Sponzorováno

Elektrošoky & elektrošoková terapie – kdy a jak se používá? 4.06/5 (17)

  • Elektrokonvulzivní terapie (ECT), také známá jako elektrošoková terapie, je léčebná metoda používaná při těžkých duševních onemocněních.
  • Elektrošoková terapie znamená aplikaci elektrických impulsů na mozek pacienta, aby vyvolala krátký kontrolovaný záchvat. Přestože je elektrošoková terapie kontroverzní, je to účinná léčba pro určité těžké psychické stavy, zejména když jiné terapie selhaly.

Elektrošoková terapie, také známá jako elektrokonvulzivní terapie (ECT), je používána jako léčba těžké deprese, bipolární deprese a dalších duševních onemocnění.

Psychiatři mohou doporučit elektrošoky, když osoba nereaguje dobře na jinou léčbu. ECT využívá elektrické proudy ke stimulaci mozku člověka k vyvolání kontrolovaného záchvatu. Odborníci úplně přesně nevědí, jak elektrokonvulzivní terapie funguje, ale jedna teorie říká, že by mohla regulovat aktivitu neurotransmiterů.

Tento článek se zabývá tím, jak elektrošoková terapie funguje, zda je to účinná léčba a její kontroverzní historie. Podíváme se také na některé alternativní neuromodulační léčby.

Jak elektrošoková terapie funguje?

Když pacient podstupuje elektrošokovou terapii, lékař mu nejprve podá celkovou anestezii a svalový relaxant. Před zahájením elektrické stimulace pak lékař počká, až anestezie zabere. Také vloží kousací blok do úst pacientovi, aby mu zabránil v prokousnutí si jazyka.

Elektrokonvulzivní terapie, lidově nazývaná elektrošoky, patří mezi nejkontroverznější léčebné metody.

Elektrokonvulzivní terapie, lidově nazývaná elektrošoky, patří mezi nejkontroverznější léčebné metody.

 

Stimul obvykle sestává z krátkého elektrického impulzu, který je v rozsahu 0,5–2,0 milisekund (ms) (studie na toto téma zde). Lékaři mohou někdy použít i ultrakrátké pulzy, které jsou pod 0,5 ms. Pulz se dostane do mozku elektrodami na hlavě a vyvolá řízený záchvat. Tým odborníků a sester monitoruje záchvat osoby během procedury pomocí elektroencefalografie (EEG).

Celá relace elektrošoků může trvat přibližně 1 hodinu, což zahrnuje 15–20 minut na proceduru a 20–30 minut doby zotavení po proceduře. Pacient může dostávat elektrošoky dvakrát nebo třikrát týdně, celkem 6 až 12 sezení. Frekvence a počet sezení se bude u jednotlivců lišit v závislosti na závažnosti stavu a účinnosti léčby.

Po sezení nesmí člověk 24 hodin řídit. Navíc by s pacientem někdo měl být, dokud nejde spát.

Ačkoli je elektrošoková terapie účinná léčba, pacient bude muset pokračovat v léčbě a absolvovat více elektrošoků, aby se zabránilo relapsu.

Kdy se používá elektrošoková terapie?

Elektrošoky mohou pomoci zejména v těchto případech:

Těžká deprese: Elektrošoková terapie je často používána pro léčbu těžké nebo refrakterní deprese, zejména pokud pacient nereaguje na antidepresiva nebo jiné léčby. To zahrnuje případy s psychotickými symptomy, rizikem sebevraždy nebo katatonickými příznaky.

Bipolární porucha: Elektrošoková terapie může být účinná při léčbě manických nebo depresivních epizod bipolární poruchy, zvláště pokud jsou příznaky těžké nebo nereagují na léky.

Schizofrenie: V některých případech schizofrenie, zejména s katatonickými příznaky nebo pokud pacient nereaguje na antipsychotika, může být ECT použita jako léčebná možnost.

Katatonie: Katatonie je stav, který může být spojen s různými duševními poruchami a je charakterizován motorickými abnormalitami. Elektrošoková terapie je jednou z nejúčinnějších léčebných metod pro katatonii.

Život ohrožující stavy: V případech, kdy duševní porucha vážně ohrožuje život pacienta (např. těžká deprese s vysokým rizikem sebevraždy), může být elektrošoková terapie použita jako rychlá a účinná intervence.

Jak elektrošoková terapie ovlivňuje mozek?

Výzkumníci plně nechápou, jak elektrošoková terapie funguje, ale pozorovali několik změn v lidských mozcích po této léčbě.

Jejich pozorování naznačují, že ECT může mít několik účinků, například:

  • změna průtoku krve mozkem
  • krátkodobě mění propustnost hematoencefalické bariéry
  • modifikace elektrického profilu mozku
  • podpora působení genů, které hrají roli v růstu určitých mozkových buněk
  • stimulace uvolňování hormonů
  • stimuluje uvolňování neurotransmiterů, zejména serotoninu a dopaminu

Kdo nemůže na elektrošokovou terapii?

Lidé s problémy se srdcem, plícemi nebo nervovým systémem obvykle nemohou jít na ECT.

Sponzorováno

Důvodem je to, že záchvat vyvolaný ECT může zvýšit krevní tlak, intrakraniální tlak (nitrolební tlak) a spotřebu kyslíku, což ovlivňuje srdeční a dechovou frekvenci.

Vedlejší a nežádoucí účinky elektrošokové terapie

Lidé reagují na elektrošokovou terapii odlišně a někteří jedinci mohou zaznamenat závažnější vedlejší účinky než jiní.

Mezi běžné vedlejší účinky elektrošokové terapie patří:

  • nevolnost
  • únava
  • bolesti hlavy
  • zmatek
  • menší ztráta paměti na události před ECT

Mezi závažnější, ale vzácnější vedlejší účinky patří nepravidelná srdeční a dechová frekvence. Někteří lidé mohou také mít větší ztrátu paměti než jiní.

Kontroverzní historie elektrošokové terapie

Elektrošoková terapie je jednou z nejstarších a nejkontroverznějších psychiatrických léčebných metod. I když některé země jeho používání zakazují, jiné jej hojně využívají.

Negativní vnímání elektrošokové terapie pochází z předchozího nesprávného používání a historického nedostatku důsledného podávání celkových anestetik nebo myorelaxancií. Navíc, když zdravotníci poprvé zavedli elektrošokovou terapii, mnoho lidí s terapií nesouhlasilo. V důsledku toho často dostávali ECT proti své vůli nebo neznali celý rozsah jejích vedlejších účinků.

Média mají tendenci zobrazovat elektrošokovou terapii v negativním světle – například ve filmu „Přelet nad kukaččím hnízdem“. Postoje k elektrošokové terapii se však mění a lidé na ni začínají pohlížet jako na účinnou léčbu pro osoby s duševním onemocněním, které jsou odolné vůči lékům a terapii.

Novější neuromodulační techniky, třeba transkraniální magnetická stimulace (TMS) a stimulace bloudivého nervu (VNS), mohou být také účinnou léčbou těžké deprese a dalších duševních onemocnění. TMS je však jedinou technikou, kterou vědci přímo porovnali s ECT, a ECT přinesla lepší výsledky u lidí s depresí.

ECT je účinnou možností léčby pro lidi, kteří se necítí lépe po užití léků nebo po jiné léčbě. Pro většinu lidí je to procedura s nízkým rizikem, která má silný antidepresivní účinek, který může trvat roky.

Když lidé žijí se sebevražednými myšlenkami a pocity, elektrošoková terapie může poskytnout úlevu. Výzkumníci ve studiích zjistili, že 38 % lidí úplně přestalo mít sebevražedné myšlenky po 1 týdnu ECT. Po ukončení léčby 81 % lidí uvedlo, že již nepřemýšlí o sebevraždě.

Tento postup má také dobré výsledky u těhotných žen nebo starších lidí, kteří nemohou užívat různé léky.

Alternativní možnosti léčby

TMS a VNS jsou dvě neuromodulační techniky, které jsou alternativou k ECT.

TMS

TMS využívá magnetická pole, která se rychle střídají. Stimuluje mozek, aniž by vyvolal záchvat, a člověk je během procedury vzhůru. Lidé mohou očekávat, že budou podstoupit TMS čtyřikrát až pětkrát týdně, celkem 4–6 týdnů.

Nežádoucí účinky TMS, které bývají mírné, mohou mohou být:

  • bolesti hlavy
  • záškuby svalů
  • bolest v místě stimulace

VNS

Výzkumníci původně vyvinuli VNS k léčbě záchvatových stavů. Uvědomili si však, že je to také účinná léčba deprese. Před stimulací bloudivého nervu lékař umístí elektrodu pod kůži hrudníku člověka.

VNS způsobuje komplikace přibližně jen ve 2 % případů. Mezi možné komplikace patří:

  • infekce
  • paralýza hlasivek
  • pooperační hematom

Shrnu to

Elektrošoková terapie může být účinnou terapií duševních onemocnění rezistentních na léčbu, včetně deprese, schizofrenie a katatonie.

Je to velmi stará psychiatrická léčba a má kontroverzní historii. Některým lidem však lékaři doporučují elektrošoky, protože je nízkoriziková a má málo vedlejších účinků (navzdory tomu, jak se prezentuje ve filmech).

Výzkumníci si stále nejsou jisti, jak elektrošoková terapie funguje, ale chápou, že má mnoho účinků na mozek, včetně zvýšení průtoku krve a spuštění uvolňování neurotransmiterů a hormonů.

Mezi novější neuromodulační techniky patří TMS, která využívá střídavá magnetická pole ke stimulaci mozku, a VNS, která stimuluje bloudivý nerv elektrickými pulzy.

ECT je považována za jednu z nejúčinnějších léčebných metod pro těžkou depresi a jiné závažné duševní poruchy. Mnoho pacientů zaznamenává výrazné zlepšení po několika sezeních.

Rizika: Vedlejší účinky mohou zahrnovat krátkodobou ztrátu paměti, zmatenost a v některých případech delší kognitivní změny. Tyto účinky jsou obvykle přechodné, ale mohou být pro některé pacienty znepokojující.

Sponzorováno

Léčba elektrošoky se dnes provádí za přísných bezpečnostních a etických standardů a je považována za bezpečnou a účinnou léčbu, pokud je správně indikována a prováděna. Lékaři se rozhodují pro ECT pouze po pečlivém zvážení všech možností a v případech, kdy jiné léčby nebyly úspěšné nebo nejsou vhodné.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva