Obsah článku
Kterou ingredienci nejraději přidáváte do svých jídel a nápojů? Je jí cukr? A víte, co vám tento slaďoučký zázrak přinese kromě chvilkového pocitu štěstí? Že ne? Tak v tom případě poznejte cukr trochu blíže a možná budete překvapen, co všechno se za ním skrývá. Je cukr toxin?
Fruktóza ničí zdraví?
Pokud tedy mluvíme o cukru jako toxinu, máme na mysli fruktózu. Její nadměrná konzumace nežádoucím způsobem ovlivňuje organismus několika způsoby. Jeden z mechanismů, který způsobuje největší škody, je glykace. Je to proces, ve kterém se cukry vážou k proteinům a tvoří tzv. pokročilé konečné produkty glykace (AGEs – Advanced glycation end products – produkty pokročilé glykace). Tento proces vytváří záněty, které mohou aktivovat váš imunitní systém.
Částí vašeho imunitního systému jsou makrofágy, buňky první linie obranných reakcí organismu. Ty mají speciální receptory pro ages, které se nazývají Rages. Ty se v organismu vážou na Ages a zbavují se jich. Tento proces však může zanechat škody ve vašem organismu. Například, uvnitř tepen se tímto procesem tvoří zjizvené tkáně, nazývané plaky. Kromě toho se tak výrazně oslabuje imunitní systém, protože ten musí vynaložit hodně úsilí, aby se ochránil před Ages.
Ages jsou také jeden z hlavních molekulárních mechanismů (spolu s oxidací), který způsobuje hromadění poškození v organismu, což vede k nemocem, stárnutí a dokonce smrti. Existuje množství vědeckých důkazů o tom, že Ages souvisí s rozvojem chronických degenerativních onemocnění jako:
- Kardiovaskulární onemocnění
- Alzheimerova choroba
- Cukrovka
Omezení cukru ve výživě je ve skutečnosti dobře známý klíč k dlouhověkosti, protože ze všech molekul schopných způsobovat škody v organismu, jsou molekuly cukru nejhorší. Fruktóza je zvlášť extrémně prozánětlivá a urychluje procesy stárnutí. Cukr / fruktóza také zvyšuje hladinu inzulínu a leptinu a snižuje citlivost receptorů pro tyto dva vitální hormony. To také patří mezi další hlavní faktory předčasného stárnutí a rozvoje s věkem souvisejících chronických degenerativních onemocnění.
V současnosti je fruktóza spojována s přibližně 78 různými onemocněními a zdravotními problémy, mezi které patří:
- Zvyšuje krevní tlak a způsobuje noční hypertenzi
- Inzulínová rezistence / cukrovka typu 2
- Nealkoholové ztučnění jater
- Zvyšuje hladinu kyseliny močové, která způsobuje dnu a / nebo metabolický syndrom
- Urychluje postup chronického onemocnění ledvin
- Intrakraniální ateroskleróza (zúžení a kornatění tepen v lebce)
- Zhoršuje srdeční abnormality, pokud máte nedostatek mědi
- Má genotoxický účinek na tlusté střevo
- Podporuje metastáze u pacientek s rakovinou prsu
- Podporuje obezitu a s ní související zdravotní problémy
- Podporuje růst rakoviny slinivky
Hladina kyseliny močové vám pomůže odhalit fruktózy toxicitu
Chcete-li zjistit, zda konzumujete příliš mnoho fruktózy, nechte si změřit hladinu kyseliny močové. Pokud ji budete mít zvýšenou, pravděpodobně je vaše tělo nadměrně vystaveny toxickým účinkům fruktózy. Za bezpečné hladiny kyseliny močové se považuje hodnota mezi 3 a 5,5 mg / dl. Obecně se však doporučuje hladina:
- 4 mg / dl pro muže
- 3,5 mg / dl pro ženy
Kyselina močová v těle vzniká jako vedlejší produkt rozkladu buněk. Když buňky zemřou, DNA a RNA se změní na chemikálie nazývané puriny. Ty se dále rozkládají na kyselinu močovou. Fruktóza zvyšuje hladinu kyseliny močové přes komplexní proces, který způsobuje, že buňky spalují velmi rychle ATP (zdroj energie). To vede k „buněčnému šoku“ a zvyšuje buněčnou smrt. Po nadměrné konzumaci fruktózy se buňky stanou energicky vyhladovělé a dostanou se do šoku. Podobně jako kdyby ztratily dodávku kyslíku. Hromadná buněčná smrt vede ke zvýšené hladině kyseliny močové.
Kyselina močová však nemá propojení pouze k nadměrné konzumaci fruktózy. Mnohými odborníky je považována za mnohem účinnější prediktor kardiovaskulárních onemocnění než hladina celkového cholesterolu. Do dnešního dne existuje více než 3 500 článků, které ukazují silný vztah mezi kyselinou močovou a obezitou, srdečně-cévními onemocněními, hypertenzí, mrtvicí, onemocněními ledvin a jinými zdravotními problémy. Množství studií již potvrdilo, že lidé se zvýšenou hladinou kyseliny močové mají vyšší riziko vysokého krevního tlaku, dokonce i když se zdají zcela zdraví. Prakticky 90 procent dospělých, kteří mají vysoký krevní tlak, má zároveň zvýšenou hladinu kyseliny močové. Také lidé trpící obezitou mají hladiny kyseliny močové vyšší než 5,5 mg / dl. Někteří dokonce kolem 10 a více.
Zvýšená hladina kyseliny močové také vede k chronickým zánětům, které mají dalekosáhlé následky na zdraví. Například, chronicky zanícené cévy vedou k infarktu a mrtvici. Dokonce existuje propojení mezi rakovinou a chronickými záněty.
Průměrná hladina kyseliny močové se výrazně zvýšila v průběhu posledního století. V roce 1920 byla její průměrná hladina mezi Američany kolem 3,5 mg / dl. V roce 1980 to bylo už mezi 6 a 6,5 mg / dl. V dnešní době je to pravdepobne ještě vyšší číslo. Přesto je kyselina močová velmi podceňována a její měření není běžnou součástí preventivních prohlídek. Doporučujeme vám však, abyste si ji nechali pravidelně změřit. Jedná se o poměrně jednoduchý test, který si můžete udělat i sami pomocí speciálního přístroje. Případně požádejte svého lékaře, aby vám udělal krevní test pro určení hladiny kyseliny močové.
Pokud se však váš lékař nezajímá o hledání pravdy, ale se řídí pouze tabulkami a naučenými postupy, nečekejte velkou odezvu o důležitosti kyseliny močové. Pokud byste ji také měli zvýšenou, pravděpodobně by vám řekl, že konzumujete příliš mnoho masa. To sice u někoho může být pravda, ale ve většině případů se jedná o toxické projevy nadměrné konzumace fruktózy. Pokud tedy máte hladinu kyseliny močové vyšší než 5 mg / dl, omezte co nejvíce konzumaci fruktózy a po několika týdnech si test zopakujte. Pokud se vaše hodnoty nezlepší, eliminujte fruktózu dlouhodoběji, dokud nebudete mít hladinu kyseliny močové nižší než 4 mg / dl. Přitom se samozřejmě snažte konzumovat skutečné jídlo s dostatkem zeleniny a správných tuků.
Odkud vlastně přijímáme tolik fruktózy?
Fruktóza je prakticky všude, protože polovina běžně prodávaného cukru je fruktóza. A jak už jistě víte, cukr je natištěn skoro v každé zpracované potravině, které představují asi 90 procent všech produktů na trhu.
Glukózo-fruktózový sirup je ZLO
Cukr / fruktózu přijímáme z mnohem nenápadnějšího zdroje. A tím je glukózo-fruktózový sirup, nebo HFCs (high fructose corn syrup). Ten byl vynalezen v Japonsku roce 1966 a na trh přišel v sedmdesátých letech minulého století. Výrobci potravin a nápojů rychle využili „nízkotučné bláznovství“, které v té době začalo, a namísto tuku začali všude přidávat cukr.
Zejména v podobě HFCs, protože je asi dvacetkrát sladší než sacharóza (stolní cukr) a asi třikrát levnější. Tento glukózo-fruktózový sirup obsahuje asi 40 až 60% fruktózy a na rozdíl od cukru, molekuly fruktózy a glukózy v něm nejsou vázány spolu, jak je to v případě sacharózy. Proto ho organismus nemusí rozkládat a fruktóza je okamžitě absorbována, přičemž jde přímo do jater. Navíc, jeden výzkum zjistil, že glukóza vlastně urychluje vstřebání fruktózy, čímž vytváří z HFCs mnohem rizikovější sladidlo.
Glukózo-fruktózový sirup je pro mnoho lidí hlavním zdrojem fruktózy a jeho spotřeba prudce stoupá. Toto levné sladidlo je „natištěné“ prakticky ve všech zpracovaných potravinách. Pravděpodobně největším zdrojem HFCs jsou slazené nápoje. Za posledních více než 10 let stoupla průměrná roční spotřeba slazených nápojů v ČR z 41,5 l na neuvěřitelných 150 litrů. Podobná čísla se vyskytují v celé EU a jiných částech světa.
I když se nežádoucí účinky HFCs skloňují zejména kvůli vysokému obsahu volné fruktózy, není to ani zdaleka jediný problém HCFS. Mezi další negativní vlivy HFCs na zdraví patří:
- Několik studií objevilo v HFCs nebezpečnou hladinu rtuti.
- Krystalická fruktóza (velmi účinná forma fruktózy, kterou nyní používají výrobci potravin a nápojů) může obsahovat arsen, olovo, chlór a těžké kovy.
- Skoro všechen HFCs se vyrábí z geneticky modifikované kukuřice, což představuje další riziko. Například Bt-toxin, který se nachází v této kukuřici, byl objeven v krvi 93% těhotných žen a v pupeční šňůře 80% testovaných dětí. Existuje množství důkazů, že Bt-toxin, který je produkován v GM kukuřici a bavlně, je toxický pro člověka a savce obecně. Skutečnost, že proudí v krvi a přenáší se přes pupeční šňůru do nenarozených plodů, může vysvětlit vzestup mnoha onemocnění v USA, které nastaly po jeho zavedení na trh v roce 1996.
- Obecně můžeme říci, že zavedení tohoto sladidla způsobilo pravděpodobně největší nárůst zdravotních problémů na celém světě. Glukózo-fruktózový sirup, a jemu podobná sladidla, by měly být jednoznačně zakázány a staženy z trhu. To je sice krásná představa, ale miliardové zisky jsou asi silnější motivace, než zdraví lidstva.
Pokud tedy chcete zůstat zdravý, měli byste se vyhnout glukózo-fruktózový sirupu. Při vyvážené a vhodné stravě vám malé množství nemusí ublížit, ale pokud už máte nadváhu nebo nějaký zdravotní problém, vyvarujte se všem zpracovaným potravinám a slazeným nápojům.
Tzv. dia výrobky
Dalším zdrojem fruktózy mohou být tzv. dia výrobky. Ty, podobně jako většina bezlepkových výrobků (vyráběných z kukuřice), nemají nic společného se zdravou výživou. Je až nepochopitelné, jak mohou tyto fruktózou napuštěné výrobky doporučit diabetikům. Nejen to, mnozí lidé je považují za zdravější alternativy běžných produktů.
Takové výrobky však žádnému diabetikovi nepomohou. Právě naopak, jejich nadměrná konzumace může lety sama vést až k cukrovce. Dia výrobky se doporučují diabetikům, protože nezvyšují hladinu cukru v krvi. Namísto toho jsou však plné fruktózy a umělých sladidel, které mají v konečném důsledku ještě horší vliv na zdraví jako samotná glukóza.
Je tedy ovoce zdravé?
Když se bavíme o fruktózy, určitě vás napadlo ovoce. Ne nadarmo se fruktóza nazývá „ovocný cukr“, protože se přirozeně nachází zejména v ovoci. V některých druzích více, v jiných méně, ale obecně vytváří sladkou chuť ovoce. Je tedy ovoce zdravé?
Určitě ano, ale záleží na množství, které zkonzumujete. Pokud přijmete fruktózu pouze ze zeleniny nebo ovoce, jak to dělali naši předkové, zkonzumujete asi 15 gramů fruktózy za den. Navíc, v zelenině a ovoci je fruktóza smíšená s vlákninou, vitamíny, minerály, enzymy, antioxidanty a fytonutrienty, z nichž všechny pomáhají zmírnit negativní metabolické vlivy fruktózy.
Ovocné džusy jsou jiné
To se však už nedá říct o ovocných džusech. Pokud nepočítám čerstvě vylisované domácí šťávy, tak běžně prodávané džusy obsahují hodně fruktózy, ale žádné vitamíny či antioxidanty. Pokud ano, tak jen zanedbatelné množství. To se týká i 100% bio šťáv. O různých nektarech a koncentrátech se raději nebudeme vyjadřovat, protože to ani nejsou ovocné šťávy.
Ovoce je tedy velmi zdravé, ale pouze pokud ho konzumujete s mírou. Doporučený denní příjem fruktózy je do 25g. Ideální hodnota je však kolem 15 gramů. To představuje přibližně 2 až 4 kusy ovoce denně, i když to samozřejmě záleží na druhu ovoce.
Pokud tedy konzumujete hodně ovoce, sledujte si příjem fruktózy z jiných zdrojů. Snažte se dodržet denní příjem nižší než 25 gramů. Myslete na to, že každých 10g cukru obsahuje 5g fruktózy a pouze v půllitrové Coca Cole můžete najít asi 45g cukru, čili více než 22 gramů fruktózy. Podobně je na tom většina slazených nápojů, které často používají „dvojitý útok“. Kromě cukru obsahují i glukózo-fruktózový sirup či jiná sladidla. Právě kvůli takovým nápojům je průměrná denní spotřeba fruktózy více než 70 gramů, což je toxická dávka, kterou lidské tělo prostě nedokáže tolerovat. Proto byste se měli vyhnout všem slazeným nápojům a zpracovaným potravinám, jinak téměř s určitostí přesáhnete denní doporučený příjem fruktózy. Zaměřte se raději jen na zeleninu a ovoce, které vám dodají potřebné živiny a udrží váš denní příjem fruktózy v bezpečných hladinách.
S ovocem to však také nepřehánějte a pokud máte nadváhu nebo zvýšenou hladinu kyseliny močové, dočasně ovoce vylučte. Také ovoce omezte v případě, že trpíte srdečně-cévními onemocněními nebo aterosklerózou, protože konzumace ovoce rapidně zvyšuje hladinu triglyceridů v krvi. Abyste měli přibližný přehled o množství fruktózy v ovoci, přinášíme vám hodnoty fruktózy v několika druzích ovoce.
Ovoce Sponzorováno |
Velikost porce |
Množství fruktózy v gramech |
Limetka |
1 středně velká |
0 |
Citron |
1 středně velký |
0,6 |
Brusinky |
1 pohár |
0,7 |
1 středně velká |
0,9 |
|
Švestka |
1 středně velká |
1,2 |
Meruňka |
1 středně velká |
1,3 |
Používejte „správné cukry“
Řekněme si na rovinu, zcela omezit cukr je nereálné. Za prvé, v různých podobách je prakticky všude. A za druhé, je třeba si i trochu „osladit“ život. Z vlastní zkušenosti vám však můžeme říci, že běžný cukr k tomu určitě nepotřebujete. Navzdory opačným tvrzením různých „expertů“, jednoduchý cukr vůbec nepotřebujete k životu. Pokud si už i chcete osladit život, existuje množství mnohem vhodnějších cukrů, které můžete použít. Co je to vhodnější cukr?
No, v podstatě žádný cukr není vhodný v nadměrném množství, protože konzumace cukru podněcuje vylučování inzulínu. Paradoxně, fruktóza neovlivňuje hladinu cukru v krvi, ale vy už víte, že je to nejhorší druh cukru, který provokuje vylučování inzulinu a negativně ovlivňuje organismus mnoha jinými způsoby. Jaké cukry byste tedy měli používat?
Používejte cukry, které vám dají „přidanou hodnotu“. To znamená, že namísto bílého rafinovaného cukru, který neobsahuje žádné živiny, používejte sladidla, které zároveň obsahují nějaké užitečné látky jako vitamíny, minerály či antioxidanty. To však neznamená, že tato sladidla jsou zdravé. Proto jakýkoliv cukr budete používat, používejte ho velmi střídmě.
Níže uvádíme několik sladidel, které vám doporučujeme jako vhodnou náhradu cukru. Některé z těchto sladidel sice obsahují nadměrné množství fruktózy, ale stále jsou vhodnější než běžný řepný cukr. V našem seznamu se také nacházejí sladidla, které nejsou přímo cukry, ale buď je obsahují, nebo mají sladivých účinky.
Oslaďte si život těmito sladidly:
1. Proteinový prášek
Považujeme ho za nejideálnější sladidlo, protože to vlastně není sladidlo a přesto dodá jídlu vynikající nasládlou chuť. Je to proto, že většina proteinů obsahuje nějaký druh sladidla, což vytváří v jídle neopakovatelnou chuť. Zároveň s ní dostanete do organismu množství potřebných bílkovin, aminokyselin či vitamínů. Pozor však na kvalitu proteinu. Většina proteinů na trhu je nevhodná, kvůli obsahu umělých sladidel, barviv, sóji a jiných nevhodných přísad. Mnohé proteiny na trhu obsahují izoláty bílkovin, což znamená, že aminokyseliny jsou zcela znehodnoceny. Takové proteiny vám nedoporučujeme používat, protože v konečném důsledku mohou způsobit více škody než užitku. Hledejte protein, který obsahuje koncentrát bílkovin, zejména syrovátky. Také by měl obsahovat přírodní sladidla a neměl by obsahovat umělá barviva a sóju. Takový biologicky čistý protein vám dodá velkou přidanou hodnotu a neopakovatelnou chuť.
2. Hořká čokoláda
To je vynikající zdroj antioxidantů a podporuje kardiovaskulární systém. V ideálním případě bychom měli používat syrové kakao, které má nejvíce prospěšných vlastností. Proto čím hořčí čokoláda, tím lépe. Snažte se kupovat čokoládu s minimálně 70% obsahem kakaa a bez přidaného cukru a sojového lecitinu (E322), který je téměř s určitostí z geneticky modifikované sóji. Čokoláda by měla být co nejméně zpracována.
3. Ovoce
Můžete použít čerstvé, zavařené (pouze domácí produkce) nebo sušené ovoce (propláchněte ho vroucí vodou). Výborným druhém sušeného ovoce je goji (kustovnice čínská), které se díky vysokému obsahu antioxidantů nazývá i „Superovoce“. Ovoce se výborně hodí například k oslazení mléčných výrobků. Pozor však na příjem fruktózy. Denně byste měli přijmout maximálně 25g, což představuje jen několik kusů ovoce.
4. Med
Obsahuje sice hodně fruktózy, ale jeho blahodárné účinky daleko převyšují tento nedostatek. Výborný je hlavně v kombinaci se skořicí. Nejlepší je surový med, který ještě obsahuje pyl, propolis a mateří kašičku. Některé medy na trhu jsou velmi nekvalitní, proto ho kupujte od ověřených včelařů.
5. Džem
Většina běžně prodávaných džemů obsahuje obrovské množství cukru a kvalita použitého ovoce je podřadná. Také obsahují zahušťovadla a konzervanty. Proto používejte výhradně domácí džem z kvalitního ovoce a bez zahušťovadel (řidší džemy jsou chutnější). Ovoce je samo o sobě sladké, proto stačí, když přidáte minimum cukru (použijte hnědý nerafinovaný cukr). Jedině takový džem můžete považovat za vhodnou náhradu cukru.
6. Melasa
Melasa je to vedlejší produkt výroby cukru z třtiny. Obsahuje minerály, vitamíny, aminokyseliny či enzymy. Používá se i na zabarvení cukru na hnědo. Její chuť nemusí být pro každého přitažlivá, ale má řadu léčebných účinků.
7. Hnědý nerafinovaný cukr
Vyrábí se šetrnějšími způsoby, díky čemuž si zachovává obsah minerálů a vitamínů. Pokud tedy chcete používat cukr, používejte nerafinovaný cukr. V ideálním případě si pořiďte surový třtinový cukr.
8. Kokosový cukr
Je vyroben ze sladkého nektaru z květů kokosové palmy. Je to 100% organické, nerafinované, nefiltrované, nebělené přírodní sladidlo, které neobsahuje konzervační látky. Má nízký glykemický index (35) a je bohatý na vitamíny, minerály a aminokyseliny. Kokosový cukr je výborná náhrada stolního cukru.
9. Stévie
Stévie je zázračné sladidlo, které se dost pozdě dostalo na náš trh (výrobci cukru a umělých sladidel by vám věděli říci proč). Má téměř nulovou kalorickou hodnotu a množství příznivých účinků na organismus. Prodává se v různých formách a dokonce si ji můžete sami pěstovat v domácnosti. Má specifickou chuť.
10. Dextróza
Jiný název pro glukózu a hroznový cukr. Můžete ji koupit ve formě prášku. Není tak sladká jako cukr, ale je to za něj relativně vhodná náhrada. Ovlivňuje hladinu cukru v krvi, takže ji používejte střídmě. Na druhou stranu, glukóza může být ihned využita každou buňkou ve vašem těle, čili je mnohem bezpečnější než metabolický jed fruktóza.
Všechna tato sladidla lze používat do množství pokrmů, z nichž tak vytvoříte doslova nová jídla, jejichž chuť bude neopakovatelná. Tyto sladidla se hodí do jogurtů, tvarohu, těstovin, vloček, krupice, rýže, jáhel, koláčů, měkkých sýrů či vajec. Pokud je přidáváte do sacharidových pokrmů, raději nimi šetřete, protože přidáváte cukr do cukru. Přesto to však bude vždy lepší alternativa než klasický cukr.
VIDEO: Milan Calábek – Fruktóza jako sladidlo ničí naše játra a způsobuje obezitu
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Sladidla a zdraví
Přečtěte si také naše další články