Obsah článku
- Dupuytrenova kontraktura je zdravotní stav, při kterém dochází k ztuhnutí a zkrácení vazivového tkaniva v dlani a prstech, což vede k jejich ohnutí a omezené pohyblivosti. Tento stav je způsoben abnormálním ztluštěním a zjizvením fascie, což je tenká vrstva pojivové tkáně pod kůží dlaně.
- Léčba závisí na závažnosti stavu a může zahrnovat různé přístupy. V počátečních fázích, kdy jsou příznaky mírné, může být vhodné pravidelné sledování.
- Fyzioterapie: Cvičení a strečink mohou pomoci udržet pohyblivost prstů.
- Injekce kolagenázy (enzym, který rozkládá kolagen) nebo steroidů mohou pomoci změkčit uzlíky a zlepšit pohyblivost.
Martin dobře věděl, že operace ho nemine. „Když se mi začali stěhovat prsty, začal jsem cvičit. Chtěl jsem se vyhnout operaci. Stejný problém měl můj otec a tomu operace velmi nepomohla,“ vzpomíná na začátek svého onemocnění. I když cvičil poctivě, operaci se nevyhnul. „Pochopil jsem, že čím dříve půjdu, tím lépe pro mě. Otec šel, až když téměř nemohl otevřít ruku. Výsledky jsou nesrovnatelné.“
Dupuytrenova kontraktura – Ohroženi muži
Onemocnění ruce postihuje nejčastěji muže po čtyřicítce, kteří manuálně těžce pracují. Přesná příčina vzniku Dupuytrenovy kontraktury není známa, spouštěčem může být i úraz nebo operace. Projevovat se začne zhrubnutým místem na dlani. Postupně se z bulky vytvoří tuhý pruh a ohýbá jeden nebo více prstů. „Zhrubnuté vazivo nebolí, ale narušuje úchopovou funkci prstů. Postižená může být pouze dlaň, nebo malíček s prsteníčkem či při složitém typu celá ruka včetně palce. Zdeformovaná dlaň a prsty vám budou překážet při běžné činnosti,“ vysvětluje MUDr. Peter Rexe, ortoped.
Výskyt
Z různých studií vyplývá jasná spojitost onemocnění s putováním Vikingů Evropou. Jelikož Vikingové pocházejí ze severu Evropy, je zde také větší procento postižených touto chorobou. Jižním směrem Dupuytrenova kontraktura ubývá. Přesto zůstává výskyt napojen většinou na vikingské předky, kteří nám zanechali svůj genetický materiál v našich rodech, a tak se setkáváme s častějším výskytem kontraktury v některých rodinách, kde se dědí s otce na syna.
Pomůže pouze operace
Dupuytrenovy kontraktury vás zbaví pouze chirurg, a není jisté, do jaké míry. „V těsné blízkosti ztluštění tkáně je množství cév a nervů. Aby nedošlo k jejich poranění, je nutné operovat velmi obezřetně.“ Při méně pokročilých kontrakturách nemusí být nutná otevřená operace, mnohdy je dostačující šetrná metoda, tzv. perkutánní punkční fasciotomie, kdy se vazivové pruhy přeruší jehlou bez nutnosti „řezání“, tedy odpadá problém s hojením rány, rehabilitace je možná prakticky již za 1-2 dny po výkonu. „Proto je lepší přijít s kontrakturou co nejdříve. Cvičením se operaci nevyhnete, dá se však zpomalit průběh deformace,“ říká ortoped.
Sponzorováno
Operace Dupuytrenovy kontraktury se provádí v místním umrtvení. Není nutná celková anestezie. Umrtvení se nejčastěji děje přímo v místě operace, tedy na dlani. Dále se používá zaškrcovací manžeta na ruku nebo zápěstí. Její důvod je v omezení krvácení během operace, což zajistí lepší přehlednost operačního pole pro operatéra a bezpečnější průběh operace.
V minulosti bylo provedeno několik „pokusů“ o neoperační léčbu, ale ze všech lze vyvodit jediný závěr: Dupuytrenova choroba je zatím pouze chirurgické onemocnění, konzervativní terapie nemá velkého významu. Nadále se provádí pokusy s injekcemi různých látek do pruhu, nebo jen s dlahováním, ale více méně neúspěšně. Ne vždy je třeba ihned po zjištění diagnózy Dupuytrenovy choroby operovat. Zejména v prvních fázích onemocnění, kdy ještě nedochází k ohnutí prstů, není operace třeba. Jak jednoduše zjistit ve kterém stádiu právě jsem? Pomocí tzv. table testu (angl. table = stůl). Stačí položit ruku dlaní dolů na rovnou desku stolu a pokud se všechny klouby ruky dotýkají podložky nedošlo ještě k vytvoření závažného ohnutí prstů. Pokud se však některý z prstů nedotýká, je nejvyšší čas začít vážně o operaci uvažovat.
V současné době se u starších pacientů, u kterých se onemocnění vyvíjelo pomalu zkouší metoda jednoduchého naříznutí pruhu. Jde o techniku rychlou, poměrně spolehlivou a hlavně bez porušení kůže. Provádí se pomocí injekční jehly, kterou se pruh rozruší.
Je třeba mít na paměti, že byl pruh přerušen, nikoli odstraněn. Může tedy počítat s opětovným objevením onemocnění v budoucnu. Nutné je také po výkonu správně dlahy, aby se dosáhlo co nejlepší výsledek. Obecně však převládá názor, že nejlepším řešením je odstranění nemocného vaziva pomocí klasických kožních řezů. Úplné odstranění dlaňového vaziva není možné. Každý pacient musí proto počítat s určitým rizikem návratu onemocnění v budoucnu. Přesto se lékaři snaží o důkladné odstranění.
Další svízel je dlouhotrvající ohnutí prstů. Lidská kůže má schopnost se přizpůsobit, a tak když ji denně nenatahujeme (což není u trvale ohnutých prstů možné), scvrkne se a při opětovném natažení prstů během operace vznikne její nedostatek. Ten je pak nutné řešit pomocí kožních štěpů nebo lalůčků a dochází ke zbytečnému jizvení na dalších místech Vašeho těla.
Vydržte tři měsíce
Sponzorováno
Operace je v rámci jednodenní chirurgie a do dvou týdnů vám odstraní stehy. „Je velmi důležité, abyste vydrželi kritické tříměsíční období rekonvalescence, dokud vazivo a jizva vyzrají. Jinak může dojít k poškození operované oblasti. Ruku třeba zatěžovat postupně, vhodné jsou i rehabilitace.“
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku: Wikipedia.org
- Dupuytren’s disease is a work-related disorder: results of a population-based cohort study Autoři: Bente A. van den Berge, Akira Wiberg
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Operace, Ruce a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Na podzim mi čeká druhá operace pravé ruky.
Hrozná nemoc