Obsah článku
Roste i v našich končinách především na listnatých stromech, ze kterých čerpá živiny. Ty jsou pak pro člověka mnohem líp stravitelné a hlíva má díky nim celou řadu příznivých účinků. Například pomáhá s hubnutím, snižuje cholesterol a prospívá srdci.
Prospěšné látky v hlívě
Čím to, že je hlíva tak zdravá? Obsahuje spoustu prospěšných látek:
- Polysacharidy
- Betaglukany
- Vitamíny skupiny B
- Minerály
- Esenciální aminokyseliny
- Nenasycené mastné kyseliny
- Lovastatin
A řadu dalších. I tyhle by ale stačily k tomu, aby vám byla tahle výborná houba prospěšná. Její účinky jsou už stovky let známé a využívané v tradiční čínské medicíně, která hlívu využívá jako životabudič, který navrací energii, podporuje imunitu a prospívá i trávicímu traktu.
Hlívu vám můžeme také doporučit, jestli se zotavujete se po nemoci nebo naopak chcete být připravení, až začne sezóna chřipek a rýmiček. Je vhodná pro diabetiky, děti (od 2 let) i těhotné ženy a kojící maminky, takže s chutí do ní!
Sponzorováno
Do boje s tuky a cholesterolem s hlívou ústřičnou v zádech
Hlíva obsahuje přírodní statiny, tedy látku, která snižuje hladinu tuků v krvi. Také spolu s v hlívě obsaženou dietární vlákninou a betaglukany pomáhá snižovat škodlivý cholesterol v těle. Hlíva vám díky těmto vlastnostem pomůže zhubnout a cítit se líp. Dietární vláknina zároveň pomáhá dostat z těla usazené škodliviny, a díky tomu funguje jako přírodní detox.
Posilte imunitu s hlívou
Hlíva ústřičná také působí proti zánětům, virům, bakteriím a plísním a chrání tělo před volnými radikály. Díky tomu pomáhá zvyšovat odolnost organismu, podporuje imunitu, předchází chřipce a nachlazení a pomůže vám i s ekzémy a alergiemi.
Má i pár dalších skoro „superschopností“: například zvyšuje tvorbu červených krvinek a harmonizuje trávicí trakt. Slovenští výzkumníci taky zjistili, že má vliv na některé typy nádorů.
Pro srdce, pro žíly a na tlak
Hlíva má dokonce schopnost upravovat krevní tlak, dokonce i vysoký oční tlak, který trápí cukrovkáře. Prospívá také cévám a tepnám, chrání srdce a pomáhá předcházet nejen křečovým žilám, ale i vážnějším problémům, jako je třeba infarkt.
A jak často hlívu jíst, abyste využili všechny její dobré vlastnosti? Ideálně každý den. To ale neznamená, že ji musíte mít každý den k obědu – i když takový guláš z hlívy rozhodně není k zahození! Extrakt z hlívy seženete i ve formě tabletek, které obsahují všechny prospěšné látky.
Co si o hlívě ústřičné ještě můžete přečíst?
VIDEO: Hlíva ústřičná a její pěstování
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Houby a zdraví, Imunita a imunitní systém
Přečtěte si také naše další články