Sponzorováno

Dialektická behaviorální terapie – co je to a kdy a jak se používá? 4.6/5 (5)

  • Dialektická behaviorální terapie (často se používá i zkratka DBT) je psychoterapeutická metoda, která byla původně vyvinuta pro léčbu hraniční poruchy osobnosti. Postupně se však osvědčila i při léčbě dalších psychických obtíží, jako jsou deprese, poruchy příjmu potravy, posttraumatická stresová porucha (PTSD), sebevražedné myšlenky, závislosti a jiné problémy s emocemi či chováním.
  • Dialektická behaviorální terapie kombinuje kognitivně-behaviorální terapii s prvky mindfulness (všímavosti) a zaměřuje se na rozvoj schopnosti zvládat emoce a stres, což pomáhá lidem reagovat adaptivnějším způsobem na složité situace.
  • Dialektická behaviorální terapie klade důraz na spolupráci mezi terapeutem a klientem a má za cíl pomoci lidem lépe chápat a regulovat své emoce, posílit zdravé reakce a zlepšit kvalitu života.

Dialektická behaviorální terapie (DBT) je modifikovaný typ kognitivně behaviorální terapie. Jejím hlavním cílem je naučit lidi, jak žít přítomným okamžikem, rozvíjet zdravé způsoby, jak zvládat stres, regulovat své emoce a zlepšovat jejich vztahy s ostatními.

Dialektická behaviorální terapie byla původně zamýšlena k léčbě hraniční poruchy osobnosti, ale byla přizpůsobena i k léčbě jiných stavů duševního zdraví. Může pomoci lidem, kteří mají potíže s emoční regulací nebo vykazují sebedestruktivní chování (jako jsou poruchy příjmu potravy a poruchy užívání návykových látek). Tento typ terapie se také někdy používá k léčbě posttraumatické stresové poruchy.

Techniky dialektické behaviorální terapie

DBT se vyvinula, aby se stala psychoterapeutickým přístupem založeným na důkazech, který se používá k léčbě mnoha problémů. Mezi sezení, ve kterých se DBT často používá, patří:

  • Skupinová terapie, kde se pacienti učí behaviorální dovednosti ve skupinovém prostředí.
  • Individuální terapie s vyškoleným profesionálem, kde jsou naučené behaviorální dovednosti pacienta přizpůsobeny jeho osobním životním problémům.
  • Telefonický koučink, ve kterém mohou pacienti mezi sezeními zavolat terapeutovi, aby mu poskytl rady, jak se vyrovnat s obtížnou situací, ve které se právě nacházejí.

Některé ze strategií a technik, které se používají v dialektické behaviorální terapii, jsou následující:

Všímavost (Core Mindfulness)

Jednou z důležitých výhod dialektické behaviorální terapie je rozvoj dovedností všímavosti. Všímavost vám pomáhá soustředit se na přítomnost neboli je to umění „žít přítomným okamžikem“. Pomůže vám věnovat pozornost tomu, co se ve vás děje (vaše myšlenky, pocity, vjemy a impulsy), a také používat své smysly k naladění na to, co se kolem vás děje (co vidíte, slyšíte, čicháte a dotýkáte se) bez odsuzování.

Dovednosti všímavosti vám pomohou zpomalit a soustředit se na používání zdravých dovedností zvládání, když jste uprostřed emocionální bolesti. Tato strategie vám také může pomoci zůstat v klidu a vyhnout se automatickým negativním myšlenkovým vzorcům a impulzivnímu chování.

Tolerance k problému, k tísni

Dovednosti tolerance k tísni vám pomohou přijmout sebe a vaši současnou situaci. Dialektická behaviorální terapie učí několik technik pro řešení problémů a krize, jako třeba:

  • Rozptýlení myšlenek
  • Zlepšení daného okamžiku
  • Samouklidňující techniky
  • Přemýšlení o výhodách a nevýhodách netolerování tísně a úzkosti

Techniky tolerance vám tak pomáhají připravit se na intenzivní emoce a umožňují vám se s nimi vyrovnat s pozitivnějším dlouhodobým výhledem.

Regulace emocí

Regulace emocí vám umožňuje efektivněji procházet silné pocity. Dovednosti, které se naučíte, vám pomohou identifikovat, pojmenovat a změnit své emoce.

Když jste schopni rozpoznat a vyrovnat se s intenzivními negativními emocemi (například hněv), snižuje to vaši emoční zranitelnost a pomáhá vám mít pozitivnější emoční zážitky.

Jaké jsou 4 fáze dialektické behaviorální terapie?

Dialektická behaviorální terapie je rozdělena do 4 fází léčby:

  1. Fáze 1: Na začátku léčby se jako první řeší nejzávažnější a sebedestruktivní chování. Tak třeba takové problémy, jako je sebepoškozování nebo sebevražedné chování či myšlenky.
  2. Fáze 2: Dále se léčba přesouvá k řešení problémů, které ovlivňují kvalitu života člověka, jako je jeho interpersonální efektivita, schopnosti emocionální regulace a schopnost tolerovat úzkost.
  3. Fáze 3: Dalším krokem je zaměřit se na otázky související se sebevědomím a mezilidskými vztahy.
  4. Fáze 4: V tomto bodě je léčba zaměřena na pomoc lidem získat ze svého života maximum, včetně hledání způsobů, jak zažít větší štěstí, posílit své vztahy a dosáhnout svých životních cílů.

K čemu se dialektická behaviorální terapie používá?

Dialektická behaviorální terapie byla vyvinuta na konci 80. let Dr. Marshou Linehan a jejími kolegy, když zjistili, že samotná kognitivně behaviorální terapie nefungovala u pacientů s hraniční poruchou osobnosti tak dobře, jak se očekávalo. Dr. Linehan a její tým přidali techniky a vyvinuli léčbu, která splňuje jedinečné potřeby těchto jedinců.

Ačkoli byla dialektická behaviorální terapie vyvinuta s ohledem na hraniční poruchu osobnosti, může být také, dle studií, účinnou léčbou pro tyto problémy:

Sponzorováno

Výhody dialektické behaviorální terapie

U dialektická behaviorální terapie pacient a terapeut pracují na vyřešení zjevného rozporu mezi sebepřijetím a změnou, aby u jedince v léčbě nastaly pozitivní změny. Součástí tohoto procesu je nabízení validace, která pomáhá lidem s větší pravděpodobností spolupracovat a méně pravděpodobně pociťovat úzkost z představy změny. V praxi tedy terapeut potvrzuje (validuje), že jednání jednotlivce „dává smysl“ v kontextu jeho osobních zkušeností, aniž by nutně souhlasil s tím, že jednání je nejlepším přístupem k řešení problému.

Každé terapeutické nastavení má svou vlastní strukturu a cíle, ale charakteristiky dialektické behaviorální terapie lze nalézt ve skupinovém tréninku dovedností, individuální psychoterapii a telefonickém koučování.

Toto je 6 hlavních bodů dialektické behaviorální terapie:

  1. Přijetí a změna: Naučíte se strategie, jak přijmout a tolerovat své životní okolnosti, emoce a sebe sama. Rozvinete si také dovednosti, které vám mohou pomoci provést pozitivní změny ve vašem chování a interakcích s ostatními.
  2. Behaviorální: Naučíte se analyzovat problémy nebo destruktivní vzorce chování a nahradit je zdravějšími a efektivnějšími.
  3. Kognitivní: Zaměříte se na změnu myšlenek a přesvědčení, které nejsou účinné nebo užitečné.
  4. Spolupráce: Naučíte se efektivně komunikovat a spolupracovat jako tým (terapeut, skupinový terapeut, psychiatr).
  5. Nové dovednosti: Naučíte se nové dovednosti, které rozšíří své schopnosti.
  6. Podpora: Budete vyzváni, abyste rozpoznali své pozitivní silné stránky a vlastnosti a rozvinuli je a více používali.

Účinnost

Výzkumníci zjistili>, že dialektická behaviorální terapie je efektivní bez ohledu na věk, pohlaví, genderovou identitu, sexuální orientaci a rasu/etnicitu osoby.

Studie ukázaly, že dialektická behaviorální terapie je účinná při léčbě hraniční poruchy osobnosti a snižuje riziko sebevraždy u jedinců s touto poruchou. Jedna studie zjistila, že po roce léčby více než 75 % lidí s hraniční poruchou již nesplňovalo diagnostická kritéria pro tento stav.

Většina výzkumů se zaměřila na její účinnost u lidí s hraniční poruchou osobnosti, kteří mají myšlenky na sebevraždu a sebepoškozování, ale tato metoda by mohla být také úspěšnou léčbou jiných duševních nemocí a problémů. Výzkum například zjistil že tento typ terapie se jeví jako účinný i při léčbě PTSD, deprese a úzkosti.

Výhody a rizika

Jaké jsou přínosy dialektické behaviorální terapie (DBT)?

V několika studiích bylo prokázáno, že dialektická behaviorální terapie pomáhá lidem s jejich duševním zdravím. Zejména u lidí s hraniční poruchou osobnosti má tato terapie za následek:

  • Méně sebepoškozujícího chování a hněvu
  • Méně dní hospitalizace
  • Méně užívání drog a alkoholu
  • Zlepšení symptomů deprese

Dialektická behaviorální terapie bude u vás pravděpodobně fungovat, pokud:

  • Jste odhodláni udělat pozitivní změny
  • Jste připraveni plně se oddat terapii a dělat úkoly i doma
  • Jste připraveni soustředit se především na svou přítomnost a budoucnost, spíše než na svou minulost
  • Se cítíte, že můžete dělat některá sezení ve skupině s ostatními

Jak dlouho budete potřebovat dialektickou behaviorální terapii?

Dialektická behaviorální terapie obvykle trvá nejméně šest měsíců až 1 rok. Každý člověk je však jedinečný a problémy duševního zdraví jsou složité. Neměli byste očekávat, že budete zcela bez příznaků nebo že již nebudete mít problematické chování po půl roce nebo jednom roce této terapie.

Mnoho terapeutů se domnívá, že zejména léčba hraniční poruchy osobnosti může často trvat i několik let.

Snažte se nenechat se odradit tím, jak dlouho může trvat, než budete schopni lépe zvládat své emoce a mít i lepší kvalitu života. Důležité je, že hledáte pomoc. Jakýkoli pokrok je dobrý pokrok. Na to myslete. Léčba prostě není hned.

A pár slov na konec

Sponzorováno

Dialektická behaviorální terapie (DBT) je účinná léčba, která pomáhá lidem, kteří zažívají velmi intenzivní, negativní emoce. I když může být obtížné a časově náročné najít pro vás správného terapeuta, je důležité to zkoušet dál. Čím dříve můžete začít s terapií – a zůstanete jí oddáni – tím dříve můžete mít lepší kvalitu života.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva