Obsah článku
- Elektroretinografie (ERG) je diagnostická metoda používaná k měření elektrické aktivity sítnice oka v reakci na světelný podnět. Sítnice je světločivná vrstva v oku, která obsahuje buňky (tyčinky a čípky) reagující na světlo a převádějící ho na elektrické signály, které jsou následně zpracovány mozkem, což nám umožňuje vidět.
- ERG měří elektrické signály, které vznikají v sítnici po vystavení světlu. Tyto signály jsou zaznamenávány pomocí elektrod umístěných na povrchu oka nebo v jeho blízkosti.
- Vyšetření ERG se používá k diagnostice různých očních onemocnění, jako jsou dědičné retinopatie, retinitis pigmentosa, diabetická retinopatie, nebo k posouzení funkce sítnice před a po některých chirurgických zákrocích.
- Vyšetření může být provedeno v různých podmínkách osvětlení (např. ve tmě nebo při světle), aby se posoudila funkce různých částí sítnice, konkrétně tyčinek a čípků, které odpovídají za vidění při různých úrovních osvětlení.
Co je elektroretinografie?
Elektroretinografie (ERG), známá také jako elektroretinogram, měří elektrickou odezvu buněk citlivých na světlo ve vašich očích. Tyto buňky jsou známé jako tyčinky a čípky. Tvoří část zadní části oka, které se říká sítnice. V lidském oku je asi 120 milionů tyčinek a šest až sedm milionů čípků.
Čípky jsou zodpovědné za barevnou citlivost oka. Sídlí většinou v makule vašeho oka. Tyčinky jsou citlivější na světlo než čípky, ale nejsou citlivější na barvu.
Proč pacienti podstupují elektroretinografické vyšetření?
Lékař může provést ERG, aby zjistil, zda máte dědičnou nebo získanou poruchu sítnice, jako je:
- retinitis pigmentosa, což je genetické onemocnění způsobující ztrátu periferního a nočního vidění
- makulární degenerace, což je ztráta zraku v důsledku odumírání buněk v makule
- retinoblastom, což je rakovina sítnice
- odchlípení sítnice, což je oddělení sítnice od zadní části oční bulvy
- cone rod dystrofy (PCRD), což je ztráta zraku v důsledku poškození buněk čípku a tyčinky
ERG může také pomoci vašemu lékaři posoudit vaši potřebu operace sítnice nebo jiných typů očních operací, jako je odstranění šedého zákalu.
Co se děje během elektroretinografie?
Elektroretinografie (ERG) probíhá nějak takto:
Sponzorováno
- Lékař vás požádá, abyste si lehli nebo sedli do pohodlné polohy.
- Obvykle vám l0ka5 rozšíří oči očními kapkami při přípravě na vyšetření.
- Pokud lékař umístí elektrodu přímo na oko, aplikuje vám do očí anestetické kapky, které oči znecitliví.
- K udržení otevřených víček použijí speciální zařízení. To jim umožní opatrně umístit malou elektrodu na každé oko. Jeden typ elektrody je velký asi jako kontaktní čočka. Dalším typem je jemné vlákno umístěné na rohovce.
- Lékař připojí na kůži další elektrodu, aby fungovala jako uzemnění pro slabé elektrické signály vytvářené sítnicí. V závislosti na tom, co váš lékař hledá, může umístit elektrody pouze na kůži kolem oka místo do oka.
- Poté budete sledovat blikající světlo. Váš lékař provede test za normálního světla a v tmavé místnosti. Elektroda umožňuje lékaři měřit elektrickou odezvu vaší sítnice na světlo. Odpovědi zaznamenané ve světlé místnosti budou pocházet hlavně z čípků vaší sítnice. Odezvy zaznamenané v zatemněné místnosti budou pocházet hlavně z tyčinek vaší sítnice.
- Informace z elektrod se přenášejí na monitor. Monitor zobrazuje a zaznamenává informace. Objevuje se jako a-vlny a b-vlny. A-vlna je pozitivní vlna, která pochází hlavně z oční rohovky. Představuje počáteční zápornou výchylku záblesku světelných měřicích tyčí a kuželů. Následuje b-vlna. Graf amplitudy b-vlny odhaluje, jak dobře vaše oko reaguje na světlo.
Co znamenají výsledky elektroretinografie?
Normální výsledky
Pokud jsou vaše výsledky normální, zobrazí vlnové vzory normálního oka v reakci na každý záblesk světla.
Abnormální výsledky
Abnormální výsledky mohou naznačovat některý z následujících stavů:
- arterioskleróza a poškození sítnice – snížený průtok krve v cévách zásobujících sítnici
- vrozená retinoschisis, což je rozdělení vrstev v sítnici
- vrozená šeroslepst
- Velkobuněčná arteriitida
- odchlípení sítnice
- užívání určitých léků
- nedostatek vitaminu A
- trauma
- diabetická retinopatie
- glaukom s otevřeným úhlem
Jaká rizika jsou spojena s tímto vyšetření?
S ERG nejsou spojena žádná rizika. Během elektroretinografie můžete pociťovat mírné nepohodlí. Pokud je elektroda přiložena na rohovku, umístění elektrody se podobá tomu, že máte v oku zapadlou řasu. Vaše oči mohou po krátké době po testu pociťovat mírnou bolest.
Ve velmi vzácných případech někteří lidé trpí oděrem rohovky z testu. Pokud k tomu dojde, váš lékař to dokáže včas odhalit a snadno léčit.
Sledujte svůj stav po zákroku a dodržujte všechny pokyny k následné péči, které vám dá lékař. Pokud po ERG přetrvávají potíže, měli byste kontaktovat lékaře, který vyšetření provedl.
A co po elektroretinografii?
Vaše oči mohou být po vyšetření jemně citlivé. Až hodinu po testu byste se měli vyvarovat mnutí očí. To totiž může způsobit poškození rohovky, protože budou stále znecitlivělé anestetikem.
Váš lékař s vámi probere vaše výsledky. Může nařídit další testy k posouzení vašeho oka. Možná budete potřebovat operaci, pokud máte poruchu, jako je odchlípení sítnice nebo trauma.
Sponzorováno
Váš lékař vám může předepsat léky k léčbě jiných onemocnění sítnice.
Studie a zdroje článku
- The Electroretinogram: ERG Autoři: Ido Perlman
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské oko, Vyšetřovací metody
Přečtěte si také naše další články