Sponzorováno

Duodenitida neboli zánět dvanáctníku – příznaky, příčiny a léčba 4.66/5 (47)

  • Duodenitida je zánětlivý stav duodena (dvanáctníku), což je první část tenkého střeva. Duodenum je klíčovým místem pro trávení, protože se do něj vstřebávají žaludeční šťávy a dochází k mnoha biochemickým procesům, které pomáhají s trávením potravy.
  • Duodenitida může být akutní nebo chronická.
  • Příznaky duodenitidy mohou zahrnovat bolest břicha, nevolnost, zvracení, nadýmání, pálení žáhy, ztrátu chuti k jídlu a nevolnost po jídle.
  • Diagnóza duodenitidy obvykle zahrnuje fyzikální vyšetření, laboratorní testy, obrazové vyšetření jako je endoskopie a biopsie sliznice dvanáctníku.
  • Léčba duodenitidy závisí na příčině a závažnosti onemocnění. To může zahrnovat změny životního stylu (například vyhýbání se dráždivým potravinám a alkoholu), léky na snížení tvorby kyseliny nebo antibiotika v případě infekce, stejně jako léky na snížení zánětu. V některých případech může být nutná chirurgická intervence, zejména pokud je duodenitida spojena s komplikacemi, jako jsou vředy nebo stenózy.

Duodenitida - příznaky, příčiny a léčbaHned na úvod si vyjasněme pojmy. Gastritida je zánět žaludku. Duodenitida je zánět dvanáctníku. Jedná se o první část tenkého střeva, která se nachází těsně pod žaludkem. Jak gastritida, tak duodenitida mají stejné příčiny a léčbu. Žaludek a dvanáctník jsou v těle blízko sebe a mnoho faktorů je ovlivňuje srovnatelným způsobem.

Oba stavy se mohou objevit u mužů a žen všech věkových kategorií. Jejich průběh může být akutní nebo chronický. Akutní formy vznikají náhle a trvají krátce. Chronická forma může postupovat pomalu a může trvat měsíce nebo roky. Obě formy jsou často vyléčitelné a zpravidla nezpůsobují žádné dlouhodobé komplikace.

Duodenitida neboli zánět dvanáctníku - ilustrace

Duodenitida neboli zánět dvanáctníku – ilustrace

 

Co způsobuje gastritidu a duodenitidu?

Nejčastější příčinou gastritidy a duodenitidy je bakterie zvaná Helicobacter pylori. Velké množství bakterií, které napadají žaludek nebo tenké střevo, může způsobit zánět.

H. pylori může být přenášena z člověka na člověka – například prostřednictvím kontaminovaných potravin a vody.

Jiné časté příčiny gastritidy a duodenitidy jsou dlouhodobé užívání určitých léků, jako je aspirin, ibuprofen nebo naproxen, nebo to, že pijete příliš mnoho alkoholu.

Méně časté příčiny mohou být:

  • Crohnova nemoc
  • autoimunitní stavy, které vedou k atrofické gastritidě
  • celiakie
  • reflux žluči (Duodenogastrický reflux)
  • kombinace určitých virových infekcí – například herpes simplex – s oslabeným imunitním systémem
  • traumatické poškození žaludku nebo tenkého střeva
  • extrémní stres způsobený velkým chirurgickým zákrokem, těžkým úrazem těla nebo šokem
  • požití žíravých látek nebo jedů
  • kouření cigaret
  • radioterapie
  • chemoterapie

Gastritida, duodenitida a zánětlivá onemocnění střev

Zánětlivá onemocnění střev (IBD) jsou chronické záněty v části nebo v celém trávicím traktu. Přesná příčina je neznámá, ale lékaři se domnívají, že tato zánětlivá onemocnění mohou být výsledkem imunitní poruchy. Kombinace faktorů z prostředí a genetických poruch osoby také hraje roli. Mezi příklady zánětlivých onemocněních střev patří ulcerózní kolitida a Crohnova choroba. Crohnova choroba může postihnout jakoukoli část trávicího traktu a často se šíří mimo střevní výstelku i do jiných tkání.

Studie publikovaná v zánětlivých střevních nemocech uvádí, že lidé s IBD mají vyšší pravděpodobnost výskytu formy gastritidy nebo duodenitidy, která není způsobena H. pylori, než lidé, kteří nemají onemocnění.

Sponzorováno

Jaké jsou příznaky gastritidy a duodenitidy?

Gastritida a duodenitida nevyvolávají vždy nějaké problémy nebo příznaky. Pokud ano, tak časté příznaky jsou:

  • nevolnost
  • zvracení
  • pálení žaludku nebo křeče
  • bolesti žaludku, která jakoby prochází do zad
  • špatné trávení
  • pocit plnosti krátce poté, co začnete jíst

V některých případech může vaše stolice být jakoby černá a zvracení může vypadat jako kávová zrna. Tyto příznaky mohou naznačovat vnitřní krvácení. Okamžitě navštivte svého lékaře, pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků.

Jak se diagnostikuje gastritida a duodenitida?

Existuje hned několik testů, které může lékař použít k diagnostice gastritidy a duodenitidy. H. pylori může být často diagnostikována prostřednictvím vyšetření krve, stolice nebo i dechu. Pro dechový test budete poproseni, abyste vypili čistou kapalinu bez chuti a pak vdechli do vaku. To pomůže rozpoznat plyn v dechu, pokud jste nakaženi H. pylori.

Váš lékař také může provést horní endoskopii s biopsii. Během tohoto postupu se malá kamera připojená k dlouhé, tenké, flexibilní trubici posouvá dolů po krku, aby se lékař s její pomocí podíval do žaludku a tenkého střeva. Tento test umožní lékaři najít případný zánět, krvácení a jinou abnormální tkáň. Lékař může vzít několik malých vzorků tkáně k dalšímu testování, aby pomohly při diagnostice.

Jak se léčí gastritida a duodenitida?

Metoda doporučené léčby závisí samozřejmě na příčině vašeho stavu. Gastritida a duodenitida se často vyskytují bez komplikací, zvláště pokud jsou způsobeny léky nebo životním stylem. Jak se dá tento stav tedy léčit?

Antibiotika

Pokud je příčinou H. pylori, jsou tyto infekce jsou léčeny antibiotiky. Váš lékař může doporučit kombinaci léků k zabránění infekce. Pravděpodobně budete muset užívat antibiotika po dobu dvou týdnů nebo déle.

Léky snižující kyselost žaludku

Snížení produkce kyseliny v žaludku je důležitým krokem v léčbě. Léky snižující kyselost žaludku (tj. léky, které snižují množství kyseliny uvolněné do trávicího traktu), mohou být taktéž doporučeny. Mohou to být například tyto:

  • cimetidin (Tagamet)
  • famotidin (Pepcid)
  • ranitidin (Zantac)

Inhibitory protonové pumpy (IPP – jsou slabé zásady metabolizující se v kyselém prostředí), blokují buňky, které produkují kyselinu, jsou nejčastěji potřeba k léčbě těchto stavů. Mohou být brány i dlouhodobě. Některé z nich jsou:

  • esomeprazol (Nexium)
  • lansoprazol (Prevacid)
  • omeprazol (Prilosec)

Antacida

Pro dočasné zmírnění příznaků může váš lékař navrhnout antacida, která neutralizují kyselinu žaludku a zmírňují bolesti. Jedná se o léky bez předpisu. Mezi možnosti antacidu patří:

  • uhličitan vápenatý (Tums)
  • magnéziové mléko

Pokud lékař doporučí specifické časy užívání těchto léků, je nezbytné dodržovat jejich pokyny.

Antacida mohou ale zabránit tomu, aby vaše tělo vstřebalo jiné léky, takže doporučujeme užívat antacida nejméně hodinu před podáním jiných léků, abyste předešli tomuto vedlejšímu účinku. Avšak antacida se doporučují pouze pro příležitostné použití.

Změny v životním stylu

Kouření, pravidelné pití alkoholu a užívání léků, jako je aspirin a nesteroidní protizánětlivé léky, zvyšují šanci na problémy v trávicí soustavě. Jak kouření, tak těžké pití alkoholu (více než pět nápojů denně) také zvyšují riziko rakoviny žaludku. Úplné odvykání kouření a pití alkoholu se často doporučuje. Zastavení užívání léků proti bolesti, jako je aspirin a ibuprofen, může být také nezbytné, pokud jsou tyto léky příčinou problémů.

A pokud máte diagnózu celiakie, budete muset z vaší stravy odstranit lepek.

Sponzorováno

Může být obtížné řešit příznaky gastritidy a duodenitidy, které jsou často nepříjemné. Většina případů však nezpůsobuje dlouhodobé nebo závažné komplikace a obě podmínky se obecně snadno léčí.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Duodenitida neboli zánět dvanáctníku – příznaky, příčiny a léčba”

  1. jaroslav kojzar napsal:

    od dětství jsem trpěl(doslova) na žaludek(asi od deseti let) do třiceti. potom operace duodenu pod Petřínem (mudr Ebel). měsíc po resekci při kontrole se pachatel operace zeptal „co mlíko“ odpověděl jsem nic moc…. on na to „tak je všechno v pořádku“ pak jsem ho náhodou potkal (a poznal) v mém městě Novém boru a kdýž jsem se pochlubil, že už jsem vypil devět piv, zasténal „to je moc“a pak už jsme se neviděli. jsem alkoholik a od té doby jsem vypil piv tisíce (ted už šest let nepiju) ale to, co můj organismus vydržel od té operace je k neuvěření. píšu vám proto, že se to po desítkach let začalo ozývat. kdybych ale ted umřel, stálo to za to. mějtte se. pos skriptum: nejsem ten jk, co píše desítky let do komunistických novin odoševnělé články.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva