Sponzorováno

Elektromagnetické záření a jeho vliv na zdraví 4.69/5 (13)

Elektromagnetické záření a jeho vliv na zdravíPatříte mezi uživatele wi-fi, často telefonujete prostřednictvím mobilního telefonu? Pokud ano, určitě jste již slyšeli o dopadech elektromagnetických polích a záření – existují různé dohady o dopadu na naše zdraví. Stále však není zcela jasné, zda nějaké závažná negativa v souvislosti s těmito sítěmi existují.

Elektromagnetická pole a záření, které produkují rozhlasové antény nebo mobilní telefony, mohou podle nejnovějšího zjištění vědců ze švýcarského Národního výzkumného programu „Neionizující záření – zdraví a prostředí“ ovlivňovat biologické procesy, například elektrickou mozkovou aktivitu během spánku. Pokud jde o zdraví, vědcům se nepodařilo prokázat žádnou souvislost mezi každodenním ozářením a zdravotními problémy.

5 miliard mobilů

V loňském roce bylo na celém světě v provozu zhruba pět miliard mobilních telefonů, devět milionů z toho ve Švýcarsku a každodenně jejich počet roste. Současně se na celém světě více používají zařízení, které souvisí s elektromagnetickými poli a zářením, například bezdrátové připojení na internet nebo bezdrátové telefony. Jaké zdravotní a environmentální dopady mají tato zařízení na náš organismus?

Žádné jednoduché odpovědi

Navzdory mezinárodnímu úsilí tato nová studie ukázala, že stále neexistují na tyto jednoduché otázky jednoduché odpovědi. Některé výzkumné projekty v rámci celkové studie potvrdily, že neionizující záření ovlivňuje biologické procesy v buňkách a orgánech. S pomocí experimentů o buněčných kulturách zjistili, že záření způsobuje mírný nárůst zlomů v řetězci DNA, ovšem aniž by přímo poškozovalo DNA. V jiné studii, ve které byla data o používání mobilních telefonů a skutečné expozici záření mezi obyvatelstvem shromážděny poprvé, se ukázalo, že mezi každodenním ozářením a zdravím, respektive nemocemi lidí, neexistuje žádná souvislost.

Nebezpečí v těhotenství?

Mezinárodní výzkum obecně neodhalil žádné šokující nová zjištění nebo alarmující skutečnosti, které by vyžadovaly změny v právních předpisech nebo zásah ze strany úřadů. S jednou výjimkou: studie ukázala, že až dosud nebyla věnována dostatečná pozornost potřebné ochraně plodu v děloze.

Sponzorováno

Niels Kuster a jeho kolegové pomocí numerických metod simulovaly množství elektromagnetického záření, se kterým přichází do kontaktu nenarozené dítě ve třetím, sedmém a devátém měsíci těhotenství. Tak zjistili, že záření, kterému je plod vystaven je nad přístupnou hranici v případě, že matka je záření maximálně vystavena na pracovišti. S cílem chránit nenarozené děti před zbytečnou expozicí by podle vědců měly být upraveny normy pro produkty, které jsou technickým vybavením na pracovišti.

Změny v mozkové aktivitě během spánku

Tým, pod vedením Petra Achermanna z Ústavu farmakologie a toxikologie na univerzitě v Curychu zjistil změny mozkových vln během spánku v případě, že člověk byl vystaven záření (telefonování mobilním telefonem) půlhodinu před usnutím. Nicméně změny v mozkové činnosti – ve srovnání s předstíranou expozicí v kontrolním experimentu – neměly vliv na strukturu, ani délku trvání jednotlivých fází spánku, ani se nezměnila subjektivně pociťovaná kvalita spánku.

Expozice a zdravotní příznaky

Martin Rösli a jeho tým ze Swiss Tropical and Public Health Institute v Basileji odpověděli na otázky týkající se zdraví a kvality života. Provedli průzkum, ve kterém více než 1000 osob odpovídalo na otázky týkající se zdraví a kvality jejich života. Tyto údaje porovnávali s každodenním vystavením záření. Výsledky ukazují, že neexistuje žádná souvislost mezi používáním mobilních nebo bezdrátových telefonů a poruchami zdraví – a to i v případě osob, které se popisují jako vysoce citlivé na elektromagnetické záření.

Další výzkumy

Od roku 2007 výzkumníci ze zmíněného projektu realizovali jedenáct různých výzkumných podprojektů, jejichž prostřednictvím hodnotili ohrožení našeho zdraví v souvislosti s elektromagnetickými poli a neionizujícím zářením. Samozřejmě, jak už to v podobných případech bývá, nutné jsou další výzkumy.

Stále totiž není jasné, zda prokázané účinky na mozek a buňky jsou významné pro zdraví člověka. Další výzkum by měl pomoci pochopit, jak elektromagnetická pole ovlivňují orgány a organismy. Dále je důležité, aby výzkum držel krok s rychlým vývojem na straně technologií.

VIDEO: Nebezpečí mobilních telefonů a elektromagnetického záření

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva