Obsah článku
Co je dieta Weight Watchers a jak funguje?
Weight Watchers pracuje na systému Smart Points, kde jsou potraviny hodnoceny na základě obsahu bílkovin, sacharidů, tuků, kalorií a vlákniny. Je to v podstatě snadné počítání kalorií a není zde navíc vůbec žádné omezení co se týče množství ovoce a zeleniny, které můžete sníst.
Celkově je tento plán méně extrémní než mnoho jiných diet – ale výsledky jsou stále slibné, přičemž můžete shodit až 1 kilo týdně.
Jak to všechno začalo?
Jak už to tak u diet bývá, začalo to u ženy. Weight Watchers byla „založena“ Jean Nidetchovou v roce 1963 ve Queensu, což je část New Yorku. Kamarádky se u ní pravidelně scházely a vyměňovaly si tipy a recepty, jak shodil nějaké to kilo. Zpočátku kamarádky používaly systém, kde byly potraviny počítány podle porcí.
A od těchto skromných počátků, kdy se kamarádky týden co týden scházely, se seriál Weight Watchers nakonec rychle stal jedním z nejvyhledávanějších dietních plánů na světě.
V devadesátých letech se zavedl systém bodů, který přidělil hodnoty potravinám a nápojům na základě obsahu vlákniny, tuku, bílkovin, sacharidů a kalorií.
Systém SmartPoints
SmartPoints přiřazuje potravinám a nápojům body různé hodnoty na základě faktorů, jako je jejich obsah kalorií, tuku, bílkovin a cukru. Při zahájení programu je každému dietáři přiděleno množství denních bodů založené na osobních údajích, jako je jeho výška, věk, pohlaví a cílová váha.
Ačkoli žádné potraviny nejsou z jídelníčku úplně vyškrtnuty, diatáři musí zůstat pod jejich přidělenými denními body, aby ve finále dosáhli své požadované hmotnosti. Zdravější potraviny mají samozřejmě nižší bodové ohodnocení než nezdravé potraviny, jako jsou bonbóny, chipsy nebo limonáda. Tak například koblih s polevou (230 kcal) je ohodnocen 10 SmartPointy, zatímco jogurt s borůvkami a směsí ořechů (také 230 kalorií) je ohodnocen pouze 2 SmartPointy.
Weight Watchers Freestyle
V roce 2017 společnost Weight Watchers upravila program SmartPoints tak, aby byl flexibilnější a uživatelsky příjemnější. Nový systém, nazvaný Weight Watchers Freestyle, je pak založen na systému SmartPoints, ale zahrnuje více než 200 potravin s nulovým bodovým pohodnocením.
Podle webové stránky Weight Watchers, WW Freestyle dělá život jednodušší pro dietáře, protože potraviny s nulovým bodem nemusí být nijak váženy, měřeny nebo sledovány, což umožňuje větší volnost při plánování jídel. Mezi potraviny s nulovým bodem patří vejce, libové kuře bez kůže, ryby, fazole, tofu a netučný bílý jogurt, a pak i další vysoce bílkovinné nízkokalorické potraviny. Ještě před programem WW Freestyle bylo jen ovoce a neškrobová zelenina ohodnoceny nulovými body.
Potraviny, které mají vyšší obsah bílkovin, mají nižší bodovou hodnotu, zatímco potraviny, které mají vyšší obsah cukru a nasycených tuků, dostávají vyšší hodnoty. Tento program má povzbudit lidi, aby si vybírali zdravější potraviny místo toho, aby rozhodovali o tom, kolik bodů je jim přiděleno.
Body v tomto systému jsou vlastně jakousi zábavnější formou počítání kalorií.
Zajímavost: Některé potraviny už mají oficiálně své body na balení, takže hned v obchodě zjistíte, jestli si právě tuhle čokoládovou tyčinku můžete dovolit či nikoli.
Weight Watchers a členské příspěvky
Zájemci, kteří se připojují k Weight Watchers, jsou známí jako „členové“. Členové si mohou vybrat z několika programů s různou úrovní podpory.
Základní online program zahrnuje nepřetržitou podporu online chatu, stejně jako aplikace a další nástroje. Členové mohou zaplatit více za osobní setkání nebo individuální podporu od svého osobního trenéra Weight Watchers. Členové také získají přístup k on-line databázi tisíců potravin a receptů.
Fyzická aktivita vítána
Navíc Weight Watchers podporuje fyzickou aktivitu zařazením fitness cílů pomocí takzvaných FitPoints. Každá aktivita může být přihlášena do aplikace Weight Watchers, dokud uživatel nedosáhne svého týdenního cíle FitPoint.
Aktivity jako tanec, chůze či uklízení jsou započítávány do vašich cílů FitPoint. Weight Watchers také poskytuje fitness videa a cvičební tipy pro své členy. Weight Watchers také prodává balené potraviny, jako jsou mražené pokrmy, ovesné vločky, čokolády a nízkokalorická zmrzlina. Ale to je v zahraničí.
Sponzorováno
Může vám plán Weight Watchers pomoci zhubnout?
Weight Watchers využívá vědeckého přístupu ke shazování, zdůrazňující důležitost kontroly porcí, výběru jídla a pomalého, konzistentního hubnutí. Na rozdíl od mnoha výstřiků, které slibují nereálné výsledky během krátkých časových úseků, Watchers vysvětlují členům, že by měli čekat na hubnutí delší dobu.
Program upozorňuje na změny životního stylu a radí členům, jak se lépe rozhodovat pomocí systému SmartPoints, který upřednostňuje zdravé potraviny. Mnoho studií ukázalo, že Weight Watchers může pomoci při hubnutí.
Například jedna studie zjistila, že lidé s nadváhou, jimž bylo řečeno, že snižují váhu s pomocí lékařů, zhubli dvakrát více v programu Weight Watchers než ti, kteří dostali standardní poradenství v hubnutí (shromažďování a analýza dat byla koordinována nezávislým výzkumným týmem).
Navíc v přehledu 39 kontrolovaných studií bylo zjištěno, že účastníci programu Weight Watchers zhubli o 2,6% více váhy než účastníci, kteří měli jiné výživové poradenství.
Další kontrolovaná studie u více než 1 200 obézních dospělých zjistila, že účastníci, kteří dodržovali program Weight Watchers po dobu jednoho roku, ztráceli významně větší váhu než ti, kteří měli svépomocné materiály nebo jen krátkou poradu ohledně hubnutí.
Weight Watchers je jedním z mála programů na snížení tělesné hmotnosti s osvědčenými výsledky z randomizovaných kontrolovaných studií, které jsou považovány za „zlatý standard“ lékařského výzkumu.
Weight Watchers a další výhody
Weight Watchers se pyšní tím, že je to adaptabilní a flexibilní způsob, jak zhubnout. Systém SmartPoints povzbuzuje členy k inteligentnímu, zdravému výběru potravin.
Umožňuje členům také vychutnávat si své oblíbené pokrmy, pokud se vejde do jejich přidělených denních bodů. To je oproti jiným dietám nesporná výhoda. To znamená, že členové mohou chodit na večeře nebo navštěvovat párty, aniž by se obávali, zda se podávané jídlo bude hodit do jejich stravovacího plánu.
Weight Watchers je dobrá volba pro i lidi s dietními omezeními, jako jsou vegani nebo lidé s potravinovými alergiemi, protože členové si vybírají, jak „utrácejí“ své SmartPoints. Weight Watchers zdůrazňuje kontrolu porce a důležitost fyzické aktivity, které jsou důležité pro úspěch při hubnutí.
Další výhodou programu je, že poskytuje členům velký podpůrný systém. Členové online využívají nepřetržitou podporu chatu a online komunitu, zatímco ti, kteří se účastní týdenních schůzek, jsou motivováni tím, že spolupracují s kolegy. Ale to opět spíše v zahraničí.
Weight Watchers nabízí členům časopisy a informační bulletiny.
Weight Watchers a potenciální nevýhody
Weight Watchers má mnoho výhod, ale existuje několik důvodů, proč to nemusí být nejlepší plán pro každého.
Chcete-li mít tento program, musíte být ochotni sledovat potraviny + jejich přidružené body Smartpoint. To každého nemusí bavit. Tento časově náročný úkol nemusí být pro každého.
Dalším potenciálním negativem je, že pro některé lidi může být tento program až příliš nákladný. I když měsíční náklady se liší v závislosti na předplatném, celková investice může být mimo dosah těch, kteří mají menší rozpočet.
Navíc program Weight Watchers může být pro ty, kteří bojují se sebekontrolu, příliš přísný. Teoreticky se ale členové mohou rozhodnout, že budou jíst potraviny s vysokým obsahem cukru a nízkým obsahem živin a stále zůstanou pod nastaveným množstvím bodů SmartPoints.
Co jíst?
Přestože bodový systém vážících bodů zdůrazňuje nezpracované potraviny, včetně zeleniny, ovoce a bílkovin, žádné potraviny nejsou omezené. Sice jsou podporovány zdravé možnosti stravování, ale členové si mohou vybrat potraviny, které chtějí, pokud však zůstanou pod každodenním přidělením SmartPoints. Weight Watchers dělá zdravé jídlo lákavější přiřazením nulových bodů SmartPoints do seznamu více než 200 zdravých potravin.
Potraviny podporované v plánu Weight Watchers jsou zejména:
- Kvalitní bílkoviny jako kůže bez kůže, vejce, tofu, ryby, měkkýši a jogurt bez tuku.
- Neškrobová zelenina jako brokolice, chřest, zelená, květák a paprika.
- Čerstvé, zmrazené a neslazené konzervované ovoce.
- Zdravé sacharidy jako sladké brambory, hnědá rýže, ovesné vločky, fazole a celozrnné produkty.
- Zdravé tuky jako avokádo, olivový olej a ořechy.
Potraviny, kterým je vhodné se vyhnout
Zatímco systém SmartPoints umožňuje členům vybrat si jídlo, které se jim líbí, Weight Watchers odrazují od konzumace nezdravých potravin. Weight Watchers vyzývá členy, aby se vyvarovali jídla s vysokým obsahem cukru a nasycených tuků, včetně těchto:
- Sladké nápoje
- Brambůrky
- Zpracované maso
- Bonbóny
- Dorty a sušenky
Pamatujte, že žádné potraviny nejsou mimo hranice a členové mohou jíst své oblíbené občerstvení a dezerty, pokud zůstávají v rámci svých určených denních bodů SmartPoints. Sebekontrola je však zásadní.
Sponzorováno
Tak co, zkusíte tuto zajímavý způsob stravování i vy? Pokud si budete vybírat zdravá jídla, bude to fungovat.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Redukce hmotnosti
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den může se v tomto Stravování Weight Watchers pít červené suché vino? Kolik má 2 deci bodů? Dekuji
Obecně jsou čísla pro červené víno takto – 175ml červeného vína = 4 body