Obsah článku
- Celá zrna, semínka
- Ořechy
- Fazole
- Čaj
Fytonutrienty pro nás nejsou životně důležité, na rozdíl od vitamínů a minerálů, které rostlinné potraviny obsahují. Ale když jíte potraviny bohaté fytonutrienty, mohou vám pomoci zabránit onemocnění a udržet vaše tělo zdravé. Existuje více než 25 000 fytonutrientů. My se v tomto článku podíváme na zoubek několika důležitých fytonutrientů a jejich potenciálním účinkům na naše zdraví.
Karotenoidy
Více než 600 karotenoidů nám dává ovoce a zelenina žluté, oranžové a červené barvy. Karotenoidy vlastně v těle působí jako antioxidanty. Ty eliminují škodlivé volné radikály, které poškozují tkáně v celém těle. Karotenoidy, které mohou mít přínosy pro zdraví jsou například Alfa-karoten, beta-karoten a beta-kryptoxantin. Vaše tělo je může všechny převést na vitamín A. Tento vitamín pomáhá udržet váš imunitní systém v akci. Dále je potřebný pro zdraví očí. Žluté a oranžové potraviny, jako je třeba dýně nebo mrkev, jsou dobrým zdrojem alfa a beta-karotenu.
Lykopen je dalším karotenoidem. Ten je hodně v potravinách červené nebo růžové barvy:
- Rajčata
- Vodní meloun
- Růžový grapefruit
Lykopen je spojován s nižším rizikem rakoviny prostaty.
A pokud mluvíme o karotenoidech, musíme ještě zmínit Lutein a zeaxantin. Ty mohou pomoci chránit váš zrak před kataraktou a věkem podmíněnou degenerací makuly, což jsou nepříjemná oční onemocnění. Dobrým zdrojem těchto fytonutrientů jsou zelené potraviny, jako jsou:
- Špenát
- Kapusta
Kyselina ellagová
Kyselina ellagová se vyskytuje zejména v bobulích, zejména:
- Jahody
- Maliny
- Granátová jablka
- Brusinky
- Vlašské nebo pekanové ořechy
Kyselina ellagová vás může chránit před rakovinou hned několika různými způsoby. Například může zpomalit růst rakovinných buněk. A také může pomoci vaším játrům neutralizovat chemikálie způsobující rakovinu ve vašem těle.
Ale je třeba také říci, že studie této kyseliny byly prováděny hlavně v laboratoři, takže její reálný přínos pro lidské zdraví je ještě hodně neznámý.
Flavonoidy
Velké množství fytonutrientů spadá do kategorie flavonoidů. Ty jsou obsaženy v různých rostlinných pokrmech. Typy flavonoidů jsou:
- Katechiny. Třeba zelený čaj je zvláště dobrým zdrojem katechinů. Nápoj může pomoci předejít určitým druhům rakoviny.
- Hesperidin. V citrusových plodech funguje tento flavonoid jako antioxidant, který snižuje zánět v těle, čímž pomáhá předcházet chronickým onemocněním.
- Flavonoly. Quercetin je dobře studovaný typ flavonolu. Nachází se v jablku, různých bobulích,
kapustě, cibuli. Tyto látky mohou pomoci snížit riziko astmatu, určitých druhů rakoviny a koronárních onemocnění srdce.
Resveratrol
Resveratrol se nachází v:
Sponzorováno
- Hroznech
- Fialové hroznové šťávě
- Červeném víně
Působí jako antioxidant a protizánětlivý. Některé výzkumy naznačují, že resveratrol by mohl hrát roli při snižování rizika onemocnění srdce a některých rakovin. To může pomoci prodloužit vám život, ukázaly to i studie na zvířatech. Je však zapotřebí více studií.
Glukosinoláty
Glukosinoláty se nacházejí v křupavé zelenině, jako:
- Růžičková kapusta
- Zelí
- Kapusta
- Brokolice
Tyto látky dávají této zelenině ostrý zápach a typickou chuť. Glukosinoláty se během procesu vaření mění v další chemikálie. Tyto chemické látky mohou pomoci kontrolovat vývoj a růst rakoviny.
Fytoestrogeny
Vzhledem k jejich struktuře mohou fytoestrogeny vyvolávat estrogenové účinky. Sójové potraviny obsahují isoflavony – což je typ fytoestrogenu. Některé důkazy naznačují, že sójové potraviny mohou být spojeny s:
- Nižším rizikem rakoviny endometria
- Nižší riziko ztráty kostní hmoty u žen
Lignany jsou také fytoestrogenem. Vaše tělo převádí lignany, jiný typ fytonutrientu, do chemikálií s estrogenovými účinky. Dva zvláště dobré zdroje lignanů jsou:
- Lněná semínka
- Sezamová semínka
TOP 5 zdravotních přínosů fytonutrientů
Podívejte se na top vlastnosti fytonutrientů pro naše zdraví.
1. Snižují krevní tlak
Podle studie publikované v časopisu New England Journal of Medicine, dieta bohatá na fytonutrienty z ovoce a zeleniny, spolu s nízkotučným mlékem a sníženým obsahem nasycených tuků může výrazně snížit krevní tlak. Autoři dospěli k závěru, že takové stravování nabízí další výživový přístup k prevenci a léčbě hypertenze.
2. Zdravé pro oči
Za zdravotní přínosy borůvek, jahod a červeného vína můžeme poděkovat Antokyanům. Tyto antokyany mohou zlepšit váš zrak. A třeba například fytonutrienty z černého rybízu vedou k výraznému zlepšení adaptace nočního vidění. Podobné přínosy jsou i při konzumaci borůvek.
3. Snížení zánětu v těle
Proanthocyanidiny a < href="https://www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/flavanoly-a-jejich-ucinky-a-benefity-pro-zdravi/">flavanoly jsou fytochemikálie, které pomáhají jako prevence proti nemocem vyvolávající záněty v těle. Zejména třeba fytonutrienty nacházející se v červeném víně, výtažcích z hroznových šťáv, brusinkách a kakau. Studie ukázaly, že tyto potraviny mohou pomoci bojovat proti rakovině, cukrovce, umí chránit před Alzheimerovou choroboue.
4. Snížení LDL cholesterolu
Fytonutrienty v potravinách pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu (tedy toho špatného cholesterolu).
5. Zabraňují poškození buněk
Jednou z největších tříd fytochemikálií jsou terpeny, které zahrnují karotenoidy. Karotenoidy neutralizují volné radikály prostřednictvím různých potravin, jako jsou třeba rajčata, mrkev, sladké brambory a další pestrobarevné ovoce a zelenina. Pomáhají předcházet poškození buněk. Třeba i zelený a bílý čaj jsou dobrým zdrojem antioxidantů.
Vzhledem k tomu, že volné radikály mohou být velmi škodlivé pro naše tělo a náš imunitní systém, je důležité konzumovat potraviny, které pomáhají zamezit poškození našich buněk.
Sponzorováno
Dbáte na přísun fytonutrientů ve stravě? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Zdroje článku a studie
- Phytonutrients as therapeutic agents Autoři: Charu Gupta, Dhan Prakash
- A Review of the Science of Colorful, Plant-Based Food Autor: Deanna M. Minich
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články