Obsah článku
Co to jsou vlastně hemeroidy?
Hemoroidy jsou označením pro žilní pleteně v oblasti konečníku. Nejčastěji je však termín vnímaný spíše jako problémy, které jsou s těmito útvary spjaty. Můžete zaslechnout též označení žilní městky. Jelikož na konečník je vyvíjen velký tlak, může zde snadno dojít k porušení průtoku v těchto cévkách, ty pak mohou být tlakem vysunuty z konečníku ven, a tím začíná začarovaný kruh nepříjemností.
Hemeroidy jsou vnější či vnitřní
Hemoroidy lze rozdělit dle toho, jakou oblast konečníku postihují.
1. Vnější hemeroidy
Pokud dojde k porušení průtoku krve v cévkách na povrchu kolem ústí konečníku, hovoříme o vnějších hemoroidech. Ty obvykle nekrvácí. V dané oblasti však vzniká krevní sraženina v žíle, dochází zde ke vzniku tzv. uzlu. Postupem času se sraženina vstřebá, avšak na kůži zde zůstane vytvořená určitá řasa, kapsa. Jejich vytvoření zvyšuje riziko dalších obtíží v této oblasti.
2. Vnitřní hemeroidy
Naopak základními projevy hemoroidů vnitřních je bolest a krvácení. Dochází při nich k problémovému průtoku v žilách umístěných uvnitř análního kanálu. Následkem prasknutí se pak objevuje krvácení při odchodu stolice. Žíly naplněné krví se mohou též z konečku zcela vysunout na jeho povrch. Nemocní si je mohou po dlouhou dobu sami vracet pomocí prstů zpět do konečníku. Často v těchto případech dochází k zánětům pokožky kolem konečníku.
Stud často brání včasné diagnostice hemeroidů
Většina lidí k lékaři s tímto problémem příliš nespěchá. Zcela pochopitelně bývá jako obtěžující vnímáno o takovýchto potížích vůbec hovořit, natož se nechat v této oblasti adekvátně vyšetřit. Mnohdy je možné diagnózu stanovit hned po sdělení pociťovaných obtíží a prohlédnutí konečníku – především u vnějších hemoroidů. Pokud je zapotřebí posouzení vnitřního stavu konce trávicí trubice, využívá se nejčastěji rektoskopie nebo kolonoskopie.
Prevence hemeroidů? Zejména ve složení stravy
Svou roli při vzniku obtíží sehrává sice genetické zatížení v rodině, hlavní úloha je však přičítána stravovacím návykům a životnímu stylu. Riziko hemoroidů značně zvyšuje obezita, nedostatek pohybu a potíže s vyprazdňováním.
Přechodně se může riziko zvýšit např. v době těhotenství, kdy je na konečník vyvíjen vyšší tlak z důvodu růstu miminka.
Sponzorováno
Jako ideální prevenci tak lze chápat zejména zdravý jídelníček s dostatkem vlákniny. Ta pomůže k pravidelnému vyprazdňování, stolice bude mít díky ní přijatelnější konzistenci. Nutné je též zajistit tělu dostatečný příjem tekutin a zařadit do každého dne alespoň nějaký pohyb. Na pití lze doporučit pramenitou vodu, čaje, ředěné ovocné a zeleninové šťávy. Naopak omezit je vhodné pití nápojů s kofeinem a alkoholu.
Etapy hemoroidů
- stadium: Hemoroidy nevyčnívají z konečníku. Jsou viditelné jen při endoskopickém vyšetření konečníku. Projevují se krví ve stolici a pocitem cizího tělesa v konečníku.
- stadium: Hemoroidy vystupují z análního otvoru při tlaku na stolici, ale spontánně (samovolně) se vracejí. V tomto stádiu se hemoroidy projevují výtokem, svěděním, pocitem cizího tělesa v konečníku a občasným krvácením.
- stadium: Hemoroidy vystupují při tlaku na stolici a dají se manuálně zatlačit. Projevují se výtokem, svěděním, pocitem cizího tělesa v konečníku, občasným krvácením a otokem. Někdy se komplikují trombózou a vznikem vředu žilní stěny.
- stadium: Hemoroidy jsou trvale vystouplé, nedají se manuálně zatlačit. Způsobují silnou a trvalou bolest, často krvácejí, může vzniknout trombóza a vřed žilní stěny.
Lékaře se nebojte ani nestyďte
Pokud již dojde ke vzniku hemoroidů, je třeba řešit situaci s lékařem. V těchto případech není na místě stud, ale je třeba chápat své zdraví jako prioritu a vše náležitě konzultovat s odborníkem, aby mohlo dojít ke zlepšení stavu. V léčbě lze využít různé ambulantní zákroky, ale i operace, při nichž jsou odstraněny žíly vysunuté z konečníku ven. Po této léčbě je opět zapotřebí zamyslet se nad adekvátní prevencí, aby nemohlo dojít k opětovným obtížím.
Jako podpora léčby může pomoci aplikování sedacích koupelí (s přidáním dubové kůry, bylinek), mastí a čípků. Léky mají pomoci zejména k potlačení zánětu v této oblasti těla, zmírňují zarudnutí a bolest.
8 pravidel pro prevenci a léčbu hemeroidů
Při prevenci vzniku hemoroidů, ale i v rámci jejich léčby je důležité dodržet několik zásad:
- Dodržujte přísnou hygienu análního otvoru
- Vyvarujte se zácpy, zařaďte do stravy hodně vlákniny a vody
- Hýbejte se pravidelně a často
- Vyvarujte se těsného oblečení (kalhoty, sukně, spodní prádlo)
- Nezvedejte těžké předměty
- Nezdržujte se delší dobu v horkém prostředí
- Každý den si vyhraďte čas na pravidelnou stolici, nejlépe ráno po vypití sklenice vody
- V případě potíží se vždy poraďte se svým lékařem
U mnoha lidí se hemeroidy vyskytují v mírné formě a potíže ustoupí při dodržování stejných pravidel, jaké se doporučují pro prevenci hemoroidů onemocnění. Jde o lokální ošetření pomocí vlažných lázní, zvýšenou hygienu análního otvoru nebo užívání venofarmaka a místních analgetik. Pokročilejší stádia hemoroidů onemocnění sice úplně nevyléčí, ale poskytnou alespoň dočasnou úlevu.
Důležitá je úprava stravovacích návyků, zvýšení podílu vlákniny ve stravě a dodržování pitného režimu. U většiny pacientů je kombinací těchto postupů možné dosáhnout trvalý ústup obtíží. Pokud přesto onemocnění přetrvává, přistupuje se k chirurgickému zákroku.
Co dále si o hemeroidech přečíst?
VIDEO: Hemoroidy – jak je odhalit
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Intimní problémy
Přečtěte si také naše další články