Sponzorováno

Děložní fibroidy (myomy) – jejich příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (30)

  • Děložní fibroidy, známé také jako myomy, jsou benigní (nezhoubné) nádory, které se vyvíjejí v děložní stěně ženy. Jsou to v podstatě hrboly složené z hladké svalové tkáně a pojivové tkáně, které mohou růst jednotlivě nebo ve skupinách. Tyto fibroidy mohou být velmi malé (velikostí hrášku) nebo mohou růst až do velikosti melounu.
  • Příčiny děložních fibroidů nejsou zcela jasné, ale zdá se, že hormonální faktory, zejména estrogen a progesteron, mohou hrát roli v jejich vývoji. Fibroidy jsou nejčastější u žen ve věku reprodukce a mohou způsobit různé příznaky, včetně bolesti břicha, nadměrných menstruačních krvácení, častého močení, tlaku na močový měchýř nebo konečník a potíží s otěhotněním nebo potraty.
  • Léčba fibroidů závisí na velikosti, umístění a závažnosti příznaků. Některé ženy mohou nevyžadovat žádnou léčbu, pokud nejsou přítomny žádné příznaky nebo jsou příznaky mírné. Pro ženy s obtížnými příznaky mohou být doporučeny různé léčebné možnosti, včetně léků, hormonální terapie, procedur zaměřených na zmenšení nebo odstranění fibroidů (jako je embolizace děložních arterií nebo chirurgické odstranění) nebo v některých případech i hysterektomie (operace odstranění dělohy).

Děložní fibroidy - jejich příznaky, příčiny a léčbaFibroidy jsou abnormální výrůstky, které se vyvíjejí v nebo na ženské děloze. Někdy se tyto nádory stanou poměrně velké a způsobují těžkou bolest břicha a těžké průběhy menstruace. V některých případech tyto fibroidy nevyvolávají vůbec žádné známky ani symptomy. Růst je typicky benigní nebo nekarcinogenní. Příčina fibroidů není úplně známa.

Fibroidy jsou také známé následujícími názvy:

  • leiomyomy – to jsou primárně benigní nádory vycházející z buněk hladké svaloviny.
  • myomy
  • děložní myomy
  • fibromy

Podle odhadů je má asi 80 procent žen ve věku 50 let. Většina žen však nemá žádné příznaky a ani neví, že mají fibromy.

Jaké jsou typy fibroidů?

Typ fibridu, který se u žen vyvíjí závisí na jeho umístění – zda je v nebo na děloze.

Děložní fibroidy (myomy) - ilustrace

Děložní fibroidy (myomy) – ilustrace

 

Intramurální fibroidy

Intramurální fibroidy jsou nejčastějším typem fibroidu. Tyto typy se objevují uvnitř svalové stěny dělohy. Prostupují celou šíří stěny děložní.

Subserózní fibroidy

Subserózní fibroidy se tvoří na vnější straně dělohy, což se nazývá serosa. Mohou růst natolik, aby vaše děloha vypadá větší na jedné straně. Jsou jakoby klenoucí se pod zevní povrch dělohy, směrem do dutiny břišní

Stopkaté neboli pendulující fibroidy

Tyto myomy mohou být uloženy buď v dutině děložní nebo navenek dělohy.

Submukózní fibroidy

Tyto typy nádorů se vyvinou ve střední vrstvě svalů nebo v myometriu v děloze (uložené těsně pod povrchem sliznice a vyklenující se do dutiny děložní). Submukózní fibroidy nejsou tak běžné jako jiné typy.

Druhy děložních fibroidů na obrázku

Druhy děložních fibroidů na obrázku

PRO ZOBRAZENÍ OBRÁZKU NAJEĎTE MYŠÍ NA OBRÁZEK

 

Co způsobuje fibroidy?

Není úplně jasné, proč se fibroidy vyvíjejí, ale jejich tvorbu může ovlivnit hned několik faktorů. Pojďme se na ně podívat:

Hormony

Estrogen a progesteron jsou hormony produkované vaječníky. Způsobují, že děložní výstelka se regeneruje během každého menstruačního cyklu a mohou také stimulovat růst fibroidů.

Rodinná historie

Fibroidy se mohou objevovat v rodinách. Pokud má vaše matka, sestra nebo babička historii tohoto stavu, mohou se fibroidy objevit i u vás.

Těhotenství

Těhotenství zvyšuje produkci estrogenu a progesteronu ve vašem těle. Fibroidy se tak mohou více rozvíjet a růst rychleji, když jste těhotná.

Kdo je nejvíce ohrožen fibroidy?

Ženy jsou vystaveny většímu riziku vzniku fibroidů, pokud mají jeden nebo více z následujících rizikových faktorů:

  • těhotenství
  • rodinná anamnéza fibroidů
  • jsou ve věku 30 let nebo starší
  • vysokou tělesnou hmotnost

Jaké jsou příznaky fibroidů?

Vaše symptomy se budou odvíjet počtu nádorů, které máte, stejně jako na jejich umístění a velikosti. Například submukózní fibroidy mohou způsobit těžké menstruační krvácení a potíže při otěhotnění.

Pokud je váš nádor velmi malý nebo máte menopauzu, nemusíte mít žádné zřetelné příznaky. Fibroidy se mohou během a po menopauze zmenšit. Je to proto, že ženy podstupující menopauzu zaznamenávají pokles hladiny estrogenu a progesteronu, hormonů, které stimulují růst fibroidů.

Sponzorováno

Nejčastější příznaky fibroidů jsou:

  • těžké krvácení během menstruace (může zahrnovat i krevní sraženiny)
  • bolest v pánvi nebo dolní části zad
  • zvýšené menstruační křeče
  • zvýšené močení
  • bolesti při pohlavním styku
  • menstruace, která trvá déle než obvykle
  • tlak nebo pocit plnosti v dolní části břicha
  • otok nebo zvětšení břicha

Jak jsou diagnostikovány fibroidy?

Pro správnou diagnózu budete potřebovat návštívit gynekologa, abyste vám udělal potřebné vyšetření. Můžete také potřebovat další testy, kterými mohou být tyto:

Ultrazvuk

Ultrazvuk využívá vysokofrekvenční zvukové vlny pro vytváření obrazů vaší dělohy na obrazovce. To umožní lékaři vidět její vnitřní struktury a přítomné fibroidy. Transvaginální ultrazvuk, ve kterém je speciální ultrazvuková hůlka vložena do vaginy, může poskytnout jasnější obrazy, protože se nachází blíže k děloze během tohoto postupu.

MRI

Magnetická rezonance – tento hloubkový zobrazovací test vytváří obrazy vaší dělohy, vaječníků a dalších orgánů v pánvi. Také se dá použít pro diagnostiku fibroidů.

Jak se léčí fibroidy?

Váš lékař vypracuje plán léčby založený na vašem věku, velikosti vašich fibroidů a celkovém zdravotním stavu. Můžete mít předepsánu různou kombinaci léčebných metod.

Domácí prostředky a přírodní léčba fibroidů

Některé domácí léky a přírodní léčba mohou mít pozitivní vliv na fibroidy, včetně těchto metod:

  • akupunktura
  • jóga
  • masáž
  • Gui Zhi Fu Ling Tang, obecně tradiční čínská medicína
  • použití tepla (tepelných zábalů) na křeče (ale vyhněte se teplu, pokud se u vás vyskytne silné krvácení)

Změny ve vašem jídelníčku také mohou pomoci. Vyhněte se masům a vysokokalorickým potravinám. Místo toho si vybírejte potraviny s vysokým obsahem flavonoidů, zelené druhy zeleniny, zelený čaj a kvalitní ryby, jako je tuňák nebo losos.

Dále pak kontrola hladin stresu a ztráta hmotnosti, pokud máte nadváhu – to jsou také fajn věci pro ženy s fibroidy.

Léky

Pro zmenšení fibroidů mohou být předepsány léky k regulaci hladin hormonů. Léky gonadotropin uvolňující hormon (GnRH), jako je Leuprorelin, působí pokles hladiny estrogenu a progesteronu. To nakonec může zastavit menstruaci a zmenší fibromy.

Další možnosti, které pomáhají kontrolovat krvácení a bolest, ale nezmenšují ani neodstraní fibroidy, jsou:

  • nitroděložní tělísko, které uvolňuje hormonový progestin
  • protizánětlivé léky proti bolesti, jako je ibuprofen
  • antikoncepční pilulky

Chirurgická operace

Dále také může být provedena chirurgická operace k odstranění velmi velkého nebo vícečetného růstu fibromů. Toto je známé jako myomektomie. Břišní myomektomie probíhá vytvořením většího řezu do břicha pro přístup k děloze a odstranění fibroidů. Operaci lze také provést laparoskopicky s použitím několika malých řezů, do kterých jsou vloženy chirurgické nástroje a kamera. Fibroidy mohou po operaci opětovně růst.

Pokud se váš stav zhorší, nebo pokud nepomáhá žádná jiná léčba, lékař může provést hysterektomii (odstranění dělohy). To však znamená, že v budoucnu nebudete moci mít děti.

Další možné postupy pro léčbufibroidů

Novějším a zcela neinvazivním chirurgickým zákrokem je magnetická rezonance a fokusovaný ultrazvuk (FUS). Ležíte uvnitř speciálního přístroje MRI, který umožňuje lékařům vizualizovat vnitřní stranu dělohy. Vysoceenergetické, vysokofrekvenční zvukové vlny směřují k fibromům, aby je odstranily nebo zničily.

Podobně pak myolýza. Jedná se o další z metod, které mají za cíl myom destruovat či devitalizovat a tím dosáhnout jeho postupného zmenšení. Odstraňuje (zmenšuje) fibroidy pomocí elektrického proudu nebo laseru, zatímco kryomyolýza zmrazuje fibroidy. Ablace endometria – odstranění sliznice – jedná se o vložení speciálního nástroje do dělohy k zničení děložní sliznice pomocí tepla, elektrického proudu.

Dalším chirurgickým řešením je embolizace děložní tepny. Při tomto postupu se do dělohy vstříknou malé částice, aby se přerušil přívod krve do fibroidů.

Co lze očekávat v dlouhodobém horizontu?

Vaše prognóza bude záviset na velikosti a umístění vašich fibroidů. Fibroidy nemusí vyžadovat léčbu, pokud jsou malé nebo nevyvolávají příznaky.

Pokud jste těhotná a máte fibromy nebo otěhotníte a máte fibroidy, lékař bude pečlivě sledovat váš stav. Ve většině případů fibroidy nezpůsobují problémy během těhotenství.

Sponzorováno

Máte s fibroidy nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva