Sponzorováno

Fermentované potraviny a účinky na zdraví – proč jsou tak super? 4.72/5 (67)

Jaké účinky mají fermentované potraviny? Budete možná překvapeni.

Jaké účinky mají fermentované potraviny? Budete možná překvapeni.

Konzumace fermentovaných, probiotických potravin má mnoho výhod. Mikroflóra, která žije ve fermentovaných potravinách, vytváří ochrannou výstelku ve střevech a chrání před patogenními faktory, jako jsou salmonely a E. coli. Abyste získali tuto zdravou dávku bakterií, je nezbytné konzumovat špičkové probiotické potraviny.

Od našeho čtenáře o vztahu k fermentovaným potravinám:

Než jsem začal jíst fermentované potraviny, jako zelí, kombuchu a starý sýr, nikdy nebyly na mém radaru potravin. Tyto fermentované pokrmy mi chutnaly, ale byly příliš silně cítit a neměl jsem žádný zájem jíst je. Upřednostňoval jsem své nevýrazné sacharidy! A nyní, pár let dopředu, jsem si těchto potravin více všímal, užíval jsem si je a dokonce jsem je chtěl čas od času jíst. Vždy jsem se bál, je udělat sám doma, ale jak jsem četl více a více o jejich přínosu pro zdraví, byl jsem nakonec dost odvážný, abych to zkusil. Teď, když je mám, nikdy už se nevrátím ke špatným nevýrazným sacharidům!

Fermentované potraviny vedou ke zvýšení protilátek a silnějšímu imunitnímu systému, regulují chuť k jídlu a snižují hladinu cukru v krvi. Ve skutečnosti může fermentovaná zelenina pomáhat při léčbě střev postižených Candidou.

Studie zveřejněná v časopise Journal of Applied Microbiology uvádí, že „nedávné vědecké výzkumy podpořily významnou úlohu probiotik jako součást zdravé výživy pro člověka i pro zvířata, a mohou být cestou k zajištění boje proti mikrobiální infekci.“

Co přesně jsou vlastně fermentované potraviny?

Fermentované potraviny jsou potraviny, které prošly procesem laktofermentace, při které se přírodní bakterie živí cukrem a škrobem v potravě vytvářející kyselinu mléčnou. Právě tento proces uchovává potravu a vytváří prospěšné enzymy, b-vitaminy, omega-3 mastné kyseliny a různé kmeny probiotik.

Přírodní fermentace potravin také ukázala to, že chrání živiny v potravinách a mění jídlo do více stravitelné formy. To by mohlo vysvětlit vazbu mezi konzumací fermentovaných potravin a zlepšením trávení.

Kultury po celém světě už po dlouhá léta jí fermentované potraviny, od kyselého zelí v Německu až po Kimchi v Koreji. Studie dokonce ukázaly souvislost mezi těmito probiotickými potravinami a celkovým zdravím. Je smutné, že s pokroky v technologii a přípravě jídel byly tyto dlouho uznávané tradiční potraviny z velké části nahrazeny i v naší společnosti.

Proč jíst fermentované potraviny?

Kromě skutečnosti, že chutnají opravdu skvěle, existuje několik dobrých důvodů proč začít vyrábět a jíst fermentované potraviny:

1. Perfektní zdroj probiotik

Konzumace fermentovaných potravin a pití kvašených nápojů, jako jsou Kefír nebo Kombucha, přináší tolik prospěšné bakterie do trávicího systému. Tyto potraviny tak pomáhají vyvážit bakterie v trávicím systému. Probiotika také dokázala, že pomáhají zpomalit nebo zvrátit některé nemoci, umí zlepšit zdraví střev, podporují trávení a umí dokonce zlepšit i vaši imunitu!

2. Díky nim trávíte potravu lépe

Díky správné rovnováze střevních bakterií a dostatku zažívacích enzymů můžete absorbovat více živin z potravin, které konzumujete. Jednoduše vstřebáte mnohem více živin z jídla, které jíte. Nebudete tak potřebovat tolik doplňků a vitamínů.

3. Rozhodně nezruinují váš rozpočet

Začlenění zdravých potravin do vaší stravy může být hodně drahé, ale rozhodně ne kvůli fermentovaným potravinám. Můžete si vyrobit vlastní fermentované potraviny i doma doslova za pár korun. Zmíněné nápoje, jako vodní kefír a kombucha, mohou být také vyrobeny doma a stojí pouze směšných pár korun za porci.

4. Můžete je skladovat déle

Klasické zelí vydrží v lednici jen pár dní – fermentované v klidu i měsíce! Totéž platí pro okurky, řepu a podobné potraviny. Laktofermentace (proces mléčného kvašení) jednoduše umožňuje skladovat tyto potraviny po delší dobu bez ztráty živin.

Plusem kvašených neboli fermentovaných potravin je tedy to, že vám vydrží opravdu velmi dlouho. Jedná se nejenom o typ zpracování, kdy máte jistou, že vytvoříte řadu prospěšných látek a prospějete tak i svému zdraví. Opomenout nelze také klady spojené s tím, že po kvašení není problém zajistit, aby vám vydrželi o delší dobu. V takovém případě se obvykle používá kombinace dvou variant. První varianta je klasické kvašení, která je následně doplněna o standardní zavařování. Díky tomu můžete i vy sami vaši úrodu ze zahrádky upravit do zdraví prospěšné formy, a zároveň mít jistotu, že dané potraviny bude možné jíst nejenom krátkodobě, ale že si je budete moci dopřávat třeba celý rok.

5. Lépe se tráví

Pro lidské tělo je při konzumaci jídla důležité i to, aby potraviny bylo možné jednoduše trávit. Zde určitě vyniká zelenina, kde je však možné právě jejím kvašením podpořit to, že se bude trávit ještě o něco lépe, než v syrovém stavu. Proč je snadné trávení tak důležité? Odpověď je celkem jednoduchá. Je to z důvodu, že při bezproblémovém a snadném trávení není lidský organismus nijak výrazně zatěžován a funguje stále naprosto bez problémů. Tělu tak zůstává mnoho energie i na zcela běžné činnosti.

6. Při kvašení vznikají prospěšné látky

Dalším důvodem, proč fermentované potraviny jíst, je také to, že během dané činnosti může vzniknout celá řada prospěšných látek, které běžně v potravinách nejsou. Kvašení je proces, kdy ve finálním slova smyslu vznikají určité druhy bakterií, které se živí cukry a škroby a postupně vytvářejí kyselinu mléčnou. Jedná se ale o proces, který není zdraví škodlivý, ale je naopak prospěšný. Vlivem toho můžeme říci třeba i to, že se objevují kromě dobrých bakterií také další prospěšné látky, které jinak syrové potraviny mít nemusí. Mezi jejich výčet patří třeba:

Objevit se ale mohou také různé druhy enzymů, které mají také velký podíl na tom, že lidské tělo má nejenom vše potřebné, ale mají podíl na tom, že funguje podstatně lepším způsobem, než kdykoliv dříve.

Sponzorováno

7. Lze nimi posílit imunitu

Dalším kladem je určitě to, že fermentované potraviny nemají jenom obecný vliv na zdraví lidského těla. Mají i vliv konkrétní. Pokud s něčím přímo souvisí, tak se jedná o lidskou imunitu. Jestliže vám přijde, že jste náchylní na klasické nachlazení, dávejte si pravidelně právě kvašené potraviny. Proč? Je to dáno hlavně obsahem probiotik, které působí ve vašich střevech. Zde zajistí, že bude vše fungovat tak, jak by fungovat mělo. A právě dokonale zdravá a čistá střeva jsou cestou k vašemu všeobecnému zdraví. Jenom to potvrzuje to, že při posilování imunity se lze obejít i bez standardních vitamínů.

8. Eliminujete zažívací problémy

Kromě pozitiv, které jsou spojené se zdravím obecně, nelze zapomínat také na to, že kvašené potraviny pomohou eliminovat různé zažívací problémy. Ty mají klad jak v souvislosti s tím, že vaše tělo je bude lépe trávit a tak celý trakt nebudete nijak výrazně zatěžovat. Dále nelze zapomínat také na to, že vlivem probiotik se také zlepší stav vašich střev. Je jedno, jestli máte problémy se zácpou, nebo máte problémy s průjmem. V obou případech je právě kvašená zelenina dobrým pomocníkem, který dokáže ulevit od obou kombinací.

9. Pozitivní vliv na hubnutí

A to hned ze dvou důvodů. Když zůstaneme u toho, že se jedná o zeleninu, která se nejčastěji nakládá, tak si můžete být jisti, že díky tomu zajistíte, že budete přijímat jenom potraviny, které mají nízkou kalorickou hodnotu. Můžete si tedy dopřávat větší porce bez rizika. Dále nelze opomíjet také na to, že kvašené potraviny mají obecně lepší výživovou hodnotu, než potraviny syrovém, nebo ty připravené běžnou tepelnou úpravou. Díky tomu dodáte tělu širokou škálu živin a potřebných látek, a přitom potravin nebudete muset sníst tolik. Dále podpoříte i to, že vaše tělo využije dané potraviny do posledního kousku.

TOP 10 potravin k fermentaci

Opomenout nelze také na klad spojený s tím, že fermentované potraviny mohou mít mnoho různých podob. Díky tomu není problém pochutnávat si pravidelně na různých věcech, bez rizika toho, že se jich snad přejíte. Každý den v týdnu můžete klidně vyzkoušet něco nového, co bude mít skvělou chuť, stejně jako již zmíněné pozitivní vlivy na vaše zdraví. Pokud jde o nejznámější příklady, patří do skupiny potravin:

• Nakládané a kysané bílé o červené zelí
• Nakládané okurky, feferonky a další
• Kysané mléčné výrobky

Fermentace je proces přeměny organických látek. Zde je seznam 8 nejzdravějších fermentovaných potravin:

1. Kefír

Kefír je fermentovaný mléčný výrobek (kravské, kozí nebo ovčí mléko), který chutná jako pitný jogurt. Zdravotní přínosy kefíru? Obsahuje vysoké hladiny vitaminu B12, vápníku, hořčíku, vitaminu K2, biotinu, folátu, enzymů a probiotik. Zvyšuje imunitu, léčí dráždivé onemocnění střev, zvyšuje kostní hustotu, bojuje proti alergiím, zabíjí kandidu a obecně zlepšuje trávení.

2. Kombucha

Existuje mnoho důvodů ke konzumaci kombuchy, kvaseného nápoje černého čaje a cukru (z různých zdrojů, jako je třtinový cukr, ovoce nebo med). Kombucha obsahuje kolonii bakterií a kvasinek, které jsou odpovědné za zahájení fermentačního procesu, jakmile jsou zkombinovány s cukrem. Po fermentaci se kombucha stává sycená a obsahuje vitamíny skupiny B, kvalitní enzymy, probiotika a vysokou koncentraci kyselin (octovou, glukonovou a mléčnou). Existují důvody, proč kombuchu pít každý den, protože zlepšuje trávení, pomáhá při hubnutí, zvyšuje energii, detoxikuje tělo, podporuje imunitní systém, snižuje bolesti kloubů a zabraňuje rakovině.

3. Kyselé zelí

Kyselé zelí je jedním z nejstarších tradičních pokrmů. Kvašené zelí obsahuje hodně kvalitní vlákniny, vitamínu A, vitamínu C, vitaminu K a vitamínu B. Je to také skvělý zdroj železa, mědi, vápníku, sodíku, manganu a hořčíku. Kyselé zelí má pozitivní účinky na lidské zdraví – posiluje trávicí systém, napomáhá krevnímu oběhu, bojuje se záněty v těle, posiluje kosti a snižuje hladinu cholesterolu.

4. Nakládané okurky (Pickles)

Nakládané okurky obsahují vitamíny a minerály, dále také antioxidanty a dobré bakterie. Nakládané okurky mohou pomoci vypořádat se s nedostatkem vitaminu K, protože jedna malá okurka obsahuje až 18 procent denní hodnoty tohoto vitamínu, který je nezbytným vitamínem rozpustným v tucích – hraje důležitou roli ve zdraví kostí a srdce.

5. Miso

Miso, které je známé především v Japonsku, vzniká kvašením sóji, ječmene nebo hnědé rýže s koji, houbou. Miso má vlastnosti proti stárnutí a pomáhá udržovat zdravou pokožku. Také posiluje imunitní systém, snižuje riziko rakoviny, zlepšuje zdraví kostí a podporuje zdravý nervový systém.

6. Tempeh

Dalším fajn fermentovaným jídlem je tempeh, což je sójový produkt, který je vytvořen přidáním tempehového spouštěče (což je směs živé plísně). Tato směs potom den nebo dva odpočívá.

Tempeh snižuje hladinu cholesterolu, zvyšuje hustotu kostí, snižuje symptomy menopauzy, podporuje svalovou regeneraci a má stejnou kvalitu bílkovin jako maso. Obsahuje vysokou úroveň vitamínů B5, B6, B3 a B2.

7. Natto

Natto je populární jídlo v Japonsku sestávající z fermentovaných sójových bobů. Obsahuje mimořádně silný probiotický bacillus subtilis, který už mnohokrát dokázal, že podporuje imunitní systém a kardiovaskulární zdraví + také zlepšuje trávení vitamínu K2. Kromě těchto přínosů dále Natto obsahuje silný protizánětlivý enzym nazvaný nattokinasa, u něhož bylo dokázáno, že bojuje proti rakovině.

8. Kimchi

Kimchi je tradiční fermentovaný korejský pokrm, který je vyroben ze zeleniny (např. ze zelí) a z koření. Tato korejská pochoutka pochází už ze 7. století. Je známá pro zlepšeování kardiovaskulárního a zažívacího zdraví. Má vysoký obsah antioxidantů, které snižují riziko vážných zdravotních stavů, jako je rakovina, cukrovka, obezita a žaludeční vředy.

VIDEO: Fermetace Červené Řepy

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva