Sponzorováno

Glutathion a jeho přínosy a účinky na naše zdraví 4.86/5 (21)

  • Glutathion je velmi silný antioxidant, který tělo produkuje a používá každý den. Vědci spojili nízké úrovně tohoto antioxidantu s několika zdravotními problémy.
  • Doplňky stravy s glutathionem mohou být pro některé lidi vhodné, nemusí být ale bezpečné pro všechny a mohou interagovat s jinými léky, které člověk užívá. Proto je vhodné vše konzultovat s lékařem.
  • Jeho hladiny se snižují v důsledku stárnutí, stresu a expozice toxinům. Zvyšování glutathionu v těle může přinést mnoho zdravotních výhod, včetně snížení oxidačního stresu.
  • Suplementace glutathionem může pomoci zmírnit příznaky celé řady zdravotních stavů, včetně Parkinsonovy choroby, gastrointestinálních poruch a poruch autistického spektra, a současně mít účinky proti stárnutí.

Glutathion je silný antioxidant, který se nachází v každé buňce v těle. Je produkovaný v buňkách. Skládá se převážně ze tří aminokyselin: glutaminu, glycinu a cysteinu.

Hladiny glutathionu v těle mohou být sníženy řadou faktorů, včetně špatné výživy, environmentálních toxinů a stresu. Jeho hladiny také klesají s věkem.

Kromě přirozené produkce v těle může být glutathion podáván intravenózně, místně nebo jako inhalační látka. Je také k dispozici jako perorální doplněk v tobolce a v tekuté formě. Perorální požití glutathionu však nemusí být za určitých podmínek natolik spolehlivé, jako intravenózní podání. Jedinečnou věcí na glutathionu je to, že tělo je schopné ho vyrobit v játrech, což pro většinu antioxidantů neplatí.

Funkce Glutathionu v těle

Glutathion má v těle mnoho důležitých funkcí, naříklad:

  • výroba DNA, stavebních bloků proteinů a buněk
  • podporuje imunitní funkce
  • vytváření buněk spermatu
  • umí rozkládat některé volné radikály
  • pomáhá určitým enzymům fungovat
  • regenerace vitamínů C a E
  • transport rtuti z mozku
  • pomáhá játrům a žlučníku vypořádat se s tuky
  • napomáhá programované buněčné smrti (proces známý jako apoptóza)

Vědci našli spojení mezi nízkou hladinou glutathionu a některými nemocemi. A jak jsme již ve článku uvedli, hladiny glutathionu je možné zvýšit perorální nebo intravenózní (IV) suplementací.

Zdravotní přínosy glutathionu

Tato látka nám může v mnohém prospět. Podívejme se na její účinky podrobněji.

1. Snižuje oxidační stres

K oxidačnímu stresu dochází, když existuje nerovnováha mezi produkcí volných radikálů a schopností těla je potlačit. Příliš vysoká úroveň oxidačního stresu může být předchůdcem mnoha onemocnění. Patří mezi ně diabetes, rakovina a revmatoidní artritida. Glutathion pomáhá odvrátit vliv oxidačního stresu, což může pomoci snížit rizika těchto onemocnění.

Jedna studie odhalila, že nedostatek glutathionu vede ke zvýšeným hladinám oxidačního stresu, což může vést k rakovině a jiným nemocem. Uvádí také, že zvýšené hladiny glutathionu zvyšují hladiny antioxidantů a odolnost proti oxidačnímu stresu v rakovinných buňkách.

2. Může zlepšit stav lupénku

Malá studie naznačila, že syrovátkový protein, pokud je podáván orálně, zlepšil psoriázu (s další léčbou nebo i bez ní). Syrovátkový protein prokazatelně zvyšoval hladiny glutathionu. Účastníci studie dostávali 20 gramů jako perorální doplněk denně po dobu tří měsíců. Jsou však v tomto směru zapotřebí další studie.

3. Snižuje poškození buněk při ztučnění jater

Buněčná smrt v játrech může být zhoršena nedostatkem antioxidantů, včetně glutathionu. To může vést ke ztučnění jater jak u těch, kteří holdují alkoholu, ale i u těch, kteří ho nepijí. Bylo prokázáno, že glutathion zlepšuje hladinu bílkovin, enzymů a bilirubinu v krvi jedinců s alkoholickým a nealkoholickým ztučněním jater.

Glutathion byl ve studii nejúčinnější, když byl lidem podáván intravenózně ve vysokých dávkách. Účastníci studie také prokázali snížení malondialdehydu, což je znak poškození buněk v játrech.

Další malá studie zjistila, že orálně podávaný glutathion měl pozitivní účinky na lidi s nealkoholickým ztučněním jater po proaktivní změně životního stylu. V této studii byl glutathion poskytován v doplňkové formě v dávce 300 miligramů denně po dobu čtyř měsíců.

4. Zlepšuje inzulínovou rezistenci u starších jedinců

Jak lidé stárnou, produkují méně glutathionu. Vědci z Baylor School of Medicine použili kombinaci zvířecích a lidských studií k prozkoumání úlohy glutathionu při kontrole hmotnosti a inzulínové rezistenci u starších jedinců. Výsledky studie naznačily, že nízké hladiny glutathionu byly spojeny s menším spalováním tuků a vyšší mírou ukládání tuku v těle.

U starších jedinců byl do jejich stravy přidán cystein a glycin, aby se zvýšily hladiny glutathionu, což se během dvou týdnů zvýšilo, čímž se zlepšila rezistence na inzulín a spalování tuků.

Sponzorováno

5. Snižuje příznaky Parkinsonovy choroby

Parkinsonova choroba postihuje centrální nervový systém a jejím hlavním příznakem je třes. V současné době ne ni neexistuje žádný lék. Jedna starší studie dokumentovala pozitivní účinky intravenózně podávaného glutathionu na příznaky, jako jsou třes a rigidita. Přestože je zapotřebí dalšího výzkumu, nicméně hodně dat naznačuje, že glutathion může pomoci zmírnit příznaky a zlepšit kvalitu života lidí s touto chorobou.

6. Může pomoci v boji proti autoimunitním onemocněním

Chronický zánět způsobený autoimunitními chorobami může zvýšit oxidační stres. Mezi tato onemocnění patří revmatoidní artritida, celiakie a lupus. Podle jedné studie pomáhá glutathion snižovat oxidační stres tím, že stimuluje nebo snižuje imunitní reakci těla. Autoimunitní onemocnění útočí na mitochondrie ve specifických buňkách. Glutathion pracuje na ochraně buněčných mitochondrií odstraňováním volných radikálů.

7. Může snížit oxidační poškození u dětí s autismem

Několik studií, včetně klinické studie z Medical Science Monitor, naznačuje, že děti s autismem mají vyšší hladinu oxidačního poškození a nižší hladiny glutathionu v mozku. Toto zvýšilo náchylnost k neurologickému poškození u dětí s autismem látkami, jako je rtuť.

8-týdenní klinická studie s dětmi ve věku 3 až 13 let používala perorální nebo transdermální (přes pokožku) aplikaci glutathionu. V rámci studie nebyly hodnoceny autistické změny příznaků, ale děti v obou skupinách vykázaly zlepšení hladin cysteinu, plazmatického sulfátu a hladin glutathionu v krvi.

8. Může snížit dopad nekontrolovaného diabetu

Dlouhodobě vysoká hladina cukru v krvi je spojena se sníženým množstvím glutathionu. To může vést k oxidačnímu stresu a poškození tkání. Jedna studie zjistila, že suplementace cysteinem a glycinem zvyšovala hladiny glutathionu. Také se snížil oxidační stres a poškození u lidí s nekontrolovaným diabetem, a to navzdory vysokým hladinám cukru. Účastníci studie denně po dobu dvou týdnů dostávali 0,81 milimolu na kilogram (mmol / kg) cysteinu a 1,33 mmol / kg glycinu.

9. Může zlepšovat příznaky onemocnění dýchacích cest

N-acetylcystein je lék používaný k léčbě stavů, jako je astma a cystická fibróza. Jako inhalační prostředek pomáhá zředit hlen a činí ho tak méně hustým. Také snižuje zánět. N-acetylcystein je vedlejší produkt glutathionu.

10. Snížení poškození ulcerózní kolitidou

Stejně jako jiná zánětlivá onemocnění, byla i ulcerózní kolitida spojena s oxidačním poškozením a stresem. Studie na zvířatech z roku 2003 naznačují, že suplementace glutathionem může zlepšit část poškození tlustého střeva u potkanů. Stanovení účinků glutathionu na ulcerózní kolitidu bude ještě vyžadovat ještě další výzkum na lidech.

Zdroje a formy glutathionu

Glutathion se nachází v některých potravinách, i když vaření a pasterizace jeho hladiny významně snižují. Jeho nejvyšší koncentrace jsou v:

  • syrovém nebo velmi málo tepelně zpracovaném mase
  • nepasterizovaném mléku a jiných nepasterizovaných mléčných výrobcích
  • čerstvě sklizeném ovoci a zelenině, jako je avokádo a chřest.

Potraviny pro podporu produkce glutathionu

Glutathion obsahuje molekuly síry, což může být důvod, proč potraviny s vysokým obsahem síry pomáhají posílit jeho přirozenou produkci v těle. Mezi tyto potraviny patří:

  • košťálová zelenina, jako je brokolice, květák, růžičková kapusta a bok choy
  • česnek a cibule
  • vejce
  • ořechy
  • luštěniny
  • libové bílkoviny, jako jsou ryby a kuře

Mezi další potraviny a byliny, které přirozeně zvyšují hladinu glutathionu, patří:

Glutathion je také negativně ovlivňován nespavostí. Pravidelný dostatečný odpočinek může pomoci zvýšit jeho úroveň v těle.

Vedlejší účinky a případná rizika

Strava bohatá na potraviny podporující glutathion nepředstavuje žádná rizika. Užívání doplňků však nemusí být vhodné úplně pro každého. Poraďte se se svým lékařem o glutathionu a zjistěte, zda je to pro vás tou pravou látkou, pro podporu vašeho zdraví. Možné nežádoucí účinky mohou být:

  • křeče v oblasti břicha
  • nadýmání
  • potíže s dýcháním kvůli zúžení průdušek
  • alergické reakce, jako je vyrážka

Sponzorováno

A co vy? Berete doplňky s tímto antioxidantem? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva