Sponzorováno

Detoxikace proti parazitům – jak na ni? 4.78/5 (23)

  • Přirozená detoxikace proti parazitům může zahrnovat několik opatření a bylinných léčebných prostředků, které mohou pomoci podpořit imunitní systém a odstranit parazity. Je však důležité si uvědomit, že prevence a léčba parazitárních infekcí by měla být prováděna pod dohledem zdravotního odborníka. V tomto článku najdete několik obecných tipů, které mohou pomoci při detoxikaci proti parazitům.
  • Konzumujte antiparazitární potraviny: Některé potraviny mají antiparazitární vlastnosti, jako jsou česnek, cibule, oregano, zázvor, dýňová semínka, papája a ananas. Zahrnutí těchto potravin do vaší stravy může pomoci podpořit odstranění parazitů.
  • Bylinné doplňky: Existuje několik bylinných doplňků, které jsou známy svými antiparazitárními účinky. Některé z těchto bylin zahrnují černý ořech, dýňová semínka, česnek, kořenová kůra a oregano. Před použitím jakýchkoli bylinných doplňků se poraďte se svým lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.
  • Zvýšení příjmu vlákniny: Pravidelná konzumace vlákniny z celozrnných potravin, ovoce a zeleniny může podpořit zdravou střevní činnost a eliminaci parazitů.
  • Omezte konzumaci cukru: Parazité se často živí cukrem, takže omezení příjmu cukru může snížit jejich šanci na přežití a množení.
  • Udržujte dobré hygienické návyky: Pravidelné mytí rukou a důkladné umývání ovoce a zeleniny může pomoci minimalizovat riziko infekce parazity.
  • Myslete na to, že detoxikace proti parazitům nemusí být úplně účinná a není náhradou za lékařskou diagnostiku a léčbu. Pokud máte podezření na parazitární infekci nebo máte jakékoli zdravotní problémy, obraťte se na svého lékaře pro profesionální hodnocení a léčbu.

Detoxikace proti parazitůmParazit, nebo jinak cizopasník, je organismus, který odebírá živiny (organické a anorganické látky) pro svou existenci tzv. „hostiteli“, případně v něm žije. Do těla hostitele často vylučuje jedovaté látky (toxiny), čímž celkově oslabuje jeho imunitu. Může napadat různé orgány a roznášet po těle viry a bakterie. Paraziti přispívají k mnohým chorobám a někdy jsou i jejich příčinou. Téměř každý z nás má ve svém těle parazity, ale ne každému způsobují zdravotní problémy.

Člověk může být hostitelem více než 100 různých druhů parazitů, od mikroskopických virů, bakterií, červů, kvasinek či plísní, až po tasemnici, která může narůst více než jeden metr. Paraziti nejsou pouze v tlustém střevě, jak se většina lidí domnívá, mohou se nacházet také v jiných částech těla, například v plicích, játrech, slezině, žaludku, svalech, nosohltanu, mozku, srdci, krve, kůži, urogenitální systému, očích a pod.

Většina infekcí, které jsou způsobené parazity, se vyskytuje v rozvojových zemích, ale nejsou vzácné ani ve vyspělých zemích, protože dostat se do styku s parazity je velmi jednoduché. Nejčastějšími zdroji infekce jsou: kontaminovaná voda, syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso (i ryby), nedůsledně umyté ovoce a zelenina, kontakt s domácími zvířaty a jejich výkaly, špatná hygiena apod.

Před rokem 1930 bylo běžné, že lidé brali ricinový olej nebo bylinky, aby si z těla vyčistili parazity. Každé etnikum mělo v této praxi nějakou tradici. Dělalo se to každých 6 měsíců nebo jednou ročně. Časem se od toho upustilo. Dnes se v Evropě pravidelně odčervují hlavně domácí mazlíčci a antiparazitní kúry jsou součástí detoxikační nebo lidové medicíny. Není to překvapivý vývoj, protože když je člověk zdravý, jeho tělo je schopno se vyrovnávat s toxiny, které parazity produkují a nezpůsobují mu žádné zdravotní problémy. Problémy nastanou, až když se tělo z nějaké příčiny oslabí.

Jaké jsou příznaky zamoření parazitem

Typickými příznaky, že se v těle zdomácněly červy, jsou: větry, pocit nadýmání, křeče v břiše, svědění kolem konečníku (hlavně v noci), častá průjem nebo zácpa, zapáchající stolice, hořkost v ústech, zrychlený tep, bolest v okolí pupíku, mlžení před očima, svědění nosu nebo ucha, slinění během spánku, ztráta váhy nebo nenasytná chuť k jídlu, uhry, vyrážka, vřídky, hrubá kůže, pihy, různé skvrny na kůži, příliš brzké vrásky na obličeji, raná plešatost, praskliny na patách, třepivost nebo lámavost nehtů apod. Paraziti mohou být také příčinou anémie, alergie na různé typy jídla, bolesti kloubů a svalů, poruch spánku, chronické únavy, poruch imunitního systému, symptomů podobných chřipce, chronických zánětů mandlí a vedlejších nosních dutin, polypů, nočního pomočování, chrápání či skřípání zuby.

U žen mohou paraziti projít i do pochvy, čehož následkem jsou výtoky, záněty a menstruační problémy. U dětí je běžným parazitem v střevě roup dětská, která jim způsobuje silné svědění okolí konečníku hlavně v noci. Všechny tyto příznaky však mohou mít i jinou příčinu, proto je někdy obtížné odhalit, zda jsou za nimi právě paraziti.

Parazitologie a medikamentózní antiparazitická léčba

Vědní disciplína, která se zabývá parazitickými organismy živočišného původu, kteří cizopasí na těle nebo v těle člověka, se nazývá parazitologie. Cizopasníci žijící uvnitř lidského organismu se nazývají endoparazité. Lidští střevní paraziti se nazývají helminti. Na jednom lidském organismu může cizopasit najednou až šest druhů helmintů.

Mezi nejčastější střevní parazity u lidí patří roupy (dětské a lidské), hlístice (škrkavky), toxokary (psí nebo kočičí), motolice, tasemnice apod. Při podezření na parazita je vhodné absolvovat parazitologické vyšetření, kde se odebere a vyšetří vzorek stolice, krve, moči atd. Ve stolici se dokazuje přítomnost střevních parazitů, vajíček, cyst, larev nebo dospělé červů i přímými vyšetřovacími metodami. Makroskopicky umí lékař ze stolice často zjistit přítomnost těl některých helmintů nebo jejich částí, např. články tasemnice. Na střevní parazity existují speciální léky – anthelmintika. Léčba parazitů je možná pomocí antiparazitik, anthelmintik, antibiotik, antimalarik, … např.: Entizol, Vermox (účinná látka mebendazol), …

Alternativní způsoby léčby parazitů

Medikamentózní léčbu lze kombinovat s různými přírodními prostředky, čímž se mnohonásobně zvyšuje její účinnost. Existuje několik protiparazitárních kúr, které se musí dělat na prázdný žaludek a až dvě hodiny po užití léčebné dávky se může začít jíst. Měly by trvat minimálně jeden týden.

Nejsilnější bylinná trojkombinace proti parazitům (hlavně střevním):

1) slupky vlašských ořechů

Tinkturu ze slupek vlašských ořechů připravíte tak, že rozdrobíme 15 slupek, zalijete je půl litrem lihu, necháte na světle 30 dní louhovat a pak přenesete na temné místo. Ořechy jsou nejlepší takové, které právě dozrály a ještě visí na stromě, nebo právě odpadly. Jejich zelená slupka se hodí k přípravě tinktury nejvíce, protože obsahuje hodně jódu. Pokud neseženete tyto slupky, použijte Lugolův roztok, což je jód s jodidem draselným. Užívá se 5 – 10 kapek na 50 až 100 ml vody.

2) pelyněk

Pelyněk čistí lidské tělo od mikroorganismů až po velké hlístice. Užívá se vždy jen zralý. Sbírají se listy a plody, nejlépe pokud jsou ve tvaru kuličky a pak se suší a drtí. Užívají se v suchém stavu jako prášek a zapíjejí se vodou. Dávka na jedno užití je 200 – 300 miligramů (1/2 čajové lžičky).

3) hřebíček (zabíjí vajíčka parazitů)

Semena karafiátu, které se používají pro kulinářské účely, je třeba před použitím rozdrtit. Na jednu dávku stačí 500 miligramů, což odpovídá velikosti hrášku. Dávky se zvyšují postupně: první den jedna dávka, druhý den dvě a od třetího dne po desátý den se užívá jedna dávka třikrát denně. Prášek z hřebíčku se užívá před jídlem. Dále se preventivně během celého roku užívají tři menší dávky jednou za týden.

Tato bylinná trojkombinace účinkuje tehdy, pokud se použijí všechny tři komponenty, aby se zabili všechny stádia vývoje parazitů. Měla by se preventivně opakovat dvakrát do roka. Nedoporučuje se těhotným ženám. Tato protiparazitní léčba se často označuje také jako protiparazitní program Dr. Clarkové, protože je pořízena podle receptury světově uznávané Dr. Clarkové. Tuto bylinnou trojkombinaci je možné zakoupit i ve formě hotových tinktur s přesným návodem k použití. Dr. Clarková používala při léčení biorezonanční (frekvenční) terapii, kterou kombinovala s bylinnou detoxikací a přísnou léčebnou životosprávou.

V současnosti se stále více při protiparazitární léčbě využívá biorezonanční (frekvenční) terapie, která pomocí počítačových přístrojů, tzv. plazmových generátorů, likviduje všechny choroboplodné mikroorganismy. Je založena na předpokladu, že všechny substance mají určité elektromagnetické vlnění, které je možné nejen měřit, ale i ovlivňovat.

Recepty proti parazitům

Protiparazitní čaj pro děti i dospělé

Potřebujeme: ve stejném poměru nať pelyňku pravého, lékořice, zeměžluč, saturejku, kopřivu, vratiče obyčejného a dýňová jádra.
Jak na to: asi 15 rozdrcených dýňových semen vhodíme do hrnku s vodou, necháme sevřít a přidáme polévkovou lžíci ostatní směsi. Necháme chvíli povařit, odstavíme a necháme ještě 5 minut louhovat a pak přecedíme.
Polovinu neslazeného čaje vypijeme večer před spaním a polovinu ráno na prázdný žaludek. Snídáme půl hodiny po požití čaje. Pro dospělé je dvojnásobná dávka na půl litru.

Sponzorováno

Pelyňkový čaj na vypuzení červů ze střev

Potřebujeme: čerstvé listy pelyňku obyčejné.
Jak na to: listy pelyňku ponoříme na několik minut do vařící vody a až poté je sušíme. Na přípravu čaje vaříme listy v 5-ti násobném množství vody asi 10 minut na mírném ohni. Na začátku varu přidáme do vody špetku mořské soli. Pijeme denně ráno nalačno až do úpravy stavu. Nepoužíváme dlouhodobě. Šťáva čistí organismus od prvoků a dalších mikroorganismů, jednobuněčných bičíkovců, hemolytického stafylokoka, lamblií, bičíkovců a pod. Všechny tyto parazity narušují látkovou výměnu, způsobují zánět tenkého střeva, různé jaterní choroby, ucpávají žlučovody, provokují kožní onemocnění (alergie, ekzém, psoriáza atd.) A v neposlední řadě vedou také k nemocem z nachlazení s hojným vylučováním hlenů.

Proti hlístům zabírají klystýry z výtěžku pelyňku a povařený česnek, které se zavádějí do těla po vypuzení stolice. V lékařské praxi se využívají květy z pelyňku, které jsou silně protihlístové. Květy rostliny se usuší, roztlouct v hmoždíři a užívají se ve směsi s cukrem, zavařeninou, medem a sirupem. Dávkování pro dospělé: během dvou dní se užívá pět gramů pelyňku třikrát denně, hodinu a půl před jídlem. Po užití poslední dávky se pacientovi na noc dává projímadlo.

Kontraindikace: pelyněk je v zásadě jedovatá rostlina a je zakázáno ji užívat v těhotenství a při žaludečních vředech. S pelyňkem se to nesmí přehánět, obzvláště opatrné by měly být chudokrevné osoby. Nadměrné užívání pelyňku dokonce i v malých dávkách může způsobit křeče, křečovité záchvaty, halucinace nebo psychické potíže.

TIP: Proti parazitům je dobrý i pelyňkový olej

Pohankové kuličky

Je vhodné je užívat vedle pití pelyňkového čaje.
Potřebujeme: pohanku, ještě lépe pohankovou mouku či lámanka.
Jak na to: pokud neseženeme mouku, tak pohanku umeleme najemno a smícháme s vodou na tvrdší těsto. Potom z těsta tvarujeme kuličky. Konzumujeme je syrové.

Dýňová semena

Proti střevním parazitům, zejména tasemnici, se již za dob Hippokrata osvědčila dýňová jadérka.

Jak na to: vynecháme snídani a na oběd si dáme 500g oloupaných a rozdrcených jadérek namočených v mléce, rozdělených do tří dávek po třech hodinách. Kúra končí užitím projímadla. Opakujeme každý den až do vyloučení červů.

Strouhaná karotka

Tato kúra je vhodná zejména pro malé děti. Můžeme ji zkombinovat i s protiparazitním čajem.
Jak na to: 1-2 dny podáváme pouze čerstvě nastrouhanou karotku a také čerstvou karotkovou šťávu. Pokud to dítě snese, do karotky vytlačíme pár stroužků česneku, zvýšíme tím protiparazitní účinek.

Česnek proti škrkavkám (hlístům)

Na škrkavky účinkuje zejména česnek v syrovém stavu. Očistu můžeme podpořit výluhem ze zeměžluče.
Jak na to: ráno necháme několik vylisovaných stroužků česneku vyluhovat v hrnku teplého mléka (nesmí být horké, aby se neztratily účinky česneku). Pijeme na prázdný žaludek. Kúru opakujeme několik dní až do vymizení škrkavek. Výluh ze zeměžluče pijeme nalačno ráno a večer.

Cibulovo-česnekový klystýr (na škrkavky a roupy)

Na škrkavky (hlístice): Tři česnekové stroužky a stejné množství cibule rozřízněte, zalijte teplou převařenou vodou, nechte 3-4 minuty působit, sceďte a protlačte přes kousek gázy. Zbytkový výtěžek promíchejte do 1,5 až 2 litrů vody (36-39 stupňů Celsia). Zaveďte roztok do konečníku (po toaletě). Několik takových procedur stačí.

Na roupy: Čerstvý stroužek česneku namočeného do olivového oleje vložte na noc rovnou do konečníku.

Vinný extrakt na škrkavky (hlístice)

Potřebujeme: 10g sušené natě dobromysli obyčejné, ​​5g routy voňavé, 1 l bílého vína a 2 fíky.
Jak na to: byliny a nadrobno pokrájené fíky dáme do hrnce, zalijeme vínem a necháme povařit na mírném ohni. Pak ještě 5 minut přikryté louhujeme, přecedíme a osladíme 3 lžícemi medu. Pijeme po šálcích ráno na prázdný žaludek a večer před spaním.

Odčervení koňakem a ricinovým olejem

Odčervení koňakem a ricinovým olejem je zaměřeno na očistu trávicího ústrojí od parazitů, hlavně od škrkavek (hlístic) a roupům. Na prázdný žaludek pijeme směs 50 ml vysoce kvalitního koňaku, který má 3-4 hvězdičky, a stejné množství ricinového oleje. Mechanismus působení procedury je následující: koňak paralyzuje hlístice (doslova se jím opijí), takže se nemohou pevně přisát k střevním stěnám a ani se schovat do nějakého zákoutí v těle. Ricinový olej vás přežene a vyloučí je z těla ven. Stejnou proceduru opakujte i na další den. Někdy se stane, že napoprvé metoda nepomůže a hlístice nevylezou. Pokud nevycházejí na poprvé ani na podruhé, tak je nutné proces zopakovat i potřetí. O tom, že jsou všechny hlístice z těla vyloučeny, se přesvědčíte tak, že ve stolici žádné nebudou.

U dětí probíhá očista trochu jinak. Vzbuďte dítě kolem 1 – 2 hodiny v noci a dejte mu vypít nějaký velmi sladký nápoj, např. čaj, šťávu z kompotu nebo sirup. Po 30 minutách na to mu dejte dávku ricinového oleje (15 – 30 g podle věku). Hlavní je, aby dítě prohnalo. Následující den proceduru zopakujte a dělejte ji, dokud hlístice nejsou přítomny ve stolici.

Co dále použít?

Mezi ostatní přírodní prostředky patří:

  • výtažek z grapefruitových semen
  • kurkuma
  • granátové jablko (ideálně proti hlístům, červům a tasemnicím)
  • červená paprika (na spalování toxinů v tlustém střevě a vyloučení parazitů)
  • cibule
  • křen
  • hořec
  • zázvor
  • ionty stříbra a mědi (zabíjejí mikroby a další patogenní organismy)
  • Urinoterapie
  • dubová kůra (2 polévkové lžíce dubové kůry zalijte 2 dcl vroucí vody, nechte 4 – 6 hodin louhovat v termosce, sceďte a pijte na prázdný žaludek)
  • máta peprná
  • mateřídouška
  • anýzový výtěžek (negativně působí na hlístice a vypuzuje jejich ven z organismu)
  • rakytník řešetlákový
  • heřmánek
  • šťavelové listy
  • Dračí krev (přírodní prostředek z amazonské popínavé rostliny Croton lechleri, který velmi rychle účinkuje při průjmech způsobených parazity. Ideální prostředek do lékárničky na dovolenou.)
  • Paraprotex (přírodní doplněk stravy proti parazitům od firmy CaliVita)

Úprava stravovacích pravidel při antiparazitní léčbě

Parazitům nejvíce vyhovuje vydatná, nadměrná a nepravidelná strava obsahující hodně sladkostí a živočišných bílkovin. Změnou stravovacích návyků se dá parazitů zbavovat snadněji. Během antiparazitní léčby se doporučuje:

Doplnit křemík

Hodně křemíku je v celozrnných potravinách, ovoci, zelenině, přesličce rolní, čerstvé okurkové nebo paprikové šťávě atd. Tyto šťávy obsahují vysoce kvalitní a lehce vstřebatelný křemík. Obě šťávy se dají kombinovat s mrkvovou šťávou.

Odstranit ze stravy živočišné bílkoviny, kvasnice a sladkosti

Paraziti je třeba odstřihnout od výživy a pak se přestanou rozmnožovat. Po dobu léčby se proto doporučuje vyřadit živočišnou bílkovinnou stravu: maso, vejce, ryby ani mléko. Vyloučit by se mělo i všechno průmyslově vyráběné pečivo, produkty obsahující kvasnice, kávu, bujóny, krupici. Doporučuje se omezit spotřebu soli.

Doporučuje se také užívat prebiotika a probiotika.

Užívat zelené potraviny

Paraziti nemají rády potraviny zelené a červené barvy. Obzvláště jim nesedí chlorofyl. Nesnášejí pálivé a hořké potraviny. Doplňte jídelníček o sušené mořské řasy či sladkovodní řasy – např. spirulina nebo chlorella.

Jíst červené lesní plody

Většina lesních plodů červené barvy jsou silnými antiparazitiky, například brusinky a obzvláště brusinková šťava. Podobné vlastnosti jako brusinky má i moruše, fíky, maliny, citrony, borůvky a granátová jablka.

TIP: Co ještě při detoxikaci jíst?

Zvýšit podíl syrové zeleniny

Vyhání hlístice (škrkavky). Kyselá zelenina (hlavně kysané zelí) ničí všechny druhy parazitů v organismu.

Užívat oleje z dýňových, dýňových nebo hořčičných semínek

Hořčičná semena mají antiparazitní vlastnosti. Užívat se má třikrát denně 1 čajová lžička před jídlem nebo během jídla.

Dodržovat pitný režim

Parazitům nelze zcela vyhnout, jsou součástí přírody stejně jako člověk. Nejlepší obranou je udržovat si silný imunitní systém a čisté trávicí ústrojí.

A dále si přečtěte

VIDEO: Paraziti – Zajímavý dokument

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva