Obsah článku
- Diskektomie je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní část nebo celá meziobratlová ploténka, která způsobuje bolest nebo jiné neurologické příznaky.
- Tento zákrok se provádí zejména v případě, kdy ploténka vyhřezla (hernie disku) a tlačí na nervy nebo míchu.
- Diskektomie může být provedena buď otevřenou operací, nebo méně invazivní mikrochirurgickou metodou.
- Chirurg odstraní postiženou část ploténky, která tlačí na nervové struktury.
Co je diskektomie?
Diskektomie je chirurgický zákrok vedoucí k odstranění části nebo celé meziobratlové ploténky v páteři. Meziobratlové ploténky jsou ploché, kulaté „polštáře“, které jsou mezi obratli v páteři a fungují jako tlumiče nárazů páteře.
Každá ploténka má měkký, gelovitý střed (nucleus pulposus) obklopený pružným vnějším prstencem (anulus). Meziobratlové ploténky jsou pod neustálým tlakem. Ploténka však může vyhřeznout, prasknout, což umožní, aby část gelové substance ze středu unikla ven. Jedná se o vyhřezlou ploténku, což je také hlavní důvod, proč lidé podstupují diskektomii.
Vyhřezlé ploténky nejčastěji postihují dolní část zad (bederní páteř), ale mohou postihnout i oblast krku (krční páteř). Je celkem vzácné mít vyhřezlou ploténku ve střední části zad (hrudní páteř).
Typy diskektomií
Existují různé typy diskektomií v závislosti na chirurgickém přístupu a umístění problému:
- Otevřená/standardní diskektomie: Chirurg provede velký řez a přesune zádové svaly pacienta do strany, aby mohl přímo vidět oblast a operovat problémovou ploténku.
- Minimálně invazivní chirurgická diskektomie (MIS): Chirurg provede malý kožní řez. Speciální nástroje (včetně endoskopu) pomáhají chirurgovi vidět a operovat v menším prostoru. Verze této operace jsou mikroendoskopická diskektomie (MED) a plná endoskopická diskektomie (FE).
- Přední cervikální diskektomie a fúze (ACDF): Tato operace je pro krční oblast (krční páteř). Chirurg přistupuje k poškozené ploténce z přední části krku. Poté vyjme ploténku a následuje spinální fúze. Fúze znamená umístění kostních štěpů a/nebo implantátů tam, kde byla ploténka původně. To zajišťuje stabilitu a pevnost krku pacienta.
V závislosti na situaci pacienta může chirurg odstranit část nebo celou poškozenou ploténku. Kromě toho může odebrat jednu plotnénku (jednoúrovňový) nebo více plotének (víceúrovňový zákrok).
Diskektomie je obvykle zvažována v případech, kdy jiné metody léčby, jako jsou léky, fyzioterapie, nebo injekce, nebyly účinné při zmírnění bolesti a jiných příznaků. Zákrok může být doporučen také v případě, že dojde k vážným neurologickým problémům, jako je například:
- Silná bolest, která neustupuje ani po dlouhodobé konzervativní léčbě.
- Brnění, necitlivost nebo slabost končetin, způsobená tlakem na nervy.
- Problémy s kontrolou močení nebo vyprazdňováním střev, což může být známkou závažného stavu nazývaného syndrom cauda equina.
Je diskektomie velký chirurgický zákrok?
Ano, diskektomie může být velký chirurgický zákrok. Existuje však několik minimálně invazivních chirurgických postupů, které jsou méně závažné než otevřená diskektomie (pokud jde o dny, které strávíte v nemocnici zotavováním). Vzhledem k jemné povaze páteře a míchy však musíte při jakémkoli typu diskektomie přísně dodržovat pokyny pro regeneraci, aby se vaše páteř dobře hojila.
Průběh operace diskektomie
Obecně existují 2 hlavní metody, jak diskektomii provádět:
- Otevřená operace: Při této metodě je provedena větší řez na pokožce, aby se dostal k postižené oblasti páteře.
- Mikrochirurgická metoda: Tento přístup je méně invazivní, provádí se menším řezem, což vede k rychlejšímu uzdravení a menšímu riziku komplikací.
Během operace chirurg odstraní poškozenou nebo vyhřezlou část ploténky, která tlačí na nervy nebo míchu, čímž se zmírní tlak na nervovou tkáň a eliminují se příznaky, jako je bolest a slabost.
Jak se připravit na diskektomii?
Před diskektomií se setkáte s chirurgem. Můžete očekávat, že chirurg:
Sponzorováno
- Udělá fyzickou prohlídku.
- Vyžádá si patrně zobrazovací testy, jako je rentgen, myelogram nebo MRI.
- Provede kompletní anamnézu.
- Zeptá se na léky nebo doplňky, které užíváte.
POZOR: Nepřestávejte užívat léky, pokud to lékař neschválí. Informujte svého lékaře, pokud užíváte tabákové výrobky. Nikotin v tabákových výrobcích může totiž narušit regeneraci. Lékař vás může požádat, abyste tyto produkty přestali používat alespoň čtyři týdny před operací.
Chirurg pacientovi také vysvětlí všechna rizika nebo vedlejší účinky a dá mu informace o tom, jak se může na zákrok připravit.
Co se děje během diskektomie?
Kroky při diskektomii se liší v závislosti na typu chirurgického přístupu. Chirurg si před operací podrobně projde kroky procesu. Obecně můžete očekávat toto:
Anestézie
Anesteziolog vám dá anestezii. V závislosti na tom, co váš chirurg rozhodne, že je pro vaši situaci nejlepší, můžete dostat celkovou anestezii, kdy budete celou proceduru spát, nebo lokální anestetikum, kdy jste vzhůru, ale nebudete cítit žádnou bolest.
Řez
U otevřené diskektomie chirurg provede 3-5cm kožní řez uprostřed zad přes postiženou ploténku. Přesune překrývající svaly na jednu stranu, dostane se tak přímo k vaší páteři.
U minimálně invazivní bederní diskektomie chirurg použije fluoroskopii (speciální rentgenový snímek) k protažení tenké jehly přes kůži, aby lokalizoval postižený obratel a ploténku. Poté udělá malý řez (méně než 2cm) poblíž střední čáry vašich zad.
Vyjmutí ploténky
Chirurg použije speciální nástroje k odstranění celé nebo části herniované ploténky. Pokud podstupuje pacient přední cervikální diskektomii a fúzi, provede lékař také fúzi páteře.
Uzavření řezu
Poté, co chirurg ploténku odstraní, připojí sval a kůži zpět k sobě pomocí stehů, svorek nebo speciálního lékařského lepidla.
Diskektomie obvykle trvá jednu až dvě hodiny. Doba zákroku se však může lišit v závislosti na typu operace. Chirurg pacientovi nastíní, co může očekávat.
A co po diskektomii?
Po diskektomii budou lékaři a sestry pečlivě sledovat vaše vitální funkce, dokud vaše anestetikum nevymizí. Pravděpodobně dostanete léky na zvládnutí bolesti nebo nepohodlí.
Minimálně invazivní (endoskopická) diskektomie je typicky ambulantní zákrok. To znamená, že budete moci jít domů ve stejný den jako operace. Budete ale muset někoho požádat, aby vás odvezl z nemocnice domů. Budete muset zůstat v nemocnici den nebo dva, pokud jste podstoupili otevřenou operaci.
Od chirurga také dostanete pokyny, jak se o sebe starat. Sdělí vám:
- Jak pečovat o místo řezu.
- Jaké aktivity a cvičení jsou bezpečné.
- Na jaké vedlejší účinky si dát pozor.
Může vám být po zákroku nepříjemné setrvat delší dobu v jedné poloze, zejména sedět nebo stát. Chirurg může doporučit fyzikální terapii ke zlepšení a posílení svalů a rozsahu pohybu.
Výhody diskektomie
Mezi hlavní výhody diskektomie patří:
- Rychlá úleva od bolesti způsobené tlakem na nervy.
- Zlepšení funkce páteře a pohyblivosti, což vede k lepší kvalitě života.
- Zvýšení šance na úplné uzdravení v případě, že jiné metody léčby nefungují.
Rizika a komplikace
Stejně jako u každé chirurgické operace i při diskektomii existují určitá rizika, která by měla být vzata v úvahu:
- Infekce: I když je riziko infekce nízké, vždy existuje možnost, že dojde k infekci na místě operace.
- Poranění nervů: Při operaci může dojít k poranění nervů, což může způsobit zhoršení příznaků nebo dokonce trvalé neurologické problémy.
- Nestabilita páteře: Po odstranění části ploténky může být páteř méně stabilní, což může vyžadovat další operace nebo stabilizační opatření.
- Neúplné zlepšení: V některých případech diskektomie nemusí úplně odstranit všechny příznaky a bolest může přetrvávat.
Závěr
Sponzorováno
Diskektomie je velmi účinný chirurgický zákrok, který může přinést rychlou úlevu od bolestí způsobených vyhřezlou ploténkou. Před rozhodnutím o tomto zákroku by měl pacient zvážit výhody a rizika ve spolupráci s lékařem. Ve většině případů, pokud konzervativní metody nevedou k zlepšení, může být diskektomie vynikající možností pro zlepšení kvality života.
Studie a zdroje článku
- Diskectomy Autoři: Alexander J. Butler; Sunil Munakomi; Chester J. Donnally III.
- Zdroj obrázku: rob3000 / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Mícha, Operace, Problémy a zdraví zad
Přečtěte si také naše další články