Obsah článku
Z pestré palety dostupných a vzácných bylinek se i díky zázračným hojivým účinkem ocitl v našem zdravém žebříčku všem známý heřmánek pravý. V moudrých knihách a encyklopediích léčivých bylin je heřmánek znám také pod latinským jménem – Matricaria chamomilla. A proč se do něj vyplatí investovat?
Heřmánek pravý v minulosti
Bohatá historie ne vždy svědčí o stejně slavné současnosti, ale to, co lidem pomáhalo již ve středověku bude určitě využitelné i dnes. Tak je to i s heřmánkem, který byl na severu našeho kontinentu dokonce posvátnou bylinkou uctívanou jako symbol slunce. Evropští předchůdci dnešních babek bylinářek heřmánkem léčili zimnici, bolesti hlavy, onemocnění jater, a zmírňovaly ním i bolesti žen při menstruaci.
Květy heřmánku se dnes využívají při výrobě různých odvarů, mastí, tinktur či obkladů. Mají přímo neuvěřitelné hojivé účinky, uvolňují křeče, podporují pocení, působí protizánětlivě a dezinfekčně. Heřmánková koupel léčí jakékoliv kožní onemocnění od vyrážek až po ekzémy a je citlivý k pokožce, kterou zanechává čistou a jemnou. Čaj z heřmánku zase pomáhá při nadýmání, žaludečních potížích a kolikách. Příznivě působí i na nervový systém, takže je také skvělým pohlazením pro duši zkoušenou hektiky pracovních dnů.
Heřmánek je super pro naši pokožku
Podzim i zima je nemilosrdná k pokožce a vlasům a pokud jste se rozhodli neupadnout do podzimní deprese kvůli suché pleti a hnízdu na hlavě, v boji proti chybičkám krásy vám je tato bylinka nápomocná. Jednoduché oplachování vlasů s vývarem z heřmánku, či přikládání čajových sáčků na pokožku vás rozzáří i během pochmurných dní. Další benefit heřmánku, kterou zmíníme je jeho příznivý účinek proti nespavosti. Stačí jeden šálek půlhodinu před spaním a zaručujeme vám nerušené sladké sny končící až za pompézních zvuků ranního buzení.
Sponzorováno
Jak si heřmánek připravit?
Nejčastějším a nejjednodušším způsobem udělat si z heřmánku čaj. Heřmánkový čaj má výhodu, že nemá nepříjemnou hořkou chuť jako některé léčivé byliny, proto se příjemně popíjí i bez dochucování. Pomáhá zejména při křečích v břiše, při plynatosti, průjmech, bolestech žaludku jak dospělým, tak i malým dětem. Ženám pomáhá ulevit od menstruačních bolestí či jiných problémech s podbřišku a doporučuje se i při vynechávání menstruace. Stejně pomáhá i při horečkách a chřipce, protože podporuje pocení.
Stejné uklidňující účinky má i heřmánková koupel, která pomáhá i dětem při nespavosti. Když si už takovou koupel (zápar ze čtyř hrstí květů vlejete do napuštěné vany) připravíte, nezapomeňte si jím umýt obličej i vlasy. Tvář omývána heřmánkovým nálevem je svěží a stejně se zlepšuje i stav problematické pleti. Vlasy od heřmánku budou zase krásně vonět a zejména blondýnkám zvýrazní jejich plavou barvu a dodají lesk.
Hojně se využívají i heřmánkové obklady. Tím, že bylina působí díky obsahu silic protizánětlivě a dezinfekčně, má široké využití v hojení ran. Brzdí záněty všeho druhu, od zánětu sliznice až po kožní vyrážky, kloktá se při bolestech zubů, hojí popáleniny, svědící a mokvající ranky a vyrážky.
Dalším ze způsobů, jak využít léčivé vlastnosti heřmánku, je inhalování páry. Pomůžete si tak při se senné rýmě, astmatu, kataru či bronchitidě a ulevíte čelním dutinám. Stačí na to jedna lžíce sušených květů, litr vroucí vody a ručník.
Co si dále o heřmánku přečíst?
- TIP: Jaké zdravotní benefity pro nás má heřmánkový olej?
- Esenciální olej Heřmánek pravý (Matricaria recutita) – účinky, vlastnosti, kontraindikace
- Jaké účinky má heřmánek na oči? K čištění očí ho raději nepoužívejte
VIDEO: Heřmánek pravý – využití bylinky
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články