Sponzorováno

Extrasystoly – nepravidelné stahy (kontrakce) srdečního svalu – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (4)

  • Extrasystoly jsou předčasné srdeční stahy, které se objevují mimo pravidelný rytmus srdečního tepu. Jedná se o jednu z nejčastějších forem arytmie, což je porucha srdečního rytmu.
  • Extrasystoly mohou pocházet buď z předsíní (předčasné předsíňové stahy, PACs) nebo z komor (předčasné komorové stahy, PVCs).
  • Extrasystoly jsou tedy nepravidelné stahy (kontrakce) srdečního svalu, které se objevují kdykoliv, mohou být v různém počtu a narušují pravidelnost srdečního rytmu.

Co jsou extrasystoly?

Extrasystoly neboli předčasné ventrikulární kontrakce (PVC) jsou typem srdeční arytmie. Vyskytují se vždy, když je předčasně vyslán kontrakční stimul ze sinoatriálního uzlu v srdci, který je normálním iniciátorem srdečního tepu, což dává poměrně nepříjemný pocit „vynechání srdečního tepu“ neboli palpitace na hrudi.

Extrasystoly (PVC) nejsou obvykle nebezpečné, pokud jsou sporadické. Pokud by byly častější, budete muset vyhledat preventivní léčbu. V budoucnu by se totiž mohly vyvinout do nebezpečnějších srdečních arytmií.

Extrasystola na EKG

Extrasystola na EKG

 

Extrasystoly jsou v podstatě extra údery nebo kontrakce, které přerušují normální pravidelný rytmus srdce. Podle místa původu jsou klasifikovány jako síňové nebo ventrikulární extrasystoly.

Jaké jsou příznaky extrasystol?

Extrasystoly jsou obvykle asymptomatické a jsou diagnostikovány během vyšetření prováděných pro diagnostiku jiných stavů. Když jsou častější, mezi nejčastější příznaky patří bušení srdce a zrychlený, přeskakovaný nebo nepravidelný srdeční tep. Můžete se také stát citlivějšími na změny srdečního tepu. Pokud máte také tachykardii, můžete pociťovat závratě, slabost a problémy s dýcháním.

Můžete tedy zaznamenat:

Sponzorováno

  • Palpitace: Pocit bušení srdce nebo vynechání tepu.
  • Závratě nebo i slabost: Někdy mohou extrasystoly způsobit krátkodobou závratě nebo slabost.
  • Nevolnost nebo pocit nepohody v hrudi: Někdy mohou být extrasystoly spojené s nepříjemnými pocity v oblasti hrudníku.

Jak se diagnostikují extrasystoly?

Extrasystoly jsou snadno diagnostikovány pomocí EKG. Pokud máte podezření, že máte extrasystoly, ale po EKG nelze formulovat žádnou přesvědčivou diagnózu, může vám lékař nechat několik dní nosit tzv. Holterův monitor, aby mohl sledovat váš klidový i aktivní srdeční tep. Ten by měl poskytnout úplnější představu o tom, jak se vaše srdce chová.

Za určitých okolností možná budete muset udělat i zátěžový test srdce, tedy EKG, zatímco budete provozovat stále intenzivnější fyzickou aktivitu.

Příčiny – co způsobuje extrasystoly?

Zatím není jasné, co extrasystoly způsobuje, zejména u jinak zdravých lidí. Zdá se, že spouštěče jsou úzkost, dlouhodobý stres, únava nebo celkový pocit nevolnosti. Ve vzácnějších případech však mohou být extrasystoly způsobeny jinými stavy nebo problémy, jako je anémie, hypertyreóza, hypotyreóza, nedostatek minerálních solí, kýla nebo gastroezofageální refluxní choroba.

Jak lze extrasystolám předcházet?

Je důležité zjistit, co může být příčinou PVC, a jednat s předstihem, abyste jim zabránili. Především byste se měli vyvarovat stimulačních látek, jako je káva, kouření nebo pití alkoholu. Zároveň byste měli začít zlepšovat své zvládání stresu a být fyzicky fit a fyzicky aktivní. Neměli byste zanedbávat ani svůj jídelníček: pamatujte na lehkou a zdravou stravu.

Léčba

Léčba závisí na závažnosti a frekvenci extrasystol a na jejich příčinách:

  • Změna životního stylu: Redukce stresu, omezení kofeinu, alkoholu a nikotinu.
  • Medikamentózní léčba: Beta-blokátory nebo antiarytmika v případě potřeby.
  • Léčba základního onemocnění: Pokud jsou extrasystoly způsobeny srdeční chorobou, léčba této choroby může snížit výskyt extrasystol.
  • Katetrizační ablace: V případě závažných a rezistentních extrasystol mohou být využity invazivní metody.

Extrasystoly jsou často benigní a nevyžadují léčbu, pokud nezpůsobují závažné příznaky nebo nejsou spojeny s jiným srdečním onemocněním. Vždy je však důležité konzultovat jejich výskyt s lékařem, aby byla vyloučena nějaká vážnější příčina.

Sponzorováno

Máte s extrasystolami nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva