Sponzorováno

Detoxikace zelenými potravinami – jak na ni? 4.93/5 (14)

Zelené potraviny jsou ideální pro detoxikační kúru...

Zelené potraviny jsou ideální pro detoxikační kúru…

Detoxikace chlorofylem se těší velké oblibě v zahraničí a své fanoušky má i u nás v Česku. Skvělá je už jen svou jednoduchostí, protože se dá velmi snadno rozeznat, které potraviny obsahují chlorofyl – prozradí je zelená barva.

Přestože zdravotní účinky chlorofylu nejsou zatím probádané natolik, jak by mnozí lidé chtěli, jisté je jedno. Krátký chlorofylový detox vám rozhodně neublíží.

Klíčem je chlorofylin

Chlorofyl se zkoumá zejména v souvislosti s prevencí vůči rakovině – zejména proti rakovině jater, kůže a tlustého střeva. V této souvislosti se nejvíce vzpomíná součást chlorofylu, látka chlorofylin. Právě ona má mít podle několika studií pozitivní účinky. Tato složka má podle doktora Michaela T. Simonicha z Linus Pauling Institute například podíl na ochraně před karcinogeny, které se nacházejí například v připálení mase, ale i těmi, které jsou ve vzduchu jako důsledek znečištění. Právě chlorofylin podle jeho názoru blokuje zpracovávání těchto škodlivých látek v těle a tak ochraňuje buňky před poškozením.

Chlorofyl ✅ zvyšuje odolnost vůči oxidačnímu stresu.

Jak má detox zelenými potravinami vypadat?

Chlorofylová detoxikace spočívá v tom, že do jídelníčku zařadíte potraviny, které jsou na tuto látku bohaté – takže je založena zejména na salátech. Zkuste vydržet alespoň tři dny nebo ještě lépe týden, vše je však lepší než nic. Samozřejmě můžete „zelená“ jídla doplňovat dalšími vhodnými potravinami – zůstaňte však u zeleniny, ovoce a případně hrsti oříšků. Během detoxikace je třeba určitě zapomenout na alkohol, cigarety, cukr a ostatní nezdravé zlozvyky.

Kde se chlorofyl nachází?

Chlorofyl se nachází v listové zelenině, která je snadno dostupná a finančně nenáročná. Nejvíce informací máme z tohoto hlediska o špenátu, který by měl mít asi 300-60 miligramů chlorofylu na 30 gramů. Které další rostliny si můžete naservírovat?

  • ✅ Zelenou listovou zeleninu – listový salát, špenát, a podobně
  • ✅ Zelené bylinky – pampelišku, řeřichu, kopřivu
  • Hrášek
  • ✅ Zelené fazolky
  • ✅ Brokolici
  • Chřest
  • ✅ Zelené papriky
  • ✅ Zelené olivy

Tepelná příprava zelených potravin

Vliv tepla na chlorofyl sice není zcela prozkoumán, rozhodně se však nedoporučuje zeleninu nechávat dlouho ve vroucí vodě. Obsah chlorofylu se například v brokolici po dvaceti minutách přípravy ve vroucí vodě snížil o celé dvě třetiny. Jádro celé detoxikace by tedy mělo spočívat ve zmíněných salátech. Ideální zálivkou je olivový olej.

Sponzorováno

Přestože samotné olivy nemají natolik vysoký obsah chlorofylu jako listová zelenina, někteří výrobci údajně nechávají s olivami úmyslně lisovat i listy, aby obsah této látky zvýšily. Jednou za den však můžete salát pro změnu doplnit například hráškovou či brokolicovou polévkou.

Pomohou i zelené řasy

Chcete-li účinky detoxikace ještě posílit, zařaďte do svého jídelníčku i řasy spirullinu a chlorellu. Ty kromě chlorofylu obsahují antioxidanty, vitamíny, minerály, nenasycené mastné kyseliny posilující celkovou obranyschopnost organismu. Ideální délka kúry je alespoň 3 měsíce, během níž se užívají 4 g mořských řas denně.

Stačí několik dní

Veškerá zmíněná zelenina obsahuje množství vitamínů, ale i minerálních látek a vašemu tělu tak poskytne na pár dní vše, co potřebuje. Tak jako žádná jednostranná dieta, ani tato není vhodná pro dlouhodobé držení.

Celkem stačí tři dny, resp. týden. I poté však samozřejmě třeba tělu tyto zdravé potraviny servírovat.

Náš tip: příklad jídelníčku na jeden den

Snídaně: Zdravý zelený smoothie – dejte do mixéru asi 2 dcl vody, a dvě hrsti špenátu a nakrájeného salátu. Rozmixujte nadrobno. Potom přidejte nakrájené neloupaná zelené jablko a hrušku (případně jiné ovoce podle chuti – například banán). Pijte přes brčko.

Svačina: Zelené jablko

Oběd: Dušená zelená fazolka na cibulce a olivovém oleji

Svačina: Čerstvý hrášek

Večeře: Míchaný listový salát s okurkou, zelenými olivami a slunečnicovými semínky se zálivkou z jablečného octa a olivového oleje.

Dáváte si někdy zelené potraviny? Budeme rádi za komentáře.

A co si dále přečíst?

VIDEO: Zelené potraviny diskuze – nejčastější otázky zelených potravin

Sponzorováno

Zdroje článku a relevantní studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva