Sponzorováno

Glukózo-fruktózový sirup a jeho vliv na zdraví – jak nám škodí? 4.75/5 (65)

Obsah článku

Glukózo-fruktózový sirup a proč si na něj dávat pozor? Důvodů se najde více než dost.

Glukózo-fruktózový sirup a proč si na něj dávat pozor? Důvodů se najde více než dost.

Výrobci potravin s velkou oblibou nahrazují cukr glukózo-fruktózovým sirupem. Někomu to možná zní zdravěji, protože cukr dnes všichni démonizují a haní ho. Ale pozor, je to omyl. Glukózo-fruktózový sirup je pro naše tělo o dost nebezpečnější.

Můžeme s jistotou říct, že našemu tělu ve větším množství neprospívá konzumace klasického cukru, ani glukózo-fruktózového sirupu. To říkají lékaři i odborníci na zdravou výživu. A nezbývá, než souhlasit je to pravda. Mezi cukrem a glukózo-fruktózovým sirupem je však docela velký rozdíl. Ten je v tom, jak si s těmito dvěma sladidly organismus dokáže poradit.

Cukr je zdravější než glukózo-fruktózový sirup

Řepný či třtinový cukr (tedy klasický cukr, který doma používáme na slazení), nebo-li sacharóza, patří mezi disacharidy. Skládá se ze dvou jednodušších cukrů, z jedné molekuly glukózy a z jedné molekuly fruktózy. Ale v levnější náhražce, ve zmíněném glukózovo-fruktózovém sirupu, najdeme mnohem více fruktózy. A právě ta je problém! Glukóza se v těle mění na tuk jen asi z 5 procent, naopak u fruktózy je to asi 40 procent! Fruktóza se vstřebává až ve střevech a zpracovává se v játrech. Fruktóza se metabolizuje pouze v játrech na tuk, který se ukládá zejména v oblasti břicha.

Co je to glukózo-fruktózový sirup?

Glukózo-fruktózový sirup je sladká kapalina vyrobená z glukózy a fruktózy. Na rozdíl od sacharózy, kde 50% glukózy a 50% fruktózy jsou spojeny dohromady, může glukózo-fruktózový sirup mít rozdílný poměr těchto dvou jednoduchých cukrů. Obecně to znamená, že tento sirup obsahuje hodně fruktózy, která je pro nás nebezpečnější. Nadbytek fruktózy ve stravě je silně nežádoucí a poslední vědecké poznatky silně poukazují na fakt, že je to právě fruktóza, která z velké části může za obezitu.

Jak se vyrábí glukózo-fruktózový sirup?

Obvykle se vyrábí ze škrobu. Zdroj škrobu závisí na místní dostupnosti surového produktu. Historicky byla kukuřice nejčastější volbou (v posledních letech se ale také pšenice stala oblíbeným zdrojem pro výrobu tohoto sirupu).

Na co se používá glukózo-fruktózový sirup?

Hlavními důvody použití glukózo-fruktózového sirupu v potravinách a nápojích jsou jeho sladkost a schopnost dobře se mísit s ostatními přísadami. Je zajímavé, že ho je také možné použít místo přísad pro konzervaci potravin (což je účinek pozorovaný u stolního cukru). Co je ale pro výrobce nejlepší?

  • Je výrazně levnější než (klasický) řepný cukr
  • Má vyšší sladivost než klasický cukr, takže se ho dá použít o něco méně
  • Je přirozeně tekutý, takže výrobci nemusí rozpouštět cukr (takže proce je zase levnější). Tím, že je tento sirup tekutý, tak dodává některým výrobkům vláčnost.

Jsou glukózo-fruktózový sirup, isoglukóza a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy (HFCS) stejné?

Je v tom docela zmatek. Pojmy glukózo-fruktózový sirup, isoglukóza a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy (HFCS) se často zaměňují. Udělejme v tom tedy jasno.

Glukózo-fruktózový sirup může být nazýván odlišně v závislosti na zemi a obsahu fruktózy. V Evropě se kvůli procesu „isomerizace“ (chemická reakce, při níž výchozí látka i produkt mají stejné složení, liší se však uspořádáním atomů) glukózo-fruktózový sirup s více než 10% fruktózy nazývá izoglukóza. Pokud obsah fruktózy převyšuje 50%, změní se název na fruktózo-glukózový sirup, aby odrážel vyšší obsah fruktózy.

Ve Spojených státech je sirup vyráběn z kukuřičného škrobu, obvykle buď s obsahem 42% nebo 55% fruktózy, a proto se nazývá kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy (High Fructose Corn Syrup – HFCS).

Obecně se však tyto názvy zaměňují a používají různě. kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy. Často má Isoglukóza v evropské nomenklatuře pojmenování pro v Americe zaužívaný pojem high-fructose corn syrup (HFCS), neboli glukózo-fruktózový sirup, případně fruktózo-glukózový sirup – pokud je podíl fruktózy v roztoku větší než 50%). Takže je v tom pak zmatek.

Glukózo-fruktózový sirup v potravinách

Je těžké uniknout této sporné látce – glukózo-fruktózový sirup se totiž nachází v obilovinách, pečivu, zpracovaných potravinách, šťávách, salámech, sušenkách, limonádách, snídaňových cereáliích, proteinových tyčinkách, müsli tyčinkách, dresincích a v řadě jiných běžně konzumovaných potravinách a nápojích.

Glukózo-fruktózový a jeho negativní dopad na zdraví

Jak nám škodí? Podle toho, co jste doposud přečetli asi tušíte, že ani další řádky nebudou úplně pozitivní.

1. Zvýšení tělesné hmotnosti

Hodně se debatuje o tom, co je v tomto pohledu horší. Zda cukr nebo glukózo-fruktózový sirup. Vše závisí na obsahu fruktózy. Obecně se uvádí že fruktózo-glukózový sirup, který obsahuje více fruktózy je při přibírání hmotnosti horší, než klasický cukr. Jsou na to i studie.

Konkrétně lidé, kteří mají přístup k fruktózo-glukózovému sirupu nebo kukuřičnému sirupu s vysokým obsahem fruktózy, se dostávají na podstatně větší váhu než ti, kteří mají přístup ke stolnímu cukru, i když byl jejich celkový příjem kalorií stejný. Dále se prokázalo, že dlouhodobá konzumace kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy vede k abnormálnímu zvýšení tělesného tuku, zejména v oblasti břicha, a ke zvýšení hladiny triglyceridů.

2. Nebezpečí rakoviny

V mnoha potravinách, které někdy pravidelně konzumujeme, je opravdu vysoký obsah glukózo-fruktózového sirupu a fruktózového kukuřičného sirupu. Není proto žádným překvapením, že příjem fruktosy v posledních desetiletích dramaticky vzrostl. Výzkum z roku 2010 zveřejněný Americkou asociací pro výzkum rakoviny zjistil, že fruktóza v HFCS podporuje růst rakoviny, konkrétně rakovinu pankreatu.

Spotřeba kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy a fruktózo-glukózového sirupu vzrostla mezi lety 1970 a 1990 o více než 1 000 procent.

Tato studie skutečně zjistila, že rakovinné buňky mohou snadno metabolizovat fruktózu a indukovat rychlou reprodukci buněk rakoviny pankreatu. Výzkumníci také zjistili, že fruktóza a metabolismus glukózy jsou velmi odlišné, přičemž fruktóza způsobuje více negativních zdravotních reakcí než glukóza. Tento výzkum poskytuje velmi dobrý důvod, proč by pacientům s nádorovým onemocněním nemělo být podáno cokoliv obsahující kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy. Pokud jde o prevenci a léčbu rakoviny, je zřejmé, že HFCS je složkou, které je třeba se vyhnout.

3. Tučná játra a jaterní problémy

Je známo, že fruktóza stimuluje akumulaci tuku v játrech tím, že zvyšuje syntézu tuků a blokuje rozklad tuku. Když HFCS vstoupí do krevního oběhu, uvolněná fruktóza cestuje přímo do jater a překonává kapacitu játrového zpracování. To pak způsobuje nezdravou produkci tuku v játrech nazvanou lipogeneze. To ve finále může vést k steatóze jater – tedy k jejich ztučnění. Přítomnost tuku v jaterních buňkách je normální. Ale pokud jejich počet stoupne nad 5 – 10% a tuk se přestává metabolizovat, začínají zdravotní problémy – může to vést k jaternímu stresu, poškození jater, obezitě a diabetu 2. typu.

Sponzorováno

Jedna z mnoha studií na zvířatech ukazuje, že nadměrná spotřeba fruktózy je spojena s dyslipidemií a zvýšenými ložisky tuků v játrech. Dyslipidemie nebo vysoká hladina cholesterolu v krvi, triglyceridy nebo obojí je hlavním rizikovým faktorem koronárního srdečního onemocnění. Studie dospívá k závěru, že je vhodné omezit nadměrný příjem fruktózy – vyhnete se současné epidemii obezity a diabetu typu 2 v průmyslových zemích.

4. Zvýšená hladina cholesterolu

Vysoký příjem fruktózy z fruktózo-glukózového sirupu je spojen s vysokým obsahem cholesterolu. Studie publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition zjistila, že pouze dva týdny mírné konzumace kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy vedly ke zvýšení hladiny cholesterolu a triglyceridů.

Studie rozdělila 85 osob se zdravými lipidovými profily do čtyř skupin. První tři skupiny konzumovaly nápoje oslazené buď 25%, 17,5% nebo 10% kukuřičným sirupem s vysokým obsahem fruktózy nebo fruktózo-glukózovým sirupem, zatímco čtvrtá skupina pila nápoje oslazené aspartamem (tímto ale nepodporujeme tímto spotřebu aspartamu). Výsledky ukázaly, že LDL neboli „špatný“ cholesterol u aspartamové skupiny zůstaly stejné (před i po testu). Pro subjekty, které konzumovaly nápoje s fruktózo-glukózovým sirupem po dobu dvou týdnů, byly výsledky následující:

  • Skupina 10% v průměru dosáhla zvýšení hodnoty LDL na 102 z 95
  • Skupina 17,5% měla zvýšení na 102 z 93
  • Skupina 25% dosáhla zvýšení 107 z 91

Autor studie řekl: „Změny byly dostatečné k tomu, aby vyvolaly významné zvýšení rizikových faktorů pro kardiovaskulární onemocnění.“

5. Diabetes

Mnoho lékařů si myslí, že fruktóza je pro diabetiky lepší než cukr, ale každá buňka v těle může metabolizovat glukózu. Na druhou stranu fruktóza musí být metabolizována játry. Fruktóza byla přímo spojena s cukrovkou, obzvláště fruktózo-glukózovým sirupem (s vysokým obsahem fruktózy). Na rozdíl od ovocných plodů, které obsahují fruktózu, ale mají také vlákninu a živiny, které pozitivně ovlivňují vstřebávání fruktózy tělem, má fruktózo-glukózový sirup (kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy) naprosto nulovou výživovou hodnotu. Je to jen přímý zdroj kalorií, nic jiného.

Nedávné údaje naznačují, že spotřeba fruktózy u lidí vede ke zvýšené akumulaci viscerálního tuku, poškození regulace tuků v krvi (jako je cholesterol a triglyceridy) a snížení citlivosti na inzulín. Proč jsou tyto účinky fruktózy tak důležité? Všechny tyto nežádoucí účinky byly spojeny se zvýšeným rizikem vývoje diabetu 2. typu a kardiovaskulárních onemocnění.

Studie zveřejněná v časopise Global Health ukazuje, že země, ve kterých se hojně používá fruktózo-glukózový sirup (či kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy) ve zpracovaných potravinách a nápojích, mají vyšší míru cukrovky než země, které tyto látky nepoužívají.

6. Vysoký krevní tlak

Příjem fruktózy je spojen s vysokým krevním tlakem. Cílem studie z roku 2012 bylo porovnat účinky nealkoholických nápojů slazených s kukuřičným (fruktózo-glukózovým) sirupem s vysokým obsahem fruktózy a sacharózou (stolní cukr). V randomizované studii vědci měli 40 mužů a žen konzumujících 700 ml různě oslazených nápojů. Poté během následujících šesti hodin jim odebrali moč a vzorky krve k měření krevního tlaku, srdeční frekvence, fruktózy a několika dalších metabolických biomarkerů.

Výzkumníci zjistili, že maximální hladiny systolického krevního tlaku byly vyšší, když byly konzumovány oslazené nápoje vysokým obsahem fruktózy ve srovnání s nápoji slazenými sacharózou. Celkově výzkumníci zjistili, že ve srovnání s cukrem má kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy vyšší fruktozovou expozici vůči celému tělu a výrazně odlišné akutní metabolické účinky.

Výzkum ukázal, že konzumace 60 gramů fruktózy může u lidí zvýšit systolický krevní tlak, což však není možné pozorovat u jedinců, kterým byla podána stejná přesná dávka glukózy. V jiné studii byla mužům s nadváhou podávána 200 gramů fruktózy denně po dobu dvou týdnů a bylo zjištěno, že během této doby udržovaly významný nárůst ambulantního krevního tlaku. Hypertenze v reakci na příjem fruktózy se projevuje zvýšením absorpce sodíku ve střevě, inhibicí funkce systémových cév a stimulací sympatického nervového systému. Fruktózou vyvolané zvýšení hladin kyseliny močové v těle může pravděpodobně hrát také svji roli. Studie na experimentálních zvířatech také potvrdily, že fruktóza může zvýšit krevní tlak. Studii najdete zde.

7. Onemocnění srdce

Skutečnost, že fruktózo-glukózový sirup (a HFCS) zvyšuje krevní tlak, je samo o sobě dobrým důvodem, proč je pro vaše srdce extrémně špatný. Vysoký krevní tlak je součástí skupiny nebezpečných zdravotních problémů nazývaných metabolický syndrom, který zvyšuje riziko srdečních onemocnění, mrtvice a cukrovky. Výzkum ukazuje, že u jedinců, kteří měli zdravou glukózovou toleranci a ti, kteří měli nezdravou glukózovou toleranci, způsobila fruktóza obecný nárůst jak celkového cholesterolu v séru, tak lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) u většiny subjektů, což ohrožuje osoby koronárními onemocněními srdce.

Alternativy k fruktózo-glukózovému sirupu nebo kukuřičnému sirupu s vysokým obsahem fruktózy

Některé z nejlepších alternativ těmto látkám jsou přírodní sladidla jako surový med a javorový sirup. Když čtete štítky složení potravin (měli byste to dělat, pokud to neděláte), hledejte tato přírodní sladidla a vyhýbejte se čemukoli, co obsahuje fruktózo-glukózový sirup a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy.

Toto je TOP 10 přírodních sladidel a alternativ:

  • Kvalitní surový med (1 polévková lžíce – 64 kalorií)
  • Stevia (0 kalorií)
  • Datle, datlový sirup (66 kalorií)
  • Kokosový cukr (1 polévková lžíce – 45 kalorií)
  • Javorový sirup (1 polévková lžíce – 52 kalorií)
  • Černá Melasa (1 polévková lžíce – 47 kalorií)
  • Slaďte banánem (1 šálek – 200 kalorií)
  • Hnědý rýžový sirup (1 polévková lžíce – 55 kalorií)
  • Pravý ovocný jam (závisí na ovoci)
  • Březový cukr

Glukózo-fruktózový sirup je mylně považován za přírodní produkt a má v tomto smyslu dokončit i certifikát Evropské unie – jako přírodní sladidlo. Ve skutečnosti je však vyroben z geneticky modifikované kukuřice. A geneticky modifikované potraviny můžeme těžko považovat za přírodní.

Pár zajímavostí na závěr

  • Výrobci glukózo-fruktózových výrobků rádi propagují svoje výrobky jako zdravější, protože neobsahují cukr. Nenechte se reklamou zmást.
  • „Zdravější varianty“ potravin bez cukru hrají na zdravou vlnu. Neobsahují přece ten démonický cukr. Ale opak je pravdou.

A co vy? Snažíte se Glukózo-fruktózovému nebo fruktózo-glukózovému sirupu vyhýbat? Budeme rádi za vaše názory.

VIDEO: Jedy v jídle – glukózo-fruktózový sirup

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva