Sponzorováno

Giardia intestinalis (lamblie, giardiáza) u člověka – příznaky, příčiny, léčba 4.55/5 (33)

Nejčastějším způsobem, jak se lidé nakazí giardií, je po požití kontaminované vody.

Nejčastějším způsobem, jak se lidé nakazí giardií, je po požití kontaminované vody.

Giardia intestinalis (neboli Lamblie) je střevní infekce projevující se břišními křečemi, nadýmáním, nevolností a záchvaty vodnatého průjmu. Giardia intestinalis je způsobena mikroskopickým parazitem, který se nachází prakticky na celém světě, zejména pak ale v oblastech se špatnou hygienou a nečistou vodou.

Infekce Giardia (giardiáza) je jednou z nejčastějších příčin choroby z vody ve Spojených státech. Paraziti se nacházejí v různých bočních potocích a jezerech, ale také v obecních vodách, plaveckých bazénech, vířivých lázních a studních. Giardia může být přenášena prostřednictvím jídla a osobního kontaktu.

Giardiáza se obvykle vyléčí během několika týdnů. Několik léků je obecně účinných proti parazitům giardie, ale ne každý na ně reaguje. Prevence je tak vaší nejlepší obranou.

Příznaky (symptomy) giardiázy

Někteří lidé s giardiázou nemají prakticky žádné příznaky, ale přesto v sobě nosí parazita a mohou ho šířit i na jiné lidi například prostřednictvím stolice. U pacientů, kteří jsou nemocní, se příznaky obvykle projevují jeden až tři týdny po expozici a mohou zahrnovat:

  • Vodnatý, někdy špinavě hnědý průjem, který se může střídat s měkkou a mastnou stolicí
  • Únava nebo nevolnosti
  • Břišní křeče a nadýmání
  • Plynatost
  • Nevolnost
  • Ztráta hmotnosti

Příznaky infekce mohou trvat cca dva až šest týdnů, ale u některých lidí trvají déle nebo se opakují.

Příčiny giardiázy

Původcem je prvok Giardia lamblia, který parazituje v tenkém střevě řady živočišných druhů, včetně člověka, psa a kočky. Giardia tedy žije ve střevech lidí a zvířat. Předtím, než jsou tito mikroskopičtí parazité vyloučeni ve stolici, uzavírají se ve tvrdých skořápkách nazývaných cysty, což jim dovoluje po měsíce přežít mimo střeva. Jakmile se objeví uvnitř hostitele, cysty se rozpustí a paraziti jsou volní.

K infekci dochází, když náhodně požijete cysty parazitů. Může k tomu dojít vypitím kontaminované vody, jedením kontaminovaných potravin nebo i osobním kontaktem.

1. Při kontaktu s kontaminovanou vodou

Nejčastějším způsobem, jak se lidé nakazí giardií, je po požití kontaminované vody. Tito parazité se často se nacházejí v jezerech, rybnících, řekách a tocích po celém světě, stejně jako v městských zásobách vody, studnách, cisternách, bazénech, vodní parcích a lázních. Podzemní a povrchové vody mohou být kontaminovány zemědělským odtokem, vypouštěním odpadních vod nebo zvířecími výkaly. Děti v plenkách a lidé s průjmem mohou také náhodně kontaminovat bazény a lázně.

2. Konzumací kontaminovaných potravin

Giardia parazité mohou být přenášeni i prostřednictvím jídla – a to buď proto, že potravináři s giardiózou si nemusí důkladně umýt ruce, nebo protože surové produkty se zavlažují nebo myjí kontaminovanou vodou. Protože vaření potravin zabíjí giardii, potraviny jsou méně častým zdrojem infekce než voda, zejména ve vyspělých zemích.

3. Osobní kontakt

Giardiázu můžete dostat, pokud jsou vaše ruce kontaminovány fekálními látkami – rodiče měnící dětské pleny jsou zvláště ohroženi. Také jsou ohroženi pracovníci v zařízeních péče o děti, kde jsou ohniska častější. Parazit giardia se také může šířit prostřednictvím análního sexu.

Rizikové faktory

Giardia intestinalis je velmi častým střevním parazitem. Ačkoli kdokoliv může být ohrožen tímto parazitem, někteří lidé jsou zvláště ohroženi:

Sponzorováno

  • Děti. Děti mají větší pravděpodobnost, že přijdou do kontaktu s výkaly, zvláště pokud nosí plenky. Lidé, kteří žijí nebo pracují s malými dětmi mají také vyšší riziko infekce giardií.
  • Lidé bez přístupu k bezpečné pitné vodě. Jste ohroženi, pokud cestujete na místa, kde je častá giardiáza, zvláště pokud nejste opatrní, co jíte a pijete. Riziko je největší ve venkovských oblastech.
  • Lidé, kteří mají anální sex. Pokud máte anální sex bez kondomu, vystavujete se zvýšenému riziku infekce giardií a sexuálně přenosných infekcí.

Giardiáza a možné komplikace

Giardiáza není v moderních zemích téměř nikdy nijak fatální, ale může způsobit přetrvávající příznaky a závažné komplikace, zejména u kojenců a dětí. Mezi nejčastější komplikace patří:

  • Dehydratace. Často je to důsledek těžkého průjmu. Dehydratace nastane, když tělo nemá dostatek vody k provádění jeho normálních funkcí.
  • Podvýživa. Chronický průjem z infekce Giardia může vést k podvýživě a poškodit tělesný a duševní vývoj dětí.
  • Laktózová intolerance. Mnoho lidí s infekcí giardií má intoleranci laktózy – neschopnost správně trávit mléčný cukr. Problém může přetrvávat dlouho i po vyčištění infekce.

Giardiáza a prevence

Giardiáza se šíří prostřednictvím kontaktu s infikovanými lidmi.

Žádná lék ani vakcína nemohou zabránit infekci giardií. Zásadní opatření však mohou značně omezit šance na infekci nebo šíření infekce na jiné osoby.

  • Umývejte si pečlivě ruce. To je nejjednodušší a nejlepší způsob, jak zabránit většině druhům infekcí. Umyjte si ruce po použití toalety nebo při výměně plen a před jídlem nebo přípravou jídla. Pokud nejsou k dispozici mýdlo a voda, dezinfekční prostředky na bázi alkoholu jsou vynikající alternativou.
  • Vyčistěte vodu. Vyvarujte se pití neupravené vody z mělkých vrtů, jezer, řek, pramenů, rybníků a potoků, doporučuje se ji nejprve nechat filtrovat nebo ji vařit po dobu nejméně 10 minut.
  • Udržujte ústa zavřená, když to vyžaduje situace. Při koupání v bazénech, jezerech nebo vodách se snažte nepít vodu.
  • Použijte balenou vodu. Když cestujete do částí světa, kde je zásobování vodou pravděpodobně nebezpečné, pijte balenou vodou. Nepoužívejte led a vyhýbejte se surovému ovoci a zelenině, ideálně dokonce i těm, které si loupete.
  • Provozujte bezpečnější sex. Pokud provozujete anální sex, použijte kondom. Vyhněte se orálnímu sexu, pokud nejste plně chráněni.

Diagnóza

Pro diagnózu stačí vzorek stolice. Pro přesnost můžete být požádáni o předložení několika vzorků stolice za dobu několika dní. Vzorky se pak vyšetřují v laboratoři na přítomnost parazitů.

Váš lékař také může provést enteroskopii. Tento postup zahrnuje provoz pružné trubice do hrdla a do tenkého střeva. To umožní lékaři vyšetřit trávicí trakt a vzít vzorek tkáně.

Giardiáza a léčba

Děti a dospělí, kteří trpí infekcí giardií bez příznaků, obvykle nepotřebují léčbu, dokud nebudou šířit parazity. Mnoho lidí, kteří mají problémy, tak u nich se často problém za několik týdnů zlepší.

Pokud jsou příznaky závažné nebo infekce přetrvává delší dobu, lékaři obvykle léčí giardiázu léky jako jsou:

  • Metronidazol (Flagyl). Metronidazol je nejčastěji používaným antibiotikem pro řešení této infekce. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat nevolnost a kovovou chuť v ústech. Během užívání tohoto léku nepijte alkohol.
  • Tinidazol (Tindamax). Tinidazol funguje praktivky stejně jako metronidazol a má mnoho stejných nežádoucích účinků, ale může být podáván v jedné dávce.
  • Nitazoxanid (Alinia). Protože je v kapalné formě, může být nitazoxanid pro děti snadněji polknut. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat nevolnost, plynatost, žluté oči a jasně zbarvenou žlutou moč.

Léčba v těhotenství

Neexistují žádné obecně doporučené léky na giardiózou v těhotenství, protože existuje potenciál nežádoucích účinků léků na dítě. Pokud jsou vaše příznaky mírné, může lékař doporučit prodloužit dobu léčby až po prvním trimestru.

Sponzorováno

A co vy? Máte s tímto parazitem nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva