Obsah článku
- Faryngitida je zánět hltanu, což je oblast v zadní části krku. Tento stav je často označován jako "bolest v krku" a může být způsoben různými faktory, včetně infekcí, alergií nebo dráždivých látek.
- Faryngitida může být způsobena různými patogeny a faktory. Mohou to být třeba virové infekce (nejčastější příčina faryngitidy. Mezi běžné viry patří rhinoviry, adenoviry, koronaviry, viry chřipky a Epstein-Barr virus), dále pak bakteriální infekce (Streptokokové bakterie), ty jsou ale méně časté než virové příčiny. Dále i alergie: Pyl, prach, zvířecí srst a jiné alergeny mohou způsobit zánět hltanu.
- Léčba faryngitidy závisí na příčině. Virová faryngitida se obvykle léčí symptomaticky, protože antibiotika nejsou účinná proti virům. Bakteriální faryngitida se léčí antibiotiky.
- Faryngitida je běžný stav, který obvykle odezní během několika dnů až týdnů, ale v případě závažnějších příznaků nebo podezření na bakteriální infekci je důležité vyhledat lékařskou pomoc.
Faryngitida může také způsobit škrábání v krku a potíže s polykáním. Problémy vyvolané faryngitidou jsou jedním z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře. Více případů faryngitidy se vyskytuje během chladnějších měsíců roku. Je to také jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé zůstávají doma z práce. Aby bylo možné řádně léčit bolesti v krku, je důležité určit jejich příčinu. Faryngitida může být způsobena bakteriální nebo i virovou infekcí.
Příčiny faryngitidy
Existuje mnoho virových a bakteriálních činitelů, které mohou způsobit faryngitidu. Mohou to být:
- spalničky
- adenovirus, což je jedna z příčin běžného nachlazení
- plané neštovice
- zánět hrtanu a průdušnice u dětí, spojený s infekcí a příčinou dýchacích potíží – to je dětské onemocnění charakterizované „štěkajícím kašlem“
- černý kašel
- streptokok skupiny A
Viry jsou nejčastější příčinou bolesti v krku. Faryngitida je nejčastěji způsobena virovými infekcemi, jako je běžné nachlazení, chřipka nebo mononukleóza. Virové infekce nereagují na antibiotika a léčba je nezbytná pouze k tomu, aby pomohla zmírnit příznaky.
Méně často je faryngitida způsobena bakteriální infekcí. Bakteriální infekce vyžadují antibiotika. Nejběžnější bakteriální infekce hrdla je způsobena streptokokovou infekcí, která je způsobena streptokokem skupiny A. Vzácné příčiny bakteriální faryngitidy zahrnují kapavku, chlamydie a korynebakterie.
Časté vystavení nachlazení a chřipce může zvýšit riziko faryngitidy. To platí zejména pro osoby s obecně horším zdravým, alergií a častými infekcemi dutin. Vystavení pasivnímu kouři může rovněž zvýšit vaše riziko. Tak na to pamatujte.
Jaké jsou příznaky faryngitidy?
Inkubační doba je obvykle dva až pět dní. Symptomy, které doprovázejí faryngitidu, se liší v závislosti na vašem aktuálním zdravotním stavu. Kromě bolestivého, suchého nebo jakoby poškrábaného krku může nachlazení nebo chřipka způsobit:
- kýchání
- rýmu
- bolest hlavy
- kašel
- únavu
- bolesti těla
- zimnici
- horečku
Kromě bolestí v krku jsou příznaky mononukleózy:
Sponzorováno
- zduřené lymfatické uzliny
- těžkou únavu
- horečku
- bolesti svalů
- obecnou slabost
- ztrátu chuti k jídlu
- vyrážku
Streptokoková infekce, jiný typ faryngitidy, může také způsobit:
- potíže s polykáním
- červené hrdlo s bílými nebo šedými skvrnami
- zduřené lymfatické uzliny
- horečku
- zimnici
- ztrátu chuti k jídlu
- nevolnost
- neobvyklou chuť v ústech
- obecnou slabost
Délka nemoci a nakažlivého období závisí hodně na vašem aktuálním zdravotním stavu. Pokud máte virovou infekci, budete nakažliví, dokud vaše horečka nepřejde. Pokud máte streptokokovou infekci v krku, můžete být nakažliví od počátku až do 24 hodin od doby, kdy jste si vzali antibiotika.
Symptomy, včetně horečky, mohou kolísat přibližně po dobu tři až pěti dní.
Jak může být faryngitida diagnostikována?
Zde jsou nejběžnější metody diagnostiky:
1. Fyzická kontrola
Pokud trpíte příznaky faryngitidy, lékař se podívá na váš krk. Bude hledat všechny bílé nebo šedé skvrny, otoky a zarudnutí. Lékař se může také podívat do uší a nosu. Bude-li navíc kontrolovat otok lymfatických uzlin, zaměří se na strany krku.
2. Výtěr krku k získání vzorku
Pokud váš lékař má podezření, že máte streptokokovou infekci v krku, bude chtít pravděpodobně udělat výtěr krku. To zahrnuje použití bavlněného tampónu, vezme jím vzorek sekrecí z krku. někteří lékaři umí v Ordinaci provést rychlý streptokokový test. Tento test oznámí lékaři během několika minut, zde je test pozitivní na streptokoky. V některých případech je tampon poslán do laboratoře pro další testování a výsledky nejsou k dispozici po dobu nejméně 24 hodin.
3. Krevní testy
Pokud lékař má podezření na jinou příčinu vaší faryngitidy, může si objednat krevní test. Malý vzorek krve z vaší ruky bude odebrán a poslán do laboratoře pro testování. Tento test může určit, zda máte mononukleózu. Je možné provést kompletní vyšetření krve, abyste zjistili, zda máte jiný typ infekce.
Léčba faryngitidy & domácí léčba
Jak tedy zatočit s faryngitidou?
Domácí péče
Pokud nějaký virus způsobuje faryngitidu, domácí péče může pomoci zmírnit příznaky. Domácí péče zahrnuje:
- pití velkého množství tekutin, aby nedošlo k dehydrataci (voda, čaje)
- konzumace teplého vývaru je super
- kloktání teplou slanou vodou (1 čajová lžička soli na 250 ml vody)
- pomůže i zvlhčovač vzduchu
- odpočíváte, dokud se nebudete cítit lépe
Pokud jde o úlevu od bolesti a horečky, zvažte braní léků, jako je acetaminofen (Tylenol) nebo ibuprofen. Krční pastilky mohou také pomoci při zklidnění bolestivého krku.
Alternativní medicína
I alternativní léky se někdy používají k léčbě faryngitidy. Nicméně, měli byste se obrátit na svého lékaře předtím, než je použijete, abyste se vyhnuli interakci léků nebo jiným zdravotním komplikacím. Mezi nejčastěji používané bylinky patří:
Lékařské ošetření
V některých případech faryngitidy je léčba nezbytná. To je zvláště u případů, když je faryngitida způsobena bakteriální infekcí. V takových případech vám lékař předepíše antibiotika – obecně to jsou amoxicilin a penicilin – to je nejčastěji předepsaná léčbou streptokokového problému v krku. Je důležité, abyste celý cyklus antibiotik dobrali – zabráníte tak návratu nebo zhoršení infekce. Braní těchto antibiotik obvykle trvá tak 7 až 10 dní.
Prevence faryngitidy – jak na to?
Zachování správných postupů v hygieně může zabránit mnoha případům faryngitidy. Abyste se zabránili faryngitidě:
- Vyhněte se sdílení jídla, nápojů a jídelních potřeb (příbory a podobně)
- Vyhněte se kontaktu s nemocnými osobami
- Umývejte si ruce často, zejména před jídlem a po kašlání nebo kýchání
- Používejte dezinfekční prostředky na ruce na bázi alkoholu, pokud nejsou k dispozici mýdlo a voda
- Vyvarujte se kouření a vdechování pasivního kouře
Sponzorováno
A co vy? Jaké máte zkušenosti s faryngitidou? Budeme rádi za komentáře.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: Artemida-psy / depositphotos.com
- Pharyngitis Autoři: Robert W. Wolford; Amandeep Goyal; Shehla Yasin Belgam Syed
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nemoci dýchací soustavy a respirační onemocnění
Přečtěte si také naše další články