Sponzorováno

Gelototerapie a zdraví – léčba smíchem je jako lék 4.9/5 (10)

Také znáte někoho, kdo neustále hýří humorem, srší vtipy a snad se ani na chvilinku nepřestává na svět usmívat? Je možné, že má opravdu tolik důvodů ke smíchu, nebo je to spíše darem, že umí vše brát z té pozitivní stránky, zasmát se sám sobě a dívat se na věci s nadhledem? Zkuste se některý den zaměřit na to, jak často se smějete. Smích vám totiž může prodloužit život i zlepšit zdraví – a i to může být důvodem smát se, až vám potečou slzy.

Smích jako lék

Léčba smíchem má i svůj odborný název – gelototerapie. Ve Spojených státech amerických se celé nemocnice specializují na tuto disciplínu a jsou zde zaměstnáni profesionální baviči. Existuje též jóga smíchu, která právě pro jeho zdravotní přínos vás naučí smát se i bezdůvodně. Vliv na tělo se totiž neliší dle toho, zda jde o smích předstíraný či samovolný. Jde jen o jeho dobrovolnost. S celou touto myšlenkou přišel již před více než dvaceti lety indický doktor medicíny Madan Kataria.

Přínos smíchu pro naše zdraví

Právě ten druh smíchu, kdy vás přepadne naprostý záchvat, neovládáte své tělo, doslova řvete smíchy, z očí vám tečou slzy a nedá se to zastavit – ano, to je úžasný stav, po kterém se člověk cítí jistě mnohem lépe než před ním. Co nám smích do života vnáší a proč je dobré se co nejvíce smát?

Sponzorováno

  • Dochází k posílení břicha díky stahům bránice.
  • Naopak zádové svalstvo je povoleno. Relaxují tak svaly, které často přetěžujeme – např. v oblasti krku, svaly namáhané při dlouhodobém sezení. Toto uvolnění je patrné i po určitou dobu od smíchu.
  • Zmírňují se bolesti hlavy i bolest obecně, což je způsobeno vylučováním většího množství endorfinu.
  • Při smíchu se dostáváte do stavu naprostého uvolnění, eliminujete tvorbu stresových hormonů. Setřesete ze sebe nejen stres, ale veškeré chmurné myšlenky, depresi i únavu. Lépe budete zvládat náročné úkoly.
  • Dochází k uvolnění mimických svalů v obličeji, což působí jako zbraň proti tvorbě vrásek.
  • Produkuje se vyšší množství slin, které napomáhají ochraně před zubním kazem.
  • Snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi.
  • Podporuje správní dýchání. Má přínos zejména u pacientů s dýchacími potížemi.
  • Smích snižuje krevní tlak, okysličuje krev. Má příznivý vliv na cévy, srdce i mozek. Podporuje lepší koncentraci a paměť.
  • Díky uvolnění hormonů adrenalinu a noradrenalinu dochází ke zvýšení libida – sexuálního apetitu.

Smích pro navázání a upevnění vztahů

Pro nezadané může být lákavý i fakt, že ženy milují muže, kteří je dovedou rozesmát, a muži milují ženy, které se dokážou od srdce zasmát (ideálně jejich vtipům). Se smíchem je tak mnohem snazší navazování nových vztahů – a to nejen partnerských. I s kolegyní v práci budete lépe vycházet, pokud si každý den zpestříte chvilkou společného smíchu. Smích je též důležitým poutem v dlouhodobých svazcích, v manželství můžete s jeho pomocí překonat nejednu krizi. Ještě léta můžete s úsměvem vzpomínat na společné humorné zážitky.

Smích (a klidně jen úsměv) dovede též odbourat mnohé zábrany v komunikaci a celkově podpoří její spontánní začátek. Pokud jedete ve výtahu s někým, kdo se mračí, jistě nemáte chuť začínat konverzaci, pokud vás však dotyčný mile a s úsměvem pozdraví, hned je u vás větší chuť zapojit se s ním do rozhovoru.

Až vás tedy příště přepadne chmurná nálada nebo prostě jen budete mít pocit, že jste se již dlouho pořádně nezasmáli, najděte si pro to dobrý důvod. Je to lék, který vás v mnohém obohatí, a je přístupný zcela zdarma. Pusťte si tedy oblíbenou komedii, sáhněte po humorné knize, přečtěte si vtip nebo se podívejte na některá videa, kde se někdo směje – smích je totiž úžasně nakažlivý.

Zajímavost: když se smějeme, vypadáme mladší.

Co dále si přečíst na téma smíchu a zdraví?

VIDEO: Radost a smích v léčebném procesu?! Nepostradatelné!

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva