Obsah článku
Příznaky zácpy v těhotenství
Můžete také pociťovat bolest při vykonávání potřeby – dokonce může dojít na podráždění (protržení) tkáně v choulostivé anální oblasti. Snížení chuti k jídlu, stejně jako nadýmání a bolesti břicha, to jsou další časté příznaky zácpy.
Příčiny zácpy v těhotenství
Dokonce až čtvrtina žen má zácpu během těhotenství. Ta se může objevovat až po dobu 3 měsíců po porodu. Existuje řada důvodů, které mohou být za zácpou během těhotenství. Některé běžné příčiny mohou tedy být:
- Snížená chuť na jídlo a pití v důsledku extrémní nevolnosti v raném těhotenství.
- Probíhající hormonální změny v těle během těhotenství, které mohou uvolnit některé svaly, včetně těch, které přenášejí potravu v zažívacím traktu.
- Jídelníček plný rafinovaných výrobků z mouky, jako jsou těstoviny, chléb, koláče a pečivo nebo rafinovaná bílá rýže.
- Doplňky stravy se železem, které jsou předepsány během těhotenství.
- Růst dělohy zvyšuje tlak na střeva, což způsobuje potíže se střevními pohyby.
- Nedostatek cvičení, což ztěžuje potravě to, aby hladce prošla trávicím traktem.
- Příliš mnoho úzkosti, stresů a obav během těhotenství.
Pokud dlouhodobě nic neuděláte s vaší zácpou, můžete skončit s jedním ze dvou nepříjemných následků – buď budete mít hemoroidy nebo praskliny v anální oblasti. Naštěstí obojímu se dá zabránit, pokud podniknete ty správné kroky ke zmírnění zácpy. Některé změny životního stylu a domácí metody léčby mohou pomoci udržet vaše střevní pohyby v pravidelných intervalech.
Zde je TOP 10 domácích tipů a léků na léčbu zácpy během těhotenství. Můžete se jimi inspirovat.
1. Přidejte do svého jídelníčku více vlákniny
Chcete-li bojovat proti zácpě v těhotenství, první krok je zvýšit příjem vlákniny. Vláknina zvětšuje objem stolice a usnadňuje její průchod tělem. Studie publikovaná v kanadském rodinném lékaři v roce 2012 dospěla k závěru, že první linie terapie pro zácpu během těhotenství zahrnuje příjem dietní vlákniny, konzumace více vody spolu se středním množstvím každodenního cvičení. To je obecně nejlepší kombinace. Pokud jsou tyto postupy neúčinné, laxativa jsou druhou možností léčby.
Jak rozpustná, tak nerozpustná vláknina může pomoci. Doporučený denní příjem vlákniny je 25 až 28 gramů během těhotenství. Chcete-li přijmout více vlákniny, soustřeďte se na celozrnné obiloviny a chléb, hnědou rýži, fazole, čočku a čerstvé ovoce a zeleninu ve vaší stravě.
2. Zvyšte příjem tekutin, zejména vody
Když trpíte zácpou během těhotenství, je velmi důležité pít dostatek tekutin. To si pamatujte! Pití vody (tekutin) stimuluje pohyby střev a během několika dní se dostaví opravdu dobré výsledky.
Nedostatečné pití tekutin snižuje hmotnost a frekvenci stolice. Studie zveřejněná v časopise Journal of Perinatal Education v roce 2002 zdůrazňuje důležitost příjmu vody během těhotenství a uvádí, že zvýšený příjem tekutin může pomoci velmi zmírnit zácpu.
Doporučení: Vypijte asi 8 až 10 sklenic vody denně (2 až 2,5l vody). Spolu s vodou můžete po celý den pít čerstvé zeleninové a ovocné šťávy.
Nesnažte se je vypít najednou. Rozložte doporučené množství vody do průběhu celého dne.
3. Cvičte pravidelně
Těhotenství neznamená, že nesmíte cvičit (není-li nařízeno lékařem). Ze cvičení během celého těhotenství může těžit mnoha způsoby. Ve skutečnosti lehké cvičení pomáhá při trávení a odstraňuje symptomy zácpy. Cvičení pomůže jídlu přejít rychleji přes střevo a pomůže svalům tlustého střeva kontraktacemi potravu posouvat.
Pro těhotné ženy je jedním z nejlepších cvičení chůze. Zaměřte se na 20 až 30 minut chůze denně, zejména po jídle, takto pomůžete pohybům střev. Plavání, jízda na stacionárním kole nebo pravidelná jóga může také pomoci stimulovat pohyby střev. Pokud najdete nějaké nové cvičení, zeptejte se svého lékaře, které cvičení jsou pro vás a vaše dítě bezpečné.
4. Jezte řecký jogurt
Řecký jogurt je bohatý na probiotické bakterie, které pomáhají se zácpou. Obsahuje bakterie acidophilus, které vhodně stimulují váš zažívací trakt a usnadňují mu tak práci. Tyto dobré bakterie také zlepšují vstřebávání živin, což je zvláště během těhotenství hodně důležité.
Můžete denně konzumovat 2 až 3 menší misky obyčejného řeckého jogurtu. Můžete jej také doplnit o čerstvé ovoce nebo ořechy. Dokonce i smoothie obsahující řecký jogurt může krásně pomoci.
Sponzorováno
Pokud budete brát nějaké probiotické přípravky, nejdříve se poraďte s lékařem.
5. Pijte vodu s citronem
Citronová voda je další běžně používaný domácí lék na léčbu zácpy, protože zvyšuje tvorbu žluče ve vašem těle. To pomáhá zvyšovat kontrakce střevních svalů a udržuje tak věci pěkně v pohybu. Citrón má také antioxidační vlastnosti a má vysoký obsah vitaminu C, což je důležité pro vás i pro dítě, které se ve vás vyvíjí.
- Vytlačte šťávu z 1/2 citronu do sklenice vlažné vody.
- Přidejte kvalitní med. (nemusíte, ale můžete)
- Pijte tuto dobrotu dvakrát denně.
6. Popřemýšlejte o doplňcích železa
Železo v prenatálních vitamínových doplňcích je jedním z hlavních důvodů spojených se zácpou během těhotenství. Předpokládá se, že doplňky železa zpomalují trávení tím, že přilepí na nestrávené látky ve vašem těle, což zase vyvolává zácpu. Pokud nejste anemická a zdravě jíte, poraďte se s lékařem o snížení nebo odstranění doplňků železa.
Bez lékaře samozřejmě zásahy do doplňků železa nedělejte. Zeptejte se ho.
7. Zkuste Psyllium
Psyllium je dalším dobrým prostředkem, který pomáhá podporovat pravidelnost stolice a zlepšuje celkové trávicí zdraví během těhotenství. Toto přírodní projímadlo obsahuje nerozpustnou vlákninu, která zvyšuje objem vaší stolice a usnadňuje tak průchod stolice střevy.
Psyllium je dostupné ve většině lékáren nebo v prodejnách zdravé výživy.
- Smíchejte 1/2 až 1 lžičku psyllia do sklenice teplé vody nebo mléka.
- Pijte jednou denně (dle návodu na krabičce).
Upozornění: Při užívání psyllia pijte spoustu vody po celý den, jinak může v některých případech způsobit nadýmání.
8. Jezte menší porce jídla
Pokud trpíte zácpou, zkuste rozložit denní příjem jídla na menší porce. Namísto dvou nebo tří velkých jídel jezte po celý den pět nebo šest malých jídel. Menší a častější konzumace jídla umožní žaludku trávit jídlo bez nutnosti větší práce. Také to poskytuje dostatek času na to, aby se potravina dostala do střeva.
Na druhé straně, konzumace mnoha jídla najednou může přetížit váš žaludek a pro váš trávicí systém bude těžké strávit jídlo. Navíc, kvůli vašim hormonům a kvůli rozšiřování dělohy proces trávení už tak pracuje pomaleji než obvykle. Konzumace menších jídel také pomáhá potlačovat pálení žáhy, stejně jako nadýmání a trávení. Má to jen samé benefity, jak jezte menší porce (to platí pro těhotenství i mimo něj).
9. Zkuste kegelovy cviky
Kegelovy cviky (procvičení pánevního dna) vám pomohou udržet si pravidelnou stolici. Síla svalů v pánevním dnu je důležitá pro kontrolu střev a močového měchýře. Jejich chronické napínání v průběhu střevních cest v důsledku zácpy může vést k oslabení svalů pánevního dna. Musí být posíleny, aby se zabránilo náhodnému úniku střev. Kegelovo cvičení také pomáhá posílit vaše svaly pro vaginální porod.
- Sedněte si do tureckého sedu. Zatínejte svaly pánevního dna (ty, které používáte k zastavení toku moči).
- Udělejte 5 zatnutí.
- Pak uvolněte svaly na dobu 5 sekund.
- Opakujte až desetkrát pro jednu kompletní sadu.
- Snažte se takto dělat alespoň 3 sady denně.
Ujistěte se, že přitom nepohybujete nohama, hýžděmi nebo břišními svaly.
Další tipy na těhotenskou zácpu
- Poslouchejte své tělo a okamžitě jednejte, kdykoli pocítíte potřebu. Stolici nikdy nezadržujte.
- Vyvarujte se užívání laxativních tablet během těhotenství, protože mohou stimulovat kontrakce dělohy a způsobit dehydrataci. Některé ženy však mohou užívat změkčovadla stolice.
- Nepoužívejte minerální oleje k léčbě zácpy, protože snižují absorpci živin.
- Konzumace sušeného ovoce jako jsou datle, rozinky a sušené švestky může pomoci léčit vaši zácpu v těhotenství.
- Začněte ráno čerstvým ovocem, zeleninou nebo salátem. A vypijte hned ráno hodně vody.
- Vyhýbejte se stresu. Ten vašemu zažívání prostě neprospívá.
- Nepijte nadměrně nápoje s kofeinem, protože ten má diuretický účinek, který způsobuje zácpu.
A co si o zácpě ještě můžete přečíst?
- Jak na zácpu přírodní cestou?
- Babské a lidové rady na zácpu
- První příznaky těhotenství. Jak co nejdříve poznat, že jste v tom?
VIDEO: Výživa těhotných žen – doporučení a čemu se vyhnout
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zažívací potíže
Přečtěte si také naše další články