Sponzorováno

Hepatektomie (odstranění či resekce jater) – kdy a jak se provádí? 4.43/5 (7)

  • Hepatektomie je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní část nebo celý jaterní lalok. Tento zákrok se nejčastěji provádí při léčbě rakoviny jater, jaterních metastáz, benigních nádorů, jaterních cyst nebo poškození jater.
  • Játra mají úžasnou schopnost regenerace, což znamená, že po odstranění části jater může zbytek orgánu dorůst a obnovit svou funkci.
  • V závislosti na rozsahu operace může být hepatektomie částečná (odstranění části jater) nebo totální (odstranění celých jater, což pak vyžaduje transplantaci jater).

Co je resekce jater (hepatektomie)?

Odstranění (resekce) jater neboli hepatektomie je chirurgický zákrok k odstranění části jater. Můžete si nechat odstranit až dvě třetiny jater, pokud je zbytek jater zdravý. Pokud máte nějaké onemocnění jater, může vám být odebrána menší část jater. Vaše játra mohou totiž dorůst. Pokud jsou vaše zbývající játra zdravá, dorostou zpět do své původní velikosti.

Proč se provádí hepatektomie?

Můžete podstoupit hepatektomii (tj. odstranění jater) kvůli léčbě nějakého onemocnění jater nebo třeba když chcete darovat část jater pro transplantaci jater od žijícího dárce.

Anatomie jater - vaše játra mají v sobě mnoho cév

Anatomie jater – Anatomie jater – vaše játra mají v sobě mnoho cév

 

Onemocnění, která k léčbě mohou vyžadovat hepatektomii

Chirurgové většinou provádějí částečnou resekci jater k odstranění rakovinného, ​​prekancerózního nebo benigního (nerakovinného) nádoru. Rakovina jater může být primární – což znamená, že vzniká v játrech – nebo může být sekundární, což znamená, že vzniká v jiném orgánu a šíří se.

Mezi nejčastější typy rakoviny jater léčené částečnou hepatektomií patří:

  • Hepatocelulární karcinom (primární rakovina jater)
  • Cholangiokarcinom (primární rakovina jater)
  • Metastatický kolorektální karcinom (sekundární karcinom jater)

Mezi další benigní léze patří:

  • Žlučové kameny v intrahepatálních kanálcích – žlučových cestách uvnitř vašich jater.
  • Adenom (primární benigní nádor)
  • Cysty jater
  • Resekce jater kvůli transplantaci jater od žijícího dárce

Můžete také podstoupit částečnou resekci jater jako živý dárce jater. Tato operace odebere část vašich zdravých jater, abyste ji darovali někomu, kdo potřebuje transplantaci jater. Jak vaše zbývající část jater, tak vaše transplantovaná část jater vyrostou zpět do jater v plné velikosti.

Jak závažná je resekce jater?

Hepatektomie (resekce jater) je považována za technicky celkem obtížnou operaci. Jedním z důvodů je, že vaše játra mají v sobě mnoho cév a mohou hodně krvácet, takže jaterní chirurgové musí být speciálně vyškoleni, aby cévy nezranili a zvládli jakékoli krvácení. Když je vaše resekce menší (méně než polovina vašich jater), je méně riskantní a lze ji provést pomocí minimálně invazivních chirurgických technik, jako je laparoskopie nebo robotická chirurgie. Když potřebujete velkou resekci (více než polovina vašich jater), stává se to nebezpečnější a obtížnější.

Co se děje před hepatektomií?

Váš lékař bude muset určit, zda je hepatektomie nejlepší možností k léčbě vašeho stavu. To může záviset na tom:

  • Zda jste dostatečně zdraví, abyste tolerovali operaci
  • Zda je zákrok ve vašich játrech technicky proveditelný
  • Zda máte rakovinu v jiných částech těla kromě jater

V některých případech může být před operací provedena radiační terapie, intervenční radiologie nebo chemoterapie, aby se zmenšila velikost rakoviny, operace byla snazší a bezpečnější nebo se zlepšila šance na vyléčení rakoviny.

Lékař bude také muset rozhodnout, zda je nutná částečná hepatektomie nebo transplantace jater. To může záviset na tom:

  • Jak rozsáhlý je nádor
  • Jak zdravá jsou vaše játra
  • Jaké množství funkčních jater by zůstalo po resekci
  • Zda už máte nárok na transplantaci

Lékař tak může chtít provést některé testy, aby pacienta vyšetřil na tyto faktory, jako:

  • Zobrazovací vyšetření, jako je CT nebo MRI
  • Testy jaterních funkcí (krevní testy) ke zjištění toho, jak dobře fungují vaše játra
  • Biopsie jater

Jak se provádí hepatektomie?

Hepatektomie může být provedena klasickou otevřenou, laparoskopickou nebo robotickou operací. Chirurg určí nejlepší způsob, jak operaci udělat. Laparoskopické a robotické operace jsou méně invazivní, protože se provádějí pomocí menších řezů – obvykle čtyř až šesti malých řezů, každý o velikosti asi 2cm. Tyto menší řezy umožňují snadnější a rychlejší zotavení. Ale tradiční otevřená operace může být nezbytná pro zvládnutí rozsáhlejších nebo komplikovanějších resekcí jater.

Jaký je rozdíl mezi laparoskopickou/robotickou a otevřenou hepatektomií?

Při otevřené břišní operaci jeden dlouhý řez zvaný laparotomie otevře vaši břišní dutinu. Chirurgové pak mohou vidět všechny orgány přímo. Nejlépe se hodí pro složitější postupy.

V laparoskopické chirurgii se celá operace odehrává prostřednictvím malých řezů, zatímco váš chirurg se dívá na snímky z kamery na obrazovce. K dokončení resekce jater používají speciálně navržené dlouhé nástroje. Mohou také používat robotické paže.

Chirurgové tradičně používají laparoskopický nebo robotický přístup pro méně složité resekce jater. Ale s rozvojem chirurgických technik jsou nyní možné složitější operace, jako je velká resekce jater nebo resekce jater od žijícího dárce, prostřednictvím laparoskopického nebo robotického přístupu.

Kolik jater odstraní částečná hepatektomie?

Cílem částečné hepatektomie jater je odstranit nemocnou část jater (s bezpečným okrajem kolem jakéhokoli rakovinného nádoru) a zároveň ponechat dostatek jater, aby zvládla veškerou práci, kterou musí játra v těle udělat. Část jater, která je v těle ponechána, závisí tedy na tom, jak jsou játra celkově poškozena. Zdravá játra mohou být schopna postrádat až dvě třetiny svého objemu a přesto se mohou zotavit. Výrazně poškozená játra mohou „postrádat“ pouze jednu třetinu svého objemu.

Co se stane, když je část jater odstraněna?

Játra mají pozoruhodnou schopnost samy se regenerovat. Chtějí se vrátit ke konzistentní velikosti, která je úměrná vaší celkové velikosti těla. Když jaterní buňky zjistí poškození, komunikují spolu, aby se začaly dělit a replikovat, dokud nedosáhnou této „úměrné“ velikosti. Tento proces závisí na zdravé jaterní tkáni a některá játra se mohou pomaleji regenerovat nebo dosáhnout své původní velikosti.

Typy resekce jater (hepatektomie)

Resekci jater lze rozdělit na velkou a malou resekci jater.

Resekce jater znamená odstranění postižené jaterní tkáně. Resekce jater je dnes jednoznačně metodou léčebné volby u nemocných s primárními a sekundárními nádory jater.

Odstranění více než tří segmentů je velkou resekcí, odstranění malých částí je menší resekcí. Příklady běžných operací jsou:

Sponzorováno

  • Velká resekce jater. Pravá nebo levá hepatektomie nebo lobektomie odstraní pravý nebo levý lalok.
  • Malá resekce jater: Segmentální nebo klínová resekce odstraňuje segment neboli část segmentu s nádorem s okrajem kolem něj.
  • Vícenásobné resekce jater: Může být odstraněno i více nádorů současně. Pokud si váš chirurg myslí, že některé nádory by bylo nejlepší léčit ablací, může kombinovat resekci s ablací.
  • Dvoufázová resekce jater: Pokud má chirurg podezření, že by mohlo být příliš nebezpečné odstranit všechny nádory v jedné operaci, může provést resekci ve dvou fázích. První operací odstraní část nádoru. Poté se vaše játra několik týdnů regenerují, takže po druhé operaci budete mít dostatek zbývajících jater..

Jak se dělá hepatektomie

Existují různé varianty postupu v závislosti na tom, kolik jater váš chirurg odstraní a na chirurgické technice, kterou používá. Obecně se hepatektomie řídí těmito kroky:

  1. Před zákrokem budete uvedeni do celkové anestezie. Pokud podstupujete otevřenou operaci, můžete mít také periferní nervovou blokádou, která vám pomůže se zvládáním bolesti po probuzení.
  2. Pokud podstoupíte otevřenou operaci, chirurg provede jeden dlouhý řez přes vaše břicho, aby otevřel vaši břišní dutinu. Pokud podstupujete laparoskopickou operaci, chirurg provede 4 až 6 velmi malých řezů, které použije k umístění kamery (laparoskopu) a chirurgických nástrojů k provedení operace.
  3. Chirurg identifikuje část vašich jater, kterou je třeba vyjmout. Může použít intraoperační ultrazvuk ke zmapování vašich jater. Pokud se část, která má být odstraněna, nachází blízko vašeho žlučníku, možná bude nutné odstranit i váš žlučník. Intraoperační ultrazvuk v reálném čase pomáhá detekovat hranice a velikost nádoru.
  4. Chirurg jemně odstraní jaterní tkáň, izoluje krevní cévy a žlučovody a upraví je pomocí kovových svorek nebo sešívaček. Používá k tomu různá ultrazvuková energetická zařízení nebo elektrokauterizační zařízení.
  5. Pokud podstupujete laparoskopickou nebo robotickou operaci, může váš chirurg provést další menší řez, aby odstranil játra z vašeho těla. Velikost řezu závisí na velikosti nádoru a na tom, kolik jater odstraňuje.

Zákrok může trvat dvě až šest hodin v závislosti na rozsahu hepatektomie.

Co se děje po hepatektomii

Většina lidí se zotaví po anestezii a poté se přesune na lůžkový pokoj. Ve složitých chirurgických případech budete možná muset zůstat na jednotce intenzivní péče jeden nebo dva dny po operaci. Budete mít v těle různé hadičky, které odvádějí tekutiny, dekompresují váš žaludek a poskytují vám výživu. Sestřičky a lékaři budou pečlivě sledovat rovnováhu tekutin/elektrolytů, hladinu glukózy v krvi a krevní ztráty. Budou vás léčit v případě jakýchkoli abnormalit a problémů, které se vyskytnou.

Než se stabilizujete, budete se v nemocnici zotavovat až týden. Postupně se vrátíte k jídlu a pevné stravě, začnete se více pohybovat a lékař hadičky odstraní. Během zotavování budete brát léky proti bolesti. Po propuštění si domluvíte schůzku, abyste za dva týdny znovu navštívili lékaře, aby vše zkontroloval a prodiskutovali jste, jak se vám daří.

Jaké jsou výhody hepatektomie?

Jako léčba rakoviny má chirurgie nejlepší míru přežití ze všech možností. Pokud operace úspěšně odstraní veškerou rakovinu, může být léčebná. Míra přežití je stejná, ať už podstoupíte laparoskopický, robotický nebo otevřený zákrok.

Jaká jsou rizika nebo komplikace resekce jater?

Komplikace mohou být:

  • Infekce. Teoreticky můžete dostat infekci do řezné rány, močových cest nebo plic (pneumonie). Lékař pak léčí takové infekce antibiotiky.
  • Krvácení. Vaše játra mají mnoho krevních cév a jsou také zodpovědná za to, že krevní sraženina zastaví krvácení. Operace jater do tohoto procesu zasahuje, takže někdy pacienti příliš krvácejí. Někteří mohou po operaci potřebovat krevní transfuzi.
  • Únik žluči. Poškození kteréhokoli žlučovodu v játrech během operace může způsobit únik žluči, která se může shromažďovat uvnitř břicha.
  • Pleurální výpotek. Po operaci jater se může uvnitř hrudníku snadno hromadit tekutina. Může způsobit bolest na hrudi a dušnost. Může to být léčeno léky nebo může být nutné vypustit.
  • Ascites. Operace jater může také způsobit nahromadění tekutiny ve vaší břišní dutině. Může to být léčeno léky nebo může být nutné vypustit.
  • Hluboká žilní trombóza. Po jakékoli operaci existuje riziko krevních sraženin z dlouhodobého pobytu v posteli. Věnujte proto pozornost jakémukoli místu na rukou nebo nohou, které se zdá oteklé nebo bolavé.
  • Selhání ledvin. Někdy může operace způsobit, že vaše ledviny přestanou fungovat. Je tak hodně důležité zůstat dobře hydratovaný.
  • Selhání jater. Pokud zbývající játra nemají dostatečnou funkci, může to snadno přejít do selhání jater. V tomto případě možná budete potřebovat naléhavou transplantaci jater.

Asi 2 % lidí, kteří podstoupili resekci jater, umírají na komplikace. Pacienti s rakovinou pak často zvažují tato rizika proti rizikům rakoviny samotné.

Jak dlouho trvá zotavení z hepatektomie?

Regenerace z hepatektomie trvá čtyři až osm týdnů. Možná si tak budete muset vzít volno z práce. Během tohoto otavování byste se neměli pokoušet zvedat nic těžkého nebo dělat nějaké namáhavé cvičení. Může trvat 12 týdnů, než se vrátíte ke všem svým běžným aktivitám.

Regenerace po laparoskopické nebo robotické operaci je obecně rychlejší. Doma se budete zotavovat asi dva až čtyři týdny, ale bude trvat šest až osm týdnů, než se budete moci vrátit ke svým běžným aktivitám.

Dostatek bílkovin a mírné cvičení (jako je chůze) každý den může pomoci urychlit vaše zotavení. Snažte se chodit každý den alespoň 30 minut, ale když potřebujete, odpočívejte.

Jak vypadá život po resekci jater?

Nějakou dobu po operaci se budete cítit hodně unavení. Zpočátku vám také může být špatně od žaludku. Tyto příznaky by se měly začít zmírňovat v prvních dvou týdnech. Mezitím hodně odpočívejte.

Lékař vám dá pokyny, jak pečovat o pooperační ránu, když se hojí. Také vám řekne, kdy je bezpečné se znovu koupat a mít třeba i sex. Budete se muset samozřejmě vyhnout alkoholu, abyste ochránili svá zotavující se játra.

Jak rychle játra po hepatektomii znovu narostou?

Zdravá jaterní tkáň dokáže zregenerovat až dvě třetiny svého objemu za pouhých pár týdnů. Není však neobvyklé, že to trvá několik měsíců. U více poškozených jater může trvat déle, než se regenerují. Tento proces neznamená, že se odstraněné části jater doslova „narostou zpět“ – dochází spíše k růstu zbývající tkáně, která zvětšuje svůj objem a obnovuje funkčnost orgánu. Schopnost regenerace závisí na zdraví jaterní tkáně a celkovém zdravotním stavu pacienta.

Mezi faktory, které mohou ovlivnit, jak rychle se vaše játra regenerují, patří:

  • Předchozí prodělaná chemoterapie
  • Nadměrný tuk ve vašich játrech
  • Chronické onemocnění jater nebo cirhotická játra

Jakou jizvu budu mít po hepatektomii?

Sponzorováno

Pokud podstoupíte laparoskopickou operaci, budete mít čtyři až šest malých, párcentrimetrových jizev a jednu větší jizvu. Pokud jste podstoupili otevřenou operaci, budete mít dlouhou jizvu, která je 15-30cm dlouhá. Může to být horizontální jizva nebo může mít tvar písmene „L“. Může se zdát červená a vyvýšená nad vaší kůží, ale obvykle barva časem vybledne.

Zdroje článku + odkazy na studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva