Obsah článku
- Hidradenitis suppurativa (HS), známá také jako hidradenitida nebo akné inversa, je chronické kožní onemocnění, které způsobuje bolestivé uzliny, abscesy a záněty v oblastech s potními žlázami (apokrinními žlázami) a na místech, kde se kůže tře o sebe. Nejčastěji se vyskytuje v podpaží, tříslech, vnitřní straně stehen, na hýždích a pod prsy.
- Neexistuje jednoznačná léčba, která by HS zcela vyléčila, ale existují možnosti, jak zmírnit příznaky.
- Hidradenitis suppurativa je chronické onemocnění, které se může zhoršovat a zlepšovat v cyklech.
- Pravidelná lékařská péče a včasná léčba mohou pomoci zmírnit příznaky a zamezit progresi.
Co je to vlastně Hidradenitis suppurativa
Hidradenitis suppurativa (HS), také známá jako akné inversa, je bolestivé, oslabující a chronické zánětlivé onemocnění pokožky. Tento stav postihuje až 4% populace. Tento dlouhodobý stav pokožky je charakterizován černými a červenými tečkami, jemnými lézemi na kůži. Hidradenitis suppurativa způsobuje nepříjemné svědění a pocity pálení. Často se zvětšuje a nakonec se může vyvinout v otevřené hnisání. Opakování často vede k zjizvení.
Na rozdíl od pravidelného akné se Hidradenitis Suppurativa rozvíjí zejména v oblastech, kde se pokožka dotýká kůže, jako jsou podpaží, slabiny, hýždě, třísla, stehna (na vnitřní straně stehen) a prsa (pod nimi a někdy i na prsou). Prostě tam, kde se kůže o sebe tře. V těchto zanícených oblastech se tvoří bolestivé léze (poškození) ve formě vyrážek a uzlíků, které obvykle vznikají na místech, kde se nachází určitý typ potních žláz (známé jako apokrinní žlázy – pachové žlázy vázané výlučně na vlasové folikuly, u člověka se vyskytují pouze v některých místech nebo tělních krajinách). HS není infekční nebo nakažlivá choroba.
Jaké jsou příčiny Hidradenitis suppurativa?
Přestože přesné příčiny Hidradenitis suppurativa nejsou známy, výzkum naznačuje, že základní příčina HS spočívá v specifických poruchách uvnitř vlasového folikulu. Medicínský výzkum potvrzuje předpoklad, že zánětlivé poškození související s HS se může vyvinout tehdy, když dojde k ucpání vlasových folikulů a následnému poškození a zánětu potních apokrinních žláz, které se nacházejí v podpaží nebo v oblasti slabin. Předpokládá se, že k ucpání vlasového folikulu dochází z důvodu ztluštění kožních buněk uvnitř kanálku potní žlázy a v okolí vlasového folikulu. Vývod vlasového folikulu se ucpe, napuchne a buď praskne, nebo se silně zanítí. Přestože není známa definitivní příčina, existují medicínské důkazy, že HS není infekční onemocnění, ani není způsobeno infekcí nebo nedostatečnou hygienou (běžná mylná představa o vzniku HS).
Klasická léčba hidradenitidy
V zásadě lze rozlišovat 2 formy léčby: farmakologickou (léky) a chirurgickou (operativní odstranění postižené kůže). Kromě toho může být nápomocná psychologická podpora, pokud se nemoc stane velkou zátěží. I životní styl může tuto nemoc ovlivnit. Průběh hidradenitídy proto může vedle léčbě pozitivně ovlivnit i zdravá výživa, ukončení kouření nebo rehabilitace.
O tom, jaká léčba přichází v úvahu při hidradenitídě, rozhodne kožní lékař. Léčba závisí na stupni závažnosti choroby, obtíží a osobních životních okolností. Jsou k dispozici doporučení vypracované předními evropskými dermatology k léčbě hidradenitidy.
Při volbě každého léčebného postupu u konkrétního pacienta musí užitky z léčby převážit její eventuální rizika. Váš ošetřující lékař zná všechny možnosti léčby a vybere ty, které jsou pro vás nejvhodnější. Avšak i vy sami byste měli být informováni o své nemoci a vědět o různých možnostech léčby. Tak můžete spolu s lékařem rozhodnout o léčbě. Důsledná léčba je základem úspěšnosti a předpokladem toho, abyste byli co možná nejméně omezováni touto chorobou. I váš vlastní přístup je důležitý, například svědomitá péče o rány nebo pravidelné podávání léků. Promluvte si s lékařem, pokud máte problémy s vaší léčbou, pokud nejste spokojeni s jejím výsledkem nebo se obáváte vedlejších účinků. Může vám pomoci vedení si deníku pacienta, tak spolu s lékařem můžete zjistit, co lze změnit.
1. Farmakologická léčba hidradenitidy
Jedna z možností léčby léky u hidradenitidy je nasazení určitého druhu antibiotik. Antibiotika mohou zlepšit léze na kůži. Zpravidla však nedochází k úplnému vyléčení. Antibiotika působí proti bakteriím, které se usídlili v ranách a abscesech v kůži, a tím zmírňují zánět. Při lehčích formách tohoto onemocnění se antibiotika často používají lokálně, ve formě emulze, jako doplněk k ostatním lékům nebo při operaci. U těžších stupních hidradenitídy se však mohou užívat i ve formě tablet.
Biologická léčba
Hidradenitídu lze léčit i biologickými léky. Jde o biotechnologicky zhotovené léky. Tyto cíleně potlačují imunitní systém tím, že blokují určité biologické látky vznikající v těle, které vyvolávají zánět a způsobují jeho přetrvávání. Zánětlivý proces se tak podáním léčby může dlouhodobě přerušit. Jestliže je stupeň závažnosti hidradenitídy středně těžký až těžký, nemoc je aktivní a léčba antibiotiky nebyla účinná nebo tolerovaná, existuje možnost nasadit biologickou léčbu. Biologickou léčbu si pacient po zaškolení může sám aplikovat pod kůži (subkutánně). Může se používat dlouhodobě, jestliže je účinná a dobře snášena. Během biologické léčby jsou nutné pravidelné kontroly u lékaře. Léčba ovlivňuje imunitní systém, proto mohou snadněji vznikat infekce. Před zahájením léčby proto musí vyloučit existující infekce, jako například tuberkulóza nebo hepatitida C. Také by se mělo prověřit, zda byly dostatečně provedeny standardní očkování. Komplexní informace ohledně bezpečnosti biologické léčby vám může poskytnout váš lékař.
2. Chirurgická léčba hidradenitidy
U hidradenitídy mohou uplatnit různé chirurgické postupy. Jaké přicházejí v úvahu, závisí na konkrétních obtíží a na tom, jaká oblast těla je postižena. Druh operace a velikost odstraněné oblasti tkáně ovlivňují, jak dlouho bude trvat, než se operované místo na těle zahojí. To může být pár týdnů až několik měsíců. Jak se obecně postupuje?
1. Rozřezání abscesu
Rozřezání abscesu znamená, že se absces otevře (incize) a hnis může odtéci. Dochází ke krátkodobému zmírnění bolesti. Nelze však úplně vyloučit, že se potíže později znovu vyskytnou.
2. Zbroušení (deroofing)
Při takzvaném deroofingu se absces operativně zbrousí a kompletně vyprázdní. Celá kůže nad abscesem se odstraní. Zda dojde k jeho znovu vytvoření, je různé. Zpravidla se však nedosáhne vyléčení.
3. Chirurgické odstranění tkáně (excize)
Při excizí chirurgové operativně odstraní nemocné tkáně. Tato operace se může omezit pouze na zanícené tkáně. Při těžkých formách hidradenitídy se odstraní i velké plochy kůže. Toto může nastat například při rozsáhlé tvorbě píštělí, při opakujících se potížích na již operovaných oblastech. Pokud se odstraní tkáň na velké ploše, je pravděpodobnost recidivy (znovuobjevení se) nižší než u jiných chirurgických metod.
Hidradenitis Suppurativa a domácí léčba
U mírných případů existuje mnoho jednoduchých domácích prostředků, které mohou snížit nepohodlí a urychlit uzdravení z této nemoci. Pokud se přesto váš stav během několika týdnů nezhojí, pak je nejlepší, abyste se poradili se svým ošetřujícím lékařem. Co by tedy mohlo pomoci?
1. Udržujte problémovou oblast suchou
Teplo a mokro v postižené oblasti mohou velmi zhoršit tuto kožní chorobu. Udělejte tedy vše nezbytné pro to, abyste oblast udrželi co nejvíce suchou.
Sponzorováno
Zároveň udržujte samozřejmě správnou hygienu problémových míst. To pomůže zabránit vzniku zánětu.
- Opatrně umyjte postižené oblasti vlažnou vodou a antibakteriálním mýdlem několikrát denně. Po umytí osušte a aplikujte prášek (bez antibiotik nebo i s), který vám pomůže okamžitě nasáknout pot.
- Umývejte se denně a často si měňte spodní prádlo.
- Po použití koupelny dobře osušte prostor toaletním papírem.
- Nepoužívejte deodoranty, které mohou někdy dráždit pokožku. Poraďte se s dermatologem ohledně typu antiperspirantu, který můžete použít.
- Vyvarujte se plavání nebo jiných aktivit, které způsobují, že vaše kůže bude mokrá.
2. Teplá komprese
Teplá komprese pomůže zklidnit podrážděnou pokožku a může také snížit bolesti spojené s tímto stavem. Také může snížit otok v oblasti.
Pozor: Používejte pouze metodu suché teplé komprese. Mokré komprese mohou zhoršit stav.
Jak na to?
- Naplňte skleněnou lahvičku nebo flašku horkou vodou.
- Láhev obalte do tenké suché utěrky.
- Držte tuto nádobu jemně na postižené oblasti po dobu 10 minut.
- pakujte několikrát denně podle potřeby.
Poznámka: Nepoužívejte metodu teplé komprese, jestliže z ran teče hnis. Také se vyhněte teplým kompresím, pokud jste těhotná nebo trpíte cukrovkou, špatnou cirkulací krve nebo vysokým krevním tlakem.
3. Kurkuma
Kurkuma je účinná antiseptická bylina, která pomáhá léčit léze na pokožce. Také její protizánětlivý charakter pomáhá omezit otoky, bolest a další příznaky HS. Existuje několik způsobů, jak můžete použít kurkumu pro léčbu HS.
- Smíchejte 1 polévkovou lžíci prášku z kurkumy s trochou olivového nebo kokosového oleje, abyste vytvořili jakousi pastu. Aplikujte ji přímo na rány a léze. Počkejte 30 minut a poté umyjte. Zkuste takto aplikovat jednou nebo dvakrát denně po dobu několika týdnů.
- Smíchejte 1 polévkovou lžíci kurkumy a syrového medu spolu se 2 polévkovými lžičkami syrového nefiltrovaného jablečného octa do sklenice vlažné vody. Pijte 2 nebo 3 krát denně.
- Smíchejte 1 polévkovou lžíci kurkumového prášku do sklenice horkého mléka. Pijte dvakrát denně.
- U nás se dají koupit i kapsle s kurkuminem, poraďte se s lékařem jak je dávkovat.
4. Olej z čajovníku
Olej z čajovníku je známým antimykotickým a antibiotickým činidlem a je užitečný proti HS. Může snížit počet bakterií přítomných v hnisu. Pomáhá také zmírnit otoky, zmírnit bolest a podporuje hojení ran. Nepoužívejte neředěný olej z čajovníku, protože může dráždit pokožku. Vždy jej před použitím zřeďte.
- Smíchejte několik kapek oleje z čajovníku ve 2 lžících kokosového oleje nebo olivového oleje.
- Použijte tuto směs na postiženou oblast.
- Počkejte 15 minut a poté opláchněte vlažnou vodou.
- Důkladně osušte oblast pomocí čistého, měkkého ručníku.
- Opakujte 2x denně.
5. Aloe Vera
Aloe vera je další super přírodní domácí lék na HS. Má velmi silné antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které účinně snižují bolest a zánět. Také může podpořit hojení ran tím, že brání růstu mikroorganismů. Jak Aloe vera použít?
- Odřízněte list aloe vera a extrahujte čerstvý aloe gel.
- Použijte tento gel na postiženou oblast.
- Několikrát promasírujte oblast, aby gel pronikl hluboko do pokožky.
- Nechte takto uschnout.
- Opakujte 2 nebo 3 krát denně, dokud se stav nezlepší.
6. Indický šeřík, neem
Indická lila, známá také jako neem, je účinná proti různým kožním problémům, včetně HS. Jeho antiseptické, antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti pomáhají léčit HS a zabraňují dalším infekcím.
- Rozetřete hrst listů neemu do pasty. Použijte pak na postiženou oblast. Nechejte jej působit po dobu 30 minut, poté jej opláchněte.
- Také můžete vařit neemové listy ve vodě, dokud se množství vody nesníží na jednu třetinu. Tuto vodu pak použijte k opláchnutí postižené oblasti.
- Další možností je přidat několik kapek čistého neemového oleje na 1 nebo 2 polévkové lžíce olivového oleje a aplikovat je na postiženou oblast. Nemusíte už pak oplachovat.
- Postupujte podle těchto pokynů dvakrát nebo třikrát denně po dobu několika týdnů.
7. Potírání alkoholem
Potírání alkoholem má dezinfekční, uklidňující a chladící vlastnosti. Pomůže odstranit nečistoty z ucpaných vlasových folikulů, což podpoří uzdravení. Jak na to?
- Namočte si bavlněný tampon do alkoholu a jemně jej aplikujte na postižené místo.
- Nechte ho působit po dobu 30 minut, poté postiženou oblast umyjte vlažnou vodou.
- Pak naneste něco, co bue pokožku hydratovat, třeba gel aloe vera nebo to, o čem víte, že vám dělá dobře.
- Udělejte to takto dvakrát denně.
Poznámka: Před použitím alkoholu se ujistěte, že nemáte žádné otevřené rány.
8. Med
Med je nejsilnější přírodní antibiotikum a má speciální antibakteriální vlastnosti. Při aplikaci přímo na pokožku snižuje zánět a usnadňuje proces hojení. Také funguje jako jemný, ale hloubkový čistič pokožky.
- Ponořte bavlnu do medu, nejlépe třeba do manuka medu.
- Aplikujte opatrně na postiženou oblast.
- Nechejte jej působit tak 15 až 20 minut.
- Umyjte ho pak vlažnou vodou.
- Opakujte 3 až 4krát denně, abyste dosáhli efektivních výsledků.
Do jídelníčku zahrňte protizánětlivé potraviny
Kromě uvedených kroků je dobré jíst více protizánětlivých potravin.
Sponzorováno
Zahrňte do svého jídelníčku lososa, tuňáka, lněné semínko a vlašské ořechy, které mají vysoký obsah omega-3 tuků. Můžete také jíst doplňky s rybím olejem. Také se doporučuje jíst potraviny bohaté na zinek, jako je ústřice, dýňová semena a špenát. Pijte zelený čaj místo kávy. Jezte více brokolice a listové zeleniny.
A na závěr několik dalších tipů a doporučení
- Pokud jste obézní, tak snížení hmotnosti může být nejúčinnějším způsobem kontroly HS. Nadbytečná hmotnost totiž často zvyšuje počet oblastí, kde se kůže o sebe tře.
- Nepokoušejte se vytlačovat hnis, protože to může způsobit infekci a zpomalit proces hojení.
- Noste volné oblečení, včetně spodního prádla, abyste snížili tření na minimum.
- Noste oblečení vyrobené z bavlny, protože tato látka umožňuje kůži dýchat, což zase zabraňuje nadměrnému pocení.
- Sekněte s kouřením, abyste snížili možnost vzplanutí HS, stejně jako vznik zánětu.
- Neholte se tam, kde máte tento problém, protože můžete takto dále dráždit pokožku.
Co si dále přečíst o hidradentitidě?
Studie a zdroje článku
- The Current Clinical Trial Landscape for Hidradenitis Suppurativa: A Narrative Review Autorka: Amanda Hunt
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Akné, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články