a pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu v krvi.
Hlíva ústřičná a její historie
Hlíva ústřičná má dlouhou historii. Ve staré Číně, během dynastie Song, ji lidé často dávali jako dárek svým přátelům nebo rodině. O tom, že ji považovali za velmi cennou látku, svědčí i fakt, že v obchodě fungovala jako výměnné platidlo. I když je hlíva ústřičná velmi uznávaná a statisticky nejprodávanější houba ve světě, veřejnost o ní ještě mnoho neví. Byli to právě čeští a slovenští vědci, kteří poukázali na léčivé vlastnosti hlívy ústřičné.
Jejich výzkum ukázal, že hlíva ústřičná působí proti nádorovým onemocněním. Konzumace hlívy ústřičné působí pozitivně na náš imunitní systém a zvyšuje jeho aktivitu. Výzkumy poukázaly i na příznivé účinky hlívy ústřičné při léčbě ekzémů, kožních alergií, hemeroidů, křečových žil a nádorových onemocnění. Hlíva také pozitivně ovlivňuje náš krevní tlak, onemocnění srdce, cévní soustavy a na snižování hladiny cholesterolu. Můžeme ji také využít i jako přírodní antibiotikum.
Hlívu ústřičnou doporučujeme při:
Sponzorováno
- startování samoozdravných procesů,
- stavech slabosti a vyčerpanosti,
- podpořeni regenerace organismu,
- bezlepkové dietě, obezitě a cukrovce,
- doplňování širokého spektra přírodních látek.
CENNÉ LÁTKY OBSAŽENÉ V HLÍVĚ ÚSTŘIČNÉ
Hlíva ústřičná obsahuje hned několik vitamínů, a nejen ty. Kromě vitaminů řady B a vitaminů D, C, K Hlíva ústřičná příznivé účinkyobsahuje také stopové prvky jako je železo, draslík, fosfor, sodík, zinek, selén, bór, jód a především beta 1,3-D glukany, jejichž výtěžnost je až 50%. Obsahuje také mevinolin, množství důležitých proteinů, enzymy, steroly, aminokyseliny a mastné kyseliny a dále bohatou škálu nejrůznějších cukrů od alditů, monosacharidů až po polysacharidy rozpustné a nerozpustné. Ve vodě nerozpustné polysacharidy reprezentuje chitin a chitosan, které mají mnoho účinků.
Pozitivní účinky hlívy ústřičné
- snižuje hladinu cholesterolu v krvi
- upravuje krevní tlak a tím eliminuje i nepříjemný vysoký oční tlak, který je častým jevem u lidí trpících cukrovkou
- posiluje imunitní systém a pomáhá předcházet infekčním chorobám
- uvolňuje ztuhlost kostí, svalů a šlach
- napomáhá lepší průchodnosti, elasticitě cév a tepen, chrání srdce
- zpevňuje žilné stěny a tím pomáhá bojovat se křečovými žílami
- upravuje peristaltiku střev a harmonizuje trávící trakt
- pomáhá při léčbě kožních ekzémů, alergií a bradavic
Konzumace hlívy díky obsahu polysacharidickému beta 1,3 d-glukanu příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje odolnost proti infekcím, zvyšuje i tvorbu červených krvinek mimo kostní dřeň. Má i účinky proti zánětlivým onemocněním, virovým, bakteriálním a plísňovým chorobám, proti hemeroidům, ekzémům, při léčení popálenin atd.
Hlíva je přírodním zdrojem látek ze skupiny statinů. Studie prokázaly že hlíva obsahuje 0,4–2,7 % statinů v sušině. Obsahuje i β-glukany, také terpeny, zejména pleurotin, který je antibiotickou a antitrombotickou látkou. V mnoha pokusech s konzumací sušené hlívy při dietě u zvířat byl zaznamenán úbytek cholesterolu.
VIDEOTIP: Hlíva ústřičná a rakytníkový olej
Sponzorováno
Zdroj obrázku: wikipedia.org
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Houby a zdraví, Imunita a imunitní systém
Přečtěte si také naše další články
[…] kvasnicích, houbách a bakteriích. V posledních letech je jeho nejpopulárnějším zdrojem hlíva ústřičná, protože se z ní získává v čistší formě než z […]