Sponzorováno

Epikantus – kožní řasa – co je to? Příznaky, příčiny a léčba 4.54/5 (13)

  • Epikantus (také známý jako epikantická řasa) je kožní záhyb horního víčka, který se táhne přes vnitřní koutek oka a částečně ho zakrývá. Tento záhyb je běžný u lidí východoasijského původu, ale může se vyskytovat i u jiných etnických skupin nebo v některých specifických případech, jako je například u malých dětí nebo u jedinců s určitými genetickými poruchami, například Downovým syndromem.
  • Epikantus sám o sobě není patologický a obvykle nezpůsobuje žádné zdravotní problémy. V průběhu vývoje může u některých dětí vymizet, zatímco u jiných zůstane zachován po celý život.

Epikantus. Označení kožní řasy, která překrývá vnitřní koutek oka.

Epikantus. Označení kožní řasy, která překrývá vnitřní koutek oka.

Epikantus (říká se mu také kožní řasa) je vertikální záhyb pokožky na obou stranách nosu. Je to tedy kožní záhyb horního víčka překrývající vnitřní koutek oka. Je to normální charakteristika u osob určitých ras (zejména u Asiatů), ale v některých ras je hodně neobvyklá (např. u evropanů).

Epikantus může být izolovaný jev nebo může být asociovaným rysem u pacientů s vrozenou ptózou (poklesem očních víček), Downovým syndromem nebo blefarofimózou (tj. zúžení oční štěrbiny jak horizontálně, tak vertikálně). Tento stav může být jednostranný nebo dvoustranný a je nejvýraznější podél horního víčka.

Epikantus vyvolává vzhled pseudostrabismu (jako by oči šilhaly). Tato podmínka však nepředstavuje pro oko žádný problém. Vzbuzuje však rodičovské obavy z důvodu podobnosti s pseudoesotropií.

V závislosti na původu a stavu, existují nejméně čtyři odlišné typy epikantů, jako je:

Sponzorováno

  • Epicanthus supraciliaris
  • Epicanthus palpebralis
  • Epicanthus tarsalis
  • Epicanthus inversus

Epikantus obecně mizí ve věku puberty, když se tato část obličeje mění. Epicanthus inversus je obvykle pozorován ve spojení s blefarofimózou a může být spojen s relativním nedostatkem kůže v laterální periorbitální oblasti (tj. v okolí očnice).

Symptomy epikantu

Rodiče obvykle u dítěte odhalí nějaký problém:

  • Kosmetický vzhled díky epikantálním záhybům.
  • Podezřelý strabismus či pseudoesotropie.
  • Ptóza (pokles očních víček).

Příčiny epikantu

Epikantus vzniká především z relativního nedostatku kůže ve svislé ose (na rozdíl od horizontální osy) v této oblasti. Může se vyskytnout samostatně nebo ve spojení s jinými abnormalitami, jako je:

  • Telekantus (větší vzdálenost mezi vnitřními koutky).
  • Ptóza očních víček.
  • Telekantus a ptóza společně jako u blefarofimózního syndromu.
  • Jako součást vrozeného syndromu, např. Downův syndrom.

Epikantus je u Asiatů normální.

Léčba epikantu

Léčba epikantu by měla být prováděna pod lékařským dohledem. Většina případů nevyžaduje léčbu a vyřeší se tím, jak dítě roste.

Někdy se chirurgické řešení doporučuje pro jednoduchý epikantus, neboť se normálně vyřeší spontánně. Chirurgie je tedy také cestou.

Chirurgická terapie vyžaduje korekci abnormálního kožního záhybu.

Sponzorováno

Tato léčby by nikdy neměla být zvažována před dosažením věku pěti let, aby se umožnila spontánní regrese. Je třeba zvážit možnost počkat, dokud dítě nedosáhne věku puberty. Asiaté by nikdy neměli být léčeni chirurgickým řešením epikantů. Chirurgie může být prováděna v lokální nebo celkové anestezii v závislosti na věku pacienta.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva