Sponzorováno

Hemoragické horečky – příznaky, příčiny a léčba 4.69/5 (16)

Virové hemoragické horečky často přenáší komáři. Dále pak jsou přenašečem často i krysy nebo netopýři.

Virové hemoragické horečky často přenáší komáři. Dále pak jsou přenašečem často i krysy nebo netopýři.

Virové hemoragické horečky jsou infekční onemocnění, která narušují schopnost krve srážet se. Tato onemocnění mohou také poškodit stěny drobných krevních cév, což způsobuje jejich netěsnost. Následně se může projevit vnitřní krvácení, které se může projevit relativně neškodně, ale může také být až život ohrožující.

Některé virové hemoragické horečky jsou:

Tato onemocnění se nejčastěji vyskytují v tropických oblastech světa. Když se v Evropě vyskytují virové hemoragické horečky, obvykle se vyskytují u lidí, kteří nedávno cestovali po celém světě (zejména v tropických s exotických oblastech).

Virové hemoragické horečky se šíří kontaktem s nakaženými zvířaty, lidmi nebo hmyzem. Žádná současná léčba nemůže vyléčit virové hemoragické horečky a imunizace existují pouze u několika typů. Dokud nebudou vyvinuty další vakcíny, nejlepším přístupem je prevence.

Příznaky (symptomy) hemoragických horeček

Příznaky virové hemoragické horečky se liší podle onemocnění. Obecně mohou počáteční příznaky zahrnovat:

  • Vysokou horečku
  • Únava
  • Závrať
  • Bolestí svalů nebo kloubů
  • Slabost

Symptomy mohou být život ohrožující

Závažné případy některých typů virových hemoragických horeček mohou způsobit krvácení, ale lidé jen zřídka umírají na ztrátu krve. Může dojít ke krvácení:

  • Pod kůží
  • Ve vnitřních orgánech
  • Z úst, očí nebo uší

Jiné příznaky závažných infekcí mohou zahrnovat:

  • Šok
  • Poruchy nervového systému
  • Kóma
  • Delirium
  • Selhání ledvin
  • Respirační horečka
  • Selhání jater
  • Sepse

Příčiny hemoragických horeček

Viry, které způsobují virové hemoragické horečky, přirozeně žijí v různých hostitelích – ve zvířatech a hmyzu – nejčastěji jsou přenašeči komáři, klíšťata, hlodavci nebo netopýři.

Každý z těchto hostitelů obvykle žije ve specifické zeměpisné oblasti, takže každá konkrétní nemoc obvykle dosáhne pouze tam, kde hostitel normálně žije. Některé virové hemoragické horečky mohou být také přenášeny z člověka na člověka a mohou se šířit, pokud se infikovaná osoba pohybuje z jedné oblasti do druhé.

Jak se nemoci přenáší?

Způsob přenosu se liší podle konkrétního viru. Některé virové hemoragické horečky se šíří přes komáry nebo kousnutím klíštěte. Jiné jsou přenášeny kontaktem s infikovanou krví nebo spermatem. Několik druhů může být inhalováno z infikovaných krysích stolicí nebo moči. Záleží na dané nemoci.

Pokud cestujete do oblasti, kde se vyskytuje častá hemoragická horečka, můžete se na ní infikovat a poté se po návratu domů mohou vyvinout její příznaky. Může trvat až 21 dní, než se příznaky vyvinou.

Rizikové faktory pro tyto horečky

Jednoduše pokud žijete nebo cestujete do oblasti, kde je společná virová hemoragická horečka častá, zvýší vaše riziko infekce tímto konkrétním virem. Několik dalších faktorů může zvýšit vaše riziko ještě více, naříklad:

  • Práce s nemocnými
  • Zabíjení infikovaných zvířat
  • Sdílení jehly k užívání intravenózních léků
  • Máte nechráněný sex
  • Pracujete venku nebo v budovách napadených krysami

Komplikace u hemoragických horeček

Virové hemoragické horečky mohou poškodit:

Sponzorováno

  • Mozek
  • Oči
  • Srdce
  • Ledviny
  • Játra
  • Plíce
  • Slezinu

V některých případech je škoda natolik závažná, že způsobuje smrt.

Prevence hemoragických horeček

Předcházení virovým hemoragickým horečkám, zejména v rozvojových zemích, představuje obrovské výzvy. Mnoho sociálních, ekonomických a ekologických faktorů, které přispívají k náhlému výskytu a šíření infekčních onemocnění – válka, přemístění, ničení biotopů, nedostatek hygieny a řádná lékařská péče – to jsou prostě problémy, které nemají snadná řešení.

Pokud žijete, pracujete nebo cestujete do oblastí, kde jsou běžné virové hemoragické horečky, postupujte opatrně, abyste se ochránili před infekcí. Opatrnost může zahrnovat použití vhodných ochranných bariér, jako jsou rukavice, oční a obličejové masky a pláště, pokud se očekává kontakt s krví nebo tělními tekutinami. Opatření mohou také zahrnovat pečlivé zacházení, dezinfekce a likvidaci laboratorních vzorků a odpadu.

Očkování a vakcíny

Vakcína proti žluté zimnici je obecně považována za bezpečnou a účinnou, i když ve vzácných případech může dojít k závažným nežádoucím účinkům. Kontaktujte Centra pro kontrolu a prevenci exotických nemocí ohledně stavu zemí, které navštěvujete – některé vyžadují certifikáty o očkování pro vstup. Vakcína proti žluté zimnici se nedoporučuje dětem mladším 9 měsíců nebo těhotným ženám, zejména během prvního trimestru. V současné době se vyvíjejí vakcíny pro několik méně běžných typů virových hemoragických horeček. Vždy se informujte u lékaře.

Vyhněte se komárům a klíšťatům

Snažte se vyhnout se komárům a klíšťatům, zvláště když cestujete v oblastech, kde dochází k výskytu virových hemoragických horeček. Používejte světlé bavlněné dlouhé kalhoty a košile s dlouhým rukávem, nebo ještě lépe oblečení potažené permethrinem. Nepoužívejte ale permethrin přímo na pokožku. Vyhněte se zbytečným činnostem za soumraku a úsvitu, když komáři jsou nejaktivnější a aplikujte odpuzující prostředek proti komárům. Pokud pobýváte ve stanových táborech nebo v místních hotelech, používejte lůžkové sítě a opět repelenty.

Pozor i na hlodavce

Pokud žijete v oblasti, kde dochází k výskytu virových hemoragických horeček, proveďte tyto kroky, abyste zabránili napadení od hlodavců ve vašem domě:

  • Chraňte krmivo pro domácí zvířata a uchovávejte ho v nádobách chráněným proti hlodavcům.
  • Skladovat koše v kontejnerech odolných proti hlodavcům a nádoby často vynášejte a čistěte.
  • Pravidelně likvidujte odpadky.
  • Ujistěte se, že dveře a okna jsou opatřeny pevnými clonami.

Diagnóza

Diagnostika specifických virových hemoragických horeček v prvních dnech onemocnění může být obtížná, protože počáteční příznaky – vysoká horečka, bolesti svalů, bolesti hlavy a extrémní únava – jsou společné mnoha dalším onemocněním.

Abyste pomohli s diagnózou, bude se váš lékař pravděpodobně ptát na vaši lékařskou a cestovní historii a případné vystavení hlodavcům nebo komárům. Nezapomeňte podrobně popsat mezinárodní cesty a výlety, včetně zemí, které jste navštívili, a včetně data, stejně jako jakýkoli kontakt, který jste měli s možnými zdroji infekce.

Laboratorní vyšetření, obvykle za použití vzorku krve, jsou potřebné k potvrzení diagnózy. Vzhledem k tomu, že virové hemoragické horečky jsou obzvláště virulentní a někdy i nakažlivé, tyto testy se obvykle provádějí ve speciálně určených laboratořích za použití přísných opatření.

Léčba hemoragických horeček

Léčba může probíhat různě.

Léky

Zatímco u většiny virových hemoragických horeček neexistuje žádná specifická léčba, antivirové léčivo ribavirin (Rebetol, Virazole, další) může zkrátit průběh některých infekcí a v některých případech zabránit komplikacím.

Terapie & podpora

Podpora je nezbytná. Abyste zabránili dehydratacím, můžete potřebovat tekutiny, které pomáhají udržovat rovnováhu elektrolytů – minerálů, které jsou rozhodující pro nervovou a svalovou funkci.

Hemoragické horečky a mapa s nejčastějšími lokalitami výskytu.

Hemoragické horečky a mapa s nejčastějšími lokalitami výskytu.

 

Chirurgické a další pomocné procedury

Sponzorováno

Někteří lidé mohou těžit z ledvinové dialýzy, což je umělý způsob odstranění odpadů z krve, když selhávají vaše ledviny.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva