Obsah článku
Devětsil (lat. Petasites hypridus) je bylinka používaná hlavně k léčbě bolesti hlavy a sezónních alergií. Existují celkem 3 druhy devětsilu, které vypadají téměř totožně.
- Devětsil lékařský – používá se jako léčivá bylinka
- Devětsil bílý – je to silně páchnoucí rostlina a pro léčivé praktiky se nepoužívá.
- Devětsil japonský – tento je pěstován jako okrasná rostlina a v Asii slouží jako zelenina
Všechny tři druhy této bylinky můžete v České republice nalézt.
Pro léčivé praktiky se používá Devětsil lékařský. Ten obsahuje petasin. Petasin je popsán jako hořká přírodní chemická sloučenina nalezená v rostlinách rodu Petasites. Pacienti s migrénou, bolestí hlavy a sennou rýmou ho velmi oceňují. Nejlepším prostředím pro růst a přežití této bylinky jsou močály, vlhké louky, vlhké silnice, břehy řek a příkopy.
Devětsil lékařský a jeho účinky na zdraví
Historicky (někdy v šestnáctém století) byl Devětsil jako sušený prášek smíchán s vínem, aby bojoval v boji proti moru a dalším virulentním chorobám. Byl také používán proti cizopasníkům v těle, jako forma diuretika, k podněcování menstruace, a jako bylinný prostředek pro bolení hlavy a záněty. Další použití se týkalo problémů močových cest, hojení ran a bolesti zad. Devětsil lékařský se používá už více než 2000 let.
1. Proti bolestem hlavy, migrénám a senné rýmě
Studie ukazují, že Devětsil je v současné době nejúčinnější při léčbě bolesti hlavy, migrén a senné rýmy. Je důležité si uvědomit, že Devětsil neprokázal, že léčí všechny alergie, ale pouze sezónní alergie, které zahrnují svědění očí a nosu, kýchání, výtok z nosu a ucpání nosu. Ještě je potřeba další dodatečný výzkum k určení, zda je Devětsil bezpečný a může být nakonec použit i na celoroční alergie, jako jsou plísňové, prachové nebo zvířecí alergie.
2. Protizánětlivé vlastnosti
Snad nejdůležitějším účinkem, který má Devětsil na naše tělo, je téměř okamžité snížení zánětu. Jednou z nejnebezpečnějších věcí v našem těle je zánět, obzvláště jeho chronická podoba, která postupně ubližuje vašemu tělu. Pokud trpíte artritidou, dnou nebo dokonce srdečními chorobami, silná přírodní protizánětlivá léčba, jako je třeba Devětsil, může být bezbolestný a rychlý způsob, jak si od zánětů ulevit a zlepšit své dlouhodobé zdraví.
3. Snížení horečky
Při tradičním použití se malé množství devětsilu používalo ke snižování horeček, čímž se urychlil proces hojení po onemocnění. Opět je to kvůli protizánětlivému charakteru bylinky, ale také proto, že působí jako silný posilovač imunitního systému.
Sponzorováno
4. Na křeče a bolesti
Devětsil lékařský má také určité anti-spasmodické a analgetické vlastnosti, které bohužel často nemají dostatečnou pozornost. Pokud máte podrážděná střeva, chronickou bolest nebo se zotavujete z nemoci či zranění, malé množství extraktu z devětsilu může pomoci rychle ulevit od těchto problémů (pokud se použije ve vhodných množstvích).
5. Při chřipce a nachlazení
Devětsil je expektorant. To znamená, že může stimulovat vylučování hlenu z dýchacích cest a nosních dutin. Hlen je domovem pro kultivaci bakterií. Odstranění hlenu tak může urychlit proces hojení a celkového uzdravení. Takže tuto bylinku rozhodně při nachlazení vyzkoušejte.
6. Možná i na astma (probíhají výzkumy)
Otevřená studie z univerzity v Heidelbergu v Německu zkoumala výtažek z devětsilu na léčbu astmatu. 16 dospělých a 16 dětí / dospívajících bylo ošetřováno po dobu dvou měsíců extraktem z této bylinky. Po dvou měsících byl příjem extraktu už nepovinný. Je zajímavé, že počet, trvání a závažnost astmatických záchvatů se snížily. Navíc se během léčby zlepšily všechny sledované příznaky. Tato studie dospěla k závěru, že extrakt z devětsilu je účinná a bezpečná léčba astmatu.
Co z této bylinky použít?
Vlastně každá část této bylinky je velmi důležitá. Listy, kořeny, květy a stonky – všechny jsou nějakým způsobem používány k lékařským účelům. Například, studie ukazují, že když je podáván orálně extrakt z kořene devětsilu během čtyřměsíčního období, mohou se snížit neúprosné bolesti hlavy. Extrakt listů z devětsilu zase snižuje nepohodlí u nosu (svědění, kýchání, apod.).
Devětsil lékařský lze užívat v několika různých formách. Může se jíst, může být podáván jako prášek, ve formě pilulky, v čaji nebo i jako tinktura.
Devětsil a malé upozornění
Je velmi důležité poznamenat, že Devětsil obsahuje Pyrolizidinové alkaloidy, které jsou toxickými chemikáliemi. Pyrolizidinové alkaloidy jsou vytvořeny samotnými rostlinami, jako ochrana proti býložravcům. Tyto toxické chemikálie mohou způsobit poškození jater. Při nákupu přípravků z Devětsilu lékařského se nejprve poraďte se svým lékařem a ujistěte se, že vámi vybraný výrobek je označen: Bez pyrolizidinových alkaloidů nebo PA-free. Účinná dávka přípravku z devětsilu je 50 až 75 mg dvakrát denně.
Devětsil lékařský v těhotenství
Devětsil by kvůli výše zmíněným problémům neměl být používán v těhotenství nebo při kojení. Nedoporučuje se pro dlouhodobé použití.
VIDEO: Devětsil lékařský je léčivá rostlina
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články